Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bir de benim gözümle bakın...

Konular
25
Reaksiyonlar
0
mrb arkadaşlar sizlere yaşadığım bir olayı anlatmak ve sizlerin fikirlerini öğrenmek istedim şimdiden tşk ederim okuyup cevap yazdığınız için

anlatacağım olay aslında pek çok kişi için o kadar basit ki, ama buna bir de engelli gözüyle bakın istedim. ben bir ara pc kursunua gidiyordum. biteli biraz zaman oldu. yine günlerden birgün kursa gittim, dersimizi işledk çıktık. bizim servisci de öyle beklemez, beklemeyi sevmez, basıp gider. neyse, o yine basıp gtmiş 2 dk geç kaldım diye. evimiz de uzak, kursa yürüyerek gidilmez. napim napim diye düşünürken iki seçenek vardı, ya saat 5e kadar servisi bekleyip onla gidecektim ya da abimi arayıp gel beni al diyecektim.
ama ben ikisini de yapmadım. cesaretimi topladım, çıktım kurstan, anayola kadar geldim. orda biraz bekleyip dolmuşa bindim. eve yakın yerde inip yürüdüm, eve geldim. annem yemek hazırlamıştı. yemek yiyordum, yerken annem sordu; kızım kimle geldin, abin mi getirdi, dedi. ben de, yoooo hayır anne, ben kendim dolmuşa binip geldim, dedim.
o an annemin yüz ifadesini görmenizi isterdim. bana belli etmemeye çalışsa da o kadar şaşırmış ve korkmuştu kii... ama ben o kadar mutluydum ki, anlatamam. çünkü dışarı çıkarken hep yanımda bri olurdu, ama bu sefer tektim.
bu olay belki de benim kendime olan güvenimi kazanmam için bi fırsattı. bunu değerlendirmeliydim ve de değerlendrdim. evet belki kimileri çok ama çok basit gibi görünen bir olay, ama bi de gelin benim gözümle bakın...
bişeyi tek başına yapabilmek o kadar güzel bi duyguymuş ki, ben bunu anladım.
okudunuz için tşk

Helal Deniz. Bazen her şeyin kolayına kaçar, başkalarının yardımını kolayca kabulleniriz. Oysa kendi başımız özgür olmanın tadı bir başkadır... Dilerim minibüsü daha sık kullanırsın :)

canım benim artık kafana estikçe çık gez havalarda güzel gidiyor ama şapka takmayı unutma başına falan güneş geçmesin,ben saçım bozulacak diye takmayı pek sevmem birde galatsaraylı şapkam gören fenerlilerle polemiğe girmek istemiyorum neyapayım?ımmmmmmm peki kurs sonucu nasıl oldu?bunun için diploma falan gerkiyormu ben daha alamadım da diplomamı:oops: gerkmiyorsa bende katılmak istiyorum böle bir kursa ama ben dolmuş pek sevmem gezerken güzel olur arkadaşlarla falan ama yalnız yolculuk yapmayı istemem,sadece hastane de işim olduğunda yalnız giderim 15-16 yaşımdan beri ilçeden ankaraya senelerce kendim dialize gidip geldim ve böylece daha çok kendime güvendim...
helal sana başarılarının devamını dilerimmm

Cesaretinden dolayı tbrk ederim sizi,o anda neler yaşadığınızı neler hissetdiğinizi ve o anki heycanınızı tahmin edebiliyorum.Yaşadıklarınızın daha değişinide yaşadığım için nasıl bi duygu çok iyi anlıyorum sizi...ama şimdi tek başına çıktığın için şimdi tadını aldın artık kafan bozuldukca evdekilere gidiyom dersin :)
Herşey gönlünce olmasını dilerim iyi gezmeler size :wink:

Sevgili dostum, senin adına sevindim ama seni pohpohlayacak değilim çünkü sen inanıyorum ki ileriki hayatında tek başına kendi özgür hür iradenle daha büyük engelleri aşacaksın. O zaman geriye dönüp baktığın da ne kadar küçük birşey başarmışım diyebileceksin. Bence işte o zaman daha çok sevineceksin. Sevgilerimle... :)

arkadaşlar okuyup yorum yaptığınız için hepinize çok tşk ederim bu benim için önemliydi sağolun arkadaşlar demek ki önemsemişsiniz

yaşam

bazen insanlar yapamam diye düşündüğü şeyleri çok rahat yapabilir, ama bunu farketmeleri zaman alır, kendine güven de bitiyor herşey, insanlar size ne gözle bakarsa baksın, sizin insanlara nasıl baktığıız önemli ve en önemliside karşınızdakileri dalgaya almaktır, size ne söylerlerse söylesinler he diyip geçtiğiniz zaman çok daha mutlu oluyorsunuz

