Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Araştırma] Trafik ışıklarıyla ilgili bir proje / Bilgi Ünv.

busrann

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese selamlar, yeni üye oldum sitenize. Üye olmadan uzun bir süre önce yazdıklarınızı okudum. Çok etkilendim, ben engelli değilim. Ama bir dersim için trafik ışıklarıyla ilgili bir proje hazırlıyorum. Sizlerin de yaşadığı zorlukları (ya da olumlu düşünceleriniz) projemde göstermek istiyorum. Bu arada Bilgi Üniversitesi sosyoloji bölümündeyim. İsmim de büşra :) Yardımcı olursanız çok sevinirim. İçinizden isteyenlerle röportaj yapabiliriz. Çok teşekkür ederim...

Merhaba Büşra, daha somut yazarsan, mutlaka yardımcı olacak arkadaşlar olacaaktır. Tam olarak ne istiyorsun bizden?
Sosyoloji ve trafik ışıkları.. Nasıl bağdaşacağını merak ediyorum doğrusu.

Not: Bu site, sakatlığı olan kişilere dair çalışan akademisyen ve öğrencileri sonuna kadar desteklemektedir. Sen, "şunu yapalım" de, yapalım yani :)

hosgeldınız sızın projenızle alakalımı bılmıyorum benımkı sadece onerı ılerı ısıtme kayıplıyım bızler trfık ısıklarına en cok dıkkat eden engellılerız herhalde bızım gozumuz aynı zamandada kulagımızdır ama su ankaranın kıro araba kullanan ..... artık ne dersenız trafık ısıklarını hıce sayan allah bu arabayı sana vermıs ama hıc haketmıyorsun ne bıcım araba kullanıyorsun dıye ıcımızden sınır oldugumuz soforler var bu trafık ısıklarının kayıtlı olması takıp edılmesı cok guzel olurdu benımkı bıraz tasarım ıcın gıbı olsada sosyologlarada ıs dusuyor kanımca

çok haklısınız pardon :) ben şöyle açıklıyım: dersimizin adı kentleşme. trafik ışıkları da kentleşme sonucu ortaya çıkmış gereksinimlerden biridir. mesela başka projelerden örnek de veriim: "perde, sokak müzisyenleri, transeksüeller, banklar, kaldırımlar.." gibi. ben de bi arkadaşımla beraber trafik ışıklarını seçtim. trafik ışıkları hakkında yazmam gereken 15 sayfalık bi ödev var :) ilginiz için çok teşekkür ederim. şunu rica ediyorum, herkes trafik ışıklarıyla ilgili taleplerini şikayetlerini ya da olumlu düşüncelerini burda yazabilir mi? yani siz yeterince düşünülüyor musunuz? ne zorluklar yaşıyorsunuz? altına isim soy isim yazarsanız çok sevinirim. yazmak istemeyenler için "ismini vermek istemeyen bir engelli vatandaşımız" tabirini kullanmayı düşündüm.

sayın shukufe:)) nick süper, ödevimde o ayılara afedersin bolca yer veriyorum. bu ödev için araştırmaya başladığımdandır ne ayılar gördüm bilemezsin. fikir güzele benziyor ama biraz daha açabilir misin? nasıl takip edilmeli yani? söylediklerini ödevimde yazıcam, isim soyisim yazarsan çok mutlu olurum. teşekkürlerr ;)

körlerin ve az görenlerin de trafik ishiklarini kullanabilmesi icin düzenlemeler ihmal edilmemeli; örn. lambanin rengini belli eden ses ve/veya titreshim sistemi falan...

ama shukufe'nin bahsettigi ayilarla ilgili önlemler alinmasa öyle bi sistem biras yetersiz kalabilir görme engellilerin güvenli bi shekilde karshiya gecebilmeleri icin ;)..

genel olarak trafik lambalari icin söyleyebilicem;
gerek yaya olarak gerekse shoför olarak cok gerekli görüyom, hatta seviom onlari :) - araba kullanirken sevgim azalsa da :p... bu yüsden engelli insanlarin da hesaba katilmasini cok önemsiom - özellikle tehlikeli yerlerde...

basharilar diliom ;)

