Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamdan miras aldı, ama 4300 YTL vergi beyan borcu çıkardılar?! [Hukuk]

Konular
56
Reaksiyonlar
0
Arkadaslar yol gösterirseniz sevinirim.
kısaca anlatmak istiyorum babamdan miras kalan parayla 2005 yılında kardeslerim bana bir daire satın aldı.bense alinan daireyi kira ya verip ailemle oturmayi tercih etdim.nede olsa maaşim düsük oldugundan ek bir gelir diye düsündüm.fakat 2005 yılından bu yana gercekden bilmiyordum kira gelir beyannamesi verilecekmiş :roll: . Ben sadece belediye ye emlak vergisi vermeye gitdigimde özürlüsün emlak vergi si vermiyorsun dediler. Bende o kadar üstüne düşmedim.gecen gün vergi dairesinden aradilar beni gitdim.2005 yılından bu yana vergi beyan borcuum tam tamina 4.357.ytl . bu benim 7 aylik maasim nerdeyse. Kara kara düsünüyorum.ben bu parayi ödeyecek gücüm yok dedim hatda ödesem bile seneye vergi rekortmeni olarak gösterilirim diye söledim :lol: ama ne fayda ödeyeceksin dediler.yol gösterirseniz sevinirim.

size ödeme emri geldi mi? geldiyse uzlaşma talep edin gelmediyse pişmanlık hükümleri gereğince verin diyecem ama sanırım vergi dairesi resen tahakkuk ettirmiş. o zaman uzlaşmaya gitmenizi öneririm.

ödeme emri gelmedi sadece tarama kontrol bölümünce kabaca bir hesap cikartildi.uzlaşma istersem ne gibi bir faydasi olur. birde cevremdeki insanlar ödeme nede olsa her yil bir af cikiyor diyorlar.

gmsi

arkadaşım eğer herhangibir şekilde kira vermiyorsan takkuk eden vergiyi ödeyeceksin veya süre geçmedi ise mahkemeye vereceksin vergi borçlarını 18 taksit yapılıyor 05/12/2008 tarihinde son ben vergi dairesinde çalışıyorum başka bir yolu yok

biz bu evi 2005 yilinin 9.uncu ayinda aldik.1 ay sonra kiraya verdik.kiraya verdigimiz kişi 2005 yilininin vergi iade sini komple benim evde oturmus gibi göstermiş.yani asil cezada burda geliyor 2006-2007 yilinda o kadar cezasi yok.önemli olan 2005 de aldigim ceza. vergi dairesine ispatli halde kira kontratini ve o tarihde aldigim tapuyu gösteriyorum ama nafile bir yol gösteren yok. zengin olsam yada yüksek yerlerde tanidik biri birileri olsa 8) işlem tamam belkide.tek umut kaliyor geriye unakıtan abim acaba bir af daha cikarirmi :roll:

bak kardeşim o elindeki evrakları yazılı olarak yani dilekçe ekinde verin sana 9 aydan öncesine vergi çıkartılamaz eğer olumsuz yanıt alırsan beni ara
hangi vergi dairesi bu

fevzieryılmaz:Evi kiraya verirken ikametgahınızı nerde gösterdiniz?

ben engelliyim,memurum.bir ev aldım.emlak vergisi ödemeyeceğimi biliyorum.kiraya verilecek.vergi beyanı ile ilgili hiçbirşey bilmiyorum.ne yapmalıyım?ilerde borcun var demesinler diye şimdiden soruyorum.
iyi araştir bende diyordum emlak vergisi vermiyorum diye ama 3 sene sonra üsküdar belediyesinin atmiş oldugu kazıkla kendime geldim.sonradan karar alinmiş %52 özürü bulunanlar'dan emlak vergisi almiyor(muş).benden 3 senenin emlak vergisini ve cezasini aldi.ikinci olarak ise kira gelir vergisiyle alakali bir yıl boyunca kiradan elde etmiş oldugun kazancını vergi dairesine beyan ediyorsun.yani 12 ay boyunca toplam su kadar kira gelirim oldu diye.onlarda hesapliyorlar valla daha bende cözemedim :D nasil bir hesap carpiyolarlar bölüyorlar belirli bir kismini muaf tutuyorlar.eger yıllık beyan etmezsen vede seni ilerki bir tarihde yakalarlarsa (ben gibi)ozaman hiç bölme işlemi uygulamiyorlar :Dsürekli çarpma ve toplama yapiyorlar.2 sene 4 ay kira gelirini benden tam 5,350 TL olarak geri aldilar.sıkıysa ödeme icralik olursun......

Eğer oturan kişi evde oturmadığı halde kiracı olarak kendini göstermişse yalan beyanda bulunmuş olur.Bunu İkametgah olarak ispatlayabilirsiniz.Vergi Dairesinin kira kontratı ve tapuyu kabul etmemesinin gerekçesi nedir?

Üst Alt