Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bir engelli olarak Hac/Kabe ziyareti

DERYA.A

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Bir engelliye, kabeye işte sen nasıl gıdeceksın, dediklerınde, verecemız cevap şu olmalı: ben gıderım ve orada hiç bir problemle de karşılasmam.
neden derlerse. MEDİNE'de olsun MEKKE'de olsun ravzaya gıden yollarda hep bizler için, hatta sandalyelıler için hep rampa koymuşlar ve her yerde sandalyeler var isteyene verıyorlar oradan .
MEKKE'de ise her yerde bizlerin rahat hareket etmesı için herşey düşünülmüş. tavaf yaparken say yaparken herşey bizlerım kolaylıgına sunulmuş.
ha bir de şu var, oraya gıden kişilere rabbım yardım edıyor, buna da emın olun. burada düz yolda yürüyemeyen ben oralarda sevr dağına çıktım, nur dağına çıktım. sız yeterkı gıtmek için çabalayın, rabbım siz e yardımcı olur

ŞİMDİLİK BU KADAR

2005 senesinde bende hacc-a gittim
gördüğüm kadarıyla yürüyemeyen insanlarımız pek zorluk çekmedi
ücret karşılığı görevli insanlar var
tavaf ve diğer yapılması gereken yerlerde tekerlekli sandalyeyle yardımcı oluyorlar ...
ben özel turla gitmiştim
yetkililer oraya gidildiğinde orada hasta olsanız yürüyemez halde olsanız hacc-ılığınızın kabul olması için yapılması gereken ibadetleri biz sizi sırtımızda taşırız yapılması gereken ibadetleri yaptırırız bundan şüpheniz olmasın dediler
ben gösterilen ilgiden memnun kaldım şahsen
ordaki insanlar hakkında olumsuz konuşmak istemiyorum :!:
ben gördüğüm güzellikleri hatırlamak istiyorum :)
bedenen yapılan bir ibadet
yalnız yaşlı insanlarımız yürüyerek yapmak istedikleri için çok zorlandılar
tavaf arafat şeytan taşlama vs bunlar yaşlı insanlarımız için zor yapılan ibadetler
gitmek isteyen insanlarımız yaşlılığı beklemesinler
genç yaşta gitmelerini tavsiye ederim :)
dilerim rabbim tüm muhammed ümmetine nasip eder :)

Fotoğrafları görünce aklıma Bekir Hazar geldi birden. Dünyada ilk diye tavaf sırasında kamerayla çektiği görüntüleri canlı yayında vermişlerdi ana haberlerde.

Şimdi bu kadar yakından görünce fotoğrafları, izlediğim bu haberin yine klasik abartılı palavralardan biri olduğunu anlamış oldum. :)

emiin olur hepinize oraları görmek ben yıllardır isterdım fakat bir türlü kismet olmazdı fakat rabbim çağirsın yeterkı hiç umadığın bır anda bakmışşsınkı oralardasın ben düz yolda zor yürüken orada dağa bayıra çıktım rabbım sana gücünüde verıyor

ne mutlu sana arkadaşım gidip görmek nasip olmuş o kutsal toprakları..umarım gidip göremeyenlerede nasip olur bir gün...banada tabi..en önemlisi anne babama çok hevesliler ama nasip işte...

bir kaç kez hanımla niyetlendik umreye gitmeyi ama çocukları kime bırakacağız. en önemlisi tâlha ' mı . engeli bizi endişelendiriyor. arkadaş söyledi, "onu da götürün, orada ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz." diye.
nasip bakalım. sizden de bu şekilde haberler aldıkça, daha da ümitleniyorum.
inşaallah oğlumuzu tekerlekli sandalyesiyle beraber alır gideriz efendimizin civarına.
İNŞAALLAH DAVET EDİLENLERDEN OLURUZ.

bu arada sizi de tebrik ederiz, RABBİM KABUL ETSİN.

yazık . milli servet milyonlarca dolar her yıl araplara gidiyor . dini olarak mecbur da değiliz zaten . sağlam bedenimiz oldu da gitmedik mi ? iyi bi işte çalışıp çok para mı kazanmadık ? eğer , engelli bir birey olarak , çölün ortasına gitmediğim için cennete giremeyeceksem bende o cenneti istemem . hacca verilecek o kadar parayı ülkemizde ki ihtiyac sahibi vatandaşlarımızla paylaşmamız daha hayırlıdır .