CESARETTEN GERİSİ YALAN;

YAŞINI FİLAN BİLMİYORUM AMA İNSANIN KENDİNE GÜVENMESİ
KADAR GÜZEL BİRŞEY OLAMAZ.
EVET
HEP BERABER TAM BAĞIMSIZ ENGELLİ OLABİLMELİYİZ.

bende bu tür duyguları çok yaşamıştım.özellikle yürüyerek katettiğim mesafeye herzaman kafayı takmışımdır.eğer biraz fazla yürüdüysem kendi kendime sevinirdim.
insanın hele bizim gibi engellilerin kendi başına iş yapabilme duygusu aynı zamanda kendimizi kanıtlama sebebi diye düşünüyorum.

denizcimmm. güzel arkadaşım.. helal olsun. Allah sana böyle bir şansı vermiş ve başarmışsın.. bundan sonra da Allah her işinde kolaylıklar versin inşallah.. bu maalesef çevremizde ki insanlar tarafından bize çok empoze ediliyor.. siz yapamazsınız edemezsiniz diye.. bende ilk engelli olduğum zamanlarda yemek yemem için kanepeden yere oturmam gerekiyordu ve kanepe 30 santim kadardı.. dayım misafirimizdi ve çok saygı değer biridir.. birinin ayağımdan tutması ve yardım etmesi gerekirken kimse yardım etmesin dedi kendim ineyim diye.. ama babamın kalbi yumuşaktır fazlasıyla ve ben inmeye çalışırsam sertçe yere düşeceğimi düşünüp itiraz etmişti.. yaklaşık 17 sene önce.. şimdi durumumda o zamandan beri hiçbir gelişme olmamasına rağmen 1 metrelik yerden bile nerdeyse inebilirim, saldalyeme kendim inip binebiliyorum evde.. yerde bile olsam.. ki göğsümden aşağısı tutmuyor.. amaç bişeyleri yapmaya çalışmak ve sınırlarımızı zorlamak.... deniz seni cesaretinden dolayı çok çok tebrik ediyorum... Allah her daim senin ve tüm engelli zorda olan kardeşlerimizin yardımcısı olsun inşallah.. .

Bugün tek başına dolmuşa binen yarın uçağa biner... :) Kendine her zaman güven arkadaşım... Yeryüzünde bütün insanların zor durumda kaldığı zamanlar vardır.Olacaktır da...İnsannlar nasıl bakıyor diye düşünme hiç. Düşmez kalkmaz bir Allah...Biryerlerden başlamak işin yarısını bitirmektir bence.

Şimdi ben aileme desem ki "Çin'e gidiyorum" ;"esti yine bizim kıza,hakkında hayırlısı" deyip kararımdan vazgeçirmeyi akıllarından bile geçirmiyorlar.Onları bu rahatlığa hazırlayan yine benim kararlılığım oldu.İnadım oldu. "Çaresiz değilsiniz.Çare sizsiniz..." o kadar... 8)

tşk

hepinize ayrı ayrı çok tşk ederim beni bi nebzede olsa anladığınız için

slm
24 yaşın da yaptığını eminim 15 yaşın da da yapar dın ama ailelerin aşırı korumacı tavırlarıı bizleri kendine güvensiz bireyler yapıyoo. inanıyorum kii sende herşeyi yaparsın
ailelere diyeceğim ne olurr bizi özgür bırakın bebeklerr düşe kalka yürümesini öğreni yoo.düşüyo diye kimse bebeğini yürütmemezlik yapmı yoo bırakın bizde düşe kalka yürümesini öğrenelimm dimi

Seni kutluyorum Deniz yıldızı.Ama dikkat ette ayağın çok uzamasın :p

Aslında konu basit değil.Özgüven konusu engelli/engelsiz her birey için önemli.Bunun kökleri ta bebeklik,çocukluk dönemine dayanıyor.Yani iş ebeveynlere düşüyor.Şimdiye kadar dikkafalılığımla buraya kadar geldim.Yaşasın iyiki dikkafalıyım ve özgüvenim maximum.Bu yaptığın eylem diğer eylemlerede basamak olacaktır deniz.

Busemmm bildiğim kadarıyla gidip kayıt olmak gerekiyor bunun içinde bir kaç evrak istiyolar ama sen yinede yetkiili biriyle görüş yardımcı olucaktır
inş yardımıcı olabilmişimdir :)

sevgili deniz;

hayatımızda o kadar çok şey olurki kimilerine basit gelirken bizim gibi sevgi dolu yüreklere büyük gelir.Konuyu okuduğum anda sadece senin büyük cesaretine ve büyük mutluluğuna şahit olduğum için çok sevindim sen gibi.Seni tebrik ediyorum bende...

