Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

CHP Bahçelievler'den engelli duyarlılığı

sivaslı581

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Eski bir eğitimci,Bahçelievler eski Zabıta Müdürü CHP Bahçelievler Belediye Meclis Üyesi Adayı Rüştü OĞUZ Bey'in bir engelli danışmanına hazırlattığı engellilere yönelik bu çalışmayı inceleyelim.

https://www.facebook.com/406700956563543/posts/415630949003877?sfns=mo

https://www.facebook.com/406700956563543/posts/415626055671033?sfns=mo

https://www.facebook.com/406700956563543/posts/415620815671557?sfns=mo

https://www.facebook.com/406700956563543/posts/415620182338287?sfns=mo

Bir siyasi Partinin yerel yönetimlerde engellilere değer vermesi acaba hangi siyasete giriyor ve bunu hangi mantıkla siliyorsun ?

Yazıda bir siyasi paylaşım yok.Bir partinin göreve geldiklerinde engellilere neler yapacağını anlattığı diğerlerine örnek teşkil edecek bir çalışmayı ekledim.Burada başka bir parti aleyhine bir paylaşım yok.Engellilerin dışında siyasi bir şey yok.Hem yerel yönetimlerin erişebilirlik uygulamasını sayfalarca eleştireceksiniz hem de göreve geldiklerinde neler yapacağını anlatan bir haberi sileceksiniz Bu nasıl bir çelişkidir.Birilerini eleştirmek de siyaset değil mi ? Engellilere değer vermeyen belediyeleri eleştiriyorsunuz onlar da bir siyasi parti aracılığıyla seçiliyor. Acaba asıl siyaseti siz mi yapıyorsunuz belki de zıt görüşten bir partinin haberidir Engelliler ile ilgili bir konuyu kafanıza göre yayından kaldıramazsınız.Bu konunun tartışılmasını istiyorum

sivaslı58

3 mükerrer başlık açmışsınız... Diğerleri silindi elbette. Mesajınız burada.

Yöneticinin birisi yazıyı sildi Tekrar ekledim tekrar sildi Neden sildiğini sorunca da ''Siyaset yasağı '' var dedi. Bu yazıda bir siyaset gören bir engellinin burada yönetici olmaması lazım Burada herhangi bir parti aleyhine bir siyasi paylaşım mı var ? Biz bir türlü kendi aramızda birlik olamadığımız için sürekli sıkıntı çekiyoruz.Asıl seçim öncesinde birlik olmamız haklarımızı istememiz gerekir.Bizi hiçe sayan kişilere hangi partide olursa olsun oy vermemek gerekir.Bu ülkede %7 oranında engelli olduğu söyleniyor.Ailelerimiz ile birlikte ciddi bir rakam yapar hiç bir parti bizi yok sayamaz ancak kendi sesimizi duyurmak için uğraşacağımıza köstek olmak için uğraşıyoruz.

Aslında burada engelliler konusunda siyaset de yapılmalıdır.Engelli dernekleri ''erişebilirlik '' açısından adım atmayan belediye başkanlarını da partisini de bu seçimde cezalandırmalıdır.Toplu basın açıklaması yaparak bunu deklare etmeliler.Hangi partide olursa olsun engelliyi hiçe sayanlara gerektiği ders sandıkta verilmelidir.

sivaslı58

Düşünce ve fikir açıklama hürriyeti var, istediğiniz gibi yazabilirsiniz. Yazınız anlattığınız gibi silinmedi, görüyorum moderasyon geçmişini.

Engellilik meselesi politiktir, siyaseti alakadar eder, elbette konuşacağız. İyi çalışırlarsa över, çalışmazlarsa eleştiririz...

Neyse...

Chp Candır, gerisi heyecandır. Mart ın sonu bahar olacak inşaallah

Bana da sallanacağım bir salıncakla lokantaya girerken basacağım bir zil lazımdı :D

sivaslı58

Bu çalışma ne ise, farklı yerlere link vermek yerine açıkça buradan paylaşabilir misiniz?

Bizde kendi adımıza listeler oluşturuyoruz belki bize de destek olur.

Teşekkürler.

