Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bası yarası tedavisi için ilaç ve minder kullanım deneyimim

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
300
17 senedir tekerlekli sandalye kullanıyorum. Aynı zamanda tekerlekli sandalye minderi de kullandığım için bunca yıldır bası yarası nedir bilmem! Ancak bundan 4 ay önce banyo sandalyemden kaynaklı olarak sağ dizimin hemen arkasında bayağı ciddi bir bası yarası oluştu.

Bel ve dizlerimde neredeyse sıfır hareket var ve bu nedenle otururken sağ diz seviyeme çok fazla yük biniyor. Tekerlekli sandalyede otururken bu bir sorun değil çünkü tekerlekli sandalye minderi kullanıyorum. Ama banyoda “aman bir şey olmaz” dediğim için bu yara oluştu! (Şimdi önlemini aldım tabii.)

Neyse, bu vesileyle yara tedavi sürecine dair deneyimlerimi paylaşmak istedim. Bu yöntemle burada bahse konu yarayı günde 15 saatten fazla oturduğum halde 3 ayda iyileştirdim.

ÖNEMLİ NOT: İlk günden itibaren doktor kontrolünde oldum ve tedavinin hiçbir aşamasında kendi başıma karar vermedim.

1- Her şeyden önce tekerlekli sandalyede StarLock minder kullanmak şart. Bu minderin ne alternatifi var ne de kullanılmaması gibi bir seçenek! Yara varsa ve mindere oturmak zorundaysanız bu minderi alacaksınız. Nokta.
Bu minder sayesinde minderde yaraya denk gelen hücreler tümüyle söndürülüyor ve basınçtan arındırılıyor. Diğer hücreler ise vücudun ağırlığını mükemmel şekilde karşıladığı ve yaydığı için kalçada yara olma riski tümüyle ortadan kalkıyor. Star StarLock mindere dair bilgi ve video için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Yara tedavisi için tek bir merhem/çözüm yok. Yaraya bir şey bir süre iyi geliyor, sonra bir bakıyorsunuz iyileşme durmuş. Hemen bir diğer yönteme geçiyorum, o da bir süre iyi geliyor, sonra bir diğerine vs. Yarayı her gün kontrol etmek ve seçenekleri bir döngü halinde kullanmaya devam etmek lazım. Zaten bu iyi-kötü gelme hali hemen kendini belli ediyor. Öyle uzmanlık gerektirecek bir şey değil yani.

3- Benim yaram açık ve derindi. Dolayısıyla aşağıda aktaracaklarımı da buna göre değerlendirin:

• Yarada enfeksiyon varsa mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir. Enfeksiyon sarımsı bölgelerle, aşırı kızartıyla ve kokuyla kendini belli eder. Enfekte olmuş yara hararetli olur ve iyileşmez. Zaten doktorunuz bunu hemen anlar ve gerekli antibiyotiği önerir.
  • Pansumandan önce eller mutlaka bol sabun ve suyla yıkanmalı. Elden yaraya bakteri geçip enfeksiyona neden olsun istemeyiz!
  • Yara her pansumanda bol bol İzotonikli su ve steril gazlı bezle güzelce temizlenmeli. Temizlerken de öyle hafif hafif değil, biraz bastıra bastıra sürmelisiniz gazlı bezi. Kanlanan yara her zaman daha sağlıklı ve hızlı iyileşir. Ama abartmamak da lazım tabii!
  • Eczaneye gidip şunu yaptırın: %2'lik Kurşun Subasetat Çözeltisi. Bu sıvı yaranın enfeksiyondan korunması ve doğru oranda nemlenmesini sağlayacak. Steril gazlı bezi yaranın üstüne örtün ve üzerine bolca bu sıvıdan dökün. O ıslak halde 15-20 dakika beklesin. Birkaç gün içerisinde yaranın temiz ve pembe göründüğünü fark edeceksiniz. Bence tedavinin en kritik işlemi bu.
  • Yukarıda bahsettiğim gibi yara kapanana kadar değişimli olarak kullandığım merhemler:
    - Steril Novuxol 30 Gr Pomad: 1-2 mm’den daha derin yaraların kapatılması için mucizevi bir merhem. Yaranın içine cilt seviyesine kadar bolca sıkın ve üzerini steril gazlı bezle örtün. Bu işlemi sabah-akşam tekrarlayın. (Bu merhem artık eczanelerde yok! Ben arkadaşım vasıtasıyla hastaneden temin etmmiştim)
    - Gelfix Silver Ped: 3 kullanımlık olarak paketlenmiş ve paketi açınca tek seferde kullanın diyor ama benim yaram için oldukça geniş ölçülere sahip olduğu için ben örtüyü yara kadar kesip yaranın üstüne öylece koyarak kullandım. 1 gün sonra o koyduğum parça tümüyle erimişse, kenarda kalan ped parçalarını kesinlikle sökmeden, üstüne yeni bir ped örterek kulandım. Zaten kullanım detayları ürünle birlikte gelen kağıtta yazıyor.
    - Tielle Yara Örtüsü: Bu da şeffaf bir örtü kıvamında. Ben yara ölçüsü kadar kesip yaranın içine koyuyordu ve steril gazlı bezle örttüm. Yarayı açtığımda tümüyle erimiş oluyordu. Artık erimez olduğunda kullanmayı kestim. #bunu kullanırken önce az Novuxol merhem sürdüm yaraya, sonra onun üstüne bunu koydum#.
    - Adaptic Touch yara örtüsü: Klasik yara örtüsü. Yaranın üstüne örttüm, iki gün kaldı.
    Bence yara örtüsü vb. bir çok ürün alıp denenebilir. İyi gelirse devam edilir...

• Yara derinliği sıfıra yaklaştığında/indiğinde kullandığım ürünler:
    - Madecassol Merhem: Çok az miktarda sürdüm ve steril gazlı bezle örttüm. DİKKAT: Bir süre sonra bu merhem bende çok ciddi bir alerjiye neden oldu! Yaranın etrafı kıpkırmızı oldu ve sonrasında tüm bedenimde kızarıklığa yol açtı. Hemen merhemi kestim ve doktora gittim. Ciddi bir alerji tedavisi uyguladık. Birkaç güne toparladı. Ama yaranın etrafındaki deri deformasyonu azalarak da olsa 15 gün kadar devam etti. Bu merhemi kullanırken bu açıdan dikkat edin.
    - Steril Novuxol 30 Gr Pomad: Çok az miktarda sürdüm ve steril gazlı bezle örttüm.
    - Gelfix Sprey: Tüpü iyice sallayıp 2-3 fıslama ile yaranın üstüne sıktım ve üstünü steril gazlı bezle örttüm.

• Yara tümüyle kapandığında kullandığım ürün:
    - Hametan Sarı Merhem: Günde 1-2 kez incecik bir tabaka olarak sürüyorum. Maksat deriyi onarmak ve abartmadan nemli tutmak. Halen de bu aşamadayım. Deri güçlendirici merhem önerisi olan varsa, yazsın lütfen.

Yaranın olştuğu zamandan bugünkü haline dek çektiğim bazı fotoğraflar (kronolojiktir:

Not 1: Yara yavaş yavaş ve dışarıdan-içeriye ve aşağıdan-yukarıya doğru küçülerek iyileşiyorsa, yara canlı/kanlı ise, yara yeteri kadar nemli ise iyileşme süreci sağlıklı ilerliyor demektir. Kuruysa, yarada sarımsı tortular varsa, tedaviye rağmen iyileşme göstermiyorsa, tedaviye rağmen akıntı devam ediyorsa, bir şeylerin iyi gitmediğini görüyorsanız, tedavi başarısız demektir.
Not 2: Yatarak tedavi her zaman çok çok çok önemli ve kıymetlidir. Ama benim gibi her gün 15 saat sandlayede oturmak zorundaysanız, aman, aman diyeyim starlock'u ihmal etmeyin.
Not 3: Steril gazlı bezi sadece ince iki bantla tutuşturun. Yani dört bir yanını bantla örtüp yarayı havasız bırakmayın. Yaranın hava alması her zaman iyidir. Bir de o bantı sakın gerdirerek yapıştırmayın. Bu da alerjiye neden olabilir. Bant doğal ölçüsündeyken gazlı bezin üstünden yapıştırılmalı.