* Kış geliyor evlerinin onarılması gereken ihtiyaç sahibi o kadar çok insan var ki . yiyecek içecek ihtiyacı olan o kadar çok insan var ki . ramazan bitti biz unuttuk . ama onlar hala orada var .

* geçende haberlerde marketten 1 paket kaşar peyniri ve bi kaç çıkolata çalarken yakalanan bi kadın vardı . çıkolatanın tadını unutan çocuklarına getirecekti belki . ilk defa böyle bi yola başvurmuş .

bu ve daha niceleri varken umre vs gibi gezilere gitmek ne kadar doğrudur ?

üstelik sağlıklı insanlar için konu olan bir ibadet hakkında .

bende umreye gittim yeterki isteyin arkadaşlar rabbim okadar kolay kılıyorki hazırlıklarını gidişi gelişi rüya zannedip arada kendi kendinize değil yanınızdakine diyorsunuz gerçekten mi burdayım diye.
benim umreye gidişim nihat hatipoğlunun ilçemize geldiğinde çekiliş yapmasıyla nasip oldu,2 kişi gönderilecekti.biletim yoktu çekiliş yapıldı tabiki bana ve anneme çıkmadı o kadar üzüldüm ki keşke biz gitseydik diye o kadar içim acıdıki ama güzel rabbim gelll sende gell dedi nasıl oldu nasıl karar verdik nasıl oldu anlayamadan gittim ve rabbim beni çekilişle giden o kişilerle sefa ve mervede karşılaştıracak kadar onur verici bi umre gezisi nasip etti.arkadaşlar çokkkk güzel ve özel duygular yaşamayan bilemez o mubarek yerlere giden kişinin gözlerinde özlemler buluşur
hazırlıklar sırasında babama ve anneme gerçek gidiyormuyuz diye sordum her seferinde evettttt diyorlardı o kadar çok sormuşum ki adanadan uçağa bindik .koltuga oturdum babama döndüm agzımı açmadan evetttttt gidiyoruz dedii. hala inanamıyordum 10 gün medinede kaldık yüreğimin yarısını resülümün sakin sessiz medinesinde bıraktım, göz yaşları içinde ayrıldım. 10 gün mekke çok ayrıydı resulümün hicret emri gelmese asla ayrılmazdım mekke senden dediği kadar güzeldi ülkedeki fakirlere yardım edin deniliyor ama bu duygu yaşanmalı yaşayan anlar ancak inş gidersiniz arkadaşlarr
bende bilenler için polia sekeliyim uzun bacak yürümecihazı kullanıyorum uçaga bindiğimde indiğimde (medinede ve mekkede) medinede o kadar güzel davrandılarki bayan görevliler yardım istediğimde sandalye ile beni iki kişi önde yol açarak mescidi nebevide namaz kıldırıp tekrar dışarı çıkartacak kadar ,yardım severlerdi.mekkede ise para ilede yardımcı tutabiliyorsunuz yada kimliğinizi görevliye bırakarak mekke ve medinede tekerlekli sandalye alabiliyorsunuz .engel yokk. asansörler ile kabede 2 . veya 3. katta tavaf edebiliyorsunuz akülü araçta kiralaya biliyorsunuz. say için 2 katta kolaylık tanınıyor yardımcı oluyorlar.özel ramralar var tavaf için kenarda korkuluklu yol var yeterki gidin arkadaşlar dönüşte suudi pilot beni kendi merdivenlerinden uçaga çıkmam için davet etti hostesler yine öyle orda özürlü değil özel insansınız çünkü medinede resulün mekkede rabbimin misafirisinizz
yazım uzun oldu ama beni derya anlar muhabbeti bile bi tatlıdır doyumsuzdur rabbim her kuluna nasip etsin o günlerimi tekrar anımsattığın için tşk DERYA

Herşey nasip kısmet işi, inşallah oda olur gideriz.

Muhabbete dalıp saati yine sabah ezanlarına kadar getirdiğim için uykusuzum, kızarmış gözlerimle işimin başında dururken link geldi dayanamadım yazacağım kusura bakma netbus..

