Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

BOTOKS tedavisi gören var mı?

Konular
16
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar, aranızda botoks iğne tedavisi gören var mı?
Eğer varsa ondan sonra yan etkisini yaşayan var mı?

Spastik çocuklara botoks tedavisi

Avcılar Vatan Hastanesi’nde spastik çocuklara daha fazla hareket kabiliyeti sağlayabilmek amacıyla botoks uygulanıyor.
İstanbul - AA

15 Kasım— Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu, botoksun mucize bir ilaç olmadığına dikkati çekerek, “Ancak iyi seçilmiş ve uygulanmış botoks, tüm rehabilitasyon programı içinde önemli bir yardımcı yöntemdir” dedi.

Avcılar Vatan Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu, uygulanan fizyoterapiye rağmen kas kasılmasında (spastisite) yeterli gevşeme sağlanamayan çocuklara botoks tedavisi uyguladıklarını söyledi.

Botoks uygulamasının, çocuğun bazı fonksiyonları yerine getirmesini kolaylaştırdığını belirten Karamehmetoğlu, “Botoks uygulaması, spastik çocukların rehabilitasyonunda yardımcı bir yöntemdir. Uygulama yapıldıktan sonra da yoğun fizyoterapinin devam etmesi gerekir. Özellikle parmak uçlarında yürüyen, bacaklarını çaprazlayan ve kas kasılması nedeniyle hareket güçlüğü yaşayan, yeterli fizyoterapiye rağmen istenilen sonuca ulaşılamayan çocuklarda gereklidir” dedi.

Karamehmetoğlu, “Spastisite dediğimiz kas kasılmasını azalttığınızda günlük yaşantısında çok daha rahat hareket ediyor. İnsan gücüyle elde edemediğiniz şeyi bu ilaçla elde ediyorsunuz” diye konuştu.

NASIL UYGULANIYOR?
Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu, “Botoks” olarak bilinen Botulinum toksininin, spastik çocuklara nasıl uygulandığını şöyle anlattı:
“Botoks, etki ettiği yerdeki sinirleri felce uğratarak o sinirlerin kontrolü altındaki kasların geçici bir süre ile uyuşmalarına neden olur. Bu da sinirle kas arasındaki bağlantının engellenmesine yol açar. Böylece, sinirden kasa kasılma emri gidemez ve kas daha az kasılarak spastisite (kaslarda aşırı gerginlik) azalır.”

Botoks uygulamasının etkisinin geçici olduğuna dikkat çeken Karamehmetoğlu, uygulamadan sonra fizyoterapi yapılmasının hem ilacın etkinliğini, hem de etki süresini uzattığını vurguladı. Spastik çocuklara yapılan botoks uygulamasının pek çok aşamasının lduğunu ifade eden Karamehmetoğlu, bu aşamaları şöyle sıraladı: “Öncelikle aileye bilgilendirme yapıyor, ilacın özelliklerini anlatıyoruz. Enjeksiyon yapılacak bölgeye bir saat öncesinden ağrı kesici bir krem sürüyoruz. Ardından kıl kadar ince olan dental iğne (diş iğnesi) ile önceden belirlenen kasa giriyoruz. Genellikle, genel anesteziye gereksinim olmuyor. Ancak, çok sayıda kasa enjeksiyon yapılacaksa, genel anestezi gerekebilir.”

ETKİSİ 3-24 AY SÜREBİLİYOR
Botoksun etkisinin tam olarak, 7-10 gün içinde ortaya çıktığına dikkat çeken Şafak Karamehmetoğlu, uygulamanın 3 aydan önce tekrarlanmaması gerektiğini ve etkisinin 3-24 ay sürebileceğini bildirdi. Botoks’un mucize bir ilaç olmadığına dikkat çeken Karamehmetoğlu, “Spastik çocuğun bütün sorunlarının çaresi de değildir. Ancak, iyi seçilmiş ve uygulanmış botoks, tüm rehabilitasyon programı içinde önemli bir yardımcı yöntemdir” diye konuştu. Botoksu 2 ve altı yaş grubu çocuklara uygulamadıklarını dile getiren Karamehmetoğlu, ailelerin en büyük sıkıntılarından birinin de SSK’nın 8 yaşından büyük çocuklar için ödeme yapmaması olduğunu kaydetti. Bugüne dek 150 spastik çocuğa botoks tedavisi uyguladığını dile getiren Karamehmetoğlu, uygulamanın yapıldığı gün çocukta ateşlenme olabileceğini de hatırlattı.

http://www.ntvmsnbc.com/news/296180.asp?0m=N13c#BODY

merhaba...

