Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Boşanan biri boşandığı eşinin mal varlığında ortaklık iddia edebilir mi? [Hukuk]

basari

Aktif Üye
Konular
193
Reaksiyonlar
4
Şöyle bi sorum olacak...

diyelimki örnek olarak bi bayan yada bay resmi nikahla evlendiler daha sonra anlaşamayıp boşandılar peki boşayan yada boşanan erkek yada kadın boşadığı eşinden diyelimki üstüne mal yada sade maaş alsın eşi işte bu mallarda yada maaşda hak iddia edebilirmi yoksa evlenmeden önceki durummu geçerlidir?

Evet hak iddia edilebilir çalışansa nafaka alınır.

nası yani arkadaş çalışan nafaka alır derken ne demek istedin malda ortaklık iddia ederken yarısındamı hak sahibi oluyo ayrıntılı açıklama istiyom sağol açıklaman içinde

Arkadaşım eğer sen çalışansan; Medeni Kanuna göre Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.Eşiniz mallar hakkındada hak iddia edebilir.

Basarı, evlenirsen herşeye ortak olursun. Dolayısıyla evleneceksen çok iyi düşünmelisin.
Bu devirde noter huzurunda anlaşmalar var, anlaşmalı evlenilmişse boşanmaları halinde anlaşmada şartlar ne ise onlar geçerli. Yok; anlaşmaları yok ise yarıyarıya herşeyi alır. Eşlerden biri çalışmıyorsa diğer eşin maaşını da boşandığı halde belli ücret alır hemde her ay. Çocukları var ise yine de alır.

Basarı evlenmek mi istiyorsun yoksa?

mesala ben evlendim ve geçinemeyip boşandım sadece devletten engelli maaşıyla geçiniyom vakıflardan aylık 250 ytl ile yine karşı tarafın hiç bişeyi yok diyelim engelli maaşımda hak iddia edebilirmi hani evlilik iyi hoşta böyle şeyleride düşünmek gerekiyo :lol: ona göre ateşe atmayalım kendimizi :lol:

yanlız bazı durumlarda bu ortaklık söz konusu olmaktan çıkıyor şimdi söyle

evlenen eşlerden birisi malına mülküne konmak için cinayet işlerse hiç bişey alamaz yada,
evlendiler kadın kocasını aldatta yada erkek karısını aldattı mahkemede bunu ispatlarsa ve mahkeme buna kanaat ederse herşeyden muaf eder
erkek veya kadın bu şekilde bi ayrılıga maruz kalırsa nafaka malın yarısı falan gibi bi durum ortadan kalkıyo

cinayet minayet komplo teorilerine dikkat etmek gerekiyo :lol: daha ortada aday yok zaten :lol:

eğer ki iki tarafta engelli ise ve maaşları varsa duruma göre devlet ya toplu bir şekilde yada nafaka olarak aylık belli bir miktar tabi talep durumuna bağlı yine veriyor bunun yanında manevi olarakta hak talep etmek mümkün.
Ama yuva yıkıldıktan sonra insan bunları pek düşünmüyor o sebeple bence boşuna evham yapmaya gerek yok hem nasıl birisiyle evlenip ne şekilde ayrılacağında olayın rengini çok değiştiriyor..

Yarı yarıya mal olayı diye birşey yok.Evlenirken ayrıva mal paylaşımı sözleşmesi yapmış olan çiftler için geçerli bu durum.
Diyelim benim birkaç tane evim arabam vs malım var,evlenip boşanmakla benim şahsi malvarlığıma portak olamaz.
Ancak boşanmaya sebep kusur sahibinden karşı taraf tazminat talep edebilir.
Bir de boşanmayla zor duruma düşen taraf ve çocuklar için nafaka olur o kadar.

Üst Alt