Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bipolar bozukluk şizofreniye evrilir mi?

dreamfail

Üye
Konular
149
Reaksiyonlar
67
Ben 12 yıldır bipolar bozukluk teşhisiyle tedavi görmekteyim. Son 1 aydır geçmişte hiç olmadığı kadar psikotik durumlar yaşıyorum. Mani, hipomani yaşamadığım halde cinleri ve melekleri hareket ederken, uçarken görebiliyorum ve konuşmalarını az duyabiliyorum. Geleceği görebildiğimi düşünüyorum çünkü rüyalarımda gördüğüm şeyler hep çıkıyor ama doktorum bana inanmıyor. Sizce bipolar bozukluk şizofreniye verilir mi? Yaşadığım şeyler bipolar bozuklukta görülebilir mi?

Şizofreni tepe noktası diye biliyorum, bioplar psikozu şizoaffektif olabilir.
Melekler ve cinler neye benziyor, kanatları var mı?

Şizoaffektifle şizofrenin farkı ne ?

@sokr@t chatgpt ye sordum ve bu cevabı verdi:

Şizoaffektif bozukluk ve şizofreni, psikiyatrik hastalıklar arasında farklı iki durumdur, ancak bazı benzerliklere sahiptirler. İşte bu iki durumun temel farkları:

1. Belirtiler:
    • Şizoaffektif Bozukluk: Bu durumda, birey hem şizofreni hem de duygudurum bozukluğu (bipolar veya depresyon gibi) belirtileri gösterir. Kişi, şizofreninin tipik semptomlarına ek olarak duygudurum dalgalanmaları, mani veya depresyon gibi belirtiler de yaşayabilir.
    • Şizofreni: Şizofreni, genellikle gerçeklikten kopma, düşünce bozuklukları, duygu durumu düzensizlikleri, duyusal yanılsamalar ve paranoia gibi semptomlarla karakterizedir. Duygudurum belirtileri ön planda değildir.
  2. Tanı Kriterleri:
    • Şizoaffektif Bozukluk: Bu durumu tanımlamak için, hem şizofreni hem de duygudurum bozukluğu tanı kriterlerini karşılamak gereklidir. Bu durumda, bireyin bir dönemde şizofreninin tipik belirtilerini göstermesi ve başka bir dönemde duygudurum bozukluğu belirtileri göstermesi gerekir.
    • Şizofreni: Bu durumda, bireyin gerçeklikten kopma, düşünce bozuklukları ve benzeri belirtilerle birlikte gelmesi beklenir.
  3. Prognoz ve Tedavi:
    • Şizoaffektif Bozukluk: Bu durumda, hem şizofreni hem de duygudurum bozukluğuyla başa çıkmak için uygun tedavi planları gerekebilir. Tedavi genellikle antipsikotik ilaçlar, duygudurum düzenleyiciler ve terapiyi içerebilir.
    • Şizofreni: Şizofreni tedavisinde de antipsikotik ilaçlar önemli bir rol oynar, ayrıca psikososyal destek ve terapi de önerilebilir.

şizoafektif bozukluk tanısı için, psikotik belirtilerin mutlaka bir duygudurum dönemi sırasında ortaya çıkmış olmasını gerekli görür; yani bir duygu durum dönemi olmaksızın kendi başına ortaya çıkan psikotik belirtilerin varlığı, tanıyı şizoaffektif bozukluğun da ötesine şizofreniye doğru götürecektir. şizoafektif ve şizofrenik bozuklukları ayırmak için ise, uzunlamasına gidişe bakmak önerilir. Eğer hastanın geçirdiği duygudurum dönemlerinin süresi,toplam hastalık süresi içinde önemli bir yer tutuyorsa, tanı şizoaffektif bozukluk; tersi durumda ise şizofreni olacaktır. Ancak, buradaki önemli süre kavramının bulanık ve öznel olduğu açıktır. Yani, şizoafektif bozukluk ölçütleri henüz belirsiz görünmektedir.bu nedenle birçok klinisyen, duygudurum bozukluğu ile şizofreni arasında ayırıca tanı yapamadıkları ve duygudurum bozukluğu dönemleri ile psikotik dönemleri çeşitli oranlarda karışık şekilde yaşayan; ancak, işlevsellik düzeyi tam ya da oldukça iyi kalmış olguları, şizoafektif bozukluk olarak görme eğilimindedirler.

Bipolar depresyona da psikoz eşlik edebilir.

Üst Alt