Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ben ayaklarımı hiç sevmiyorum... [Yaşam]

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
502
Yau ben ayaklarımı hiç sevmiyorum. Hatta gıcık oluyorum. Hatta uyuz oluyorum :)
Zaten omurilik felçliyim ve sandalyede geçiyor günlerim...
Bu yetmezmiş gibi bir de -lanet kireçlenmeden dolayı- ne belim ne de dizlerim bükülmüyor. Yani sandalyede TIR gibi oturuyorum :)
Ve buna da gıcık oluyorum.
Ama dedim ya; gıcığım omurilik felçli olmaktan kaynaklı değil, kireçlenmeden kaynaklı...

Var mı benim gibi "kendinden birşeylere" gıcık olan?
Yoksa ben sıyırmaya mı başladım? :)

Muhtemelen sen sıyırmaya başladın!!!
Onlardan memnun değilsen birini bana ver bende yok.
Sahip olduklarımız ne kadar acı verselerde, yoklukları inan daha çok acı verir.
Saygı ve sevgilerimle.

Bende arada tuhaf şeyler düşünüyorum, çok soğuk havalarda ısıtamadığım bacağım yüreğimide üşütüyor, bazende seviyorum onu sanki ben değil o üzülüyormuş gibi konuşuyorum üzülme seni seviyorum diye :))
oturanboğa seni anlayabiliyorum son ameliyatımdan sonra benimde bacağım çok uzun süre bükülmedi çok canım yanmasına rağmen hareketler yaptım masajlar yaptım ve sonunda bükülmeye başladı, ama her ne olursa olsun önemli olan durumu kabullenmek başka elimizden bişeyde gelmiyor ki zaten, böylece komplekslerimizle kendimize ve çevremizdekilere hayatı zehir ederek yaşamaktan kurtulmuş oluyoruz en azından :) :)

Bazen bende çok kızıyorum ayaklarıma...yürüyebiliyorum belki ;fakat özellikle sağ ayağımla hiç anlaşamıyorum.o sürekli ağrımakta biraz yürümeye başlayınca sanki birşeyler batırıyorlarmış gibioluyo...üstüne basamıyorum...bazende hiç birşeyi yokmuş gibi oluyo....durduk yerde canım acıyo ....rahmetli babannem gibi oldum diyorum annemlere oturduğum yerden kalkamıyorum .,yürürken ağrırlar,dururken ağrırlar,...
işte böyle oturan boğa....yinede şükrediyorum ,seninde şükrettiğini biliyorum gıcıklığın dediğin gibi ağrılara...........ne yapalım onlarla yaşamayada alışmak zorundayız..bu senin için biraz daha acı verici sanırım..yinede üzülme.. gıcıkta olmamaya çalış.....

Hayat' Alıntı:
bu senin için biraz daha acı verici sanırım..yinede üzülme.. gıcıkta olmamaya çalış.....
"çok şükür" his olmadığı için acı da yok :)
Dediğim gibi gıcıklığım felç olmama değil. Hatta bunu umursamıyorum bile diyebilirim. Ama ayaklarıma gıcık oluyorum :)
Bazen "ayaklarımı kestirsem" diye düşünüyorum. Sahiden..!
Acaba diyorum, onları peşimde sürükleyeceğime, onlardan kurtulsam daha mı iyi olur? Ve bazen bu soruya net cevap veremiyorum... :)
Bir gün onlardan kurtulmaya karar verirsem onları Ender arkadaşa seve seve veririm :):):)
Sahi öldükten sonra organ bağışı yapılırken bacaklardan da yararlanılabiliyor mu? Organlarını bağışlayacak biri olarak bu konuyu merak ettim...

Adas bu kireclenmeye ve beraberinde getirdigi sorunlara yonelik bir tedavi sekli yok mudur ?yani ne bilim bi operasyon falan yapılamazmı kirecli bolgeye.Yada platın tarzı oynarlık veren bir protez takılamazmı?