BAZEN YAPAMAYIZ TEK BAŞIMIZA DEDİKLERİMİZİ TEK YAPMAYA ÇALIŞMALIYIZ KORKUSUZ VE KÜÇÜK DENİLEN HER ŞEYİ MUTLULUKLARA ÇEVİRMELİYİZ...
BÜYÜK MUTLULUKLARA...

Ben 32 yaşındayım hala kendi başıma hiç iş yapamıyom yaptırmıyolar sonrada...
Arkadaşlar bana ana kuzusu diyo ŞİMDİ NAPAYIM... :p :p :p :p :D

Eğer birilerine güvenerek yaşamayı öğrenirsek, onlar olmadığında sudan çıkmış balığa döneriz. Ailelerimiz iyi niyetle bizi korumaya çalışırken bize kendi başımıza birşeyler yapabilmenin güzelliğini de vermeliler. Ben her işimi kendim görürüm hep, bu şekilde hayatın içinde pratik çözümler bulmayı da, sorunları çözmeyi de vs. öğrendim. Ailem de zaten zamanla buna o kadar alıştı ki, şimdi benim için nerdeyse hiç endişe duymuyorlar :)

Kendi başına eve gidememen için bir neden yok. Ailene de bunu görme fırsatı vermiş oldun. Şaşırmaları normal, çünkü alışkın değiller. Kendi ayaklarının üzerinde durmayı mutlaka öğrenmelisin, yaşam kolay değil. Öncelikle bir birey olduğunu sakın unutma derim.

Tebrik ediyorum seni.

Ben hala tek başıma çıkamıyorum. sokağa çıktığımda her kes yardım etmek istiyor. çok iyi niyetli olduklarını biliyorum ama bu beni rahatsız ediyor. bazen egzersiz olsun diye çıkıyorum oda olmuyor.

deniz yıldızı kutlarım.

Umarım hiç pes etmezsin.
İnan sen savaştıkça daha çok güven gelecek sana, senin adına çok sevindim.
inşallah ilerisini görmen dilegiyle

hastalandıgımda 2 ay hsatanede yatıp çıktıktan sonra bende tek başıma dışarı çıkamıyor çıkmaktan tek olmaktan ölesiye korkuyordum.
Ama ben o dönemi atlattıktan sonra, yine 2006 ya kadar tekte çıkabildim şuan bir yılı aşkındır yine çıkamıyorum.
Ama kendime güveniyorum. yina başarmalıyım, başarmak zorundayız...

Dimi arkadaşlar ...

kutlarım. inş. hep böyle devam eder.
ben bu sıkıntıyı hala tam olarak aşamadımda. geceleri benim bağımsız hareketim yok. gündüzleri idare edebiliyorum neyse
hayatında başarılar.

yüzümde hoş bir tebessümle okudum cesaretinizi:)
tek başınıza evinize kadar gitme cesaretiniz ve gitmeniz, azmin başarısı.
azminizin ışıkları hiç sönmesin,
ve daha nice başarılaraaa :)

mezopotamyalı kederi' Alıntı:
Bugün tek başına dolmuşa binen yarın uçağa biner... :)

Başkasına önemsiz gibi görünen ama senin için anlamı çok büyük, ufak adımlarla başlarsın mücadele yolunda yürümeye... Senin anını okurken, benim de gözümde, ailemi ilk şaşırttığım an canlanıverdi.

Tek başıma dışarı çıkıp dolaşmayı bırakın, apartman merdiveninden inmemiştim bile. Annem,babam ve abim dükkandaydılar, ben de evde yalnızdım. Canım sıkıldı... Çıksam dışarı dedim, korktum, vazgeçtim. Sonra annemi aradım, işiniz yoksa beni alsanız ya evden dedim. Yarım saate işimiz biter o zaman alırız dedi. Tamam dedim ama hemen gelmediler diye de azcık üzüldüm. Sonra dedim ki; ben evimizden 100 mt ilerdeki dükkanımıza gitmek için bile hep birilerine muhtaç olucam :?
işte o zaman kararımı verdim. :!: Sadece yetemediğim , üstesinden gelemediğim zamanlarda onlardan yardım isteyecektim :!:
Hazırlandım, hazırlanırken hep inandım... Beni gördüklerinde hem çok sevinecekler hem de çok şaşıracaklar : D
Kapıyı kapatırken inşallah düşmem, inşallah düşmem diye kendime telkin de bulunurken bi yandan da bildiğim bütün duaları okuyarak hatime başlamıştım : )
Merdivenleri sağ salim indikten sonra sokağa çıkmıştım. Dükkan görünüyodu ileride. Yavaş yavaş yürümeye başladım, yürüdükçe dükkan yakınlaştı... Dükkan yakınlaştıkça ben mutlu oldum. Çok az bir mesafe kalmıştı dükkanımıza, heyecan 1500 : D
Vee... içeri girdim ... Annem gördü kafasını çevirdi sonra ani bi refleksle tekrar döndü :shock: AAAAAA :shock: kızım nasıl geldin sen? kimle geldin? niye yalnız geldin? başladı makinalı tüfek misaliii : D Anne geldimmmmm sakin ol : D

