Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bi öğrenebilsem yaşamayı... Yaşamak nedir?

yalnizefe

Üye
Konular
147
Reaksiyonlar
0
Yaşamak…
Yaşamak nedir? Nefes alabilmek yaşamak mıdır? Yada yaşamak nefes alabilmek midir? Eğer öyleyse evet yaşıyorum, tıpkı bi bitki gibi. “Her şeye rağmen yaşamak güzeldir” derler. Bi öğrenebilsem yaşamayı, güzel olup olmadığına karar verecem ama…

Sizce yaşamak nedir?

Bence yaşamak 'an'dan zevk almaktır, sorunları aşmaktır, başkalarının yarasına merhem olabilmektir, yeryüzünü ve insanları sevmektir.
Gülmek, ağlamak, kızmak, nefret etmek, sevmek...
İsmim çağırılsın, ben hep yaşarım... :)

slm

Sevgili yalnız efe,
kaza geçirdim ve tekerlekli sandalyedeyim şu an;
herkes kaza sonrası "yaşıyor ya"!dediler.
Yani buna göre;yaşamak her durumda mükafat oluyor.
bitkiler ;bence hayatından memnun,solunum yaparken terliyor yaprakları,glikoz oluşturuyor filan ,
o bir işe yarıyor bence kimse kendini bitkiye benzetmesin.
yaşamak ;bence bitmesi gereken bir süreç..

yaşam ağız dolusu gülebilmektir herşeye rağmen

Yaşamak algılamak ve anlamaktır hayvandan farklı olarak. Sonra varoluş sorununu çözümlemeye çabalamaktır. Sürecin bitiminden önce hergün yeni başlangıçlar yaşamaktır. Düştüğünde ihtiyacın olduğu halde kendi kendine de ayağa kalkmaya çabalamaktır yaşam.Akbabanın senin ölmeni beklemek üzereyken , sen yaşamak adına öteye bir adım daha atmayı başarmaktır....

Yaşamak Nedir?
An gelir arkadaşım bende senin sorgular hatta yargılarım kendimi.
Ama bilirim ki özünde yaşamak sevmektir; kuşu böceği,çiçeği,kendini, gözlerini,yüreğini ve aldığın nefesi.
Kısacası arkadaşım YAŞAMAK sevmekle başlar aslın :wink:
Sevgiyle kal

Yaşamak, yaşadığına ve hala nefes aldığına bakmak değildir sadece. Onu görebilmektir.
Kazadan sonra sağlığı, kalvyenin tuşlarına basarak bu yazıları yazamayacak kadar kötü durumda olanları da görüp şükretmektir haline.
Yaşamak, anka kuşu misali öldüğünü düşündüğünde, her defasında küllerinle yeniden doğmak, ben de varım demektir.

Yaşamak, bu kadar karamsarlık yapıp, dostu düşmanı kendimize güldürmemeye çalışmaktır.
Yaşamak, en küçük bir nedenden, büyük mutluluklar çıkarıp, bu dünyadan boş, kapkara bir kalple dönmemektir.

Ve yaşamak Efe arkadaşım, Burada yazılan her cümleyi anlayabilmek, anlamaya çalışmak ve geç kalmadan hayatına katmaktır..........

Bence yaşamak kendin olabilme savaşını vermektir .

Ve her geçen gün daha çok "kendim" oluyorum :wink:

Aşağıdaki hikayedeki gibi kendinizle barışın , gözlerinizi kendi gözlerinizden kaçırmayın sakın:)

Dün , yine dilimde şarkılarla çıktım evden. Hava kapalıymış , soğukmuş ne gam. İçimde lunapark , karınca yuvasına basmamaya özen göstererek geçtim toprak yoldan. Şarkımın makamı değişti, az daha göbek atacaktım. Derin derin çektim içime kışın kokusunu, şöyle bir gerindim.

Bir parka girdim sonra, mutlu mutlu yürüdüm gülümseyerek. İleride bir bankın üzerinde kendimi gördüm. Oturmuş düşünceli düşünceli sigara içiyordum. Yanıma yaklaştım.

- “ Oturabilir miyim ? ” dedim. Bana hiç bakmadan başını salladı.

- “ Ne düşünüyorsun ? ” diye sordum.

