Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Biyonik Kulak taktırmayı düşünüyorum, fikirlerinizi paylaşır mısınız? [Soru]

KaramsarCocuk

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar;

Aranıza yeni katıldım, 17 yaşındayım 9 yaşında kulak problemi geçirmiş birisiyim konuşmam gayet düzgün ancak normal cihazla duyuyorum cümlelerin nerdeyse tamamını ayrıt edemiyorum. Sağ kulağım %100 duymuyor normal işitme cihazıda fayda vermiyor sol kulağımda %90-%95 civarı duymuyor ve cihaz takıyorum.

Hacettepeye gittik biyonik kulak önerdiler ama ben pek sıcak bakmıyorum, çünki geri dönüşü olmayan bir ameliyat taktıran bir kaç kişye sordum memnunlarmış acaba taktıran varsa memnunmu? Gerçek kulak gibi konuşmaların tamamını ayrıt edebiliyorlarmı? cep telefonu ve normal telefonla sorunsuz konuşabiliyorlarmı? çok merak ediyorum.

Birde başka ülkelerde sinir ameliyatı yapıyorlarmı, ameliyatı çıkarmı veya imkansızmı göz nakli olduğu gibi kulak naklide varmı? İşitme engelliler okuluna gitmedim kendi kendime az buçuk dudaktan okuyabiliyorum ama yetersiz geliyor.

Yinede halime şükrediyorum ancak kulak problemim acayip derecede beni bunalıma sürüklüyor. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılar

Sağolasın abicim, biyonik kulak ile ilgili tüm mesajları okudum zaten.. Ama kafamdaki soruları kendi konumda sildirmeyi uygun gördüm :)

İlginiz için tşkler, 5 mesaj atmadığımdan pm yollayamıyorum arkadaşa..

bıonık kulak
ne kadar umıtlerle korkularla heyecan masraf kafamda bır suru soru ısaretıyle amelıyar masasına yatmam hayatımda en pısman oldugum karar
amelıyattan sonra 2 ay heyecanla merakla nasıl duyacagımı bekleme devresı
dıs parcalar takılıp cok guzel duyarak muthıs bır sevıc
e kanıksadım artık konusmayı ama ben en cok telefonla duymak ıstemıstım sesler bagırıyor madenı madenı ben anlamıyorumkı telefonu
olsun sokaktan gecenlerın konusmasını ıkıncı kat penceresınden duyabılıyorım hayret sevıncle dınlıyorum
parkta cocukların cıglıkları anneee babaaaa kusların otmelerı havuzun fıskıyesı
duydugum seslerle sarhos mest olmus saskınlıkla duymak boyle bırsey dıyorum
bardagıma cay doldururken aaa boyle sırr dıye ses cıkarıyormus dıye hayret edıyorum
toplumdan ınsanlardan bucak bucak kacan ben artık kımı yakalarsam bır ıkı kelıme olsun konusma fırsatını hıc kacırmıyorum
benden mutlusu yok
aradan 6 ay kecınce amelıyat yarası acılıp ıltıhap antıbıyotık tedavılerı kac kere kapatma amelıyatı olmadı gene nuks
en son doktor alalım bunu dedı ben dayanabıldıgım kadar dursun sagırlıga donmek ıstemıyorum dedım
doktorumu odyologumu hıc dınlemedım
bırgun muthıs bır agrı ımplant bolgesı acılmıs bıraz panıkle doktora kostum 15 gun acılarla kıvrandım en son alındı ımplat
amelıyat masasına yatarken agladıgım kadar hayatımda agladıgımı bılemıyorum
amelıyattan kalkınca coook mutsuz oldum bıldıgım bıldıgım dudak okumayıda unutmusum 7 yıl ımplant kullanırken

Gerçekten çook üzüldüm dostum :(

Sağlık gibisi yok Allah yar yardımcın olsun. Biyonik kulak ile çok mutlumuydun cep telefonu ile filan normal konuşabiliyormuydun?

Anlamadığım bir noktada; mesajında biyonik kulak 6 ay durdu demişsin, sona doğruda "7 yıl ımplant kullanırken" tam olarak anlayamadım tekrar genemi taktılar?

altı ay sonra kulak arkası acıldı ımplant mıknatısı bıraz daha arkada oluyor o mıknatıs 7 yıl sonra kendı kendıne cıktı yanı ben mecburen sonlandırdım ımplantı
menenjıt tehlıkesıne ragmen korkuylada olsa duymayı sectım hep amelıyatla doktor kapadı ıltıhap oldukca antıbıyotık hastane benım mekanım oldu
sızde benım gıbı en cok telefonla konusmayı ıstıyorsunuz galıba
ısıtme sorunu uzun sururse ımplantın faydasıda sınırlı oluyor beyın ısıtmeyı unutuyor
sen ıllada ımplant dersen duymayan kulagına yaptır
90 95 desıbelıde kaybedersen kı bu rıske ben olsam hıccc gırme ben telefonu cep telefonunu maalesef hıc kullanamadım

Geldim ancak...
shukufe; acil geçmiş olsun. Yaşadıkların çok az insanı kapsıyor tıpki benim gibi. Benim sorunum cihaz bozuktu ama sesleri tanımadığım ve bilmediğim için bozuk olduğunu farketmedim. Israrla hecelerin konuşma seslerin ve diğer makina seslerin aynı tonda çıktığını söyledim. Tam 14 ay ısrarla aynı ses diye direttim. Mesela arabamın sesi ile kağıt hışırtı sesi aynı tonda geliyordu. Kapı zili, kağıt hışırtısı, eşimin bağırması, telefon çalması, araba motor sesi, fren sesleri aynı tonda aynı oranda geliyordu. ayırt edemeyeceğimi söyledim. Bana psikolojik teşhiş koydular. sesleri duymama yetisi kullanıyor falan dediler. İmkansız dediler sesleri ayırt etmememem mümkün değilmiş. ama cihazın bozuk olduğunu 14 ay sonra söylediğinde özürlerini asla asla kabul e tmedim.

Ama hayat bu: İnsan hata yapabilir....

İmplant Cihazı(biyonik kulak) ile eşim gayet memnun. Kullanan benim ama eşim gayet memnun ciddiyim. Cihazı kullanan benim ve ben memnun değilim ama eşim gayet memnun. Eski kulak arası cihazdan daha farklı olduğunu eşim size ispatlar ben değil..

Şuan halim ile Cep telefonu ile eşimle konuşabiliyorum, ev telefonu ile de rahatça konuşabiliyorum. Televizyon seslerini ayırt edebiliyorum. Eşimin kime bağırdığını da ayırt edebiliyorum. Bıyıklı amcaların konuşmalarını dudak okuma alışkanlığından vazgeçmesem bile yine rahatça ayırt edebiliyorum.

Ama geri dönüşü olmayan bir ameliyattan çıktım. Bir kere karar verdim, iyice düşündüm taşındım. Ne kaybederim dedim: Ve nihayet kararımı verdim. Siz bizim görüş ve tecrübelerimize bakarak karar vermeyin.

Önemli olan hayatta ne istiyorsunuz bilin.

KAramsarçocuk sen daha 17 yaşındasın, iyiyi doğruyu ayırt edebilecek durumda değil isen, aile büyüklerinden yada güvenebileceğin birinden fikir almalısın. Duymak istiyorsun kişiliğin ve azmine göre 6 ayda telefon kullanabilecek duruma gelebilirsin. ama unutma ki geri dönüşü olmayan bir yol. Hayat senin dolayısıyla vereceğin karar da senin elinden çıkmalı. Zorlamamalıyız.

