Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bahçeciliğe merak sardım.

Konular
12
Reaksiyonlar
0
Son günlerde en büyük hobim haline geldi.Gecen yıl agustos ayında giris katına tasındık.Evimin kocaman bir bahcesi var.Düne kadar bahceye inip maydonoz toplamaya üsenen ben,simdi bayılıyorum bahce ile ugrasmaya.Harika cicekler ektim.Bu gün domates,salatalık ve kızartmalık kabak fideleri ektik.Bir de mutfagım var bahcemde.Orayı da cok güzel düzenledik ve kuzine kurduk.Ev ekmegi yapıyorum icinde.Ne zamandır fırından ekmek almıyoruz:)Bunlar da benim son dönem hobilerim oldu:)İnanılamz stres attırıyor.

Ne güzel bir hobi. Çok şanslısınız :)

Bahçeli evde yaşamayı özledim :(

Tek dileğim böyle bir bahçeli evim olması. O kadar seviyorum ki toprak kokusunu ve ekip-biçme olaylarını.... Bahçeden kopan sebze-meyvenin tadı ve zevki hiç bir şeye değişilmez. Tüm sebzeleri yetiştirmenizi öneririrm. Her mevsim toprak ekili olmalı... Oooof of tam da bahar geldi, depreşti yine toprak sevgim... :)

Bu gün fasulye tohumu,dereotu ve semizotu tohumları aldım ziraat odasından.Yarın onları ekecegim.Gününde de,patlıcan ve dolmalık biber fidesi ektim.Dün de carliston ve sivribiber ekmistim.Bir tek uzun patlıcanlarım kaldı.Ekilecek yerim de bitti dogrusu:)Bu gün ektiğim patlıcanlar tombik patlıcandı:)Simdi uzunların fidelerini alacagım.Kümes hayvanı beslemeye gelince,cok önceelri yapmıstık ama biraz zor is.Altlarını temizlemek gerekiyor kümesin ve kötü kokuyor temizlenmediğinde.İste bu yüzden cesaret edemiyorum.Aslında oglak mevsimi ya.2 oglak alsammı acaba diye düsünmüyor degilim ama ayagımı baglarmı diye korkuyorum ondan da.Ne güzel olurdu aslında ama dimi:)2 kuzu ve iki oglak almak.

mustafanın annesi' Alıntı:
....Aslında oglak mevsimi ya.2 oglak alsammı acaba diye düsünmüyor degilim ama ayagımı baglarmı diye korkuyorum ondan da.Ne güzel olurdu aslında ama dimi:)2 kuzu ve iki oglak almak.

Valla bence çok çok güzel bir fikir..

Hatta eğer severse Mustafa'ya da iyi gelebilir diye düşünüyorum.. Sevgi terapisi diye bir şey var. Henüz bilimsel olarak açıklanamasa da hayvan sevgisinin bazı hastalıklara iyi geldiği iddia ediliyor.

Aylar önce, onunla ilgili küçük bir haber sitede yayımlanmıştı: http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=101612#101612

Daha önce psikologumuz önermisti bize bunu.Hayvan sevgisinin mustafaya bir cesit terapi olacagını.Ve hayvanları inanılmaz seviyor.2 siyam kedisi almıstık evimize.Ama basedemedik.Cok yaramazdılar.oglak düsüncesini de mustafa soktu aklıma zaten.O kadar cok istiyor ki bilseniz.Gecende bir komusumuzun oglagını alıp gezdirdiler.nasıl mutlu oldu bilseniz:)

O zaman düşünmenize bile gerek yok bence... :wink: Her şey onun sağlığı için değil mi?

Mustafa'yı da benim yerime bol bol öpün. :oops:

Domateslerimin üzerinde tek tük cicekler acmaya basladı:)Fsulyelerim kendi göstermeye basladı.Güllerimin hepsinin üstünde tomurcuk dolu.Ciceklerim harika oldu.İnanılmaz bir zevk bahcecilik...Hepsini tek tek cocugum gibi seviyorum.

