Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Biz engelliyiz, dilenci değil!

EsRaNaS

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
Geçen cuma günü iş otobüsten indim, iş yerime gidiyorum.yanıma bir kadın geldi ve bana 25.000 lira uzttı ve bir israr ediyor ki... iş arkadaşlarımda arkadan görmüşler, kadının yaptığına nasıl gülüyorlardı ama.
kendimi o kadar kötü hissettim ki.
dilencilere vermezler, benim dilenciye benzer halim olmadığı halde baba para verdi, üstelik cebime attı, gitti.

arkadaşlarda boşver cahili diye beni avuttular. bu benim başıma 2.ci defa geliyor ve hiç hoşuma gitmiyor.

bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Aman bence çok büyük saçmalık ve terbiyesizlik.
Birgün o kişiyede bunun cezasını allah verir merak etme esracım

Merhaba Arkadaşlar;
Her insanin yardım, iyilik yapma veya kendi durumundan daha kötü olan insanlara karşı bir acıma, yardım etme hıssı vardır bu bizlerde bile olduğuna göre bazı şeyleri fazla abartmamak lazım o anda size parayı teklif eden bayanın psikolojik yapısını bilemediğimız için tebessüm göstererek yapılan hareketin yanlış olduğunu iletip bu gibi yardımların sokakta değilde bu işlerle uğraşan kurumlara yapılması dorultusunda bilgilendirmek lazımdır.

Arkadaşın yazdıkalrına katılıyorum, Eskiden dilendirmek için özürlü insanları seçerlerdi, yada sağlam çocukları kaçırıp birtaraflarını kırarlardı dilendirmek için, bugün ise özürlü yada sağlam herkes kolay para kazanmanın yolu olan dilenciliği tercih etmektedir. Bu insanlarda ogünlerden kalma bir bilinç altı oluşmuştur bu yüzden yardım yapmaktadırlar.

Bir insanin halıs hane duyguları ile birilerine iyi niyetle yardım etmekse karşılığı allah cezasını verir olmaz, bu biraz ağır bir itham gibi olur.

Terapist arkadaşım bence ihtiyaclı bir çok arkadaşımız vardir hiç birimiz dört dörtlük değildır. Bir önceki yazımdada belirttiğim gibi bu gibi insanlari yönlendirmek lazım yardım yapılırken ap açık aşıkar bir şekilde yapılmaz yani insanları küçük düşürecek ortamlardan kacınmak gerekir yardımında makbulu gizli yapılanıdır ana teyze bacı amca vs gibi benim ihtiyacım yok dersınız bağış alan kurumlara yönlendirmek en doğru olması gerek gibi düşünüyorum.
Hepinize Saygılar;

Ne yazikki toplumda kendilerini acindirmak için engelli gibi gösterip dinlencilik edenler ve engelli olan bazi kisilerde kolay para kazanmak amaçli olarak suistimal ediyorlar halki ve toplumda her engelli sanki paraya ihtiyaci varmis gibi algilaniyor bu çok üzücü bir durum ,sokaga gördügüm dilenciler çogunlukla engelli,en azindan öyle gözüküyorlar. :? :(

Cehalet işte idare edeceksin. Kolay değil ama naapalım olmuş bikere. Arkadaşlarında dediği gibi verene değil alıştırana bak.

Ortaokul yıllarımdı. Almanyadaki amcam ziyaretimize gelmişti. İstemiş olduğum hesap makinesini getirmemişti bana. Biraz sitemkar davrandığımda kendisine beni yanına aldı
-Bak zafer tatilde boş durma bir iş bul çalış böylece hesap makinesi değil istediğin her şeyi alırsın. Kendi ayakların üzerinde durmayı öğrenmelisin dedi.
Hoşuma gitmişti bu fikri.
Ne iş yapabileceğimi sorduğunda
- Biraz düşündü mesela bir tartı cihazı alarak insanları tartabilirsin.
Buda mantıklı geldi bana. Doğruya çok kolay yapabileceğim bir işti.
Bende çalışmalıydım, bir işe yaramalıydım babama yük olmamalıydım.
Bu düşüncelerle işi yapmaya başladım. Ancak tartılan insanlar hakkımdan fazlasını veriyorlardı. İstemesemde ısrarla zorluyorlardı.
1, 2, ... Kendimi dilenci gibi hissetmeye başlamıştım.
İyilik ettiğini düşünen insanlar aslında bana büyük zararlar veriyorlardı.
Ben dilenci değildim oysa. Diğer çocuklar gibi ticaret yapmak, zorluklara göğüs germek istiyordum.
1 hafta dayanabildim
Bu durumu çocukluk gururuma yediremedim.
En sonunda tartı cihazımı kırarak kendi işime son verdim.