- “ Karışık, sen anlamazsın ” dedi önüne bakarak. Sonra sigarasından sıkı bir nefes çekip, “Çok karışık” diye dumanları savurdu ağzından.

- “ Her zaman bir çözüm yolu vardır ” dedim.

- “ Ukala ” dedi. “Hayatın boyunca hiç derin düşündün mü sen? Hiç korktun mu? Tasalandın mı? Riskleri hesap edip, planlar kurdun mu? Senin için hava hoş. Dilinde şarkılar , deli başında bahar, vur patlasın çal oynasın. Nasıl böyle iyimser olabiliyorsun? ”

- “ İşim bu ” dedim.

İlk kez dönüp baktı yüzüme, gözlerimin taa içine. Ne mutlu , gözlerimi kaçırmadım kendimden.

- “ Yaşam nedir sence? ” dedi.

- “ Şu andır işte ” dedim. “ Yani nasıl diyeyim, sur dibinde kıvırcık, kuş dilinde pütürcük, yaz gününde bürümcük. Evet , evet tam olarak budur yaşam! ”

- “ Bu kadar basit öyle mi? ” dedi.

- “ Öyle ” dedim.

- “ Peki , benim de senin gibi olmamı ister misin? ” Diye sordu.

- “ Sakın haa! ” diye bağırmışım. “ Sen benim gibi olursan , nerede durmamız gerektiğini kim söyleyecek bize , kim riskleri hesap edip plan kuracak? Kim korkacak, kim kızacak, kim derin düşünecek ve kim ağlayacak insan gibi ? Senin işin de bu ! ”

- “ Demek ömür boyu ben böyle kalacağım, sense gülüp eğleneceksin öyle mi ? ” dedi.

- “Üzülme” dedim. “ Ben hep yanında olacağım. Sen kederlerlendiğinde sırtına vurup , hadii boşver, sur dibinde kıvırcık, kuş dilinde pütürcük, yaz gününde bürümcüktür yaşamak ” diyeceğim. “ En çaresiz anında, omzunda omzunu bulacaksın. Ve sen, sen sevgili ben, ben hiçbir şeyden habersiz, lay lay lom düşerken hatalara , uçurumların kenarında kaygısızca seksek oynarken, yetişip tutacaksın kolumdan ”

O ilk kez tebessüm etti ve ilk kez gözlerim doldu benim. Sarıldım boynuma.

- “ İyi ki varsın” dedi. Ellerimle ellerimi tuttu sıkıca.

- “ İyi ki varsın” dedim.

Ve işte, böylece barıştım kendimle.

Kalkıp hoplaya zıplaya yoluma gitmeden önce yüzüne baktım. Gözlerinin taa içine. Ne mutlu gözlerimi kaçırmadım kendimden.

Hepinizin yüreğine sağlık arkadaşlar...
Hepinizi yaşama hevesiyle dolu görmek beni çok mutlu etti. Destekleriniz için çok teşk ediyorum. iiiiiiiiiiiiiki varsınız.
Cevabımı fazlasıyla aldım.

Sema, hikaye gerçekten çok güzeldi arkadaşım teşkler.

"Yaşama"yı tanımlayabilmek için fazla uzağa gitmeye gerek yok.. Forum ana sayfasında "Hayatın Tadı" bölümündeki Sevgili OturanBoğa'nın özenle seçtiği başlıklara bakmak yeterli..
Yaşamak, "Kitap"tır. Okumaktır!
Yaşamak, "Şiir"dir..
Yaşamak, "Hikâye, Masal, Deneme"dir..
Yaşamak, "Sinema"dır.. "Tiyatro"dur..
Yaşamak, "Müzik"tir..
Yaşamak, "Fotoğraf"tır, "Resim"dir.
Yaşamak, zaman zaman "Geyik Muhabbeti" yapabilmek, "Fıkralar"a, "Oyunlar"a doyasıya kahkaha atabilmektir.
Yaşamak, "Bilgisayar"dır, "İnternet"tir.
Yaşamak, bir şeylerle "Uğraşmak"tır.

Bütün bunlara benim ekleyebileceğim;
Yaşamak, paylaşmaktır.

Yaşamak, yarısı dolu bardağın; ne boş tarafına bakıp "bu boş" demektir, ne dolu tarafına bakıp "bu dolu" demektir. "Bunun yarısı dolu" diyebilmektir. Yani olanı olduğu gibi görebilmektir.