Kendisinin sikayetine iliskin olmasa da, Oturanboga'nin mesajini okuyunca hatirladim; birkac ay once gordugum bir haberi yazayim. engelliligin bedenleriminizin su ya da bu kisminin durumuyla baglantili olmayip bir "engellenme" olduguna dair ilginc bir ornek gibi geliyor: George Boyer bacaginin kesilmesi istegiyle Isa'ya yakariyordu; sonunda duasini havali tabancasiyla yanitladi. "Whole" adli belgeselde yonetmen Melody Gilbert'e acikladigi uzere, bu ne bilincli bir kendini yok etme istegi, ne de zayif bir uzvundan kurtulma denemesiydi. Boyer sadece saglikli durumdaki bacaginin yok olmasini istemisti.
Yedi yasindan beri kendisinin uzuvlarindan kurtulmak isteyen Baz ise 50'lerinde bacagini kuru buzda duzelemeyecek sekilde dondurduktan sonra bir cerrahi isi bitirmeye ikna ederek kestirdi. Anesteziden uyanip da, sol bacagi gittikten sonra Baz, "cektigim tum iskence sonra erdi" diyor.
Ogretim gorevlisi Kevin de bacagini, kendisi disinda fiziksel olarak saglikli iki kisinin daha bacagini kesen Iskoc cerrah Robert Smith'e kestirmis.

Melody Gilbert 'Body Integrity Identity Disorder' (vucut butunlugune iliskin kimlik bozuklugu) uzerine cektigi filmde Boyer, Baz ve onlar gibi insanlarin neden bu tur arzular beslediklerini anlamaya calisiyor.
Gayet akli basinda insanlarin neden kol-bacaklarini kesmek istediklerini anlayamasaniz da, onlari dinlemek durumlarina karsi bir sempati beslemenize yeterli oluyor.
'Whole' filminin sordugu soru su: Eger bir kisinin hayatini daha iyi devam ettirebilmesini sagliyorsa, fiziksel bir hasara hala handikap diyebilir misiniz? (http://www.citypages.com/filmreviews/detail.asp?MID=5035 ile http://slate.msn.com/id/2085402/ sayfalarindan biraz degistirerek ozet ceviri)

[size=4]Çevrenin, kendisindeki fonksiyonel bozukluğu algılayışı ve bu algılamanın yarattığı davranış ve tutumlar, bireyin kendisini engelli ya da engelsiz olarak hissetmesinde güçlü bir rol oynar[/size]

Zaten bizlerin en büyük sıkıntısı da bu değil mi, bakıyorum etrafıma üretebilen, toplum içine karışan( ki aslında ne saçma bir soylemdir bu hepimiz toplumun bireyleri değil miyiz) ben de kullanıyorum ama şu biz siz, engelli engelsiz karmaşasından kurtulup özgüvenini sağlayan mücadeleci insanların engelleri yaşamlarında engel teşkil etmiyor, engellerimiz gidemediğimiz okullar, engellerimiz özgürce dolaşamadığımız sokaklar, engellerimiz bundan bi iş olmaz diyen beyinler(yani o çevre denilen şey)oysa hiç sağlık problemi olmayıp aynı sorunlarla yaşayan insanlar yok mu etrafımızda elbetteki var ama onların ki tercih bizimki mecburiyet,sağlık problemi olmayan biri sinemaya gitmek istemeyebilir sevmiyordur ama gitmek isteyipte uygun bir salon bulamadığı için gidilemiyorsa(engelinden dolayı) buna tercih denemez vs.vs.vs. koşullara ayak uydurmak değil uygun koşulu yaratmak olmalı mücadelemiz...

sevgili oturanoga kardeş benim ayaklarımda kasılıyor mesela ayagıma bir şey giyeceyim zaman ayaklarımı bir hamlede kıvıramıyorum ancak elimle onları kıvırıyor önüme dogru çekiyorum ayakta durarken ayagımı ayakkabının içine yerletiremiyorum mutlaka yere oturmam gerekiyor desteksiz ayakta duramıyorum vb bende senin gibi gıcık oluyorum bakıyorum diyer insanlar rahatlıkla ayakkabılarını giyip çıkarıyorlar bense yere oturmdan giyip çıkartamıyorum ve allaha isyan ediyorum ama sonra onların olmamasının daha kötü olacagını düşüp allaha şükrediyorum naparsın allah bana 2 kasılan ayak vermiş bunada şükür............