Elveda Rumelideki terzi Hasan'ın dediği gibi "iç güleceğim yok iken, güleceğimi getirdin" netbus teşekkür ediyorum :D hac ve umre ile bilimum topraklardaki ihtiyaç sahipleri arasında nasıl hatta ne hakla bir bağlantı kurulabilir ki.. Kişi üzerine vazife olan yükümlülüklerini (zekat, fitre... vs) yerine getirdikten sonra cebinde kalanını arzu ettiği şekilde kullanır.. kime ne ki, kim karışabilir ki hatta kimin söz söyleme hakkı olabilir ki?

Ayrıca sevgili Kalem'in de dediği gibi; sevgilidir o şehir, asırlık yüreklerde.. tartışmaya sorgulamaya gelmez.. Para benim değil mi, ister gemi yapar yüzdürürüm ister uçak yapar uçururum kime ne ki..

NOT: Biz/Hepimiz üzerimize düşeni inancımız ve takvamız nispetinde yapıp infak da etseydik ihtiyaç sahibi de olmayacaktı..

ALLAH haccınızı kabul etsin.İnşallah bize de hacca gitmek nasip olur.

mahbuz=(yazık . milli servet milyonlarca dolar her yıl araplara gidiyor . dini olarak mecbur da değiliz zaten . sağlam bedenimiz oldu da gitmedik mi ? iyi bi işte çalışıp çok para mı kazanmadık ? eğer , engelli bir birey olarak , çölün ortasına gitmediğim için cennete giremeyeceksem bende o cenneti istemem . hacca verilecek o kadar parayı ülkemizde ki ihtiyac sahibi vatandaşlarımızla paylaşmamız daha hayırlıdır . )

cevap=çölün ortası dediğiniz yer islamiyetin doğguğu yerdir...ayrıca bizlere haç farz değil biliyorum islamın 5 şartından birisi olan
(hacca gitmek ,zekat vermek , kelimeyi şahadet getirmek, namaz kılmak ,oruç tutmak )
1:eek:ruç tutmak = hastayız oruç tutmuyoruz diyelım ne yapıyoruz kefaletini verıyoruz ve tutamadıımız oruçlarımızın parasını ihtıyacı olan kişilere veriyoruz .
2:zekat vermek =bizlerin ve ailemizin üstündeki musibetlerden korunmak için verilen bir miktar para .
3:kelimeyi şahadet= müslümanliğin temeli eşhedüenleilaheillalhaveaşhedüennemuhammederrasulullah
4:namaz kılmak = bunun kefaletı yoktur her müslümana farzdır ister engelli ister engelsiz ,ayakta duramıyorsan yerde ..oturamıyorsan yattığn yerde . rahat yatamıyor isen gözlerinle ima yoluyla kılmalıyız .
5:hac=her madddi durmu iy olupta sağlık bakımından kendısıne bakabılecek halde ise tekerlekli sandalyede bile olsa yanında ona refakat edecek birisi var ise haıya gidebilir o kişi ve ayrıca islamıyetın dogduğu yerleri görmek islamın bizlere ulaşana kadar ne zorluklardan geçtiğini öğrenmeken önemliside peygamberımızın yattığı ravzayı görmek içinde onun aşkı ile yanan niceleri var

nahbuz=bu ve daha niceleri varken umre vs gibi gezilere gitmek ne kadar doğrudur ?
arkadasim sen daha oranın tadını alamamişsın bunu anlıyorum yazılarından rabbim senide ves senin gibi yanlış düşünenlere tez vakıtte yanına çağırsın başka bir şey istemıyorum ben ozaman sızlerle konuşacağım
yüce rabbim her kuluna gel demıyor rabbimin gel dediklerinede akıl sır ermıyor senın gözünde çok yardıma ihtıyacı olan birisibırde duymusunuzkı hacca gıtmış
yeterki rabbim bizleri yanına davet etsin

NETBUS anladığım kadarıyla sen biraz trübünlere oynamışsın..kardeşim..
mekkeyi görmek için kabeye el sürmek için tüm servetini hiç düşünmeden feda edebilecek çok değerli insanlar var..

senin o milli servet elden gidiyor diyişin varya bu ağazları ben inancı olmayan kişilerden duyuyorum..insanlar o topraklara gidiyorsa peygamber efendimizin (sav) kokusunu almak için..gidiyor..milyarlarca insanın günde 5 kez (ki sadece farz olan sayısı bu daha fazlasıda var) yüzünü dönüp önünde secde ettiği kabei dünya gözleri ile görmek için gidiyor...

hem böylesi mühim bir ibadeti dünya malı ile kıyaslamaktta benim inaç anlayışıma aykırıdır...benim kaybedeceğim param olsun..karşılığında yaşayacağım hazzın bir fiyatı olamaz...ola_maz!!

ama tabi allahu taala insanlara irade diye bir özellik vermiş..tercih hakkı insana ait

İSTER KIBLE DİYE PARA ÖNÜNDE SECDE EDERSİN İSTER MEKKEYE YÜZ SÜRERSİN..BÖYLESİ NAZİK BİR KONUDA PARA LAFI ETMEKTE BENCE ÇOK ÇİRKİN!!

