Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bandırma ve Çanakkale Belediyeleri ve engelliler

[FONT=Helvetica]
[/FONT]

[FONT=Helvetica][FONT=inherit]Kadınlar Günü Kutlu Olsun.
Doğurduğu çocuk engelli diye diğer kadınlar tarafından bile suçlanan KADINLAR. Çocuğu engelli diye çocuğun babası tarafından terkedilen KADINLAR. Başta kendi annesi olmak üzere toplumda ötekileştirilen ENGELLİ ÇOCUK ANNESİ KADINLAR. Çoğunluğu toplumda yer bulamayan, istismara ve şiddete uğrasa da nasılsa engellidir diye yok sayılan ENGELLİ KADINLAR.
Engelli bir erkekle niye evlendiği sorgulanan Engellilerin EŞLERİ KADINLAR.Sizin ve tüm kadınların günü kutlu olsun.
Adem Kuyumcu -
Engelsiz Hayat Aktivisti[/FONT]
[/FONT]

[FONT=Helvetica]Engelli vatandaşlarımız toplumsal yaşamın içinde yer alması için öncelikle evlerinden çıkabilmeleri binalar ile kaldırımlar yaya geçitleri duraklar otoparklar gibi yaşam alanlarını ve toplu taşıma sistemleri gibi kentsel hizmetleri güvenli vebir başkasının yardımına ihtiyaç duymadan kullanabilmeleri gerekmektedir . Bu nedenle söz konusu bu alanlar ve hizmetler Erişebilir olarak pilanlanmalı ve düzenlenmelidir.. 5378 sayılı Engelliler Hakında Kanun 7nci geçici 2 nci ve 3 ü[/FONT][FONT=Helvetica]ncü madelerinde kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar mevcut tüm yollar kaldırım yaya geçiti açık ve yeşil alanlar spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ile BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ ve BELEDİYELER tarafından şehir içinde sunulan ya da denetlenen toplu taşıma hizmetlerinde erişebilirliğin sağlanmasına yönelik amir hükümler yer almaktadır. Kanunun geçici 3 üncü maddesi ile erişebilirliğin izlenmesi ve denetlenmesi görevi AİLE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI,na verilmiştir bu kapsamda hazırlanan erişebilirlik izleme ve denetleme yönetmeliği 20/07/2013 tarihindde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir yünetmelik ile İLLERDE VALİLİK,ler bünyesinde erişebilirlik ve denetleme komusyonları kurulmuş ve denetimlerine devam etmektedir.[/FONT]

Sağlıklı ve Engelli vadandaşlarda Resmi ve umuma açık olan yerlerdeki erişebilirliği sağlanmadığında AİLE ve SOSYA POLİTİKALAR BAKANLIĞI Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü Eskişehir yolu Söğütözü Mah. 2177 Sok. No:10/A Kat.14.15.16.-06510 Çankaya ANKARA Tel(0312)705 70 00 Dahili 7001 Fax:(0312) 705 70 50 Bilği için Tuba SAYAN Şehir Pilanlayıçısı.

ERDEK YEREL YÖNETİ Hotel Motel Pansiyon Kaldırım Hasansör Lif Toplu Taşıma için ERİŞEBİLİRLİLİK Yapılmışmıdır herangi bir tebliğat yapılmışmıdır Erdek ne kadar Engelliye uygun bir ilçe .