re

Bende tam tersi..Özellikle kasıldıgı zamanlar çok seviyorum..Her ne kadar bazen problem yaratsada..İstemsizde olsa hareket ediyolar..Ya hiç kımıldamadan dursalardı..? Bence o çok daha kötü olurdu..
Örneğin bir tanıdıgım kasılmalarından çok şikayetçiydi..Doktorlarda ona ameliyatı önerdiler.. O ameliyatla tam olarak bilmiyorum ama..Sanırım sinirlerden biri veya birkaçı kesiyorlarmış..Bundan sonra tamamen hareket kasılma yokoluyomuş..Bunu yapan arkadaş bu ameliyatı yaptırdıktan çok kısa sonra fena halde pişman oldu..O kasılmaların bile ne kadar mutluluk verici oldugunu böylece anladı...

Ben de burnuma ve dişlerime gıcık oluyorum. Eskiden, baya bi eskiden çok güzeldiler, küçük bir burun, inci gibi dişler... Sonra yamuldu hepsi... Annem derdi ki, kızım senin burnun eğriliyor, gel onu iple bağlayalım. Ben de derdim ki, anne boşver, nerem doğru ki, bırak o da eğri olsun... :) Aynaya bakmam hiç, üzülürüm ama barışığım da görüntümle, çekinmem kimseden. Beni en çok ağrılar zorluyor, onlar olmasa, bir de elimi kullanabilsem hiç zoruma gitmez hastalığım... Yine de henüz beni pes ettiremedi, ettiremeyecek de... :)

merhaba oturan boga..
sana cevap yazacaktim sonra sana yazan arkadaslarin yazdiklarini okudum kafam karisti.. neyi nasil diyecegimi bilmiyorum.. engellililik nedir nasildir, kimler neler tarafindan olusur öyle kapsamli bir konuki bunlar hakkinda konusmak istemyiorum hemde hic... ama söylemek istedigim suydu evet bendede var senin hisseddiklerini hissedebiliyorum... okudugum an icin´mde bir seyler canlandi evet dedim iste bu hep hissedigim sey.. ismi nedir bunuda bilmiyorum ama o yazini okuyunca bana cok yakin oldun... bir arkadas yazmisti hic portakal yemeyen biri portakalin tadini özlermi diye ... sanirim hayir ama biri portakal yemisse ve hic özlemiyorum diyorsa bunu anlamiyorum ben.. ben saglikliydim simdi ise ne diyeyim .. cogu insan bana bakip neden normaldir diyip geciyor yada biz hic özlemiyoruz diyorlar hic iclerinde öfke nefret yada ""saglikli " olma istegi yokmus anlamiyorum... :( eskiden daha cok öfkeliydim cevreme karsi simdilerde ise anladimki kizdigim öfkelendigim diger insanlar degil kendim.. kendime kiziyorum neden normal islevini vucudum yapmyior yapamiyor .. yani ebn hani derlerya 100 de yüzlük olmak isteyen insanlar onlardanim.... gerci simdilerde düzeldim artik yüzde yüz degilde yüzde 98 istiyorum :p bilmiyorum düsüncelerim mantikli olsada duygularim karmakarisik kalbim bambaska seyler diyor sizlerin yazilarini okudukca ya diyorum senin derdin sorunlarin daha az sikayet etme sükret diyorum sonrda gene icimdeki öfke uyaniyor ve bagirmak gelyior icimden kimse kimin nasil ve ne yasadigini bilemez ben su an öfkeliyimmm saglikli olmak istyiorum ve isyan ediyorum neden diyeeeeeee nedennnnnnn mantigim cevap bulsada kalbim dinlemiyorrrrrr

hani geçen hafta edirne deydim ya:)

orada süpürgeciler var... süpürge otları kırmızıya çalan yeşilimsi renklerde geliyor imalatçıya... orada su ile vaftiz ediliyor sonra küçük odalara konuyor ve çile çektiriliyor... fırınlar yakılıp kükürt buharında sararıp solması, yumuşaması sağlanıyor.

fırından çıkan otlar, yumuşacık, kız saçı gibi sarı, ellemeye kıyamayacağınız güzellikte.

işte biz de o süpürge otları gibi fırınlanıyoruz bu dünyada ama bu kesinlikle bir imtihan değil.

