Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aracımı 1. derece yakınlarımın kullanması için hukuki süreç?

UZAKLAR

Üye
Konular
32
Reaksiyonlar
1
Merhaba sevgili arkadaşlar, içimizde Avukat yada Avukat bürosunda çalışıpta bana yardımcı olabilecek birileri varsa lütfen yardım etsin.
Konu şu: özürlü araçları, özürlüden başka hiç kimsenin kullanımına Kara Yolları Trafik Kanunu veya başka bir kanun izin (% 90 dan aşağı özrü olanlara) vermiyor. ne eş, ne kardeş, ne anne, ne de baba bu haktan mahrum.
Bu, anayasamıza, insan haklarına, mülkiyet hakkına sığmıyor bağdaşmıyor.
Dava dilekçemi şekil yönünden, içerik yönünden ve muhatabı yönünden düzenleyebilecek bir arkadaşımız varsa yardımını istiyorum.
Teşekkürler.

kanun

Kanun maddesini mi değiştirmek istiyorsun :shock:
Madde değişikliği için mi dava açmak istiyorsunuz yani şimdi siz :)
Kolay gelsin işiniz biraz zor görünüyor :?
Gelişmelerden haberdar edilmek isterim 8)
Cesaretiniz daim olsun efendim :?:

Kanun metni değiştirmek mahkemelerin değil TBMM görevi. Ben sadece diğer uygulamalara emsal teşkil edecek olan bir uygulama başlatmak istiyorum. Zira bunu yasaklayan madde herşeyden önce anayasamızla bizlere sağlanan mülkiyet hakkına aykırıdır, insan haklarına aykırıdır, ulaşım hakkına aykırıdır.

Arkadaşım bir kanunun ya da kanunun herhangi bir maddesinin Anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla şahıslar dava açamazlar. Anayasaya aykırılık iddiası ile dava açabilecekler sayılmıştır. Sizin izleyebileceğiniz tek hukuki yol bu yasanın maddelerinin uygulanabileceği bir dava açmak ; yani hukuki kalıbı o şekilde kurabileceğiniz bir dava açmak ve bu davada Anayasaya aykırılık iddiasında bulunmaktır. Mahkeme iddianızı ciddi ve geçerli görürse sözkonusu kanun maddesinin iptali için dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne gönderir...
Ama ben bu kanunun Anayasa'ya aykırı olduğu yönündeki görüşünüze katılmadığımı bir hukukçu olarak belirteyim..
Kolay gelsin....

Sevgili akasya, zaten bende anayasa mahkemesine dava açacak değilim. işimiz idari mahkemede olacak elbette. burada benim belirtmek istediğim olay ise anayasa ile insanlara tanınmış ve güvence altına alınmış haklar var bunlardan mülkiyet hakkı, ulaşım hakkı vs. benzer haklarla bu uygulamayı anayasaya aykırıdır diye iptal ettirebilmek. zira % 90 ve üzeri engeli olup aynı muafiyet şartları ile alınan özürlü otomobililini 1 . derece akrabaları ile sözleşme yapılmış başka bir şahıs kullanabiliyor. Zira geçmişte de hurda indirimi yöntemiyle alınan otomobillerde eski otomobilin trafikten çekilmesi ile yeni alınan otomobile ÖTV ödenmiyordu ve bu otomobili kimin kullandığının hiç te önemi yoktu. İşte tüm bu uygulamalar çelişki yaratmıyormu sizcede. Herkese saygılar.

Üst Alt