[FONT=arial][FONT=Tahoma]güvenip hayatın içindeki engellilerin karşıladıkları sorunlara duyarsız kalmamalıyız. Yarın ya da 1 dakika sonra hangi olaylarla karşılaşacağımızı kimse bilemez.
Engelli vatandaşlarımızın yaşam içinde hak ettikleri yeri almaları, evlerinde hapsolmadan toplum içine çıkabilmeleri, yolları, kaldırımları ve yaya geçitlerini bir başkasına muhtaç olmadan güveni bir şekilde kullanmaları gerekir. Bu vatandaşlarımızın yine ortak kullanım alanlarında kullanabilecekleri tuvaletler ve toplum taşıt araçlarında da kullanabilecekleri düzenekler olmalıdır. İşte bu sorumlulukları kanunlar 5378 sayılı engelliler kanununun 7. maddesine göre yerel yönetimlere veriyor. İşte tam bu noktada yerel yönetimlerin çaresizlikleri de başlamış oluyor. Ülkemizde engelli olmayan vatandaşlara hizmet götüremeyen yerel yönetimlerden engelli vatandaşların sorunlarını çözmeleri bekleniyor. Bazen yerel yönetimlerin beceriksizlikleri bazen de yerel yönetimin bu olanaklara sahip olmaması engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılamama sıkıntısını yaratıyor. Bandırma’da bu sıkıntılardan fazlasıyla nasipleniyor. Şehrin çok engebeli bir arazi yapısına sahip olması ve çok fazla yokuş bulunması engellilerin yaşam standardını düşürüp, yerel yönetimi zora sokuyor.
Engelli bir vatandaşımız bu sıkıntılarla ilgili olarak Bandırma Belediyesine bir başvuru yapıyor. Bilgi edinme yasasından yararlanarak 600 Evler Mahallesinde bulunan alt ve üst geçitlerin engelli vatandaşların kullanılmasına izin vermediğini ve bu konu da alt geçide rampa, üst geçide de engelli asansörü yapılmasını istiyor. Buraya kadar her şey normal gözükse de Bandırma Belediyesinin verdiği yanıt oldukça ilginç geldi bana. Bandırma Belediyesi aynen şu yanıtı veriyor. “ Alt geçide rampa yapımı teknik personelimizce yerinde incelenmiş ve kod farkı dolayısıyla yapılması mümkün olmadığı görülmüştür. “ Yani Bandırma’ya çağ atlatacağını söyleyen sosyal demokrat belediyemiz kod farkı var diye engelliler için bir rampa yapamıyor.
Hadi size daha ilginç bir yanıt daha yazayım. Yine aynı engelliye verilen yanıt da Bandırma Belediyesi “ 600 Evler Mahallesinde bulunan üst geçitlerin şehir dışına yakın olması ve sağlıklı kişilerce amacı dışında kullanılarak arıza yapması sonucunda engelli vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atmama adına engelli asansörünü yapmıyoruz. “diyor. Daha da açık anlatırsak, engellileri korumak için asansör yapmıyoruz, engelliler Ana Karayolunu kullanarak tehlikeye girmesinler !!! Deniyor. İşte bu noktada sadece pes diyebiliyorum. Yanıtın neresinden bakarsak bakalım haklı bir nokta bulamıyoruz. Bandırmalı sağlıklı kişiler engelli asansörünü bozar cümlesine mi yoksa engelli vatandaşlarımızı karayoluna yönlendirerek onları korumaya çalışılmasına mı takılalım ben karar veremedim.
Bandırma Belediyesi eski hizmet binasını restore ettirerek sivil toplum örgütlerine kiraya verdi. Çok da güzel olduğunu ve Türkiye’deki birçok yerel yönetimin bu projeyi örnek aldığı biliyoruz. Burada yerleşen bir sivil toplum örgütü de “ Bedensel Engelliler Derneği “ Bu dernek binanın ikinci katında bulunuyor. İlginçtir ki bu binada da engelliler için herhangi bir asansör ya da engellilerin kullanacağı düzenek yok.
Tarihi iskele binamızı restore eden Bandırma Belediyesi bu binayı Bandırma Nikah Salonu ve öğrencileri eğitimleri için kullanıyor. Bu projede şehrin ihtiyaçları çerçevesinde şekillenmiş. Lakin engelli vatandaşlarımızı düşünen yine kimse olmamış. Bu şehirde yılda binlerce nikah kıyılıyor. Yüzlerce öğrenci eğitim görüyor. Engelli vatandaşlarımıza diyoruz ki Kusura Bakmayın, sizler ne nikaha ne de eğitime gelebilirsiniz. Bandırma Belediyesine bu konuda başvuruda bulunan bir engelli vatandaşa Belediyemiz “ Eski Hal Binası, Nikah Salonu ve Eski Hizmet Binamız engellilerin kullanılmasına uygun hale getirilmesi teknik olarak mümkün değildir ” yanıtını veriyor.
Teknik olarak danıştığım Mühendis ve teknik elemanlar, bu konuda verilen yanıtların yeterli olmadığını söyleyerek, eski hizmet binası katlarını birleştiren köprüye rahatlıkla engelli asansörü yapılabileceğini, nikah salonu iç kısmına da bir düzenek kurulabileceğini ifade ettiler. Yıllarca Belediye de teknik eleman olarak çalışan yetkili ise “ Bandırma Belediyesi için teknik olarak mümkün değildir yanıtının hoş olmadığını, böyle bir noktaya gelinmiş ise Bandırma Belediyesinin oturup kendini sorgulaması gerektiğini. “ söyledi.
Cin Çukuru yanında bulunan dik merdivenler de ve kırkmerdivenlerde engellilerin kullanabileceği rampa düzenekleri bulunmuyor. Ortaya ayrılan dik bölgeyi kullanmayı düşünen engelli varsa aman ha dikkat etsin. Soluğu nerede alacaklarını kimse tahmin bile edemez. Buraları içinde kod farkları bahane ediliyor. Elin Arabı bile bütün alt geçitlere yürüyen merdiven, üst geçitlere de engelli asansörü koymuş. O engelli asansörleri Araplar kullanabiliyor ama Bandırmalı sağlıklı kişiler o asansörleri bozar deniyor. Ne diyelim. Allah kimseyi engelli hale getirmesin. Engelli vatandaşlarımız da ne yapalım Bandırma’da yaşamasın.
Yazımın başında dediğim gibi hepimiz potansiyel bir engelli adayıyız. Sağlıklı iken boş vaktimizde engelli çocuklarımızın eğitim gördüğü Mustafa Boz Özel Mesleki Eğitim Merkezi’ne ve Atatürk Özel Eğitim okullarını ziyaret etmelerini öneririm. Oradaki çocuklarımızın ve ailelerinin yaşama nasıl tutunmaya çalıştıklarını görün, görün ki sizler, bizler engelliler için bir ışık olabilelim.
[/FONT]
[/FONT]