şimdi süpürgeciler otları imtihan mı etmiş oluyor:) değil galiba...

tabii süpürge nin çilesi burada bitmiyor. daha insana saçını süpürge edecek... çoooook işi var...

sevgiler
sarp murat

srpmrt demişki;

işte biz de o süpürge otları gibi fırınlanıyoruz bu dünyada ama bu kesinlikle bir imtihan değil.

şimdi süpürgeciler otları imtihan mı etmiş oluyor:) değil galiba...

tabii süpürge nin çilesi burada bitmiyor.
süpürgeciler otları süpürge olmaya hazırlıyorlar srpmrt
peki bişi çok merak ettim sence biz niye fırınlanıyoruz bu dünyada?
süpürge otu o kadar fırınlanıyo çile çekiyo sonunda sırma saçlı süpürge oluyo.....
madem örneğindeki süpürge otunun sonu böyle insanın ki ne?
oturan boğa bacaklarınıza haksızlık etmeyin rica ediyorum.
yazılarınızdan okuduğum kadarıyle 1999a kadar onlar sağlıklıymış....
tamam sorun sadece kireçlenmeleriymiş ama biraz anlayış gösterin onlara karşı istenmediklerini hissetmesinler....

nuran' Alıntı:
madem örneğindeki süpürge otunun sonu böyle insanın ki ne?

kendini bilmek sevgili nuran:)

peki sonra.... kendini yaşamak.

buna batı da kendini gerçekleştirmek, doğuda kendini aşmak diyorlar...

içimden geleni sizlerle paylaşmak istedim:)

Bazen bende ayaklarımı sevmediğim oluyor ama aklıma hiç ayakları olmayanlar geliyor o zaman yaptığım tek şey şükür kelimesini kullanmak oluyor.
Eger çok ama çok karamsarlığa kapılırsanız kendinizden daha köt durumda olanları düşünün ve hayata hep birlikte sımsıkı ellerle tutunalım.içimden gelenleri yazdım umarım kızmazsınız bana:))

SLM

SELAM OTUAR BOĞA NEDEN ADIN KULLANMIYORSUN

BENİM NEFRET ETTİĞİM ŞEY GÖZLÜKLERİM ÖNCEDEN CERCEVELİ TAKIYORDUM ŞİMDİ CERCEVESİZ ÇOK GÜZEL OLDUDA BEN HOŞLANMIYOUM İŞTE :)

SEVGİLER OTURAN BOGA,BENDE SADEC AYAKLARINA GICIK OLAN BİR BEN VARIM SANIYORDUM :lol: 2 YAŞIMDAN BUGÜNE TERAPİ MERKEZLERİNDE CANIMI ÇIKARDIM ONLAR İÇİN BUGÜN 17 YAŞIMA GELDİM ONLARDA BANA GICIKKİ YÜRÜMEMEKTE HALA İNAT ETSELERDE BENDE TERAPİYLE ONLARA KISAS DİYORUM :mrgreen:

Bak benimde sağ ayağıma ve sırtımdaki eğime karşı garezim oldu zaman zaman..Mesela bluğ çağımda mini etek giyme isteğim ve karşılığında tuhaf tuhaf bakan insanların acıma duygusu aklıma bu ayağı ölmüş birinin ayağıyla nasıl değiştirebiliriz sorusunu getiriyordu..hatta zaman zaman omirilik nakli olsa ilk bende denerler sanırım diyordum gönüllü kobay olurdum..Sonrasında kendisiyle kalınca insan bir yerde;yine de çok şükür ya hepten sahip olamasaydım onlara diye iç geçiriyorum..

Yıl 2006 tatildeyim;bir insanla tanıştım kampta..Kendisi bu siteden aynı zamanda;sohbet sohbeti açarken o bayan arkadaşım sen çok şanslısın dedi..En azından kimseye bağımlı değilsin..yediklerine içtiklerine dikkat etmek zorunda değilsin..Uzun mesafeyi çok hızlı kat ediyor ve hatta koşuyorsun..Ama ben..