Abi geçmiş olsun.

Starlock minderin havasını yapıyorum ancak 2-3 günde bir yineliyorum hücreler arası hava akımı oluyor maalesef, heralde en uçtaki hücreleri söndürdüğüm için oluyor.

Madecassol nasıl alerji yaptı anlamadım, tavsiyen üzerine hem hametan hemde madecassol kullanıyorum, bası yarası çıkması muhtemel yerlere sürüyorum.

Doğum lekesine karşı kadınlar her ikisini 1/1 oranda karıştırıp kullanıyorlarmış bende aynısını yapıyorum. Hatta arada bir yüzüme bile masaj yaparak sürüyorum iyi oluyor.

İlk 3-4 resimde ki yaraya ozon tedavisi iyi gelirmiş hiç denemedim ancak bu işi yapanların web sitelerinde sürekli benzer yaralara iyi geldiği yazıyor.

bLaCkRaCe

Yok, bence ondan değildir. Bence mavi pompayı yeteri kadar güçlü sıkamıyorsun. Önündeki valfi kapatıyorsun, değil mi?

Madecassol ancak benim gibi cins adamlara alerji yapar heralde. Çok çok çok istisna bir durum. Doktorum bile şaşırdı. Ben sadece başıma gelince not düşeyim istedim. Fotolarda yara etrafındaki izin nedeni odur. Sanırım alerjik bünye bir de üstüne fazla ve ısrarla sürünce, böyle bi etkisi oldu. Onu kesince hemen yaradaki ve vücudumdaki hararet söndü...

Valfi kapatıyorum, pompayı daha iyi sıkmaya çalışacam.

bLaCkRaCe

Benim mindere nasıl pis bir baskı yaptığımı biliyorsun. Benim gibisi yoktur herhalde! Buna rağmen 2-3 haftada bir ayar yeniliyorum.

banyo sandalyende oluştu demişsin.okadar kısa zamanda acılıyormu bu yara..

@hudut

Bir günde bile açılır ama benimki öyle değil. Ben yıllardır oluşan baskıyı ve yaralanmayı ihmal ettim, ettim, ettim, sonunda olan oldu. İçten içe iyice yara yapmış, bir gün puf diye kendini gösterdi. Zaten doktor da orada yara olmasının imkansız olduğunu söylüyor. Standart bir kullanıcı için basıncın hiç olmadığı bir yer orası...

Bülent bey geçmiş olsun, doktor un adresini yazarsan bende gitmek isterim zira bası yarasından muzdarip im.

Bülent bey geçmiş olsun. Tecrübelerini zi ve yara bakımını çok güzel aciklamissiniz. Size bir detay vermek istiyorum bu konuda. Minderin üzerinde uzun süre oturduğunuz için bakteri üruyor ve dokuda dolaşım bozulup tahriş olduğu için yara oluşuyor. Kullandığınız minderi de belli periyotlarda çamaşır suyuyla dezenfekte etmelisiniz.

yatalak olan babamın kuyruk sokumu sacrum dedıgımız yerde olustu yumruk buyuklugunde ve derınlıgınde tamda tedıgınız gıbı sureklı krem ve ılacları degıstırmek gerekıyor
sıze sorum su resımlerınıze baktım cok gecmıs olsun bası yarası olusması ıtıbarıyle kapanana kadar acı hıssı cekıyormusunuz bız babamdan tepkı alamıyrz acıyorsada tepkı veremıyor o yuzden soruyorum derın bır yara sınırler oluyormu acı hıssı duyarmı

Arkadaşlar bu bası yarasi yada zor yaralar için benim daha önce gördüğüm bir tedavi materyal vardı bu çok etkili nerdeyse %100 etkili bir medikal bir malzeme plastik cerrahlar ve ortopedistler bilir. Maddenin ismi ve işlevi şu şekilde
Chuangbifu marka ürün , CHİNA / Harbin üretim merkezlidir.Şuan Türkiye de Kollagen + FGF

( Fibroblast Büyüme Faktörü ) içeren tek üründür.