ALINTI:ŞEHİR GAZETESİ BANDIRMA

Yazan:Vural ATABEY

AO SAN BANDIRMA haziran ayında erdek in köyüne aracımla geldim maalesef erdekte hastahaneden başka engelli lavobası olan yoktu oda dar içide pek iç açıcı değildi köyden erdek merkeze geldiğim müddetçe aracım her seferinde engelli plakası olmasına rağmen 5 dakka 10 dakika geçikmelerde plakaya cama park makbuzu koydular ödemedim tabiki aracın engelli olduğunu görmelerine rağmen fark etmedik ayağına yattılar kaymakamlığın orada araç engelli park yeri gördüm görevli çektirtmedi köyde denize girerken sahil kum olduğu için sandalye zor gidince erdek belediyesine denize 100 mtre civarı rampa yapımı istedim bana söylenen cevap projemizde yok köylüye söyleyin onlar yapsın bandırma belediyesini aradım onlarda aynı cevap sonuç bana göre 2017 senesi olarak erdek belediyesi engellilere hizmet olarak sınıfta kalmıştır

Yıllar önce erdek bellediyesi baş vurdum başkan yardımcısı hülüsi bey olumsuz cevap verdi o zaman sosyal politikalar yok ,idi 5 adet wc yapıldı sahilde 1 adet wc engelliye uyğun 4 adet ise yaşlı vs.uyğun kulezet koymuşlar.yizlerce hotel motelpansiyon var ama uyğun değil.
Bu yönetiçiler bu şekilde çalışmayapmadığı süreçe erdek,te turis bullamayaçaklar.?
Engelli kanunu 5378 e göre umuma açık olanyerlere tekerlekli sandaliyeli hiç bir kimseden yardım almadan girip çıkması gerekiyor.
T.c. Made 122 ye göre ayrımcılık yapıyorlar .belediye ve özel tüzelkişiler hakındacumuhriyet savcılığına suç duyurusu yapmamız gerekiyor. Girip çıkılmayan yerlerde için tazminat davası açılması gerekiyor.
Sosyal poliıtıkalar bakanlığı na şikayet etmek gerekiyor.vallilik denetleme ye baş vurmak gerek.bunlar yapılmasa hiç bir şey yapmazlar.şikayet edersen çokçabuk yapıyorlar.
Sosyal politikalar bakanlığı bütün bakanlıklara bütçelerinden 2017-2018-2019 yıllarına 65 yaşüzeri ve engelli için bütçe ayırmaları için yazı göndermiş.zorunlu baştan erişimdenmiş kanunların çalışmasın istemek bizden.istemesek hiçbir şey yapmazlar.?

Bandırma Belediyesi ,le çok uğraştım soyal politikalara şikayet ettim Balıkesir Valilik denetleme gurubu 16 kişi geldi Bandırma Belediyesi,ne 38 bin tl ceza kesildi yapmadıkları yerler için . Kaymakam,lık kanalı ile ADLİYE,ye Engelli erişim 20 gün gibi bir sürede yapıldı.
Bandırma Kaymakamlık Binasına Engelli Hasansör ve wc görme engelliyolu yapıldı.
Yeni Belediye Başkanı Tolga Bey ile anaşa bieçeğimizi umut ediyorum çünki kendisi Av.ben resmi yoldan gideçeğimi bilir.bizdede GÖNÜLLÜ Av ,lar var .?