Evet bende benden daha iyi konumdakiler için aynı şeyleri düşünüyorum ..Bu demek oluyorki;insanoğlu her daim daha fazlasını istemekte..Eminim ayağımda sorun olmassa omiriliğime takacaktım..onda sorun olmazsa miyopluğum sorun oluşturacaktı,onda sorun olmazsa burnumu dert edecektim..Bu liste mutlka suretle uzayıp gidecekti..

Ne diyelim..YETİNMEYİ ÖĞRENMEYİ ÖĞRENEBİLMEK gerek

O hooo o, 4 sene önce yazmışım bunu :)
Ben hala gıcık oluyorum bacaklarıma :) Çünkü hala bir yere sığmıyorlar :) Asansöre, arabaya, sandalyeye... hiç bir yere :) Yani benimki "yürüyememesine" değil, bi yere sığmamasına gıcıklık :)

kolay degıl can bu
hepınıze sabır dılıyorum
bır ben varım gıcık olan dıyor kımseye soylemeden ıcıme hapsedıyodum
kulak guya kafamı esır aldı duymasada gıcık oluyorum
cınlamalara gıcık oluyorum
duyarsın dıye koklear ımplant taktırddıgım bunların ımplanttan kaynaklandıgını ımplant yaptırdıgım ıcın kendıme gıcık oluyorum...

Kışın.
Özellikle kışın sevmiyorum sağ bacağımı.
Isınmıyor çünkü. ısıtamıyorum. Bacağım çelik cihazımın içinde buz gibi dolanıyorum. Bacağımın soğuğuna inat sımsıcak bir gülüşle geziyorum ortalarda ama bacağım inadına buz gibi taaa yatağıma girene kadar. Ancak uyurken ısıtabiliyorum bacağımı.
Ama yazın seviyorum be Bülent o buz gibi bacağımı. hatta biliyormusun bazen şort giydiğim zaman galiba bu çelik alet yakışıyor bacağıma bile diyorum.

Selam oturanboga senin sıyırmadıgın kesin, çünkü bizlerin şikayet etmediğimiz bir yerlerimiz olmuyor, hatta çogu kişilerin mutlaka bir yerlerini sevmediğini (şikayetçi) olduklarını, duyuyoruz.
Bende şu dengemi ne yaparsam, yapayım sağlatmayan beynime çok kızıyorum sinir oluyorum :( :( ,, ama bu arada beynimi aldıramam bunu hiç düşünmedim :D :D en kötüsü beyinsizlik olur sanırım :D :D :D

Şaka bir yana, hergün gücüm yettiğince egzersizlerimi yapmaya çalışıyorum düşsemde kalksamda yürümeye çalışıyorum ama ne lanettir'ki başaramıyorum olmuyor.
ALLAH'a şükür şuanda pek fazla problemim yok gibi bir geceleri çok belimde agrı oluyor, ve ayda 10 gün, ne gece, ne gündüz uyuyamadıgımda oluyor ama bunu önemsemiyorum ben fazla , kaç uyku ilacı alsamda olmuyor çünkü.
Benim için en önemlisi şu beynime denge mi saglatmak bunu ögretebilmek ve inanıyorum ALLAH'IN izniyle bir zaman başarmak zorundayım inşallah.
Herkese geçmişler olsun

şekerkız evet seni anlıyorum.çekmeyen karşındakını anlamaz.ama arakdaşım allaha şüküretmeliyiz şükredelimki mükafatımız öbür dünyaya kalsın.bu dünya yalan.ben öyle bir asi oldumki allaha krşı ama neyapsamda oluyor neden ben diyordm. neden bende başkası diğil.ne istendi benden allah ceza verrimiş ben neyaptımda ceza aldım diye.ama şükür ediyorum artık.oturan boğa sen bize örnek insnsın cesaret vermesilisin.

