Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araba satışından önce uygulanacak işlemler nelerdir? [Soru]

Konular
22
Reaksiyonlar
0
2004 yılında Ocak ayında aldığım aracımı ötv den dolayı 2009 yılında normal bir kişiye satacağım, sırasıyla yapmam gerekenler nelerdir acaba
1 - Arabam ozaman şartlarında krediyle aldığımdan rehinli gözükmekte (elimde bankadan borcumun bittiğine dahir evrak mevcut noter onaylı)
2-Arabamda kullanmış olduğum aparat mevcut.
Bu şartlarda göz önünde tutularak acaba arabamı satmadan önce madde madde neler yapmam gerekir ve nerelerde bu işlemleri yaptırabilirim.
hem benim için hemde bu işlemi yapacak olan arkadaşlar için kolaylık olmuş olur, şimdiden teşekkür ederim.

Sadece aparatını sökmek için gerekli proje ve faturası.Diğerleri normal prosedür.Bu prosedürler
1)Aracınızn üzerinde herhangi bir haciz ve icra olmadığına dair belge
2)ÖTV ve MTV borcu olmadığına dair belge
3)Trafik cezası olmadığına dair belge

Raman72' Alıntı:
Sadece aparatını sökmek için gerekli proje ve faturası.

Yapılan bu işlemin araç tescil belgesine işlenmek zorundamı? yani araçlarımızın tescil belgesinde yazan özel tertibatlı oto ibaresi kaldırılmalımı yoksa bu ibare ile de normal birine satış yapabilecekmiyiz.

peki bu projeyi kime çizdirebilirim ve ne çizilecek ,yani ben projeyi çizecek birisine nasıl anlatıcam durumu çünkü benim çalıştığım işyerinde çizim yapabilen mühendis arkadaşlarım var onlara durumu izah edip acaba çizdirebilirmiyim

Bir makine mühendisine elinizdeki sağlık kurulu raporu ile başvurarak çizdireceksiniz.

MERHABA,
1 ÖNCE ARABAYI SAT PARANI AL
2 SATIN ALAN ARKADAŞ NOTERDEN SATIŞ İŞLEMİNİ YAPTIRSIN
3 SONRA TRAFİĞE GİTSİN VE BU ARADA YENİ SAHİP NASIL KULLANMAK İSTİYORSA ONA UYGUN PROJE YAPILIYOR, BUNU TRAFİK TAKİP BÜROLARI YÖNLENDİRİR, MERAK ETME
SEN PARANI AL, GERİSİNİ MERAK ETME

ismayil bey zannedersem dikkat etmediniz ama ben aracımı engelli birisine değilde engeli olmayan kişiye satacam yani adam aparatsız kullanacak arabayı, nası öyle parayı alıp satarım önce muhakkak arabayı normal hale getirmem lazım ondan sonra satmam lazım ama işte bununda birtakım prosedürleri var , raman arkadaşımın yazdığı gibi mühendislik bürosuna falan gidip yeniden proje çizdirmem lazım ama benim burada merak ettiğim herhangi bir mühendislik bürosu bu söküm projesinin nasıl çizildiğini neler çizmesi gerektiğini bilirmi yoksa illaki başta arabayı alırken aparatı çizdiren halisemi vermem gerek, ki ben halise gitmek istemiyorum oda ayrı bir konu fazla fiyat çıkarıyo diye biliyorum.

Mehmet YILMAZ, ben bu satış işlemini daha önceden bir kez yapmıştım. İşlemleri şu şekilde sıralamak mümkün;
1-Aracınızdaki özel tertibatın sökülmesi için bir proje bu proje ile beraber araçındaki özel tertibatı çıkarıntın. Buna ait bir fatura alın. Proje için sağlık kurulu raporuna falan gerek yok.
2-Özel tertibatın sökülmesi projesinden sonra Şöforler cemiyetinden bir kağıt alıp o kağıtla araç muaye istasyonuna gidip araçtan tertibatın söküldüğünü belgelendirin.
3-Sonra Trafik tescile gidip araca yeni ruhsat çıkaracaksın. (işte bu işten emin değilim. Ben zamanında yapmıştım. Ama yapılmadan da olabiliyormuş die duydum)
4-Aracını istediğiniz an babalar gibi satın.

