Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bedensel engeller ile ilgili bir makale yazmak istiyorum..?

ceopsaker

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese iyi günler dilerim.
Ödevim olmayan ancak değinmek istediğim,kendi çapımda makale yazmak istediğim bir konu var.Foruma dün denk geldim ilk defa ve şans eseri girdiğim başlıktaki bütün entryler kalite kokuyordu.Buradaki herkes çok donanımlı insanlar.Ancak ülkemizde pozitif ayrımcılık sadece kadın-erkek arasında öngörüldüğü için,hala "bayan değil kadın." geyikleriyle boğulduğumuz için engellilerin yaşadığı zorlukların kimse farkında değil.
Bedensel engelliler üzerinden bir makale yazmak istiyorum.Öncelikle
1-Bu başlık altında makale yazdığım sürede aklıma takılanları sizlere sorabilir miyim ? ve
2-Sizin en büyük ortak probleminiz olarak gördüğünüz şeyler nelerdir ? Örneğin benim şu an aklımda AB'deki engelli insanlar ve Türkiye'de ki engelli insanlar kıyaslaması yaparak ülkemizde olması gerekenin epey bir gerisinde olduğumuzu göstermek.Ancak en ufak bir fikrim yok.Acaba gerisinde miyiz ?
Çok değerli yorumlarınız bekliyorum :))

kimse cevap yazmamış ben yazayım istediğini sor hala yazmak istiyorsan konuyu güncel tuttuğun müddetçe herkes cevap verir...

avrupanın gerisinde miyiz diye sormuşsun oradaki koşulları bilmiyorum ama gerisindeyiz herhalde burada devlet sigorta kapsamında engelliler için lazım olan araç gereçlerin temel ihatiyaçların bile (t.sandelye,akülü tekerlekli sandalye,minder,hasta nakil aparatları vb.) malzemelerin en asgarisini karşılıyor yada hiç karşılamıyor onların karşıladığı miktar ile alınabilecek ürünler engelliyi rahat ettirmek şöyle dursun daha çok hasta ediyor geliri olmayan bir engelli için yaşam koşulları insani koşulların altında.

sosyal devletiz diyoruz gelişmeler var ama yetersiz mesela devlet bakım aylığı ve engelli maaşı veriyor ama koydukları saçma sapan gelir kriterleri var anca açlık sınırında yaşayıp alabiliyorsun maaşı mesela 1 engelli 1 bakıcısı olsun e tabiki bakıcı engelliye baktığı için çalışamayacak sen ona şuan bin tl maaş veriyorsun bu maaşla ev kiranı öde faturaları öde üstüne mutfak masrafı giyim kışın yakacak vb. bunları yap diyorsun yani bu akıl alacak birşey mi?

herhalde avrupada böyle değildir koşullar bir devlet maaş verirken ailenin gelirini hesap eder giderini hesap etmez mi hiç türkiyede edilmiyor maalesef bunlarda sadece maddi sorunlar engellilere hem böyle maddi sorunlarla uğraş diyorsun hemde bu psikoloji ile yaşa tedavi ol iyileş hayata adapte ol bunlar sadece işin maddi yönü birde psikolojik yönü var ki o daha beter düşündükçe insan önüne çaresizlikden başka bir şey çıkmıyor...

Üst Alt