Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Artık SGK'dan işitme cihazı aldıktan sonra tekrar test yaptırmak gerek!

Konular
4
Reaksiyonlar
0
Evet trajikomik bir durum daha, SGK 31.12.2009'da işitme engelli insanlara bir darbe daha vurdu. Aşağıdaki yazıdan da anlayacağınız üzere artık işitme cihazı ödemesi alabilmek için hastanın cihazını aldıktan sonra işitme cihazı ile birlikte tekrar test yaptırması gerek ve bu test ile birlikte SGK'ya başvuruda bulunması gerek. Ancak bu testi yapan bir kuruluş bulmak çok zor ben Odyometrist olarak bu piyasada çalışmama rağamen Türkiyede hangi hastanede işitme cihazı ile birlikte ölçüm yapmak için serbest saha odyometresi olduğunu bilmiyorum, vatandaş nereden bunu bulup yaptıracak.Hadi diyelim buldu, normal odyo testi için devlet hastaneleri 5-6 ay sonrasına randevü veriyor, cihazla birlikte bu testi yapmak için yine böyle 5-6 ay sonrasına randevü verirse rapor alıp SGK 'ya verene kadar yine SGK 'ın SUT kanunu değişmeyeceği ne malum?

Allah sonumuzu hayır etsin :(

Odyoloji (cihazlı ve cihazsız) test sonuçlarını gösterir belgelerin aslı rapora eklenecektir. Odyoloji testlerinin, Kurumla sözleºmeli sağlık kurumlarında/ kuruluşlarında veya raporu düzenleyen sağlık kurumunun hizmet alım sözleşmesi yaptığı sağlık kurumlarınca/ kuruluşlarınca yapılması ve odyometrist veya işitme testi yapmaya yetkili sertifikalı personel tarafından onaylanmış olması halinde kabul edilecektir.

(“Cihazlı ve cihazsız” ibaresi 31.12.2008 tarihinde 27097 sayılı resmi

gazetedeki düzeltmeyle eklenmiştir.)​

Önce bir işitme cihazı için 850 TL öderken, bunu 350 TL'ye düşürdüler. Bu yetmedi, beraberinde dijital işitme cihazı almak için gerekli şartları ve rapor yazım prosedürlerini zorlaştırdılar (bkz). Şimdi o da yetmedi (demek hala birkaç kişi işitme cihazı talep edebiliyor SGK'dan!) şimdi bu haklarını da kullanamaz hale getirmek için bir adım daha attılar!

Kutlarım! Bu gidişle kimseye işitme cihazı temin etmeyecekler!

günümüzde saglikla ilgili skandallarin ardi arkasi kesilmio ... bu yüzden devlet bi yandan cihaz sahibinin,cihazi aldigi sirket tarafindan hakki yenmesini istemio ...
ortez ve protezde de buna benzer uygulamaya gecildi ... malzemeleri pek bilmeyen kisilere,farkli malzemeler verilebiliniodu ...

850 yerıne 350 ytl hadı buna eyvallah denılebılırdı guzel ulkem yonetenlerı
becererıp altyapıyı kurup odyometrıstını odyo olcum cıhazını tederık edebılseydı
odyometrıstten once adematadan kalma ayarlarının dogruluguna ınanabılecek odyo cıhazı bulabılır yenı yetmede olsa tecrubesızde olsa bı odyometrıst olup vaktınde olcumu yapsa
gene bısı
yanı oy vererek sectıgımız devletımızın basına gecen nanelerın bız ısıtme engellılere yaptıgı
senın hakkını koruyacagım
sana cıhazınınıse yararını verecegım
ısıtme engellıde olsan sende benım vatandasım
bu ulkenın ınsanısın
benım kardesımsın dıye kocamaaaaan bı
yalan soyleyıp
ne halın varsa gor
senı ınsan sınıfından cıkardım dıyor
burokratlarımız

merhaba online odyoloji
cihazlı odyo
bu haberi önce antalyadan duydum. kimselere söylemedim. burada da yazıp diğer illeri uyandırmayalım diye.
malum bir ilde bir deli çıkıyor bir taş atıyor kuyuya 40 değil seksen ildeki akıllılar o taşı çıkaraamıyolar.
sonra bursa başladı cihazlı odyoya
derken şuan hala çok fazla duyulmadı.
ben artık bıktım.
vay 29.09.2008 genelgesi
olmadı 3 aralık yönetmeliği
olmadı 31.12.2008 yönetmeliği