StratoS bey buraya fotoğraf ve video ne ölçüde eklenebiliyor tam bilmiyorum ancak isterseniz metni ekleyebilirim Ayrıca bu çalışmadan faydalanabilirsiniz Benzer şekilde projeler geliştirilmesi lazım Bize sunulan bazı iyileştirmeler ile yetinmememiz lazım Avrupa ülkelerinde olduğu gibi daha iyilerine layığız

Tamamdır, metni ekleyebilirsiniz.

ENGELLİLERİN EĞİTİMİ

Belediye bünyesindeki eğitim merkezi genişletilecektir. Engelli öğrencilerin eğitimi anaokulu düzeyinde başlayacak ve engelli çocukların okula hazırlanması için belediye üzerine düşen desteği verecektir.
Yaz tatilinde özellikle psikolojik sorunu olan ve öğrenme güçlüğü çeken engelli öğrencilerimizin okul dönemlerinde öğrendiklerini unutmaması için belediye bünyesinde engelli öğrencilere ve ailelerine çeşitli aktiviteler ile destek sağlanacaktır.
Engelli öğrencinin sınıf içerisinde arkadaşları tarafından dışlanmaması için okul idaresiyle görüşülüp öğrencilerin tümüne konferanslarla sosyal bilinç aşılanacaktır. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarında toplumun engelliye karşı sorumluluklarını anlatmak için konferanslar verilecektir. Bu şekilde milli bir bilinç sağlanacaktır.

Eğitim gören engelli öğrencinin evindeki ders çalışma ortamı belediye tarafından engeline uygun olarak düzenlenecektir. Örneğin görme problemi yaşayan bir öğrencinin odasındaki aydınlatma sistemi rahatça görebileceği şekilde düzenlenecektir. Bedensel engeli olan öğrencinin çalışma masası da engeline göre düzenlenecektir. Ayrıca öğrencinin sınıfında da benzer düzenlemeler yapılacaktır. Öğrencinin oturduğu masa ve sıra engeline göre düzenlenecektir.

Engelli öğrencinin ihtiyaç duyacağı okul malzemeleri belediye tarafından sağlanacaktır.

Engelli öğrencilerin sınavlara hazırlanması için belediye bünyesinde kurs verilecektir. Öğrencinin engeline göre gireceği sınavın provaları uzman ekip eşliğinde yapılacaktır. Böylece öğrencinin sınav esnasında bir olumsuzluk yaşamasının önüne geçilecektir.
Belediye bünyesinde kurulacak dijital kütüphanede özellikle kör veya görme engelli insanlar için tasarlanmış bir bilgisayar istasyonu kurulacaktır. Bu gönderi, yazdırılan herhangi bir belgenin metnini taramanızı ve büyütmenizi ve onu sentezlenmiş bir konuşmaya dönüştürmenizi sağlar. Kullanıcılar, bilgisayarlarını evlerinin rahatlığında okumak için büyütülmüş bir belgeyi bir USB anahtarına, SD karta veya başka bir belgeye kaydedebilirler.
Ayrıca görme engellilere bir sosyal sorumluluk projesi düzenlenerek sesli kitap desteği sağlanacaktır.

ERİŞEBİLİRLİK

Engelli bireyin oturduğu konut engeline göre belediye tarafından ücretsiz olarak düzenlenecektir. Bedensel engelli ve yaşlılarımızın bulunduğu apartmanlarda engelli rampası yoksa engelli rampası belediye tarafından ücretsiz yapılacaktır. Ayrıca yeni yapılan binalarda göstermelik olarak yapılan engelli rampalarına izin verilmeyecektir.

Kaldırımlar engellilerin erişimine uygun hale getirilecektir. Bedensel engelliler için yaya rampaları yeniden düzenlenecek ve yürüyen merdiven ile asansör sistemlerinin yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

Görme engelliler için caddelerde ve sokaklarda sarı çizgi uygulaması yaygınlaştırılacaktır.
Duyma engelliler için trafik ışıkları ve merkezi yerlerde sesli uyarı sistemleri geliştirilecektir.
Talep doğrultusunda işyerlerinin çalışma alanı engelliye göre düzenlenecektir.