Yaşamak, 70 trilyon hücrenin hakkını ödemeye çaba sarf etmektir.

Yaşamak, sevmektir! Ezginin Günlüğü'nün AŞK BİTTİ 'de anlattığı duygudur.

Yaşamak, Can Yücel gibi istenir:
...
Yaşamak istiyorum
Yaşamayı bu soğumuş cehennemde
Ölü bir dost gibi içim titreyerek değil sade,
Yaşamayı yaşamak istiyorum.
...

Ve son olarak: Sevgili wedo'nun imzasındaki gibi;
"YAŞAMAK DİRENMEKTİR!"

Re: slm

ikinci bahar' Alıntı:
Yani; şimdi bizler ölünce yaşadık mı? diyeceğiz:)

Bu söz banaysa: "Ölüm"den hiç bahsetmedim. :oops: (Can Babanın şiirinden başka) Neden gerekti böyle bir soru, anlayamadım. :oops: Biraz daha açarsanız sevineceğim. :wink:

ikinci bahar arkadaş. canlıyken yaşıyorum diyemiyorsan evet doğrudur ölünce hiç diyemiyeceksiniz. her ölen nasıl ki yaşadım diyemiyorsa herhangi birine bizler de ölünce diyemiyeceğiz. ama şimdi madem ki sanal da olsa etkileşim içindeyiz evet koskocaman YAŞIYORUM diyebiliyorum. günlük hayatımda zaten gerekli etkileşimi yaşıyorum. İstediğim için....Bu şiirden olumlu bir sonuç çıkarılabilir düşüncesiyle sizlerle paylaşmak istedim. Birbirimizden haberdar olmak dileğiyle

Aziz NESİN

KİMİN VAR Kİ ?

Kimi bekliyorsun hala,
Evinden kitaplarından uzakta mısın
Arada bir telefon et kendine
Kendine mektuplar yaz yanıt beklemeden
Kartlar gönder kendine her gittiğin uzaklardan
Sevgilim diye başlayıp öperim diye biten
Senin senden başka kimin var ki arasın

İnince trenden ya da uçaktan yalnızlığın
Sevinçle karşıla yalnızlığını garlarda hava alanlarında
Ayrılışlarda da sarılıp öpüş yalnızlığınla
Ugurla kendi kendini dönüşsüz yolculuklara
Bekle kendini uzak yolculuklardan dönersin diye
Senin senden başka kimin var ki beklesin

İçki masalarında bir başına mısın
Kendinleysen yetmelisin kendine
Çoğaltıp yalnızlığını konuş bir çok kendinle
Kaldır içki bardağını kendi şerefine
Ağlaşarak gülüşerek tartışarak kendinle
Senin senden başka kimin var ki bulasın

Düşmanlarının saldırılarından yuvarlandıkça yerlere
Tutup kendi saçlarından kaldır kendini
Seni sana bildirecek kimsen yok başka kendinden
Ölünce senin bile haberin olmayacak öldüğünden
Haber ver kendine ki öldüğünü bilesin
Kimin var ki senin sana öldüğünü söylesin

Kendi kendinin hem konuğu hem ev sahibisin
Zamanın varken ağırla kendini sarılıp öperek
Biliyorsun nasıl olsa yakın o gelecek
Kimileri diyecek
Daha şimdiden sev kendini sev kendini SEVVVV
Kimin var ki senin seni senden başka sevecek..

Hayat bir pamuk ipliği gibi elimize verilmiş, işlenmesi bize düş/müş, rengarenk desenler çizilmiş, kendimize düşen hangi renkmiş…

İster yaşa!
İster yaşama!

Hayat ile kaç kuruşa pazarlık edersek hayat bize pazarlıkta anlaştığımız değeri veriyormuş...

Yaşamak , bir yaz akşamında , bir güneş batımında ,denizle sahilin buluştuğu salaş bir gazinoda, bir bardak çayı yudumlamaktır.
Birazdan güneş batacaktır ve hava birden ürpertecek.
Bilir misiniz? İzmir’de o saatler hep ürpertir, güneş tir sanki İzmir’de yaz. O an gelince başka diyarlara yaz olur, İzmir’e ise kış.
Bir kaç dakikadır belki yaşanan. Ama, o anki duygularına göre , anın anlamı değişir. Bazen bir ömürdür o an . Bazense göz kırpması kadar. An ların anlamını bizler kadar iyi bilen var mı? Bu da yaşadığımızın kanıtı değil mi ?

