Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babam adına evde bakım maaşı alıyorum. Babam benimle kalmak istemiyor. Ne yapmalıyım?

vedanur

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
ben 3 yıldır engelli babama bakmaktayım 5*6 ay once kızım evden ayrı kiraya gecti daha sonra babamkızıma die gitti orda kalmak istedi naptısa donduremiorum eve bende bakım aylıgı almaktayım napcamı bilemedim yasal olarak vasisi deilim kendisi malulen emekli maası var babamın kızımı istemedi burası benm evim dio maasını kendi cekio yası 86 yuzde 95 engeli var bankaya para atmıs bi miktar biriktirmis bende anahtar vardı onceden kızımın evi toparlayımyemek gotueyim die kızım eve geri dondu korkuo davranıslarından o burası benm evim die ısrar edio ve bugun anahtarı elimden aldı attı evin icinden napcamı bilemedim nolur bana bi akıl verin ha doner eve die idare ediodum ama donmeye nieti yok ve ustelik akıl saglıgı iice kotuye gidio gidip bakım parasınımı iptal ettirmem gerekior yoksa baska bi yolu varmı benmde oparaya ihtiyacım var nolur bana bi yol gosterinha bide bana die beni zehirlemeye calısıosun yemekte getirme

İki adreste dönüşümlü olarak kalacağınıza dair kuruma bilgi verilmesi bir çözüm olabilir belki. Çünkü, eve geldiklerinde kontrole bulamazlarsa kesiyorlar. Bu kontrollerin belli bir süresi yok. Bu yüzden örneğin yılda 3-5 aylık ikamet değişikliği yapacaklar için böyle bir öneride bulunuyorduk. Sizin de buna benzer olabilir diye düşünüyorum.

Başka önerisi olan var mı?

vedanur, acil bir durum bu. Engellinin güvenlik sorunu da var. O yüzden bu mesajı okur okumaz alo 183'ü ara. hatta hemen pazartesi il müdürlüğüne git olanları anlat.
öncelikle engelli babanın güvenliği tehlikede.
şimdi diğer sorunlara geçeyim:
1. kızın evden ayrılmış. kişi değişikliği olmuş. kızının evden ayrıldığını en geç 1 ay içinde bildirmekle yükümlüydün. bildirdin mi?
2. baban yaklaşık 5 aydır başka yerde kalıyormuş ve sen bakmadığın halde evde bakım aylığı almaya devam etmişsin. Biliyorsun bakım ucreti bakıcıya 7 gun 24 saatlik bakım hizmeti karşılığı ödenir. ve sen bakım hizmeti bu sorunlardan dolayı veremişsin. her halukarda bildirmen gerekiyordu.
3. en önemlisi babana bakım hizmeti veremediğin gibi karşılaştıgın sorunlarla baş edemiyor ve yetersiz kalıorsun. yardım istemeliydin

şimdi gelelim asıl soruna. burada öncelik babanın sağlığı. bakım evine gitmek istemezse akrabası yanında bakımına öncelik verilir. genelde engelli lehine karar alınır.
o yüzden babanın başka yere kendisinin gitmesi, senin onu eve getirmek için çabalaman, oraya gidip bakmaya çalışman bunlar da dikkate alınacaktır.
ama şu aşamadan sonra babanın sağlığı ve güvenliği önemli. o yüzden tekrar ediyorum il müdürlüğüne gidip durumdan haberdar et ve olanları anlat. bu zamana kadar getirebileceğini ve orada bakmaya çalıştıgını ama işin çığırından çıktıgını ve yardım talebini ilet.
onlar gerekeni yapar.
gelişmelerden haberdar et lütfen.
il müdürlüğüne gitmeden önce alo 183'ü arayarak da rehberlik alabilirsin.

Üst Alt