Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bipolar bozukluktan süresiz raporla emekli olan yok mu?

kbenly

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
1800 ödenmiş prim ve 15 yıllık sigorta girişim var.Bipolar hastasıyım.Durumum ağırlaştı emekli olmak için sgk ya başvuracağım.Ama 2 yılda bir kontrol muayenesi diyorlarmış. 16 yıldır tedavi görüyorum düzelme yok ki.. kontrol muayenesi nerden çıktı? İki yılda bir aynı stresi mi yaşayacağız?Süresiz raporla emekli olan yok mu? 16 senedir tedavi görüyorum.Ölene kadar kontrole mi gireceğim?

@kbenly, Geçmiş olsun,

SGK Hastalık Listesi'ne göre:

Bipolar bozukluk
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen, progresyon gösteren ve çalışma olanağı vermeyen​
Hafif Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen​

Mevcut priminize göre mecburen malulen emekliliğe başvuracaksınız. Sevk edileceğiniz hastaneden bipolar bozukluk ile ilgili Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen, progresyon gösteren ve çalışma olanağı vermeyen tanısını almalısınız emekli olabilmek için. Bu tanıyı alıp alamayacağınız daha belli değilken sizin kontrol muayenesini düşünmeniz biraz erken değil mi. Hastaneye sevk randevu rapor işlemleri ve bu raporun Sgk Sağlık Kurulu incelemesi biraz uzun sürebilir. İnşallah istediğiniz sonucu alırsınız.

1860 prim günüm 15 yıl sigortalılık sürem var.sürekli acildeyim. Heyet raporu alıp çalıştığım okula gitmiyorum. Aldığım istirahat raporlarını sunup malülen emekli olabilir miyim?40 oranlı raporum var ama 70e çıkar. İşlevselliğimi tamamen kaybettim.Hastalığim bipolar bozukluk

@kbenly, Geçmiş olsun, malulen emeklilik başvurusu ile sevk edildiğiniz hastaneden aldığınız rapor SGK Sağlık Kurulu tarafından incelenecek ve Ağır Düzeyde Çalışma Gücünüzü Kaybettiğiniz tespit edilirse malulen emeklilik onaylanabilir. Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen bipolar bozukluk hastalık listesinde Ağır Tanı olarak görünüyor. Prim günü ve sigortalılık süresi yeterli Malulen Emeklilik biraz uzun ve yorucu süreç oluyor ama şansınızı deneyin kaybedeceğiniz birşey yok.

B.ÇALIŞMA GÜCÜ KAYBINA NEDEN OLAN PSİKİYATRİK HASTALIKLAR

6.Bipolar bozukluk

Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen, progresyon gösteren ve çalışma olanağı vermeyen

Hafif Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen

Üst Alt