"Yaşamak yağmurda ağlamaktır..." bir yerde okumuştum.
Daha doğrusu engelli için yaşamak bence böyledir. Yağmurda ağlasan ağladığın belli olmaz engelliysen de yaşadığın...

Yaşamak mutluluktur,
Yaşamak sevgidir,
Yaşamak mücadeledir,
Yaşamak şanstır

Bu şansı yitirmemeniz dileğiyle :wink:

herşey zıddıyla belirir (mevlana)
birşeyin zıttını bilmeden kavramadan o şey hakkında söylenen her şey eksiktir.
yaşamı tanımlayabilmek için de ölümü bilmek gerekir.
yaşam nedir ?
sorusuna yine bi mevlana kıssasıyla cevap vereyim.
bilge balık etrafındaki genç balıklara hep "su bizim yaşam kaynağımızdır
su olmazsa yaşayamayız" der dururmuş
su olmazsa yaşayamayız..
su olmazsa yaşayamayız..
su olmazsa yaşayamayızzz..!
genç balıklardan biri sormuş:
- Su su deyip duruyorsun nedir su?
"Ol mahiler ki derya üçerüdürler deryayı bilmezler"

Yaşamak nedir diye soranlara sözüm:
çıkın hele bi suyun dışına görün yaşamak neymiş ölüm neymiş.
ama biliyorsunuz "pardon yaa ben geri döniim bana müsade" deme şansınız yok :)

Rahmetli babannem derdi: İnsan öldükden sonra "keşke iki taşın arasında olsaydım da bi gün daha fazla yaşasaydım" dermiş.
tabii o olayı daha çok dini açıdan ele alıyordu. bi gün daha fazla yaşamayı, günahların affı için bi günlük daha fazla zamana sahip olmak olarak görüyordu.
Eeee annadık da sen sööle nedir yaşamak derseniz?
Her şeyin tadını çıkarmaya çalışıp keyfine varmaya çalışmaktır derim.
tecavüz kaçınılmazsa kendini bırak zevk almaya çalış felsefesi benimkisi:)

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
Ve bir orman gibi kardeşcesine...
Nazım Hikmet

Yaşamak...Karşıtı yok olmak...Hiç birşeyden,hiç kimseden,dosttan,düşmandan

habersiz olmak.Duymamak,görmemek bu bana göre değil.Acı da olacak elbette

bu hayatın içinde,hemde en belalısından... Bir bardak çay yada iki birayla bir

sigara içmek bile yaşamı yaşamaya değerli kılar...Yada bir çocuğun büyümesi

seçim sonuçlarının ne olacağı,ABD'nin İran'a girip girmeyeceği,Türklerin AB'ye

üye olup olmayacağı.Ben bunları öldükten sonra bile merak edeceğim.

YOK olmak en kötü acıdan bile BETER.Yaşamak insanoğlunun ve tüm canlıların

ilk düstürudur,ölümse KAÇINILMAZIDIR.Öyleyse niye acele edelim kaçınılmaz

olana bir an önce varmak için.Ölünceye kadar ölüm yok,öldükten sonra ise

zaten ölüm hiç yok...Bunu ben değil eski yunanda bir filozof söylemiş.

YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR/BİR ORMAN GİBİ KARDEŞCESİNE

yaşamak

yaşamak herşeye rağmen hayat devam ediyor diyebilmektir bence

Yüreğinin götürdüğü yere gitmektir yaşamak

Yapmaya değecek tek yolculuk,içimize yapaçağımız yolculuktur,o özgün çağrıya kulak vermeli ve yüreğimizin götüreceği yere gitmeliyiz...

Bütün engellere rağmen yaşayabilmek
Mutlu olmasını bilmek, Hayata boyun eğmemek, birazda mücadele etmek,hem sevmek hem sevilmek, her halde yaşamak için en güzel örnek.

yaşamaya değer

:)yaşamak herşeye rağmen yaşamk yorulmadan bıkmada sevmekten vazgeçmeden sewinçlerle acılarla , mücdele ederek yaşamak çünkü hayat herşeye rağmen güzeldir yaşamaya değer:)

Üst Alt