Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araç sahibi engellinin vefatı halinde varislerlere intikaline dair düzenleme

Herkese Merhaba,

Engelli aile ferdimiz maalesef vefat etti, şimdi ruhsatı 4 kişi üzerine işleteceğiz, ancak hiçbir net bilgi alamıyoruz.

Ruhsat öyle kaldı, polis çevirse sıkıntı yaratır mı bilmiyoruz.

Yeni ruhsatı almak için tam olarak ne yapılacak bilen bir kişi yardım edebilir mi?

Herhangi bir noterden vesayet belgesi alıyoruz, ancak sonrasını bilmiyoruz.

İkinci aşamada veraset ve İntikal vergisi mi ödenecek? Sanırım online beyanname verilip ödenebiliniyor.

Sonrasında vergi dairesinden (Ama hangisi farkeder mi) devrinde sakınca yoktur yazısı mı alacağız? Online alma imkanı var mıdır?

En son o belge ile trafiğe herhangi bir varis gidip ruhsat çıkarabilir mi?

Arkadaşlar hayırlı akşamlar,
Biz de gectigimiz günlerde anneannemizi kaybettik uzerine kayıtlı engelli aracımız vardi. Bu yazılanları okuduktan sonra en iyisi vergi dairesine gidip sormak diye düşündüm çünkü birçok şey söyleniyor konuyla ilgili. Orada bana söylenen şu; araç varislere geçecekse 5 yıl icinde satmadiginiz surece ötv odemezsiniz, ancak tek kisiye gececekse ve aracin degerine esdeger baska da bir miras yoksa, feragat edenlerin payi oranında otv odersiniz. Hatta oradaki arkadas hesaplamasini da yapti, geçtiğimiz mayıs ayinda almis oldugum arac icin 86bin TL ötv çıktı, 2 varis oldugundan dayimin payi olan 43bin tl yi odersem sadece annemin üzerine yapabilirmisiz.
Yalniz bir konuyu merak ettim, sormak da aklima gelmedi; MTV konusunu nasıl yapicaz? Yani biliyorum ki bundan sonra MTV odenecek ama mesela bizim rahmetli 2 hafta once vefat etti şubat sonunda, Ocak ayi MTV si görünmüyordu simdi odeyecek miyiz?

Edit: Bankadan kontrol ettigimde, daha önce borç görünmüyorken simdi Ocak ayi taksidi de borc olarak eklenmis. Bu sacma degil mi? Sonuçta son ödeme tarihi olan 31 ocak ta rahmetli hayattaydi ve vergiden muaftık.

Alp_er_Tunga
ocak ta ödenir mtv ama temmuz ayına kadardır. şubatta vefat ettiği için o zamana kadar yani temmuz ayına kadar olan farkı çıkartırlar.

Alp_er_Tunga
şimdiye kadar ödemediniz mtv ödemediniz sizinde belirtiğiniz gibi şimdi mtv yansıtmışlar araç sahibi şubatta vefat ettiği için çünkü mtv 2 taksit halinde geçmiş dönem için değil gelecek dönem için alınır ondan dolayı sizden talep ederler. temmuzdada 2. taksiti ödeyeceksiniz.

bizim araç sahibide subatta vefat etti ama sistemde 2 mtv çıkıyor ocak olanı ödeyip noterden öyle ruhsatı alabildik

Herkese merhabalar. 2017 yılında engelli anneannem adına araç satın aldık 1 yıl sonra nenem vefat etti. Akabinde 4 teyzemden annem adina noterden feragatname verdiler veraset ilami vs oldu. 5. yila girdik ve mirascilardan bir tanesi annemin araci üzerine alacagi zaman sorun çıkaracağını söyledi.
Boyle bir sey mumkun mu acaba sonuçta noterden 4 yil önce feragatname gönderdi araç 5.yilin sonunda otomatik olarak annemin adina gecmeyecek mi? Biri aydinlatirsa çok sevinirim

1.si annenin üzerine aldığınız araçta dayınızın nasıl payı oluyor .. dayınız değil siz varsa kardeşleriniz ve babanız mirasçı olur. 2.si notere gidip ölen kişinin veraset ilamını çıkartın ve araçı bu mirascılar üzerine geçireceksiniz. ruhsatta ise mirascılardan birinin adını yazdırmanız yeterli.. daha sonra ruhsatla beraber vergi dairesine gidip araçın yıllık vergisi kaç tl ise onu ödeyeceksiniz. en son olarakkta sigortacınızı arayıp araçın ruhratı degişti demeniz yeterli sigortacınız gereken işlemleri yapacaktır.

neneniz vefat ettiği tarihten sonra ruhsat yenileyip ve vevat tarihinden bu yana aracın yıllık ötv vergisi ve trafik sigortasını ödediyseniz sorun çıkmaz.. ödemediyseniz geriye dönük tüm vergileri cezasıyla ödersiniz..

Cevabınız için teşekkür ederim kendimi yanlış ifade ettim sanırım. Veraset ilamindan sonra mirascilardan birisi süre dolup annem kendi adina araci alacagi zaman sorun cikartacagini söyledi. Halbuki annem adina zamaninda noterden feragatname gondermislerdi araç için. Vergisini sigortasini vs her yil duzenli ödedik bir sıkıntı yok

Merhaba,
Teyzem üzerine %90 ötv muafiyetli araç var. Teyzemin eşi daha önce vefat etti, çocuğu da yok, sağ olan sadece kardeşi (yani annem var). Yani kanuni açıdan tek mirasçı annem. Annem üzerine bir takım hacizler olduğundan aracı almak istemiyor. Reddi miras yaparsa tek varis ben oluyorum. Bu durumda bana ötv çıkar mı.