İşte o gün bugün,100 metre mesafeyi tek başına yürümekle başladık özgür dolaşmaya, mezopotamyalı kederi' nin sana yakıştırdığı uçakla seyahat etmeyle devam ediyor. İlk kez uçağa bineceğim zaman, sevgili babacığım beni havaalanına götürme vakti gelene kadar inanamamıştı : ) Ama artık alıştılar...

Sevgili deniz yıldızı; umarım sevdiklerini ve çevrendekileri olumlu yönde şaşırtmaya devam edersin ; )

buna benzer bişey başıma gelmişti. harem de cüzdanı çaldırdım vapurlara kadar yürü babam yürü. hayatımın en uzun ama en zevkli yoluydu :)))))) bunu yapabilirim duygusu yetiyo zaten insana. siz bunu başarmışsınız tebrikler....

tamam cesaret olayın için tebrik ederimde
bu servisçiyide uyarman lazım öyle iki dakika beklemeden gitmek olmaz

ailesi onu sevdiği için öyle davranıyor... yinede kendi başına bişeyler yapabilmek gibisi varmı... ama dikkatli ol... sonra sırf benim gibi kendi başıma yapabiliyorumuyum diye kalkıpta istanbuldan izmirde gidip bir sene orada kalma... başardın mı dersen... evet... hiç şüphen olmasın... sadece cesaret göstermek gerekiyor... böyle devam deniz...

bak deniz cesaretin için seni kutlarım fakat ailende senin için telaş duyuyorsa ne güzel bu yanlız sen cesaretini kaybetme hep ailenin yanında olacağını sanma gelen yaşamı olduğu gibi kabul edebilmen için kendine olan öz güvenin şart unutmaki senin hayatını sen yaşıyacaksın bu gün attığın küçük bir adım eğer sana cesaret verdiyse doğru yoldasın demektir bu adımını diğer farklı yönlerede cesaretle ama akılcı bir biçimde geliştir korkma toplumda iyi insanlar çok düşersen seni yerden allah rızası için kaldıracak çok eğer kaybolma riskin varsa ailen sana kimliğinin yazdığı bir kolye taksın en azından karakol aileni bulur seni onlara teslim eder tekki sen gel annen baban şurada seni onlar çağırıyor diyenin peşine gitme aferin cesaretli adımlar atmıya devam deniz arkadaşım

kendine guvenmek herseydir..bazen ailelerimz asırı koruyucu olsalarda bunu basarman bizimle paylaşman harika..

Arkadaşım oradaki servisin sizi kendi başınıza bırakması, sizin kendinize olan güveniniz içiin bir vesile olmuş. Sizde bu arada kendi başınıza birşeyleri yapabilme cesaretini kendinizde bularak hareket etmeniz, kendinize olan güveninizim bir göstergesidir.

Bu olayı basit görenler olabilir demişsinz. Lakin ben bu olayı hiçde basit bir olay olarak değerlendirmiyorum. Çünkü bir engellinin kendine kendine cesaretle davranarak tek başına birşeyleri yapabilmesi, kısaca kendisine güvenmesinin neresi basit olabilir ki;

Buradaki kendinize olan güveninizden dolayı sizi gerçekten tebirk ederim. İşte bir engelli yeri geldiği zaman hayata tutunabilmeli, Bu mutluluğu yaşayabilmeli. Çünkü insanın kendi kendine bir şeyleri başarabilmesi, hem moral olarak hemde özgüven olarak çok şey ifade eder.

Biz engellilerin kendilerine güvenmesi, hayata tutunabilmesi için çok önemlidir. Belki orada siz mutlu oldunuz. Birde annenizin mutluluğunu düşünün! En az sizin kadar mutlu olmuştur. Çünkü bizi en az bizim kadar anlayan, bizi bizim kadar seven insanlar için, bizim yüzümüzdeki en ufak bir tebessümün bile onlar için değeri hiç bir şeyle ölçülemez.

Üst Alt