arkadaşlar bende perşembe günü yaptıracağım ama yürürken dizlerimi kitleyemem dite korkuyorum bu konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlardan yardım diliyorum saygılar....

nörolojik hastalığınız varsa bir psikologla görüşmenizi tavsiye ederim...
zira ben öyle yapacağım....

botox yaptırdıktan sonra
dizinizi kitleyememekten korkuyorsunuz...
bilinçaltınız bu korkunuzun gerçekleşmesini sağlayabilir...

benim kas problemlerimin nörolojik olduğu tanısına varıldığı için
ben öncelikle düşünsel olarak korku ve tedirginliklerimden kurtulduktan sonra
girişimde bulunmayı tercih ediyorum...

Ben de yakın bir zamanda botox iğnesiyle tanışacağım..Sevgili jonjon botox olduysan bilirsin..Botoxla kaslar belirli bir dozda felce ugratılıyor..Dizimi kitleyemem diye korkuyorum demişsin..Sanırım bu korkun yersiz..Eger botox olduysan sonuçlarını burada paylaşman,ben ve benim gibilere ışık tutacaktır..Botoxu deneyen tüm arkadaşların bu konudaki düşüncelerini bizlerle paylaşması da bu yönde çok yararlı olacaktır...Sevgiler

Bende sonuçlarını bekliyorum jonjon

botoks iğnesi dedikleri yüzdeki kırışıklarda kullandıkları deyilmi.Yoksa benmi yanlış biliyorum.

merhabalar ben gökhan botoksu uygulattırdım benim sol bacağımda sağ bacağıma göre daha fazla sipasti vardı ama ben iki ayağımada uygulattım sol ayağımdaki sipasti azaldı bununla beraber kaslarda güçlenme oldu eskiye göre şimdi daha iyi yanlız sağda sipasti az olduğu için için gelişen kasları etkiledi sağ biraz güçten düştü yaptıralı 3 ay oldu doktorum 3 er ay süreyle 5 sefer yapalım dedi yakın bi zamanda tekrar uygulattıracağım tabii bu sefer sadece sol bacağıma...botoksun hiç bir yan etkisini görmedim şimdiye kadar..sizlere tavsiyem sipastinin fazla olduğu kaslara uygulatmanızdır sizlere biraz yardımcı olabildiysem ne mutlu bana selamlar saygılar...

Hiç botox yaptırmadım.Botoxu bende sadece güzellik amaçlı kullanılıyor diye biliyordum.

botoxs

bu yöntemi uygulayan bir kaç öğrencim var birine hiçbir etkisi olmazken diğerine olan sorunlarına yeni sorunlar ekledi bunun için uygulama yapılmadan önce çok iyi tetkik edilmeli kişiler nerreye hangi bölgeye uygulanacağı çok iyi seçilmeli. bana sorarsınız bende bir spastik olarak doğal olann fizyoterapilere devam edilmesi taraftarıyım.

Bende spastik arkadaşıma katılıyorum. Botoksun herkese ii geleceği die bir garanti yok. Çok ii tetkik gerekiyor. Ben mamara üniv. konuyla ilgili bir doktorla konuştuğumda söyledi. Fizyoterapistler zaten hiç önermiyor. Çok sonraki bir aşama die bahsedediyorlar. Her ii tedavi spor ve yüzmek.. ve besinlerine dikkat etmek.

9 yıl önce bacaklarımda denemişlerdi. İlkinde “bir hafta kadar yararı oldu” gibi olmuştu. Ama ikincisinde hiçbir değişiklik olmadı.. Çok büyük kas olduğu için, maksimum dozaj uygulandığı halde “bana mısın” demedi! :( :( :)

Bildiğim kadarıyla botox, bazı işlemlerden geçirilmiş “yılan zehiri”. Bunu söylemiyorlar. “Panik yaratmasın” diye. Zaten büyük dozaj birden bire kullanılmıyor ama eğer vücudun alerjisi varsa yan etkisi büyük oluyor. O nedenle; “çok iyi tetkik” gerekli. :!:

Bundan 5-6 yıl önce sol elime üç kez botox iğnesi yapıldı. Her bir seansın arasında en az 6 ay geçmesi gerekiyor; ama iğnenin etkisi maksimum 1 ay zaten :!: Yani bu 1 ayda o kadar çok uğraşıp, botox verilen kasın zıddı olan kası öyle bir çalıştırman lazım ki ancak öyle spastisiteyi yenebilesin. Bu da mümkün değil...