bu ne yaaaa
vallahi cırkı çıktı artık bu işin.
ellerine yüzlerine bulaştırdılar
düzenleme yapacaz diye iyice berbat ettiler kendileride işin içinden çıkamıyolar.
ama herkes öğrendi ki artık devlet kanalı ile cihaz almak imkansız.
vay prosüdürü vay raporu vay reçetesi vay cihazsız odyosu cihazlı odyosu şusu busu
ödedikleri para cihazın yarı parası bile değil
vatandaşa artık lanet olsun dedirttiler.
vatandaşın cihaz alımı imkansızlaştırılırken biz satıcılara yapıtırılmak istenenleri vatandaş henüz bilmiyor.
hele vatandaş şu 3 aralık 2008 yönetmeliğini bir bilse biz satıcıları neler bekliyor ? bizlere; bu işi yapacağına git köprüden atla denildiğini görecek.
sağlık bakanlığının bu çalışmaları açık ve net bir şekilde iki şey söylüyor

1- birincisi vatandaşım sakın devletten cihaz isteme istersen ananı ağlatırım.
2- ikincisi satıcılar vatandaş kendi parası ile almak istese bile sizde sakın cihaz satmayın satarsanız ananızı ağlatırım.

inanmayan araştırsın bulsun 3 aralık 2008 tarihli yönetmeliği. okuyupta benden daha kibar yorum yapan biri çıkarsa özür dilemeye hazırım.

sevgili vision
benim aklim almadi kendi paramisla alicagimiz isitme cihazi icin saticilara nasil acaip bi bi bi uygulama getirildigini yazsaydiniz da ogrenseydik biz isitme cihazina mahkum olanlar
gerci sasiracak degilim
oyle cihaz almazsak biz isitme engelliler ayri bir yurt kurmalimiyiz ne

sevgili shukufe

o kadar çok şey getirdiler ki

ohooooooooooooo yaz yaz bitmedi

yazdım ama site yayınlayamadı:D:D

aldığım cevap
Yazmış olduğunuz mesaj 42166 karakterden oluşmaktadır. Ve bu sayı öngörülen karakter sayısından fazladır. Lütfen mesajınızı maksimum 15000 karakterden oluşacak şekilde yeniden düzenleyin

artık yarın sadeleştirip yazarım.

:) Ardı ardına 2-3 mesaj olarak gönderebilirsiniz...

ORTEZ-PROTEZLERİ ISMARLAMA OLARAK ÜRETEN VE/VEYA UYGULAYAN MERKEZLER İLE İŞİTME CİHAZI SATIŞ VE UYGULAMASI YAPAN MERKEZLER HAKKINDA YÖNETMELİK
Resmî Gazete Tarih: 3 Aralık 2008
Resmî Gazete Sayı: 27073

BU YÖNETMELİK 11 AY SONRA 3 ARALIK 2009 DAN SONRA BAŞLIYACAK.

bir işitme merkezi açmak için
tıp merkezi dal merkezi yada özel hastane açarken istenen şartların aynısı isteniyor.sadece doktor diplomaları eksik. doktor diplomaları , laboratuar, ameliyathane ve yoğun bakım üniteside isteseler özel hastane açmış olacaz.

bu kadar şartı yerine getiren bir işletmeci 5 tane doktor bulsa birde laboratuar kursa tıp merkezi açar.

bir kbb doktoru kendisi işitme merkezi açamaz. mutlaka odyometris bulması şart.

halbuki

BİR ECZACIDAN eczane açarken sadece diploma isteniyor işyerinin fiziki şartlarına bu kadar bakılmıyor.

BİR GÖZLÜKÇÜDEN gözlükçü dükkanı açarken sadece opdistyen isteniyor iş yerinde fiziki şartlar bu kadar aranmıyor.

BİR DİŞ MERKEZİNDEN bu kadar şart istenmiyor.

HİÇ BİR ECZANEDE OPTİKÇİDE YADA DİŞ ATÖLYESİNDE HASTA BEKLEME SALONU YOK 4 METRE KARE KLOZETLİ TUVALET YOK

HADİ TÜM BU İSTENEN ŞARTLARI YERİNE GETİRDİNİZ

1- Yaptığınız odyo, timpono, era, bera testleri geçerli değil. devlet tarafından kabul edilmez. ve tek kuruş ödenmez. mutlaka hastanede test yapılması şart.madem kabul edilmiyor parada ödenmiyor niçin işitme merkezinden böyle bedava bir hizmet verilmesi isteniyor.