ULAŞIM

Belediye otobüsleri engellinin rahatça kullanacağı şekilde olacaktır.
Otobüs şoförlerine, engelliye karşı nasıl davranacakları konusunda eğitim verilecektir. Böylece araç içinde bulunan sesli ve görsel uyarı sistemlerinin kullanılması, araç içerisindeki engelli rampasının kullanılmasında ortaya çıkan olumsuzlukların önüne geçilecektir.
Psikolojik engeli olduğu için toplu taşımayı kullanamayan kişilere ve ailelerine aylık belirli miktarda ulaşım desteği sağlanacaktır. Bir yere giderken ödedikleri taksi ücreti belediye tarafından sağlanacaktır.

Engellilerin hastaneye giderken ödedikleri taksi ücreti de belediye tarafından sağlanacaktır.

İSTİHDAM

Engellilere engeline göre mesleki eğitim verilecektir. Görme engeli olan bireyin çok iyi masaj yapabileceğini, bedensel engelli bireyin iyi bir sunucu veya sekreter , duyma engelli olan bireyin iyi bir program yazılımcısı olabileceğini hiç düşündünüz mü ? Engellilere en uygun meslekler belirlenip bu mesleklere göre alması gereken kişisel gelişim kurslarının ücretleri de belediyemiz tarafından sağlanacaktır.
Belediyemiz bünyesinde bulunan simitçi tezgahları, kestane tezgahı gibi alanların kullanılmasında engellilere öncelik verilecektir. Belediyemize ait ve özel sektöre kiralanmış işyerlerinde de engelli personel çalıştırılması teşvik edilecektir.
Engelli çalıştıran işyerlerine belediye tarafından çeşitli kolaylık ve teşvikler sağlanacaktır.

ENGELLİ ÇARŞISI
Şehrin merkezi yerlerinde engellilerin işletmesi için bir çarşı oluşturulacak. Bu çarşıdaki işyerleri engellilere engelli çalıştırması koşuluyla düşük kira ücretiyle kiralanacaktır. Çarşı yapılırken bütün engellilere uygun şekilde yapılacaktır. Bu çarşıda örneğin; lokanta, kafeterya, kitabevi, kırtasiye gibi dükkânlar olacaktır. Engelli olmayan hemşerilerimizin de oradan alışveriş yapması teşvik edilecektir. Ayrıca engelliler çarşısının dizaynı engelliye uygun şekilde olacağından engellilerin birbirleri ile ve toplumla etkileşimi ve sosyalleşmesi sağlanmış olacaktır.

DANIŞMALIK

Her engellinin engeline uygun iletişim kuracağı bir danışmanı olacaktır. Engelli belediyeye gitmeden danışmanıyla rahatlıklar iletişim kurabilecektir. Örneğin duyma engelli birey ile danışmanı ile görüntülü olarak işaret diliyle iletişim kuracaktır.
Engellilerin de içerisinde olduğu bir danışma kurulu oluşturulacaktır. Bu danışma kurulunda eğitimciler, doktorlar, hukukçular, iş güvenliği uzmanları olacaktır. Engellilerin herhangi bir sorunu olduğunda bu kurul engelliye ücretsiz danışmanlık yapacak ve sorunun çözümünü takip edecektir.

ENGELLİ AİLESİNE DESTEK

Engellilere olduğu gibi engelli ailelerine de belediyemiz tarafından danışmanlık hizmeti sağlanacaktır.
Ayrıca ağır engelli yakınına bakmak zorunda olduğu için tatile gidemeyen engelli ailesinin tatile gitmesi için bakmak zorunda olduğu engelliye bir hafta boyunca belediyenin uzman ekipleri bakacaktır.

KÜLTÜREL AKTİVİTELER

Engellinin kültürel ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla kamuya açık alanların engelliye göre uyarlanması sağlanacaktır. Kamuya açık alanlardaki işletmeler erişebilirlik açısından denetlenecektir ve eksiklikler engellilerin talepleri doğrultusunda giderilecektir.
Müze, hayvanat bahçesi, havuzlar, oteller gibi alanlar erişime açık olacaktır. Ayrıca oteller gibi mekanların hangilerinin erişime açık olduğu bir işaretleme sistemiyle tespit edilecek ve erişime açık mekanlara özel bir belge verilecektir; ayrıca bunlar kayıt altına alınacaktır. Engelli birey gideceği mekanın erişime açık olup olmadığını belediyeyi arayarak öğrenecektir.

Belirli günlerinde engellilere özel sinema filimler getirtilecektir. Ayrıca engellilerin tiyatro vb kültürel etkinlikleri için belediyenin salonları kendilerine tahsis edilecektir.

Engellilerin kendi aralarında yapacakları kahvaltı programı, akşam yemeği ya da bağış kampanyası gibi toplantılara belediyemiz yer sahipliği yapacaktır. Engelliler aktivitelerini belediyemizin sosyal tesislerinde gerçekleştirebilecektir.
Parklar, bahçeler, sosyal tesisler, engellilerin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlenecek. Engellinin eğlenme hakkı elinden alınmayacaktır.

ENGELLİ ÜRÜN MAĞAZASI

Belediye bünyesinde engellilerin ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri bulabileceği bir engelli mağazası oluşturulacaktır. Engelli birey ihtiyacı olan ürünü hiçbir araştırma yapmadan bu mağazada bulabilecektir. Belediyemiz bu mağazayı hizmet amaçlı işleteceğinden engelli birey ihtiyacı olan ürünü hem doğrudan bulacak hem de uygun fiyata alabilecektir.

ENGELLİYE DÜĞÜN YARDIMI
Engelli bireyin düğünü belediyemizin sosyal tesislerinde ücretsiz olarak belediye tarafından yapılacaktır.

Selamlar olsun herkese...
Ben 32 yaşında sonradan trafık kazası sonucu engelli oldum. üniversitede öğrenciyken trafık kazası gecırdım..
Hayatım boyuncada siyaset,magazin gibi şeyleri takip etmedim etmemde...bu tercih meselesi saygı duyuyorum herkesin görüşüne..
Söz konusu siyasetten açılmışken şunu belirtmek isterim.a-partisi olsun,b-partisi olsun veya c-partisi olsun..bence siyasetten bahs etmek bile boşuna zaman kaybı. 11,inci senedir engelliyim. Hep şunu gördüm. Engellileri coğu kez rant sağlamak,reklam yapmak vs. Gördüm... Evet çok güzel şeylerde gördüm inkar etmem. Demek istediğim uzak durmak en sağlıklısı. Kendinizi kulandırmayın diyorum kısaca. Allah akıl vermiş,göz vermiş,nizam vermiş. Bu kadar basit...

engellileri bırakın halk işçi kesimini düşünen politika mantığı bu ülkeye çok ütopik bir şey,sağ sol o şu bu hepsi aynıı ve olmaya da devam edecek!!!

engelin goruneni makbulmus:psagir bilem demeden, isitme engelli bile demeden duyma engelli diyebiliyorlarda:pbi isaret diliyle muhmandarlik yapmaya kalkiyorlarmis:eek:cesitli kategorisinin oldugunu bile akledemeyerek.

yilladir bekledigimiz televizyonlarda altyaziyi bile es gecip, kisitli paralarimizi isitme cihazina ve pillerine verirken araba sahibi bile olmayi dusunmezken belediye ulasim araclarinin camlarina reklami giydip paralar kazanirken bizlerin gozlerimizlede duydugumuzu cok guzel anlayan bi toplum isitme engelliyi aptal yerine koyarsa yeridir:)

calis isitme engelli. sen esek kadar bile degerin olmadigini kafaya sok:mad:

İİBB'nin belediye otobüslerinde ve metrobüslerde görüntülü tv durakları gösteriyor Aynı zamanda sesli sistem var Ancak belediye otobüs şöforlerine eğitim verilmediğinden çoğu şöfor bunu kullanmıyor Hem bir yerde takılı kalıyor Bunun denetlenmesi de yok Görme engelliler için trafik lambaları sesli olmalı ancak bunu istemek bile lüks Sarı çizgiler sadece ana caddelerde var Apartman girişlerine göstermelik olarak engelli rampası yapıyorlar bırakın engelli arabasıyla çıkmayı sağlam insan yürüyerek bile zor çıkar

Üst Alt