Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

"Can ev" Engelli çocuklar için açılan ev

FATOS

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
[size=4]Engelli çocukların gelecekleri garantide

ENGELLİ çocuk sahibi 11 aile, Adana’da kurdukları “Türkiye Can Çocuklar Eğitim Koruma ve Yaşam Vakfı” (CANEV) çatısı altında, çocukların ebeveynlerinin ölümünden sonra da korunabilecekleri yuvayı yapıyorlar. Aralarında doktor, emekli subay, çiftçi, iş kadını, ev kadını ve işadamlarının bulunduğu 11 aile, omuz omuza vererek, engelli çocukları ile onlar gibi olanların eğitimi için seferber oldu. Vakıf üyelerinden Dr. Halis Bayrak’ın bağışladığı 6 dönümlük arsada “Can Ev” adıyla açılan okulda, eğitim odaları, iş atölyeleri, fizyoterapi odası, yemekhane ve diğer brimler yer alıyor.

h2.jpg

Eğitiminde sorun çıkıyor
Vakıf kurucularından Salim Öz Aysu, 1 milyon YTL’ye mal olan iki katlı okulun, engelli olan yüzlerce çocuğa hizmet verecek olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi. Aysu, “Eğitim dönemi geldiğinde çocuklarınızın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek kurum bulmada zorluk çekiyorsunuz, devletin de bu konudaki imkanlarının sınırlı olduğunu düşününce karamsarlığa kapılıyorsunuz. Bu tesisi bu yüzden oluşturduk” diye konuştu. Vakıf, iki eski arkadaşı da ilginç bir tesadüfle biraraya getirdi. 30 yıl önce Adana Kız Lisesi’nde aynı okulda ve aynı sırada okuyan Harika Tümer ve Asuman Yenice de engelli çocukları aracılığıyla buluştular.

‘Ya bizden sonra...’

Harika Tümer engelli çocuğun annesinin çantası gibi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Hepimizin birer sağlıklı çocukları da var. Bugün yaşıyoruz, onların başında ve koruyucusuyuz, peki yarın biz öldüğümüzde ne olacak? Engelli çocuğumuzun bakımını sağlıklı çocuğumuzun üzerine bırakmak bize doğru gelmedi. Bu yüzden çocuklarımızın ve onlar gibilerin ömür boyu yatılı olarak da kalabilecekleri bir tesis kurduk.”

Kaynak

[/size]

BU EVİN KURULUŞUNDA EMEĞİ GEÇEN TÜM HERKESİ GÖNÜLDEN KUTLUYOR VE ALKIŞLIYORUM.

Mükemmel birşey yapmışlar Allah yar ve yardımcıları olsun..

İşte bu. Olay bu.
Herşeyi devletten beklememek lazım. Biraz da insanların kendilerinin organize olmayı becermesi harika bir şey.

Üst Alt