Botox sonrasında müthiş yoğun bir egzersiz programını göze alabiliyorsanız deneyin derim; çünkü iğneyi yapırmak hiç kolay değil. (Fazla ayrıntıya girip gözünüzü korkutmayayım ama epey canınız acıyor.)

Bir de ne kadar doğru bilmiyorum; ama bir fizyoterapist arkadaşım bazen aşırı tüylenme yapabileceğini söylemişti. Başka bir yan etkisini duymadım...Ama sonuçta bir zehirden söz ettiğimize göre, pek de tekin bir şey olmasa gerek :wink:

BOTOKS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR? (SORU)

MRB ARKADAŞLAR BOTOKS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR? HASTANEDE KAÇ GÜN YATILIYOR? BOTOK TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARSA BİLGİ VERGİ VERMELERİNİ RİCA EDİYORUM.İYİ GÜNLER

Sevgili zeynep botox için günü doktorlar belirliyor sen gidip iğne yani botox oluyorsun ve hastaneden çıkıyorsun sana etkisini anlamak için bugün belirleyip çağırıyorlar .iyi geldiyse devam ediliyor bana kolumdan 3 defa 6 ay süreyle uygulandı ama yaramadı,ama boynuma sonuç aldık .boynuma 3 ayda bir yapılıyor,hastanede yatmak gibi birşey yok

mrb siz bu senemi yaptırdınız botoksu birde özel hastanedemi yoksa devlet hastanesindemi yaptırdınız? bilgi verdiginiz için teşekkür ederim iyi akşamlar

slm gökan kardeş nasılsın inşallah iyisindir,kardeş benim sorunum ayaklarda güçsüzlük var fizik tedavide muayane aşamasındayım botoxs uygulamayı düşünüyorlar,kardeş sorum botoxs nasıl bişey nasıl bi aşamadan geçiyorsun hastanede yatma gerektiriyormu kaç saat sürüyor kardeş anlatırmısın sana zahmet aeo

arkadaşlar korkulacak bir şey değil botoks ben yaklaşık 4 senedir yaptırıyorum şimdiye kadar pek fazla bir yan etkisini görmedim.ama botoksu yapan kişi işinin eğli olması gerekiyor yoksa kötü sonuçlar doğurabiliyor.ama gerçekten etkili bir iğne.ayrıca hastaneye filanda yatış olmuyor.sadece formaliteden günlük yatış yapılıyor.iğneden sonra günlük hayatına devam edebilirsin.sadece iğne yapılırken birazcık acıyor.

slm arkadaşlar rahatsızlıgımdan dolayı botoxs yapılacak inşallah ama çevreden bi kaç kişiden duydum yaptırma daha çok dengen bozulur yürümen daha kötüleşir diyorlar moral sıfır napcam bilmiyorum ya sonuçta kasları gevşetecekler yapan doç dr yapcak bunun ne olacagını biliyordur heralde yanlış bişe yapmaz die düşünüyorum

slm arkadaşlar botoxs konusunda sormak isteyen varsa sorulara cvp veririm hatta erinmeden bulunudugu ile gelir kendi ellerimle götürürüm okadarki ciger canlıyım allaha şükür botoxs yaptırdım hiç hissetmedim igne sanki vurulmadı desem yeridir şaka deil ciddiyim moral falan vermiyorum hiç hissetmiyorsunuz soru sormak isteyen varsa msj atabilir harfiyen anlatırım aeolun arkadaşlar

Botoks için hastahanede yatmaya gerek yok aynı gün içinde taburcu oluyosunuz ama ehil ellerde yapilmasi gerekli kaslarin yerini bilen FTR uzmani olması öncelikli tabii biz oğlumuza uygulattık bir ay oldu fakat yanlıs kaslaramı uygulandı yoksa etkisinimi göremedi şu an bilemiyoruz çünkü uygulayan gazi tip fak.doç.dr kongre için dış ülkedeymis ulaşamıyoruz kontrol için gittiğimizde aldığımız sonucu bildiririm

arkadaşlar arnonold chiari hastalığımdan kaynaklanan arka bacak kaslarımda kasılma var.ayrıca iki yıl önce sol hemipleji geçirdim.sol arka bacağımdaki kasılmalar daha fazla hale geldi.bende botoks yaptırmayı düşünüyorum.felç geçirip botoks yaptırmış bir arkadaş varmı acaba.şimdiden teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Evet var. 3 sene önce vücûd sol tarafıma inme geldi. Spastik hemipleji rahatsızlığımdan ötürü. BOTOX Tedavisi uygulattırıyorum.

Üst Alt