Fibroblastlar bağ dokusunda en çok bulunan hücrelerdir.
Bağ dokusu liflerini ve hücreler arası şekilsiz zemin maddesini sentezlemektir
Endotel Hücre proliferasyonunu stimüle eder.
Angiogenezi uyarır.
Kollogen ve elastin üretiminden sorumludur.

FGF nin doku iyileşme sürecinde sağlamış olduğu katkının hastanede yatış süresi ve doku yüzey gerginlik ve elastikiyeti açısından da önemli olduğu ifade edilmektedir. Dolayısı ile Kollagen + FGF nin etkilerinin sinerji yaratması için birarayagetirildigi tek ürün

Ben sağlık teknikeriyim bu ürünü hastaneden ayrıldıktan sonra kuşa bir süre çalıştığım medikalde gördüm. Çok büyük ve zor yaraları iylestirdigini gördüm. Bu ürünün içinde antibiyotik olanı da var. Böyle zor bir yaraniz varsa adana da olan denizhan medikal orada mehmet bey var orayla iletişime geçip yonlendirmelerini yada uygulama şeklini öğrenebilirsiniz ürün 1000 lira civarında bu ürünü yada bunun turevini devlet ödüyor. Yanlız raporla ödediğini biliyorum.

Medikalin sahibi yada çalışanları garantili bir şekilde tedavi uyguluyorlar. Böyle büyük bir sıkıntınız olduğunda iletişime geçin dürüst ve bilinçli bir firma sahibi var. Ürünün sahteleride var. Direk adana daki deniz han firmasıyla iletişime gecerseniz sizi yönlendirirler üstelik aylarca beklemenize gerek kalmaz. Bu ürünün tanıtımına gittiğimde çok kötü nerdeyse imkansız olan yaraları kısa zamanda iyilestirdigini gördüm. Firma sahibi yücel deniz han hekim kendisi. Rabbim hepinize şifa versin.

Ben üç yıllık of luyum. Gününün yarısından çoğunu yüz üstü yatarak geçiriyorum. 50 liralık kalın sungerli minder kullanıyorum. Tuvalet ve banyo için altımda sungerli yada elyafli minder kullanıyorum klozet ustune de böyle bur şey koydum. Klozete geçerken yardım alarak yumuşak bur şekilde geçiş yapıyorum. Sürekli pozisyon değiştiriyorum uzun süre sabit oturmuyorum.

Yoğun bakımda yattığım sürece bot tipi plastik bir ateli uzun süre ayaklarımda tuttuklari için topuklarim yara olmuştu iki kez ameliyat oldum hastanede enfeksiyonuda bulastirmislar bir yıla yakın sürdü. Ondan ağzım yanık çok dikkat ediyorum. İnşallah yardımcı olacak bilgiler paylasmisimdir. Sakin ola medikal ismi verdiğimden menfaat sağladığımız düşünmeyin Allah sahidim olsun öyle bir menfaat yada kazancım yok. Çektiğim sıkıntılardan ötürü böyle bur bilgiyi verdim.

Sen niye öyle sıkıntı çekip bu materyali kullanma din diye soracak olursanız. Ben kaza geçirdiğimde 27 günlük sigortanın vardı evde de 35 lira para vardı üstelik universite hastanesinde yatiyordum. Maddi imkanım olmadığından birde hastanede personelin beni kuş günü kapı ağzına bırakıp ki üzerimde bir atlet vardı ince bir battaniye ile dondum ısınmak için ayaklarına sıcak su koydum his olmadığı için birde ayak ve bacaklarını yaktım diz kapağının aşağısı büyük bir kısmı yandı topuklarda yara oluştu ustune birde hastane enfeksiyonu bir yıl çok zor günler geçirdim.

