Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

AVM'ler başta olmak üzere engelli otopark alanı işgallerine karşı...

Bu konuda istanbul'da ki en rezalet yer torium avm. Engelli otopark kısmında çalışma var diyerek 2 senedir o bölümü kapalı tutuyorlar.

Haftasonları arabanızın önüne biri çekiveriyor, sonra çık çıkabilirsen. yarım saat güvenlik ile tartışıyorsun.

Terbiyesiz herifler " e sende git başka yere park et" diyebilecek kadar cahil, görgüsüz ve eğitimsiz.

Hatta orada bir kere aracıma vurup kaçmışlar, güvenlik kamera kayıtlarını vermemek için aylarça uğraştırdılar.

Amirleri bile aynı, yani bir yerden başlanacak ise buradan başlanmalı bence.

avm ler de durum felaket kamu kurumları dahil engelli otoparkları işgal altında ,kamuya açık alanlardada işgal var bu durum çığırından çıktı kimsenin tınladıgı yok acilen bir çözüm istiyoruz

İki sorun var burada. Birincisi cehalet/bilgisizlik, ikincisi ise denetim ve cezaların caydırıcılığı. Bunlar üzerine çaba olmayınca çok yaşanır bu sorunlar.

Konu ile ilgili olarak CİMER'de aldığım yazı aşağıdadır. Bilginiz olsun, şikayet ediniz ki sorun hallolsun.

T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ İl Emniyet Müdürlüğü

Sayı : 47909374 -16906-(64032)-E.2019082012101383067 20.08.2019 Konu : Şikâyet Başvurusu Hk. (2019-34596)
Ahmet BAŞEĞMEZ Trafik Denetleme Şube Müdürü 3.Sınıf Emniyet Müdürü
E-İMZALI

Sayın Levent KARAGÖZ (lk0654@mynet.com)
İlgi : 11/11/2018 tarih ve 1802200945 sayılı CİMER başvurunuz.
İlgi sayılı başvuruda Engelli otopark alanları ile ilgili sorunlara değinildiği, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle engellilere ait araçların plakaları üzerindeki özel işaretin kaldırıldığı, bu nedenle engelliler için ayrılan park alanlarının işgal edilmeye başlandığı, gerek kamu gerekse özel AVM vb. yerlerde engelliler için ayrılan park alanlarının hakkı olmayan araç sürücüleri tarafından işgal edilmesini engelleyecek gerekli tedbirlerin birtakım sebeplerle alınamadığı gibi konuları ihtiva eden şikâyetiniz bildirilmiş, konu ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması ve tedbirlerin alınması talep edilmiştir.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından trafikte yol kullanıcılarının can ve mal güvenliğinin sağlanması, denetim faaliyetlerinin etkinliğinin arttırılması, kazaların azaltılması, daha düzenli trafik akışının sağlanması ve trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla sürekli denetimler yapılmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğine aykırılık teşkil eden araç, sürücü ve ilgilileri hakkında yasal mevzuata uygun bir şekilde kişi ve kurum farkı gözetilmeden herhangi bir usulsüzlüğe mahal verilmeden gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır.

AVM, Havaalanları gibi yerlerin otoparklarında engelli park alanlarına park eden araçlara görev ve yetki sınırları dâhilinde olmak şartıyla ve Karayolları Trafik Kanununun 15. Maddesine istinaden çıkarılan yönetmelikteki standartlara uygun olarak düzenlenmiş park alanlarının diğer araç sürücüleri tarafından kullanılması durumunda 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 61/1-o “Engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerine park etmek yasaktır” maddesi kapsamında cezai işlem uygulanmakta, Kural ihlalleri ile ilgili yapılan ihbarların 155 Polis İmdat Hattına yapılması durumunda konu ile ilgili ekip yönlendirilmektedir.

Ancak bahse konu AVM, Havaalanları gibi yerlerin otoparklarında engelli park alanları ile ilgili gerekli önlem ve tedbirlerin ilgili kurumun yönetimi tarafından aldırılması gerektiği hususunu; Rica ederim.

Ahmet BAŞEĞMEZ
Trafik Denetleme Şube Müdürü 3.Sınıf Emniyet Müdürü
E-İMZALI

Geçen gün İBB.nin florya sosyal tesislerine gittim. Kapıdaki görevli içerisi ile haberleştikten sonra "engelli oto parkı dolu, siz İspark' park yapın" dedi. Bende İspark'a park ettim. Oradaki engelli park yerleri işgal edildiğinden uzak bir yere park ettim. Neyse içeri girdiğimde 4 adet özürlü park yeri boştu ve engelli aracı olmayan 2 adet minibüs vardı. Oradaki görevli " yeni boşaldı" dedi. 5 dakikada 4 aracın çıkması bana pek makul gelmedi. Durumu Beyaz masaya bildirdim. Tatminkar olmayan bir yanıt aldım.

1-58221721803 no’lu başvurunuzla ilgili İşletmeler Müdürlüğü ile yapılan görüşme neticesinde alınan bilgi şu şekildedir:''Engelli araçların plakaları üzerindeki özel amblem uygulaması kaldırılmıştır. Tesislerimiz engelli otoparkına park eden araçların ruhsat kontrolü yapılmakta ve engelli vatandaşların araçları alınmaktadır. Çok yoğun olan sosyal tesis otoparkında misafir sirkülasyonu da fazla olması sebebiyle araç giriş çıkışları da hızlı olabilmektedir. İlgili tesis personelleri engelli otoparkına başka araç bırakılmaması hususunda uyarılmıştır. Bilginize sunar, iyi günler dileriz.''

Buradaki ruhsat sorgulaması ifadesi doğru değildir. Yıllarca girerim bir defa bile ruhsatımı sormadılar. Ama "uyarılmıştır" ifadesi biraz teselli etti. Bu arada ben geldiğimde bir araç çıkıyordu ve araca binerlerken içlerinde engelli göremedim. Aracı ikaz ettiğimde bana bir özürlü kartı gösterdiler. Kime ait görmem mümkün değildi. yetkililere önerim tekerleki sandalye kullananlar için en az iki yeri koruyun ve girerken bagaj kontrolü yapın dedim. Ama yanıtta buna ait bir ifade bulamadım. Hakkımızı biz aramassak, bizim yerimize hiç kimse aramaz.

Engelliler için ayrılmış otoparklara, sağlamların yanı sıra ,%90 üzeri engelli bir yakınının adına araç alıp kullanan sağlamlar da kullanıyor. Bunun kanuni bir yaptırımı da yok, uyardığımda pişkince engelli aracı diyebiliyorlar.

Kendimce şöyle bir yöntem izliyorum :

-Kolayca park yeri bulursam engelli park yerlerini boş bırakıyorum, tekerlekli sandalye kullananlar için.

-engelliler için ayrılmış park yerinde eğer aracın ön tarafında engelli park kartı yoksa fotoğrafını çekip https://onlineislemler.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx dan ihbar ediyorum, ceza kesiliyordur diye umuyorum.

Üst Alt