Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Bilgi] İTÜ Maslak Kampüsü'nde engelliler için düzenlemeler yapılmaya başladı....

korayy

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
1
2006-2007 bahar döneminde tekrar okula başlayacağım. İTÜ inşaat mühendisliği 3. sınıftan devam. geçenlerde okula gittim öylesine bi görüyüm diye, tesadüfen rektör bizim fakültedeydi dekanlık seçimleri için kendisiyle konuşma fırsatım oldu. bayağı ciddi vaatleri var kendisinin, bilmiyorum en nihayetinde ben rektörlere de politikacı olarak bakıyorum. bizim fakülteye asansör filan yapıldı bana uygun, katlardaki tuvaletlerden birisi engelli tuvaleti olacak, kırıp döküyolardı ben ordayken ve asansörle ulaşamadığım bazı yerlere rampa, lift vs şeyler yaparız demişlerdi. dekanlıkta aynı görüşte. lojmanlardan, yurtlardan bazılarını engellilere uygun hale getirebileceklerini söylediler. açıkçası ben şunu anladım dekanlığın ve rektörün benimle konuşmalarından; beni pilot olarak kullanarak İTÜ Maslak yerleşkesini mimari olarak olsun, ders seçimleri, otomasyon işleri olsun, barındırma olsun çeşitli birçok çeşitli konuda engelli bir öğrenci için ne yapılabileceği konusunda bir yol-yöntem belirlemeye çalışıyorlar galiba.
biliyorsunuz sorun genelde mimari oluyor. bide bizim devasa büyüklükte olan maslak kampüsünde doğa koşulları ve coğrafi nedenler var onlarda engel :) kampüsün içinde orman, göl, tepe gibi şeyler var.
ben rektörle konuştuklarımı bizim 5000 adet basılan ve fakültelerde ücretsiz olarak dağıtılan "arıyorum" itü öğrenci gazetesi'nden arkadaşlara aktardım ve eğerki verilen sözler tutulmazsa kesinlikte gazete ve çeşitli yollarla rektörlüğe baskı kurulabileceğini söylediler. mesela gazeteki arkadaşlar ne yapabiliriz engelliler için dediler, bende önce mimari engeller kaldırılmalı, itünün bütün fakülteleri tüm olanaklarıyla engellilere uygun hale getirilmeli dedim. böylelikle lisede okuyan engelli arkadaşlarım hiç korkmadan itüye gelebilmeli. diğer bir gazetemiz olan öğrenci kollektifinin çıkardığı "teknikyorum" da da sorunları gündeme getirebileceğimi düşünüyorum. ayrıca bizim rahatça sansürsüz bir çok konuyu tartıştığımız gündeme getirdiğimiz binlerce öğrenci üyesi olan itü öğrencilerinin kullandığı internet sitelerinde, forumlarda sorunları gündeme getirebileceğimi düşünüyorum.
yani durum şöyle ki, rektörün bizzat bana yüzüme karşı verdiği ciddi vaatler var ve görünüşte herşeyi yapmaya hazır gibi. dediğim gibi pilot kişisi de benim. yapmadığı takdirde tepki unsuru oluşturabilecek birimlerle irtibatım mevcut. hoş bir söz var İTÜ- istanbul tepkisizler üniversitesi diye ama bakalım.
demem o ki bu işin itü ayağında birileri var mı bilmiyorum varsa her türlü beraber çalışmaya hazırım, hiçbirşeyden çekinmem, ha yoksa yine gerekli, elimden gelen ne varsa yapmak boynumun borcudur....

Çok güzel haberler Koray. Sürekli takip et konuyu e mi. Sen ve senden sonrakiler için çok önemli adımlar bunlar...

Not: Sanırım aynı kampüstesiniz, Barbaros'u (bilgisayar bölümündeydi sanırım) tanıyorsan, çok selamımı söyle lütfen.

Sınıf arkadaşların ileriki meslek yaşamları boyunca engellilere farkındalık kazanmış olacaklar senin sayende... :) İnşaat Mühendisliği gibi ulaşılabilirlik sorunlarımızın çözümü açısından önemli bir bölümde üstelik.

Öncüler

anadolu üniversitesi de mühendislik fakültesine ramplar yapmış( ben mezun olduktan sonra ) .Butür çalışmalarda mühendislik fakülteleri öncülük etmesi gereken ilk fakültelerdir

Yeni çıkan yönetmeliğe göre artık üniversiteler bu tür düzenlemeler yapmaya mecbur. Hatta üniversitelerde engelliler birimi kurulması çalışmaları başlandı.

Üst Alt