Bandırma,da 7 aset Engelli Derneği var sadeçe tabeladan ibaret Başkanlar keni çıkarlarıiçin uğraşıyor.Bandırma Engellliler Derneği ve TSD Bandırma şubesi sahilde çay vs. satmak için yer açtılar bir büyük çadır bir küçük çadır. günlük her ikisinede gelen binkişi büyük olan 1440 tl. iki yılda kar göstermiş. TSD Bandırma şubesi ise hiçkar göstermemiş.ama adı Engelli çadırı insanların DUYGULARI ile oynuyorlar bir kendi Engellini ötekide Engelli çocuğunu kulllanıyor vatandaşı sömürmek için.
BALIKESİR BÜYK ŞEYİR BELEDİYESİ 18 ADET HAKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALİYE VERMİŞ TSD MERKEZ GÖNDERMİŞ ONLARIN DAGITIMI İÇİN ARAÇILIK YAPMIŞ.?
BANDIRMA ENGELLLİLER DERNEĞİ .BAŞKAN BANDIRMA BELEDİYESİNDE MEMUR BANDIRMA BELEDİYESİNİN VERMİŞOLDUĞU HAKÜLÜ MANÜREL VE GIDA YARDIMINI ARAÇILIK YAPMIŞ FECEBOOK,TA BİZ DAĞITTIKDİYE REKLAM YAPTILAR .BANDIRMA KAYMAKALIĞI DERNEKLER MASDASI DEFTERLERİ İNÇELEYİNCE ÇIKTI İKİ DERNEĞİNDE BOYASI MEYDANA.
HER İKİDERNEKTE FUZİLİ İŞKAL KİRA BEDELİ ÇIKARTIM RUHSATLARI OLMADIĞI İÇİN BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE OLAYI ANLATTIM MÜHÜR VURDUTTURDUM VE ŞU AN KAPALI ENGELLİYE HİÇ FAYDASIOLMAYAN DERNEKLER.
HİÇ BİR KURUMDAN ERİŞİM İLE İLGİLİ DİLEKÇELERİ YOKTUR.
TSD MERKEZ ŞÜKRÜ POYRAZ .GÖNEN TSD ŞUBESİ BİR BUÇUK DÖNÜM VE 1000 METRE KARE KAPALI ALANI OLAN BİTMİŞ BİNA YAŞLI VE ENGELLİ YAŞAM EVİNE SAHİP ÇIKMADILAR ŞU AN MAHKEME YOLU İLE SATILAÇAK AYRI AYRI 100 ODA BİNLERÇE VATANDAŞIN HAKKI VA BURDA VE BİNA ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ AÇILMADAN.?

Diyanet, müftülükler, imamlar ve müezzin , ve cemat. Türkiye,de 12500 engelli var.?aklı dengesi yerinde olmayan hariç kaç engelli namaz kılıyor namaz allahın emri farz kaç engelliiiiyor bir çoğumuz benim elim yok ayağım yok felçim kulaklarım duymuyor gözü görmüyor diyerek mazeret hazır şeytan kışkırtıyor ibateti yapmıyoruz.diyanet olarak sizlerin görevi ne .?
Engelli haftaların,da dünya engelliler günü türkiye genelinde hiç vaiz hazırladınızmı .senduron ,zeyinse engelli,felçli engelli annelerini hiç düşündünüzmü bu kadınların bir çoğunun pisikoliçisi bozuk onları rahatlatmak amaçlı hiçkonferans verdinizmi.kurana göre engellilik hiçanlatıldımı .mahşar günü herkes sağlam olaçağığını herkes 33 yaşında olaçağını hiç anlattınızmı cehenemi cenneti babırı bu engelllilik kulldan değil allah,tandı dedinizmi,türkiyede kaç camii engelliye uyğun ,cammi,ye 65 yaş üzeri ve engelli gelip giremese ibadetin yapmadan giderse bunların mebalini nasıl ödersiniz.allah katında sorumlusunuz tümünüzü ilğilenmediğiniz için allah,ahavale ediyoruz ve hakımızı helal etmiyoruz.?mahşerde görüşürüz.?

GÖRME ENGELLİ İÇİN ABASA SÜRESİ İNDİĞİNİ UNUTMAYIN.?

Erişim yapmaya resmi kurum özel işletmelere yapmadıkları için müftülüklere 25 bin tazminat açalım birlikolalım ferdi olarak.?

Üst Alt