Hocam ayni durumdayım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Son bilgi olarak

Vefat edenin araba haricinde fazladan arsa, daire ne varsa bunların rayiç bedellerine bakılıyor.
Vergi dairesine gidip sordum.
10 mirasçıda olsa hesap aynı. Araba sigorta değeri 300 bin lira ise belediyeden alınan diğer malların rayiç bedelleri de en az 300 bin lira olması gerekiyor, yoksa ÖTV çıkıyor.
Rayiç bedelleri araba kadar etmediğinden ben feragatname işlemini yapamadım.

Yalnız diğer varisleri toplayamadığım için aracın intikalini de yapamıyorum. Bu durumda MTV ödemesi ve trafik sigortası için ne yapmak gerekir?

Arkadaşlar merhabalar. Anneannem üzerine araç aldık vefatinin ardindan annem üzerine araci intikal ettirdik ve 5 yıl doldu. Şu an satış işlemini yapabilmek için mirascilarin tekrardan annem üzerine satış için vekalet mi vermeleri gerekiyor?

Vefat yoluyla intikal eden ve 5 yılı dolan aracın satış işlemleri nasıl yapılır?

Arkadaşlar merhabalar. Engelli anneannem üzerine araç satın aldik ve rahmetli olunca teyzelerim annem adına araç adina vekalet verip intikal ettirdik.
Aracın 5 yılı doldu ve annem araci benim üzerime geçirmek istiyor. Notere gittiğimizde bize mirascilarin annemin adina satış için de vekalet vermeleri gerektiğini söyledi. Böyle bir durumla karsilasan var mi süreç böyle mi işliyor? Intikal ve arac adina vekalet yetmiyor mu?

Miras kalan ve 5 yılı dolan engelli araç satışında sorun yaşıyoruz..?

Merhabalar bundan 5 yıl önce anneannem adına araç aldik. Anneannem vefat etti mirascilar anneme arabanin her turlu islerini yapmasini icin vekalet verdiler ve intikal ettirdik. 5 yıllık süre doldu ve annem aracı satmak istiyor ama noterde bize mirascilarin satış vekaleti de vermeleri gerektigini soylediler. İşleyiş böyle mi fikri olan var mi acaba? Her biri başka şehirde tekrar bu yüzden ugrastirmak istemiyoruz kimseyi

İlk vekalet aracın işlemleri içindi şu an satış olması için mirasçıların satışa onay verip sattıktan sonra haklarına düşen parayı alırlar herkes bulunduğu yerden vekalet verir kargo ile yollar

Aracin ücretini biz ödedik ama haklarina dusecek bir para yok ortada

Arkadaşlar bir sorum olacak annemin üzerine engelli araç almıştım yüzde 90 raporu ile annem vefat etti üzerindeki mirasçı benim.. şimdi ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun hiç bişey yapmasam ne olur başka kimsem yok sadece annem vardı bu dunyada

Annemin üzerine engelli araç almıştım anenem vefat etti tek mirasçı benim başka kimse mız yoktu şimdi ne yapmam lazım lütfen bilgi veriri misiniz bisey yapmasam ne olur

Arkadaşlar öncelikle merhalar forumdaki bütün konuları okudum ancak cevap bulamadım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Annemi 1 ay önce kaybettik. Üzerine ötv muaf araç haricinde herhangi bir mal varlığı yok. Mirasçı olarak ben babam ve kardeşim görünüyoruz. Normal şartlarda ruhsat mirasçılar olarak üçümüzün adına tescil edildiginde ötv ödenmiyor ancak kardeşim borçları yüzünden icralık durumda ve aracın üzerine haciz gelsin istemiyoruz. Dolayısıyla kardeşim reddi miras yapsa ben ve babam adına aracı tescil ettirme durumumuz oluyor mu ve ötvden yine muaf oluyor muyuz?

Merhabalar;
Ötvli aracımız dedemiz vefat ettikten sonra gerekli tescilleri yapıldı. 5 mirascı var(anne, 4 kardeş)
Ancak mirascılardan biri icralık.
Ortaklığın giderilmesi davası açıldı tarafımıza. Mirascılardan anne olan katılma alacağı davası açtı. Diğer mirascıların pay devrini anneye yaptırıp(aile mahkemesinde) ortaklığın giderilmesi davası süreci sonunda 4 payı annede toplayıp aracı ihaleye çıkarmak istiyoruz. Ötvsi ağustos ayında bitiyor bu arada aracın.
Aile mahkemesinde katılma alacağı davası sonuçlandığında pay devri işlemlerinde bir sorun olur mu? Ya da nasıl bir yol izlememiz gerekli yardımcı olabilen bir arkadaşımız var mıdır? Aracı ihaleden 13/16 payımızla girerek almak niyetindeyiz..

Merhaba.Annemi bir ay önce kaybettik.Üzerine ötv muaf araç haricinde herhangi bir mal varlığı yok.Aracın 5 yılı 3 ay sonra doluyor Mirasçı olarak ben babam ve kardeşim görünüyoruz.Normal şartlarda ruhsat mirascıların üzerine üçümüzün üstüne geçince ötv ödenmiyor.Ancak kardeşimin borçları yüzünden icralık durumda.Arabanın üstüne haciz gelmesini istemiyorum.ötvyi ödeyecek gücümde yok .Kardeşimin borçları yüzünden arabama icra gelirmi.3 ay süre dolduktan sonra aracı noterden üstüme alırken kardeşimin icralık borçları yüzünden arabanın devir işlemine engel olurmu?

Üst Alt