Malesef her engelliyi muhtaç durumda zanneden insanlar var. Böyle olmasaydı engelli taklidi yapıp dilenmezlerdi sanırım.

Bir keresinde dolmuş şöförü benden para almamıştı :D

Re: [Anı] Biz engelliyiz, dilenci değil!

kimse kimseye öyle 25 ytl vermez hayal görmüş olmayasın

Tek kelimeyle;Cahillik işte..
Dilencilere bile para vermemesi gereken insanlar biz engellilere para vermeye kalkıyor.
Bence insanlar illa yardım yapmak istiyorsa gidip ilgili kurumlara yardım yapsınlar.

Esra bence o bayana değil de onun yaptığına gülen ve olaya tepki vermeyen arkadaşlarına kızmalısın. Ne yazık ki çok duyarsız davranmışlar...Bu gibi olaylar yaşanıyor hayatta, ya tepki vereceksin ya da katlanacaksın, başka çaresi yok arkadaşım...

Bunlar iyi niyetin ve cehaletin karışımından oluyor, kötü niyetleri yok ama düşünemiyorlar ne hissedeceğimizi. Benim başıma da 4-5 defa geldi bu olay, toplam ciro 40 tl den fazla :D Bir gün tek bu amaçla çıkacam dışarı, bakalım günlük cirom ne kadar olacak 1000 tl yi aşarsam bu sektöre atılmayı düşünüyorum ben şahsen :D

Bir insanın yardımda bulunmak istemesi,kazancını paylaşmak istemesi cehalet değil asil bir duygudur.Biz kimseden yardım istemiyoruz.ama İnsanlar kendi isteği ile yardım ediyorsa bu dilenciklik değildir bana göre.Dilenciler oturup el açar kendileri isterler parayı.ülkemizde engellilerin iş bulmakta zorlandığını herkes biliyor elbette.Böyle durumlar her engelli arkadaşın olduğu gibi benimde çok kere başıma geldi.Kızım sana yardımda bulunmak istiyorum kabul edermisin diye sorarlar.ihtiyacım olduğu için kabul ediyorum ben açıkcası.hatta memnun oluyorum çoğu zaman.çünkü bunu veren kişide bizim iş bulmakta zorlandığımızı pek ala bildiği için veriyor zaten.ülkemizde engellilerin maddi konumları herkesce biliniyor.bu yüzden ben kızmıyorum bu gibi insanlara.
Asıl suçlu bizi bu durumlara getirenlerde hepimizin bildiği gibi...
Ayrıca bu gibi yardımların ilgili kurumlara yapılması konusuna gelince,deniz feneri gibi örneklere bakarsak bence ilgili kuruma değil gözümüzle gördüğümüz gerçekten yardıma ihtiyacı olan insanlara yardımda bulunmak en doğrusu.
Olayları fazla abartmak insanların içindeki yardımlaşma,paylaşma duygularını öldürerek insanları bencilleştirir diye düşünüyorum.

Bizlere daha önemli yardımlar gerekiyor...

bizler engelli olarak insanların acıyarak verdiği yada vereceği paraların deil iş imkanları istiyoruz bunları bizlere suna biliyorlarsa buyursunlar yapsınlar...elimizden her işde gelir dilencilik hariç...yeterki bizlere iş imkanı sunulsun.

bizleri böyle görmeleri çok saçma we cahilce..illada bi yardımda bulunmak istiyosan gir koluna kardeşim..alıcaın hayır duasını öylede alırsın..

