Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Canım Oğluma: 3 Aralık 2006

Konular
8
Reaksiyonlar
0
Bu yıl 3 Aralıkla ilgili hazırlıklarıma erken başladım. Daha hazırlıklı yakalanmak için. Belki de özel eğitimi terk kararımın içimdeki hüznündendir bilemem. Ama sizlere sunuyorum ve yorumlarınızı bekliyorum. Mektup şeklinde yazdım daha dikkat çekebilmek ve duyguyu da verebilmek adına.

Canım Oğluma,

Küçük yavrum bugün senin günün. Günün kutlu olsun diyemeyeceğim maalesef… Bugünün senin günün olmasını istemezdin eminim. Ama bugünün ne anlama bile geldiğini bilemeden 3 aralık senin için ‘özel ‘ oldu. Ben yine de nice ‘özel ‘ günlere diyorum senin için… Bugün yine herkes konuşacak yavrum,herkes. Herkes senin için bir şeyler vaat edecek, bir şeyler dileyecek, bir şeyler anlatacak… İnanma oğlum bu söylenenler bugüne özel. Yarın unutulur.Yine yaşam kendi akışında devam eder herkes için. Biz de kendi evimize ve sıkıntılarımıza geri döneriz. Önceleri ben de senin gibi inanıyordum aslında. Ama seninle birlikte ben de büyüdüm oğlum. İnanmıyorum artık her söylenene. İnanınca hayal kırıklığı da aynı oranda büyüyor yavrum. Yeterince üzgünken bir de hayal kırıklığı yaşamayalım derim. Biz en iyisi küçük yaşamımıza geri dönelim. Ama sıkıntılarımızın çözümünü de kucaklayarak.
İnsan farklı bir dünyanın içinde olunca yaşam da daha bir anlamsızlaşıyor değil mi ? yaşanan kavgalar,üzüntüler,kırgınlıklar da aynı oranda küçülüyor insanın gözünde, insanlar küçülüyor,yaşam küçülüyor… Ama bunu anlamıyorlar. İllaki bu dünyaya ait olacaksın diyorlar. Direndikçe içlerine alıyorlar anlamadığımız dünyalarının. Peki o zaman bizi olduğumuz gibi kabul edin diyoruz bu sefer de istemiyorlar 7 yaşına kadar 7 ayrı okuldan kovulduğunda sorduk birlikte seninle: “ bizi dünyanıza neden almıyorsunuz “ diye cevap bile vermediler. Sadece “gidin” dediler. Bunları unutmadık oğlum. Ama yılmayacağız. Sesimizi duyarlar elbet. Duyarlar bir gün ama biz görebilir miyiz ? bilemem.
Herkes kötü değil oğlum. Bizi anlayanlar da var. Sedat Amcan,Tülay Teyzen,Taşkın Amcan,Tuna Abin,Figen Teyzen, Yüksel Amcan… aaa Asya’yı unutmayalım bizi seviyorlar onlar,biz de onları sevelim. Bizi olduğumuz gibi kabul eden herkesi seveceğimiz gibi. Bir de senin gibi özel olanları tabii. Onlar bizim hep yanımızda. Biz yanlarına gidemesek de onların sıcak yüreği bizim yanımızda. Furkan yanımızda,Ekin Ezgi, Güz…. Onların aileleri… Bizde onların yüreklerine konalım oğlum. Dokunamasak da yüreklerinin içinde olalım.
Yasal hakların epeyce düzeldi oğlum. Senin için okul da yapıldı. Sen gidemesen de seni anladığını düşündüğüm bir okulun var. Biraz daha büyüyünce alırlarsa gidersin oğlum. Yönetmelikler de sana uygun olarak düzenlendi. Bakanımızın talimatını anlayanlar doğru işler yapıyorlar senin için. Ama anlamayanlar için daha çok yapacak iş var oğlum. Sağlık hizmetlerinde de iyileşme yaşandı bu arada. Ancak henüz senin gibi özel olanlar sıra bekliyorlar. Ne yazık hastaneye gelen herkes hasta mantığıyla senin için özel şeyler düşünmemeleri… Onu da zamanla aşarız oğlum. Her şey sırayla. AB bastırıyor engellilerin hakları diye. Bakalım kimler bu bastırışı doğru işlerle yorumlayacak. Sana bunun haberini de veririm bir gün. Toplumun en az yarısını ilgilendiren bu özel duruma pek ses çıkarılmaması ilginç değil mi oğlum ? Bu sadece bizim yaşadığımız bir durum değil. Çok arkadaşın var onları tanımasan da.Hepiniz de aynı” umut gözlerle” bakıyorsunuz bizlere. Ama sizin gözlerinize bakan o kadar az insan var ki. Göremiyorlar “umut bekleyişi “Bekle oğlum … Yaşama dair tutunma mücadelende yanında olduğumu unutma.
Gözlerinden öpüyorum.

Reyhan Gazel
SP’li Çocuklar Derneği Kurucu Üyesi

Bizler de aynı taraftayız, aynı duyguları paylaşıyor ve anlıyoruz...

harikasınız bunlar benim yaşadığım duyguların tercümanı olmuş teşekkürler. :cry:

slm

yalnoz degisisz
umutla zamanla her şey daha güzel olcak hepimiz için

BRAVO HEPİMİZİN DUYGULARINI YAZMIŞSINIZ.BÜTÜN SORUNLARI HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ BENCE

Reyhan abla öncelikle sizi bir anne olarak sonrada bir eğitimci olarak kutluyorum yüreğinize sağlık...
Okurken içim üperdi...bir annenin oğluna yazdığı bir mektup.....içinde hüzün,anne olmanın verdiği mutluluk,sorumluluk,umut,paylaşım,şevkat.sitem ve samimiyet olan.......
Bende yanınızdayım reyhan abla....!
Oğlunuzla birlikle mutlu günlere....
Her insanın hayatında sıkıntılı dönemleri oluyor bunları birlikte aşmak dileğiyle........
şirine

BAŞARACAĞIZ.DUYARLI OLAN İNSANLAR OLARAK KAZANACAĞIZ.YILMADAN AZİMLE İNATLA MÜCADELE EDEREK.

içimizden Geçenleri yazmışsınız yüreğinize sağlık

Hepinize öncelikle sevgilerimi sunuyorum.Yaşamın kendisi yeterince zorken bir de yaşama tutunma adına işimizi zorlaştıran engelleri yok edemeyiz elbette. Ancak biraz daha mücadeleyle en azından aşılması mümkün olan engelleri bir tarafa bıraktırabiliriz. Bunun için öncelikle daha dik durmalıyız. ÖVzellikle bizim haklarımız bu kadar konuşuluyorken...En doğru şekilde kendimizi ifade edip doğru ve işimizi kolaylaştıran sonuçlara hep birlikte ulaşabiliriz. Bunun için önce Allaha sonra kendimize güveneceğiz. Duygulrmızı daha net anlatarak daha iyi iletişimde olarak...

Sizlere yaşamlarınızda kolaylıklar diliyorum. Ama şunu unutmamanızı dilerim; yaşam sadece engelleri olanlar için değil sağlıklı görünen bedenler için de çok zor. Özellikle bu aralar bir insanın başına gelebilecek en büyük zorluklardan birisini yaşıyorum. Ve inanın en az sizlerin durumu kadar sıkıntılıyım. Ama sizlerin duası ve ayakta kalabilmem için iyi dileklerinize ihtiyacım var. Bunu da benden esirgemeyeceğinizi biliyorum.Benim ayakta kalabilmem öncelikle sizlerin bir misyoneri olarak çok önemli...

Sevgiyle kalın...

Re: [Yaşam] Canım Oğluma: 3 Aralık 2006

O kadar güzel yorumlamışsın ki ablacım yüreğine sağlık. Gerçekler bazen sessizlikte kaybolup gider. Ama biz savaşımıza devam edelim. Yılmayalım elbet birgün bizi anlayacaklar. Ümid ediyorum..... :roll:

ONCELIKLE YAZINIZ O KADAR GUZEL VE DUYGULARINIZI O KADAR TEMIZ BIR YUREKLE IFADE ETMISSINIZ KI.. BU KONUDA SOYLIYECEK HICBIRSEY BULAMIYORUM.. FAKAT BEN YUKARIDA BAZI ARKADASLARIMIZIN IYI NIYETLE OLAYA YAKLASIMLARI VAR... YALNIZ SAVASALIM SAVASA DESTEK OLURUZ GIBI SOZLERE PEK KATILAMIYORUM.. MUCADELE TAMAM AMA SAVAS BENCE DOGRU BIR CUMLE DEGIL CUNKU SAVAS DEMEK KARSIDA DUSMAN DEMEK ENGELLI OLMAYAN INSANLAR İÇERİSİNDE BİZE DESTEK VERMEYEN INSANLARI EGER DUSMAN GORULUYORSA YANLIS... SADECE BU INSANLARA KENDIMIZI IFADE EKSIKLIGIMIZ OLABILIR BENCE.. BENIM TEYZEMDE SP DERNEKLERINDEN BIRININ BASKANI.. BIZLER SUREKLI BU DERNEGIN CAYLARINA KATILIRIZ ELIMIZDEN GELDIKCE DE YARDIM EDERIZ... YUREGIMIZ VE GUCUMUZ VAR OLDUKCA HER ZAMAN AMA HER ZAMAN DESTEK VE YARDIM EDECEGIZ GUCUMUZ OLDUGU HER DAIM.. KENDIMIZ NE KADAR GUZEL IFADE EDERSEK VE MAGDURIYETIMIZI NE KADAR GUZEL ANLATIRSAK O KADAR COK DA HAK ALMIS OLURUZ.. HERKEZE SELAMLAR..

Çok güzel bir anlatım
Dilerim Allah bütün sıkıntılarınızı yok eder ve yardımcınız olur.

Mektuba cevap:

Küçük oğlum,

duydular sesimizi. Rahat ol. Artık işlerin başında annen var. Tüm yüreklere konacağız. Burada bizi seven abilerimiz, ablalarımız da yanımızda artık. Mutluyuz. En azından hala güçlüyüz. Yılmadık.

Gözlerinden öpüyorum

Üst Alt