2- kendi başına odyometrist karar koyamaz cihaz yazamaz reçete yada rapor veremez mutlaka hastaneden reçete ve rapor alınmalı.hastanede de aynı testler yapılmalı yada işitme merkezindeki odyometristin yaptığı test hastane tarafından kabul edilip onaylanmalı.

3- odyometrist tin herhangi bir cihazı uygun görmesi yeterli değil o cihaza doktorun tekrar onay vermesi gerekiyor. ( artık doktor nasıl onay verecekse, doktor hangi cihazın uygun olduğunu bilse direk şu marka şu model cihazı şu şekilde bir program yapılarak hastaya takılması diye rapor yazar.)

4- verilen cihaz uygun mu değil mi gerektiğinde doktora tekrar uygunluk raporu için hasta gidebilir eğer uygun değilse hastanın tüm tedavi masraflarını firma karşılar. ( hastanın 90 db kaybı var illede kulak içi istiyor ve doktoruda ikna edip kulak içi yazdırmış bu durumda işitme merkezi ne yapsın.cihazın uygun olmadığı belli.)

5- bütün her şeye rağman cihaza ödediği para anologsa 140 ytl dijital ise 280 ytl çünki % 20 hasta katılım payı kesiliyor.

6-garanti süresinde tamir edilen bir cihazın yerine cihaz verilmesi demek aynı cihazdan tekrar yaptırmak demek. kulak içi kullanan birine siz kulak arkası cihaz veremezsiniz. mecburen kulak içi vereceksiniz bu durumda hastaya sıfır cihaz yapıp vermek zorundasınız ve 3 gün sonra hastanın cihazı tamir edildiğinde yaptığınız o kulak içi cihaz bir başka hastanıza uymaz. tekrar satma şansınız yok. mutlaka o cihazı yeniden kırıp iç parçalarını alıp bir başka hastanıza yeniden montaj yaptırmak zorundasınız buda firmaya ciddi bir maliyet ve hastadan para alma şansınız yok.

7- bu kadar şartları tamamlayıp 140 yada 280 ytl ye bu kadar hizmet ve cihaz veren bir firma işitme cihazı dışında başka bir ticaret yapmasıda yasak. ayrıca 2 yıl da her türlü garantisini teknik desteğini ve uygulama hizmetinide bedava verecek.

TÜM BU ŞARTLARI YERİNE GETİREMEYEN FİRMALAR CİHAZ SATAMAZ DENİLİYOR.
YANİ SATMAYIN GİDİN BAŞKA BİR İŞ YAPIN CİHAZ SATARSAN BUNLARA UYACAKSIN. UYSAN BİLE SANA CİHAZ PARASI DEĞİL CİHAZIN TAMİR PARASI KADAR KOMİK BİR PARA ÖDERİM. O PARAYI BİLE SANA ÖDEMEM, HASTAYA ÖDERİM. HASTA PARAYI BİR KAÇ AY SONRA BENİM CANIMIN İSTEDİĞİ ZAMAN UYGUN MEMURUM VAR İSE ÖDER HASTADA PARASINI ÇEKER. SANA VERİR VERMEZ ONADA KARIŞMAM. SANA PARA KAZANDIRMAM. HER ŞEYİ BEDAVA YAPACAKSIN DENİLİYOR.

HAA BU ŞARTLARI YERİNE GETİRMEDEN CİHAZ MI SATTIN. GELİR İŞ YERİNİ MÜHÜRLERİM.

DİREK HASTAYA KENDİ PARASI İLE CİHAZDA SATAMAZSIN. SENİN KESECEĞİN FATURALARDAN YADA SANA KESİLEN FATURALARDAN BANKA HAREKETLERİNDEN TAKİP EDERİM. KAÇAK CİHAZ SATTIĞINI TESPİT EDER SENİ KAÇAKÇILIK SUÇUNDAN İÇERİ BİLE TIKARIM . DENİLİYOR.

DOLAYISI İLE PARANIZLA CİHAZ ALMAK İSTEDİĞİNİZ ZAMAN BİLE SATACAK YER BULAMAZSINIZ.

BUNLARI YAZDIM AMA İNŞALLAH DİĞER SATICI ARKADAŞLAR BANA HASTALARI UYANDIRDIN DİYE KIZMAZLAR.

merhaba ben digital cihaz için heyet raporu çıkarttım bunu ayrıca sağlık karnesine reçete ettirmek gerekiyomu ve ne şekilde yazılması gerek raporun aldığımız hastanedemi reçete edilmesi gerek yoksa herhangi bir kbb uzmanı reçete edebirmi yardımcı olursanız sevinirim

Üst Alt