Hastanede öyle şeyler yasadimki iki asistan ateşimden dolayı telefonla görüşüp sepsis teşhisi koydular uzun süre gereksiz antibiyotik kullandılar. Suan sıfır antibiyotik ile idrar enfeksiyonu ile uğraşıyorum. Bildiğiniz bütün antibiyotik leri kullanmislar. Fizik tedavide yatarken yemek arabasiyla röntgene götürdüler fizik tedavi bölümüyle hastane arası bir iki km vardır. Beni röntgene bırakıp geri zekalı personel kendiniz gelin dedi. Hastanede canımı zor kurtardım.

Ne hikmetse hastaneden antibiyotik yüzünden tedaviyi ret ederek kaçtım. Eve döndüğümde ne ateş kaldı ne enfeksiyon. Lakin immun sistem iflas etti iki üç yıldır antibiyotik kullanmıyorum. Birde ayda bir enfeksiyon oluyorum otla çöple iyilesiyorum. Yaşadığım şeyleri avrupada yaşasam yüklü bir tazminat kazanırdım ama burası Türkiye canımi kurtardigima şükrediyorum.

novuxol pomadı hiç bir yerde bulamıyorum bana yardımcı olabilirmisniz. bir süre bi ilaç kullandımmı biraz fayda ediyor sonra faydası olmuyor şimdi bu ilacı bulabilrsm denicem

serkanmugla

Maalesef uzun süredir yok.

ÜRETİM YERİ: Nordmark Arzneimittel GmbH, Uetersen, Almanya
info@nordmark-pharma.de
RUHSAT SAHİBİ: Abbott Laboratuarları İth. İhr. ve Tic. Ltd. Şti.
1 STERİL NOVUXOL® POMAD (Collagenase SF)

davutdemirtas1 Geçmiş olsun bende de seninkine benzer sorun vardı kemik enfeksiyonu dediler hemen hemen anlattığım birebir aynı Ben de aşağı yukarı 4 sene boyunca Üniversite Hastanelerinde Muayene oldum film çekildim enfeksiyon plastik ortopedi hepsini ayrı ayrı birkaç kez Muayene oldum

en sonunda Marmara Üniversite Hastanesi ameliyat kararı verdi ve Ben ameliyat olmak istemiyordum Onun için araştırmalara devam ediyordum e İstanbul Cerrahpaşa Tıp fakültesinde Larva tedavisi denilen bir tedavi buldum bunu mikrobiyoloji uzmanı Doçent Doktor Erdal Polat Hoca yapıyor Bence sana da çok faydalı olacağını düşünüyorum Oraya gitmene bile gerek yok internet üzerinden mail adresi var oradan yaranın fotoğrafını çekerek gönderdiğin zaman sana yardım edip edemeyeceğini söylüyor ama bence çok faydalı olacağını düşünüyorum

çünkü ben şu an itibariyle hemen hemen iyileştim artık ameliyatlık bir durumum kalmadı inşallah ileride de olmaz tabii ki eğer Soracağın bir şey varsa özelden de mesaj atabilirsin Tekrar geçmiş olsun Hayırlı günler.

Teşekküler şuanda yaramıkapattım samsun araştirma hastanesinde 3 ay yattim

bası yarası

arkadaşlar yaklaşık 8 senedır yara cıkmıyordu ocakta cenaze dolayısıyla cok oturdum kalcada değilde bacağımda kalın ette yara cıktı etrafı sıyahladı ölu derı oldu sanırım sonra yarayı iyleştırdım 10 gun sonra yıne acıldı oda ıyleştı ve 3 ay kadar sure sonra aynı yerde yıne 3 gun önce yıne acıldı önceki iki yarada ılac kullanmadım bu defa kullanmak istıyorum hem yarayı en kısa surede ıyleştırecek hemde o bölgeyı temizleyıp ölü derılerı atacak ilac önerirmisiniz

İlaç değilde kardeşim Aksu vital in biberiye yağını kullanmanı şiddetle tavsiye ederim 4 5 günde büyük oranda iyileştirir
https://www.aksuvital-pazar.com/
Burada 10 ml lik alın
Sitede bulamazsanız tlfon noyu arayın ordan sipariş verirsiniz
ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt