Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bir kulağım hiç duymuyor, diğerinde de kayıp var. %40 ve üzerinde rapor alabilir mıyım? [Soru]

atilgan26

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Bir kulağım hiç duymuyor, diğerinde de kayıp var. %40 ve üzerinde rapor alabilir mıyım? [Soru]

Öncelikle insanların böyle bir platformda birbirlerine sıkıca destek olması beni baya etkiledi. İlgili olan herkeze gönülden telekkür ederim.
Soruma gelince;
Çocukluğumdan beri Sağ kulağımda sinirsel total işitme kaybı var, hiç duymuyor. Diğerinde son yıllara kadar bir problem olmamıştı, ama çalıştığım sektörler gürültülü ortamlar olduğu için o da gerilemeye başladı. Askerlikten bu sebepten muaf olmama rağmen herhangibir rapor almadım. öğrendiğim kadarııyla %40'ın üzerindeki raporlarda hak sahibi olabiliyormuşuz. rapor için başvurmalı mıyım?

Daha önce sorulmuş ve cevaplanmışsa özür dilerim ama yinede cevaplarsanız sevinirm.

Diğer kulağınızdaki kaybın oranı önemli. Halen çalıştığınız işyerinin bağlı olduğu defterdarlığa gidip, vergi indirim talebiyle başvurun. Onlar sizi hastaneye sevk edecekler. İşlemler sonunda yüzde kaç oranında işgücü kaybınızın olduğu (şu cetvele bakarlar) ve vergi indirimi alıp alamayacağınız size bildirilecek.
Eğer %40 ve üzerinde işgücü kaybı oranı verilirse, erken emeklilik hakkınız da olacak demektir. Ne adar sürede emekli olabileceğiniz ilk sigortalılık tarihinize bağlı.

tabloyu inceledim ve Tek kulak hiç duymama ve diğeri yeterli sınırlarda kalması durumunda alınabilecek en yüksek rapor %10 seviyelerini geçmeyecek Teki tamamen duymuyor diğeride orta seviyede olması durumunda %20 gibi birşey. %40 ve üzeri rapor almak için Birisi hiç duymuyorsa diğrinde ileri derecede işitme sorunu olmalıymış. Mantıken Çok doğru Çünki biri hiç duymuyor ama hayatımda bu güne kadar hiç bir sıkıntı çekmedim.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim

Muayene oL.

Dostum bende ayni senin gibi. KucukLugumde kizamik gibi bir hastaLiktan doLayi (Sanirim) soL kuLak hucreLerimin tamamini sag kuLagi ise kismen hucreLeri oLdurmus. Yine sukur Allah daha beterinden korusun eLbette ama hayatim boyunca caLismamda en buyuk sorun. Cunku sag kuLak benim tahminime gore %100 uzerinden hesapLarsak %60 civari duyma oranim var. Zaten duyuyorum ama anLamiyorum ozeLLikLe S harfi iLe basLiyan konusmaLari kuLak duymasina ragmen iyi aLgiLamiyor. Bende askerLikten muaf oLdum raporum var. 2-3 sene once sakatLik indirimi icin basvurmustum %39 vermisLerdi :) Bu araLar tekrar basvuracagim. Bir onceki arkadasinda dedigi gibi %40'i rahat gecmesi Lazim. Sen yine bende sorun yaratmadi demissin. Ben ozeLLikLe kisik sesLi bayanLari hic anLamiyorum geneLde. Allah yardimcimiz oLsun. Sen muayeneye git yinede.

Üst Alt