Kulak nakli olsa da bende isteyebilsem. ama bu devirde kulak nakli mümkün değil sadece dış kulak nakli mümkün.

aaa meo esın nasıl memnun olmasın sagıra laf anlatmak deveye hendek atlatmak
ısıtme cıhazı hıc ımplant gıbı anlayamıyorum seslerı duyuyor ama sesı hıc omazsa ımplant gıbı beynımı tırmalamıyor
karamsar kardes bu 90 95 desıbelle mutlu olmaya bak bence
ımplantı kaybedınce kulak cınlamasından oluyorum bıde elektrodlar ıcerde kaldı
ımplantı taktırana kadar yanında doktor fırma bırsuru ınsan oluyor
ımplatı kaybedınce bı kendım cektım bu acılşarı fırma mırma hak getıre onlar doktorlar kazanacakları paraya bakar

Hepinize yardımlarınız için çok tşk ederim, benim kulak hep çınlıyor zaten alıştım artık :)

Bide bu alet sürekli bozuluyormu? Bozulunca 1 ay filan cihazsızmı duracağım?

Hocam birde ben urfadayım hiç kimse bilmiyor bu cihazı, ailem tutturmuş yaptır yaptır diye ben korkudan araştırma gereği duydum..

KaramsarCocuk,

Ailen kararında daha iyiler sanırım. Çocuklarının geleceğini hesaplarlar, iyi yada kötü herşeyi biliyorlar ise bence çekinme derim.

90-95 desibele kadar duyabiliyorsun madem. shukufe'nin dediğinin aksine ölü kulak bunlar, Çok iyi duymazlar.

herkez televızyon basında aıle ahbap cevremız es dost herkes konusuyor gulusuyor yanlıs anlamayın aılede bır ben ısıtme sorunlu hıc sagır yok ayıp bırseymıs gıbı lanse edıldı buyuklerım tarafından kımse anlamasın duymadıgımı hep dıkkat et dıkkat et kos yetıs herkesın elınde telefon ben yalvarırım ısım olunca telefon ısıme bakın
yıllardır gıttıgım kulak amelıyatımı yapan doktorum gel sana ımplat yapalım deyınce hemen havaya gırdım

Çok kötü....
Geçmiş olsun shukufe....

doktorlar bana inansaydı ve cihazımın bozuk olduğunu anında farketseydi bende kusursuz dünyada olduğuma inanacaktım. Doktorun yaptığı hiç affedilir gibi değil anlarsın beni..

genede sanslısın en sonunda ısıtmenı ıyılestırmıssın hep mukemmel dudak okumamla sukredıp yasasaydım dedım 6 aydır eskısını yerıne koyamıyorum o kadar dıkkat etmeme ragmen benımde ısıtmem 95 ds ama resound canta dıjıtalımle cok olmasada ıyı anlıyorum doktor bu kulaga yapalım dedı ımplantı bıdahamı tovbeler tovbesı

shukufe; büyük geçmiş olsun inşallah en kısa sürede sağlığına kavuşursun olmazsada öbür Dünya'da mükafatını görürsün.

Peki bu olay durduk yeremi oldu? Mikrop kapmasından dolayımı oldu bence bir nedeni olması lazım.

saglıgım yerınde cok sukur bundan sonra kolestotam olusabılırmıs bu gunlerde emar cektırıp doktora gıtmem gereklı ama otelıyorum doktora hastaneye olan ınancım sıfır
allah sen duyma deyınce duymak ıstedık
bende muzmın kulak ıltıhabı vardı ımplanttan yıllar once orta kulak amelıyatı olmustum ımplant o kulaga yapıldı hacettepedekı ımplantı sonlandıran doktor o yanlıs dedı
ımplantı yapan kapatma amelıyatlarımı antıbıotık tedavılerımı yapan doktorum bunyen kabul etmedı dedı
mıkrop kapma olasılıgı hıc soylenmedı kapanmıs yara nasıl mıkrop kapsınkı amelıyatlardan sonra yara yerı tamamen ıyılesıyordu
ben buna sans dıyorum sabır etmedıgım ıcın ceza dıyorum

KaramsarCocuk bana ulaşabilir misin? . Ben de yeni yeni duydum ve araştırma aşamasındayım. Görüşe ihtiyacım var. Profilden Msn'imi ekleyebilirsin.

Koklear İmplant kullanan var mı, varsa da tecrübelerinizi paylaşır mısınız? Memnun musunuz?

Üst Alt