bende kzıımın kısa boylu oluşunu sorun etmesıne kızıyorum ama neden kızdıgımı söylememek için sacma sapan konuşmamdan onu ıkna edecek bahane bulamamamdan nefret edıyorum:)boyu kısa kilosu az 7 yaş deılde en fazla 2 yaş gösterıyor buda benım ve onun için iyi büyürse nasıl kucaklayabılırım arkadasları yaşına inanmıyor küçükler ona abla demiyor die kızıyor:) bırde sıksık enfeksıyonu nedenıyle igne olması var ignenin acısını kolundan alınan kanlardan bildigi için igne tedavilerini bacakdan yaptıklarından ve hissetmemesi acıyı ''anne iyiki hissetmiyor bacaklarım'' die düşünecek kadar polyannacı benim bidenem:)

ilahi mernih.bütün doğumsal sakatlıkların boyları kısadır(işitme ve görme engelliler hariç. )bana da öğretmenlerim yer cücesi derdi.
ameliyatların kemik gelişimini yavaşlatması da var.
benim ayaklarda şekil bozukluğu oluşmaya başladığı zaman bir ortapedi doktoru vardı.arkadaşları ona deli fahri derdi.ameliyat yapmadı.
o zaman 12 yaşındayım.götürün bu çocuğu oynasın,ben ameliyat yapmam gelişimi durur dedi.öyle de oldu.140 cm sabitlendim.
kızın çok hoş görünüyor. sana polyannacılık oynamıyor.o acıları yaşaman lazım.1.5 sene önce yüksek ateşle hastaneye yatırıldığımda kollarımda yer kalmamıştı. bas bas bağırdım kollarımı sakladım. ayaklarım nasıl olsa duymuyor dedim .anlat kızına, yaşadıklarında yanlız değil.

bencede sıyırmaya başladın ben ayağımı özellikle sakat ayağımı çok severim cici ayağım benim iyiki varsın:D

Haklısın otuanboğa insan düşününce bir gıcıklık buluyor kendisinde.
Benim gıcıklığım sakatlığıma değil,
Ben ençok tuttuğu zaman bana dünyayı zindan eden migrenime
gıcık olurum.
Gıcık olmamın nedeni ağrıması değilde kestirip atacağım bir bölümün olmaması.

bazen evde kendi kendime yatarken ayaklarıma bakıyorum anlamsızca
kendi kendine oynuyor altları yanıyor diyorum ki "bacak ben sana ne yaptım" :)
boyumdan mı, huyumdan mı yoksa suyundamı diyenin hesabı oturunca dengede durmayan kendini saga sola atan sürekli kendi kendine kıpırtılar yapan altları yanan bu ayaklarıma ben ne yaptım bana kastı ne?? anlamıyorum..

ha şunuda demeden geçemiyorum misafirlerin en aptalca sordugu sorulardan biri;
-"hiç oynatamıyormusun bi çaresi yokmu"
-yok abi :(
-olsun morelini bozma allah büyüktür.
tam bu dramatik konuya girerken ayak sanki bizi duyuyor gibi bi hareket ediyor geri düşüyor(paraplejiler bilirler)
gözler bende :!:
-ahaa oynatıyorsun :)
-yok abi-abla o kendi kendine kasılıyor ben hissetmiyorum.

örnekleri çogaltmayım sapır saçma bi yaşam sürekli beni misafirin yanında yalancı çıkaran iki adet bacak sürekli mesane sorunu bası yarası tekerlekli sandalye ve insanların kucagında bir yaşam.
bülent sen ayaklara gıcık olmuşsun az bile ben bazen kendimden gıcık kapıyorum çok ciddiyim kendimden gıcık kapıyorum.
bok mu var inşaata işemeye girdin üstüne işeseydin diye işte tam tabir oturdu şimdi;
[size=6][/size]akılsız başın cezasını ayaklar çeker.

Ben hala gıcık oluyorum bacaklarıma Çünkü hala bir yere sığmıyorlar Asansöre, arabaya, sandalyeye... hiç bir yere Yani benimki "yürüyememesine" değil, bi yere sığmamasına gıcıklık
Sevgili oturan boğa çok güldürdün yaa! Eğer ayağının fazla kısımlarını sıyırtmayı falan düşünürsen ben zayıf olan ayağıma ekleyebilirim :lol: :mrgreen:

Üst Alt