SERAP AZINA YÜREGİNE SAĞLİK BENİM YAZAMADIKLARIMI DA SEN YAZDIM SAOL

Hac

Netbus ve onun gibi düşünenlere sesleniyorum hac islamın şartıdır inancın zayıfsa biz napalım kardeşim şöle bi söz var namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmazmış bu söz senin için sölenmiş gibi sanki allah gidenlerin haccını kabul etsin kalbi mühürlü olanlarıda tek tek ıslah etsin bir gün herkes inansada inanmasada gerçekle yüz yüze gelecek bunu unutmayın.......selametle allaha emanet olun

Bende bu sene gittim haca allaha şükür orayı anlatmakla bilinmez yaşamak gerekir netbus ve en önemlisi bilmediğin konular hakkında konuşma gülünç duruma düştün herkesin gözünde bu kadar cahilce düşünce hayratler içinde kaldım elimde olsa hersene gidecem gidemezsem bile umreye gidecem ve en önemlisi ben cennete gidmek için her yolu denerim istersen sen cehennemde kal

deryacığım ayrıca çektiğin resimler genelde türklerin namaz kıldığı yer rukuya giderken herkes eğilince hacerülesvet taşı tam karşına gelir.ayrıca her tavafta oraya slm verirsinki hesap gününde kendini tavaf edenleri elindeki nuruyla tanıyacağına ve şahadetlik edeceği söylenir onu öpmek ayrı ama zor bi görevdir amaben iki defa öptüm o cennetten indirildiği söylenen taşı. gidin arkadaşlar fiyatı gözünüzü korkutmasın dünyalık malların yanında hiç bişey eskitip attığımız bi oturma grubu maaliyeti ama maneviyatına aslaaaa değer biçemem yeterki siz gitsemmiki diyin rabbim onun rızkını veriyor.ayrıca kendim için istiyorsam namerdim sizin için istiyorum neden mi :lol: arafata çıktığımızda hoca rabbim sizin umrenizi rabbim kabul etsin tekrar gelmeyi ;gelmeyenler geldikten sonra size tekrarını nasip etsin dedi anladınız mı sizler gitmeden ben gidemem :wink: rabbim herkesi çağır tekrarındada beni ama haccım duruyorrr :D

Allah ibadetlerinizi kabul etsin,herkese hac ibadetini nasip etsin

netbus yakında bir kampanya başlatır - bu kafayla giderse tabii :)
türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde havalanları, limanlar sınır kapıları vb. muhtemel turist giriş noktalarında dev gibi bilboardlar hazırlayıp şu afişleri asabilir.
" sayın turist, elin türk'üne para kazandırıpta ne yapacaksın, ülkende uyuşturucu komasına girmiş sokak ortalarında sefil hayat yaşayan vatandaşlarına yatırım yapsana"
hani fena da yapmaz. sevaba bile girebilir kalbindeki cevhere göre.
haydi netbus görelim marifetini.

*hac ca gidenin , gidemeyenlere göre üstünlüğü var mı ?

* söyleyin üstünüze farz olmayan bi şeyi illa ki yapacağım demek işgüzarlık değil de nedir ?

düşüncesi bu şekilde olupda açıklamakta tereddüt eden arkadaşlar için yazdım ben öncü oldum. ama ne yazık ki akıl ve mantığı bertaraf eden inanç sistemine körü körüne bağlanmış arkadaşlar var . ve öyle radikaller ki farklı düşüncelere tahammül edemiyorlar .bu nedenle farklı düşünen arkadaşların da düşüncelerini açıklamalarını engelliyorlar . gözünüzü yerden kaldırıp ileriye bakmanız , ufkunuzu açmanız temennisiyle .