Benimde hayalim; bahçeli küçük bir evim olsa birde çardak kursam bahçeye.bahçemde çiçekler eksem,çapa yapsam,yağmur yağsa ve ben o kokuya mest olsam....
Yağmur yağsa ve ben o kukuya çay içerek eşlik etsem

Toprak kokusuna hiç dayanamam,doyamam.
Küçükken arkadaşlarla toprakla suyu karıştırıp pasta yapardık mıncık mıncık oynardım toprakla e hazır pastada yapmışım birtek yemesi kalıyordu inanın toprak kokusunu hissedince yiyesim geliyor :)
ay ağzım sulandı :wink:

benimde evimin bahçesi var ve tatillerde orayla ugraşıyom rahatlatıcı bir şey bahçe işleriyle ugraşmak huzuru orda buluyom
hele birde sabah erkenden kaalkıp çiçekleri suladınmı sanki sizinle oyun oynuyorlar yüzüme bakıp gülümsüyorlar sebzelere eger abla yapabilirseniz damlama sistemi kurun hem daha çok verim hem lezzet hemde daha çok uzun ömürlü oluyor
ha birde domates ve salatalık fidelerine sırk dikin yanına ve unlara sarılsın yerde büyümesin
TOPRAKTAN GELDİK TOPRAKA GİDECEGİZ BEN SEVMİYEN İNSAN TANIMIYOM

Damlama sistemi nasıl yapılıyor peki?bu konuda bilgi verebilirmisin biraz.Salatalık,fasulye ve domateslerim sırık zaten,oturak degil.Bu yıl tüm ürünleri sırık olandan sectim ve sırıkları takmaya basladık.fasulye ve salatalıklarınkileri taktık.Domateslere takma isi kaldı bir.Kayınpederim mahsül kendini gösterene dek sulamayı yasakladı bahceyi,azarlar ve ürün vermezlermis öyle dedi.Bu dogrumu bilmiyorum.Ama kayınpederim eski bahcıvanlardandır.
patlıcan ve biberlere sırık takılmıyor ama.Börülcelerim de var 5 ocak ama yeter diyorlar.Onlar da sırık.8-9 kök de kücük fındık domateslerden ektim.2 sıra kadar da oturak pembe sulu domates.Salatası cok güzel oluyor.domateslerimin üzerinde ceviz büyüklüğünde domatesler var:)Bezelyelerimde de var.Ama cinsi icsiz kabuklu bezelye.zaten denemelik 5-6 ocak ektim onlardan da.duvar kıyısına süs susagı ekmistim cıkmadılar yaa:(sanırım tohumlarını bir seyler yedi ya da cürüdü.kudret narı ekmistim bir kac tane onlardan da sadece 1 tanesi gösterdi kendisini.ve 5-6 tane hashasım var:)Cicekleri icin ektim onları da.hos ekmegini de cok severim ama nasıl alınacagını sanırım bilemem...bahce ile ilgili bilgili olanlar lütfen bilgi versin.Cünkü bu yıl ilk deneyimim.

abla sen kayınpederin sözlerini dinle damlama konusundabende bir bilgi veremem çünkü bir su tesisatcısına yaptırmıştım
okadarasebze yazmışsınki bazılarını bilmiyom süs susagı,kudret narı gibi

Yeni bir sey ögrendim.Bir arkadas kola siselerinin kapaklarını delip icine su doldurup sulanması gereken her kökün dibine basıı hafif topraga gömmek sekliyle koyuyormus.Damlama sistemini böyle uyguluyorum diyor.Bende kola siseleri biriktirmeye basladım.Özellikle 1 lt likler.sizce nasıl olur bahce isinden anlayan ARKADASLARR

bundan iyisi can saglıgı birde TÜRK lerin aklı çalışmaz derler abla sen devam et

Gülcan83' Alıntı:
Benimde hayalim; bahçeli küçük bir evim olsa birde çardak kursam bahçeye.bahçemde çiçekler eksem,çapa yapsam,yağmur yağsa ve ben o kokuya mest olsam....
Yağmur yağsa ve ben o kukuya çay içerek eşlik etsem

:

İnşallah gerçekleşir bir gün. İmkansız diye bir şey yoktur hayatta.

çok güzel bi hobi, ben de bahçe ,işleriyle uğraşmak istiyorum, özellikle toprağı kürekle kazıyorlarya o benim çok hoşuma gidiyor ama maalesef yapamıyorum, acaba yapamadığımdan mıdır çok seviyor olmam ??? :D :D :)

Toprak insanın bütün stresini alıveriyor. Bir iki zerzevat, çiçekler böcekler derken vakit ne hoş geçivermiş. Hele şöyle akşama doğru çiçekleri sulayıpta demli çayla birlikte o enfes kokuları içinize çekmek gibisi yoktur herhalde. :)

mustafa nın annesi nasıl gidiyor bahçe yetiştimi sebzeler

Üst Alt