Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ataması iptal edilen öğretmenlere emsal olacak bir karar [Hukuk]

hasankrmn

Üye
Konular
37
Reaksiyonlar
0
2002 haziran ayında DÜSEF'ten mezun oldum aynı yılın temmuz ayında kpss ye girdim kendi bölümüm için yeterli puanı aldım.Sağlık raporu dahil gerekli belgeleri toparlayarak başvurumu yaptım.

15686408za5.jpg

Meb’ten engelli öğretmenlerin ‘‘sağlık inceleme komisyonu’’ [/b]tarafından değerlendirilmesi gerektiği ve belirtilen tarihte Ankara başöğretmen salonunda hazır olmam gerektiğini belirten bir yazı geldi.
Belirtilen tarihte Türkiye deki bütün engelli öğretmen adayları başöğretmen salonunda toplandık.Toplantı salonu engellilere uygun değildi ve bütün engelliler saatlerce ayakta bekledi bu apayrı bir ayıptı.
Uzun süre bekledikten sonra sıra bana geldi çok iyi hatırlıyorum saat 11:55 ismin okundu içeri girdim.Komisyonda yaklaşık 20 kişi falan vardı birkaç kişi saçma sapan sorular sordu.Hangi okulu bitirdin, engelin ne gibi, o bilgiler ellerinde var aslında.İçerde yaklaşık 45 saniye falan kaldım.En son kendi ararlında bir şeyler söyleyip (yemeğe geç kalıyoruz) bana çıkabilirsin dediler.Antalya’ya döndük babamla.Tam hatırlamıyorum 20, 25 gün sonra atamamım yapıldığına dair bir yazı geldi.
83715429is0.jpg

Hemen hazırlandık atamamım yapıldığı K.maraş’a gittik.Gerekli belgelerle Okul müdürlüğüne başvurduk kabul edildi.Ders planım yapıldı öğretmen kimlik kartımı aldım.
Ertesi gün dersim vardı.Sabah okula gittiğimde okulun kapsında Müdür yrd. karşıladı.Yüzünden bir sorun olduğu anlaşılıyordu.Odamda görüşelim dedi.Odasında meb’dan bir yazı geldiğini ve atamamın iptal edildiğini söyledi şok olmuştuk.Kararı aldık okuduk hiç bir gerekçe yoktu.Sadece komisyon kararı diyordu.
31aj1.jpg

Antalya’ya geri döndük ilk işimiz dava açmak oldu.Bir süre araştırma yaptık.Bir dostumuz vasıtasıyla tanıştığımız avukatla mahkemeye başvurduk.ve mahkeme süreci başlamış oldu.
[/b]
98077737nv5.jpg

37117675tt9.jpg

91623291iv3.jpg

Mahkeme açtığımız davayi inceleyip MEB dan atamanın iptal nedenlerini istedi.
tara0013mx9.jpg
MEB ğı ilk yazışmadan itibaren bütün yazışmlar için süre uzatma kararı istedi ve bu süreleri sonuna kadar kullandı.
tara0014po1.jpg

Meb bakanlığının cevabını bulamadım ama atamamın iptal nedenlerine yazdıklarını çok iyi hatırlıyorum.bulabilirsem eklicem.
''Sınıf kontrolünü sağlayamaz, öğrenciler kopya çeker,sınıfta sigara içerler.Okula gidip gelmesi sorun olur gibi nedenlerden iptal edildiği açıklanmış.''
Biz de meb ğına cevap gönderdik.
25st6.jpg

tara0026ll3.jpg

Davayla ilgili emsal kişileri belirten ek bir dilekçe gönderdik.
tara0004lo1.jpg

29665362ii9.jpg

Mahkeme mebten tekrar atmanın neden iptal edildiğini açıklmasını istedi.
tara0017xq0.jpg

MEB ikinci savunmasını yaptı.
tara0016ck0.jpg

Mahkeme bizi haklı bularak YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINI verdi.
tara0007jx9.jpg

Bu karardan sonra K.maraş il milli eğitim müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurarak atamammım tekrar yapılmasını istedim.
tara0028rb8.jpg

Başvurum kabul edildi ve Merkez Erkenez ilköğretim okulunda göreve başladım.
Daha önce sadece dilekçelerimi yazan ve bana çok destek olan Av.Ömer Emrullah BOZER vekilim olmak istediğini ve benim görev yaptığım Erkenez iöo dan bilgiler olan ek bir dilekçe daha gönderdik.
tara0027oj3.jpg

tara0028mg4.jpg

Son olarak mahkeme OYBİRLİĞİ ile bizi tamamen haklı buldu.Davayı bizim istediğimiz gibi sonuçlandırdı.

tara0029rf4.jpg

tara0030jh8.jpg

Üstat ellerine sağlık dava sürecinin evraklarını da bekliyoruz. Umarım Danıştay Üst Kurulu kararı onar.

Üst Alt