Malesef böle şeyler çok oluyor yaf 50 metre ilerde dilenen adam olur vermezler dilenciye benzer bir yanımız olmadıgı halde bizlere verirler ilginç:)))

Aslında evet haklısınız kımı sacmalık,kımı bılıncsızlık ve sayre ne ıse ama arkadaslar adamın ıyı nıyetı guzel bır sey dusunuyor ne guzel..

acıyarak bakam ve yardımda bulunma olayına katılmıyorum.Gerçekten yürekten o an maddi yada manevi anlamad aneye ihtiyacı olduğunu hissediyorsak onu yapmalıyız.Bunu normaldede dost dedğimiz arkadaşımı olanlara yapmazmıyız zaten...İş konusuna gelince eksikler var elbet...kamuda bi kontenjazn oluyor 1 kişi alıncak bin kişi başvurusu var daha fazla istihdam lazım bence kimseyide boşu boşuna umutlandırmaya hakları yok...mesela illaki 10 kişiyi geçen işyerleri değil daha fazla işyeri engelli eleman alımına destek olsa biraz daha rahatlarız diye düşünüyorum...

Aynısı bir kez benim de başıma geldi,üstelik dizimde laptop bile varken,muhtaç bir görünüşüm de yoktu, sırf tekerlekli sandalyedeyim diye gözleri çok az gören yaşlı bir amca para uzatmıştı bana yolun kenarındaydım,,bilgisayarımı alıyordum ve teknosanın önündeydim,en çok zoruma giden de beni tanıyan birilerinin buna şahit olmasıydı...maalesef ki biz engellilerin toplum perspektifinde hayra ve yardıma muhtaç olmamız gibi bir imaj var,ilk anda çok etkilenmiş,üzülmüş ağlamaklı olmuştum,şimdi aklıma gelince gülüp geçiyorum,ama sizi çok iyi anlıyorum aynısı yine başıma gelse eminim ki yine çok üzülürdüm...

evet arkadaşlar cok üzücü bu olay demek hepimizin başına geliyo buna sebep kendilerini engeli gibi gösterip dilenmeliri banada arkadaşı bekliyordum ve adamın biri para uzattı o an cok kötü oldum adama dedimki benim ihtiyacım yok dedim ama adam ısrar ediyo başaka carem yoktu yanından uzaklaştım ben engeli biri olarak bakımsız biride degilim ALLAHtan arkş görmedi

:) Yasli Teyze, cennete gitmeyi hak etmistir simdi. Insalar yaslandikca yardim etme istegide artiyor. Yanliz biraz secici olsalar daha bir faydali is yapmis olurlar, yolda belde sagda,solda,kenarda,kosede rastgele yardim yapilmis olmuyor.

Tamam buldum engelli bir ayagida sekiyor hemen iki kurus eline vereyim,hizla sadaka toplumu olmaya devam ediyoruz...

esracım öncelikle budediğimi asla unutma acımak ALLAHA masusdur kimse kimseye acıyamaz ALLAH acıncak kul yaratmaz ama şuda vardırki bazı insanlar kendilerini aşalık durumlara düşürüler bunda ALLAHIN isreğiyle olmaz kutret sahibi olan ALLAH ACISIN BİZLERE
ama ben sana bşımdan gecen bir olayı anlatayım gecen sene 4 arkadaş ramazanda sultan ahmet fessana eyüp buraları sabaha kadar gezdikk iftarımızı acdık en son sabah namazı kılacak arkadaşlar bende onları bekliyorum sabah kadının biri aynı şekilde bana para uzattıı ben ama yüksek sesle senne yapıyorsun bee ne sanıyorsun sen beni diye bağırınca kadın cok cok cok özür dilerim af edersiniz dedi bende tmm tm ama ben dilenciye benziyormuyum dedim bak bakayım bana yine özür diledi ve giitii ben hic üzülmedim belki o kadınüzülmüşdür birdaha öyle olduğunda sende öyle yap herkes isdediği gibi davranma hakkı yokdur bize o kadın başına geleni en az 1o kişiye alatır 11 kişide engeli olmak acizlik yada dilencilik değildir bunu öğrenmiş olur öğrenemezlersede eşek eşekdir ne yapalım

esracığım sen moralini bozma bizler acınacak insanlar değiliz .oteyzenin o anki ruh halini bilmiyorum ama yaptığı saçmalık.ha karşıda sana gülenler yarya allaha haval ediyorum onları.