ışıkların yerden yüksekliği binek otolarını kullananların görüş seviyesi baz alınarak ayarlanmış(tır)
ama önümüzde bir hatta bikaç otobüs, kamyon, tır varsa ve biz hemen o aracın arkasındaysak ışıkları göremiyoruz.
bazı önemli kavşaklarda ışıklar üstte yani yolun tam ortasında ve yüksekte yer alıyor.
dolaysıyla yukarıda söz ettiğim görememe durumu olmuyor.
bazı trafik ışıklarının bulunduğu direklerin alt kısımlarına yani binek otolarındakilerin rahatça görebileceği yüksekliğe ayrıca ufak lambalar konuluyor. öndeki yüksek dorseli araç, normal ışığı perdelese bile bu ufak lambalardan akışı takip edebiliyoruz ,bu gözel bir çözüm .
bu tip uygulamaların yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum.

ayrıca; diyelim ki kırmızı ışık yandı ve durduk. ya da kırmızı yeni söndü ve yeşile -henüz- geçti, biz de gaza basmakta yarım saniye geciktik..
arkadaki hırbo kornaya basıp "niye duruyon lan, bassana gaza..tabak haneye yetişmem lazım" anlamında korna çaldığında, trafik lambasına konulacak bi sensör korna çalan arabanın plakasını okuyup şöyle demeli:
34 SHD 768 ..34 SHD 768 önünüzde bulunan 34 AKC 453 plaka nolu araç sürücüsü, sizin validenizin o da olmazsa kızınızın, kısrağınızın, bacınızın adını öğrenmek istiyor..lütfen kendisini acil olarak bilgilendiriniz...
vatandaşa hizmet bu mudur budur..! :)

Bilgisayar destekli ve simülatif konumlandırmalı kennt trafik kontrol sistemleri ile tek bir mekandan içinde yüksek teknoloji ürünü kameraların da bulunduğu sensörler,sesli/görsel uyarı sistemleri ve engellilerin yada kaza yapan kişilerin kaza yaptıkları bölgedeki sistemi esneten kontrol altına alan ayrıca ses ve diğer sistemler ile acil yardım talebinde bulunan kimselere müdahale için gerekli çok önemli dakikaları sağlayacak nitelikte bilgisayarlı nevigasyon yün ve yol bulma sistemelerini kentte bulunan emniyet,sağlık ve yangın gibi önemli kuruluşlar ile koordineli çalışan topyekün bir sitem.

Böyle bir sistem şu an amerika birleşik devletlerinin ny şehrinde 911 ile ortaklaşa sürdürülüyor.

Çok yakında sümiletif sistem ile korrdineli tek numaralı ilk yardım uygulamsına da pilot il istanbuldan itibaren başlanacak.

Not. Şu an ki durum itibari ile İstanbul için trafik kontrol merkezi mevcut olmak ile birlikte yukarda bahsettiğim üzelliklerden,şehrin belli semnt ve noktalarında mobesa kameralar,yol sensörleri ve mobil bilgi sistemleri 911 gibi bir çağrı merkezi ile bire bir entegre olmadan denetime katkı sağlamaktadır.

İstanbul için konu ile ilgili oolarak aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz. başarılar dilerim.

http://tkm.ibb.gov.tr/

Saygı ve Sevgilerimle.

Trafik ışıklarının, yani yaya geçitlerinin koca koca kaldırımlarla başlayıp bitmemesi gerek.
Ayrıca Beyaz-Baston işareti tarfik ışıklarında sürekli tanıtılmalı ve sürücüler, beyaz bastonunu kaldıran bir körü ezmemeleri konusunda bilinçlendirilmeli.
Sürücüleri durduran şeyin ışıklar değil, geçitte bulunan YAYALARın olduğu tüm sürücülere hatırlatılmalı.
Bazı ışıklarda kırmızı ışık o kadar kısa süre kalıyor ki, bırakın sakatlığı olan birinin o sürede karşıya geçmesini, atletik biri dahi karşıya geçmeden korna seslerini duymaya başlıyor. Zıp-zıp arabaların arasından kurtulabilirse ne ala...
Bir de, bence her yerde sakatlık amblemlerinin kullanılması çok önemli. Gözler aşina olmalı en azından bu tabelalara. Bu sayede biliçlerde dikkatli olmak gerektiği yer edebilir belki.

sunumum bugün, hepinize teşekkür ederimmm çok! :)

Üst Alt