şimdi peygamber efendimize(s.a.v) sormuşlar bu sene kaç kişi hacı oldu demişler...demişki 600 kişi içinde sadece biri hacı oldu....
Her gidende hacı olmuyor...hacılığında hakkını vermek gerek allah kabul etsin herkesin ibadetide kendinedir...
Ama herkes gidemez hac'a allah'ın önce nasip etmesi gerek...helal olan parayla gidilmesi gerekir...
Allah kabul etsin allah herkese nasip etsin...
Ama ben bir kere gidilmesinden yanayım kırk kerede gidilmez
2.gidiş parasıyla o hacı bir yetimin sırtını sıvazlasa daha makbul....
Sadece secde etmekle iş bitmiyor kalbende allah korkusu olması gerek insanda dini ibaretleri yerine getirirken...
Bunun servetlede alakası yok saptırmışlar....
Fakirde birikimiyle gider allahın izniyle pekalada :!:
Hatta bunu bir kenara bırakın rüyasında bile hacı sıfatına nail olan insanlar var...bunu burda tartışmak yersiz....
Allahla kul arasına girmeyin....herkesin günahı sevabı kendine :!:

Negüzel dedin serap valahaa yüregine saglık

arkadaşalr netbus arkadasımızın fikrinde olan arkadaşlarımız varsa eğer çekinmesinler
NETBUUS HAC FARZMI DEMİŞSİN MADDİ DURUMU İYİ OLAN HER KESE FARZDIR

ahmet abi alemsin yaa.... :lol:

Hac farzdır durmu müsait olana

Ateist görüşlü ufku geniş ste üyelerine sesleniyorum hadi bakalım o geniş ufkunuzla gecenin gündüzün olmasına güneşin doğmasına batmasına yağmurun yağmasına rüzgarın esmesine en önemliside ölüme ve gerçekle yüz yüze kalmaya çare bulunda görelim.....geniş ufuklu insanlar... :d :d :d
sen istesende istemesende cennet cehendem var beklenen son birgün gelecek bunu sizde biliyosunuz aslnda ve dinden bahsedildimi ruhunuz isyan ediyo kaldıramıyosunuz bunu malesefff allah vardır birdir eşi benzeri yoktur yaradılmamıştır ezeli ve ebedi yoktur :d:d ufuklarınız çok geniş maşallahhhh :d :d :d :d

bak bak bak ümit :D ruhunuz isyan ediyor haa :D hımm anladın sen beni :D sana katılıyorum arkadaşım...sende bana katılmışın belli...

insanın manevi dünyasını huzura gark eden inanç varyaa onun tadını alınca insan gözü şu yalan dünyanın parasınıda pulunuda görmez...

milli servet diyen arkadaş türkiyeye gelen turistler için ne düşünüyor acaba? hani her mevsim ülkemizin tarihi mekanlarını sırf zevkine görmek için gelen ve milli bütcemize gelir sağlayan turistler diyorum..herşeyin bir bedeli var değilmi?

ozaman senin mantığını benim verdiğim bu turist meselesindede kullanabiliriz..

NETBUS sana acıyorum.insan bir ibadeti hem de farz olan bir ibadeti küçümser mi?Dine saygın bu kadar mı az?Haddime değil ama biraz dini kitap oku.Bu düşünceler senin helakına sebep olacak.ALLAH hidayet versin.

ateistler,inançsızlar vs...vs....
ama ne olursa olsun diğer tüm dinlere ve inançlara saygı duymak zorundalar inanmıyor olabilirler dindede zorlama yoktur ama kötülememeli,aşağılamamalı yargılamamalı....
birazdaha hoşgörü diyorum....bu konu daha çok tartışılacağa benziyor... :shock:

netbus sen inanmıyorsan bile saygılı ol kabeyi ilk gördüğünde bütün günahların dökülür sen inanmayabilirsin belki ama benim inancım budur peygamberimizin (s.a.v.) ayak bastığı yerlerde gezmek onun baktığı yerlere bakmak bundan kutlu ne olur ki peygamberimiz s.a.v. diyorki benim ravzamı ziyaret eden beni ziyaret etmiş gibidir medine ye gidip o gül kokulu kabri ziyaret etmek çok güzeldir. İnşallah bu sene annem gidiyor ilerde bana da nasip olur inşallah bende ilk fırsatta gidicem selam olsun muhammed ümmetine

Üst Alt