Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bası yaralarının oluşumunu engellemek için ne yapabilirim?

slm nine60 bu minderi tam anlayamadım koltukçu diktiği zamanda her iki deliği açık mı bıraktı yoksa her minder gibi düz bir kılıf mı dikti.Bende bu minderden kullanmak istiyorum dediğiniz gibi uzun süre yatmak çok bunalttığı gibi ruh halinide etkiliyor.
Herkese acil şifalar diliyorum...

Evet liya haklısın yatma konusunda.
1-koltukçuda kendi minderin ölçüsü kadar diktiriyorsun.
üzerine yumuşak kılıf diktiriyorsun,fermuarlı olsun ki çıkarılabilsin.
Ama fermuar dar olmasın.resim yükleyebilseydim iyi olurdu ,buraya yapıştırma yapamıyorum.
fermuar U şeklinde olursa içine tahta girebilsin.

sorduğun kısım ise :
minderi alıp oturacaksın. kendi yaran nerede ise el yordamı ile oyduracağın yeri belirle.
yanlış ayarlamaman için mindere doğru otur ki yanlış yeri oydurmayasın.

ailenden yardım istersin.
yara bölgesini tespit ettikten sonra aynı oyuktan öbür kalça için de oydurman lazım
tekrar koltukçuya gönderiyoruz kılıfı çıkartıp oyduruyoruz.
dibine 2 cm kalana kadar oyulsun.

yaranın çapını ayarlamakta sana düşüyor.Sanırım ben kahve fincanı tabağı kadar oydurmuştum.
çapı küçük gelirse ailene tarif edersin bir daha gönderip çapı genişletirsin.
kılıfinı geçirebilirsin

*kuyruk sokumuna gelen kısmı 2-3 parmak kadar bıraktım ki içine tamamen çökmiyeyim diye.
hele bir 10 cm lik kalın minder diktir
gerekirse tekrar sorarsın .
sabahtan akşama kadar da oturmayın üzerinde .yaranın havalanması lazım çünkü

sevgili nine60 benim sorduğum kılıf dikilince, oyuklar şeklinde mi dikti koltukçu bunu açıklamamışsınız.
Şunun için soruyorum daha önceden simit aldım onun ortası oyuktu kılıfta öyle dikilmişti.Yanlış bişi yapmak istemiyorum sizin de kafanızı ağrıtıyorum özür dilerim.

Sevgili nine60 resimleri gönderdi.. Teşekkürler..

baben'e çok teşekkürler.Ben resim yüklemelerine yabancıyım.Başaramazdım

** 1. resim minderin bitmiş hali
**2. resim fermuarın uzunluğu .köşeyi döndükten sonra da biraz devam ediyor.
**3.resim her iki tarafa simetrik olarak açılmış oyuklar.
**4.resim oyuğun bir tanesinin yakından çekilmiş hali
**5. resim koltukçunun yapıştırmış olduğu ince bir elyaf. minder yumuşak olsun diye yapıştırmış.bence bu elyaf
gereksiz yaptırmaya bilirsiniz

**6. resim resimi ters tutmuşum. 5 cm diye yazdığım ölçü minderin arka kısmı olacak

minderimin kalınlığı 12 cm imiş .
rasgele oyulmuş kimi yer 9 cm ,kimi yer 10 cm gibi.
ben başkasından aldım dı modeli ,kardeşim de götürüp yaptırdı.

liya anlaşılıyor mu resimler
ben simit de kullandım ama içine çöküyordum

MUR37 ,biraz geç hatırladım ama görürsen okursun.göremezsen ziyanı yok.
bu sprey ilaç tanımına giriyor mu acaba.Bu spreyi eczacıya gösterseler içinde ilaç etken maddesine giren formulü var mı?
bunu şunun için yazdım ilaç tanımına girmiyorsa eczacılar birliği tarafından getirilemez.
benim elimde 3-4 sene önce marketten aldığım sprey yara bandı var.
eczacıbaşı firması tarafından ithal edilmiş kozmatik sınıfına sokulmuş

malesef geçmiyor o bası yaraları geçse bile mutlaka başka bir yerde tekrar açılır çünkü vucut bunu istiyor açılmazsa daha kötü vucuda zarar verir.

GuLeNKIZ ,sorularınız,görüşleriniz oldukça bu kadar senenin deneyimi ile bilgilendirme yapmaya çalışayım.tekrar yara
açılıyorsa eğer orada yapılan hata nedir? sizler de minderinizden ,oturduğunuz yere kadar bütün her şeyi gözden geçirin.
Bir defa tedaviye başlamadan ve tedavi sürecinde yapılması gereken yaradan sürüntü alınarak kültür yapılması
lazım
ki yara enfekte ise doğru antibiyotikle önlenmeli.

hiç kültür yapılmayanlar için bilgilendirme:
boğaz yollarından nasıl kültür alınıyorsa aynen öyle.

Yaranın açılmaması için en doğru minder çeşiti Bülent Beyin kullandığı minderdir.
Ortası yüksek kenarları daha alçak olan minder çeşitidir
orta kısmının yüksek olması kalça üstüne binen yükü azaltıyor.

Benim resimlerini yüklediğim resimlerin 1.sini inceleyin bakalım ne görüyorsunuz.?
Minderle sandalye döşemesi arasında 3-4 cm fark var.
mindere oturduğunuz zaman minder çöküyor anal bölge yayılıyor ve yük yara açılan bölgelere biniyor.

benim yaram açılmadı.4 sene oluyor.Ne yaptım!
minderimle sandalye arasına 1cm kalınlığında poliüretan levha yerleştirdim.mutfakta kullandığım et kesme tahtasını
minderimin altına soktum.

ben de rahat ettim.

Zaten yukarıdaki resimlerdeki minder yara geçene kadar kullanılır.
o minderi de tasarlayan tahta koymuştu.

nine60 tşkler bilgiler için. ama benim yara ayakta ve tam bastığım yerde olduğu için geçmiyor. Üzerine bastığım sürece sürekli yeniliyor kendini ve geçmiyor. Bahsettiğin minderden hiç kullanmadım ki ayakta olduğu için kullanabileceğimide düşünmüyorum. Sağol yinede verdiğin bilgiler için..

çok teşekkür ederim baben ve nine60 resimler için.Bu mimderi de deniycem inş faydasını bulacağıma inanıyorum.
Benim roho havalı minder de var ama yara varken üzerine oturunca ne kadar da olsa baskı oluyor ve oturmaya korkuyorum.
Bülent beyden de öğrendim ki hava basınç ayarını yanlış yapmışım.
Yani anlıyacağınız gibi hepsini denedim...

liya ,yazmıştım ama uzun yazdığım için atlanmış olabileceğini göz önünde bulundurarak tekrarlayayım.
minderin resimlerini çekerken karanlık çıkmasın diye oyukları sandalyenin ön tarafına getirmiştim.
Burada farkettim. o oyulmuş oyuklar tekerlekli sandalyenin sırt kısmına gelen kısımdır.

Sizlere başarılar

Gülenkız,okuyunca bizim bahsettiğimiz yerde diye düşündüm.
oradaki dokular ezilince kendini yeniliyemiyor.
sadece bastığın yerde olan değil, benim ayakta olan yaram bilek kısmının dış tarafında idi.
sebebi ise ortapedik ayakkabının demir kısmının vurması idi.
30 sene çektim sonra ameliyatla başka yerden alınan doku ile yamandı.
şimdi iyi ama zaten artık yürüyemiyorum.
sana da geçmiş olsun.

Üst Alt