Selamlar. Bence bazı şeylere takmamak gerekir. Bana da oldu bir genç para uzattı. Ben ihtiyacı olana vermesini söyledim. Sakin olarak karşılamak lazım....

ben yaklaşık 8 yıldır özel sektördeyim ve yaptığım işler diğer çalışan arkadaşlarımdan az değil ancak özürlü olarak çalıştığım için terfi vb haklar yok az paraya çok iş yaptırıyolar karşılığını vermiyolar

Engelli (sakat) deyince ve görünce, nedense insanlar hep yardım edilesi kişiler olarak bilirler bizleri. Bizlerde ALLAH'ımıza binlerce şükür çalışıyor ve belki hak ettiğimizin altında alıyoruz ama kazanıyoruz. O yüzden lütfen bizlere acıma gözüyle bakmayın. Bizlerde toplumun birer bireyleriyiz ve en az sizler kadar bizlerde çalışıp emeğimizin karşılığını alıyoruz.

Bende sizlere ufak bir anımı anlatayım. Sanırım 2-3 yılı geçmiştir.Ablamla otobüsteyiz akşam saatleri ve evimize dönüyoruz. Otobüs yarı yolda bozuldu yanımızdada bir amca var. Ablamda karadyen deynekler var. Neyse otobüs bozulunca herkes inmek zorunda kaldı. Tabi bizde :) diyeceğim o ki ablamda deynekleri dörünce amca bize bir kart ve 5 TL uzattı bu benim kartım bunlada taksiye binin diye. Biz ablamla bozulduk ama kızmadık. Onun amacı sadece bize yarımcı olmaktı. Biz gerek olmadığını söyledik çünkü ablam ve ben çalışan insanlarız. Gerek ve ihtiyaç duyan insanlara verin dedik teşekkür ettik ve iyi akşamlar diliyerek arıldık. :)

ipekcigim bunu benimle paylaşmıştın ve ne kadar üzüldügünü gördüm,bende bir olay yaşadım hemde makyajlı,bakımlı bir halde t.sandalyemde bir bankanın önünde arkadaşımı beklerken:Dbir amca elime bir miktar para sıkıştırıp uzaklaştı,neye ugradıgımı anlamamıştım elim havada kaldı(amca bu ne diye)bankadan çıkan arkadaşıma durumu anlatıp gülmeye başladık..o para noldu diye merak eden varsa söyleyim,bir restaurant a gidip yemek yemiştik:Dhala aklıma geldikçe gülerim:)

Işte bu asyalı kafa yapısı engeliler dah yeni yeni topluma çıkıyor ayleler hep gizledi bi yerde çalışan engeli görüncede şaşırıyorlar insanlar biraz çahil iranda dilençilik yasaklanmış hayır kutularına parabirakilirmiş bu paralar sonra ihtiyaç sahibine verilirmiş belediyeler parkmatık kulanslar bu toplananparayıda kenkonseyi ihtiyaç sahibine ver dilençilile mucadele edilse bunlar başımıza gelmez daha biliçli toplumlar yurumek lazım

----------

Bi yazı daha yazyım biz siyaset bilimi ne yapar bilirmisiniz fikir uretir biz biz fikir fakiri bi ülkeyiz adamın okumuş tur hayata dayır hiç bi fıkrı yok el kaldırı işte millet vekil ya fikirsiz vekileri saysam heral yarısını gecer makamlar gecer gider kalıcı olan fikriyle hizmet edebilmekte

Üst Alt