Masraflar : Proje 100-150 YTL--Araç Muayene 110 YTL--Şöforler Cemiyetine Verilecek Para 30-50 YTL--Ruhsat İşl. 100 YTL Yaklaşık 400 YTL masraf edeceksin.

çok teşekkür ederim uzaklar ve cevap yazan tüm arkadaşlara

2006 yılında ben normal kişiye sattım.
ilk önce proje çizdirip aparatı söktürüyorsun, o projeyle arabayı muayeneye götürüyorsun orada bi form dolduruyorsun arac normale dönmüş oluyor. daha sonra notere gidip satış yapıyorsun.

ama başımdan geçen olayı da anlatayım. muayeneden sonra satış için notere gidince ruhsat normale dönecek dedi noter emniyete gittim tabii akşama kadar uğraştım yeni ruhsat kağıdı falan aldım plaka falan derken bir sürü param gitti ve zamanımda. emniyet bana bu araç sana tahsis edilmiş yani sakat aracı bunu normale çeviremezsin dedi tabii bunu demek için beni bayağı bi uğraştırdı yok oraya git yok buraya git akşama doğru aldığım cevap buydu. bu cevabı alıp ve emniyete bir sürü boşa para yatırıp aynı notere gittim noter satış yapamazsın dedi. bide emniyette a noteri satış yapmazsa b noteri satış yapar demişti bende başka notere gittim ve 15 dakikada aracımın satışını verdim. yani ruhsat falan değişmeyecek aracı muayene ettikten sonra notere gidip satış verebilirsin.
noterlerin gıcıklığı işte sanki her noterin kanunu değişik gibi davranıyorlar. oysa kanun bir ama noter korkuyor işte.
satış işlemi ilk paragrafta oluğu gibi extra birşey yapmıyorsun emniyetle falan uğraşma. hayırlısıyla satarsın inşallah kolay gelsin.

çok teşekkürler devrez de ben mühendislik şirketini aradım oradaki mühendis aparatı sökme projesi için benden 3 şey istedi
Ruhsat, Aparatın söküldüğüne dahir fatura birde satış dedi
Peki sen yazmışsınki muayeneden sonra satışını yap fakat muayene yapılması için aparatın çıktığına dahir mühendislik çizimi gerekiyor, mühendiste satış olmadan çizmem diyor .ben ilk önce aparatı söktürsem oradan fatura alsam oradanda notere gidip satışını yapabilirmiyim ama ruhsatı enson aşamada değiştircem çünkü aracım rehinli iki kere ruhsat parası vermek istemiyorumda.

muayenede araba normale dönmüştür diye okeylenecek ancak o şekilde satış olur muayene olmadan araç halen özürlü aracı gözükür.
ben aparatı yaptırdığım ustaya söktürmüştüm projesini falan o çizdirdi ama proje çizildikten sonra söküldü ondan sonra ben muayeneye gittim orada form doldurdum sonra arabaya baktılar okeylediler daha sonra notere satışa gittim ve sattım. ruhsat falan hiçbirşey değiştirmeyeceksin emniyetin rehin bölümüne gidip rehin kalkmıştır yazısını alacaksın, temiz kağıdınıda alacaksın, muayeneden normale dönmüştür yazılı evrağıda alacaksın sonra notere gidip satacaksın başka hiçbir işlem yok. sakın ruhsat değiştirme yoksa paran benim gibi boşa gider. A noteri satış yapmazsa B noterine git. çünkü bazı noterler özürlü aracını satış yapmıyorlar.

peki devrez söktürdüğün ve projeyi çizdirdiğin ustanın telefonu varmı sende ?çünkü küçük bi sorun kaldı gibi mühendislik satış istiyor çizim için ama sen diyorsun muayene olmadan satış olmaz ozaman senin çizdirdiğin mühendise bende çizdiririm

DRMŞ Ortopedik Özürlü Tertibatları

Durmuş ARIK

İvedik Organize Sanayi Arı Kooperatifi 693 Sk. No:103 ANKARA

TELEFON : 0-312 395 16 34
BELGE GEÇER (FAX) : 0-312 395 33 31
CEP TELEFONU : 0-542 314 78 05

gerçi ben istanbulda oturuyorum ama yinede çok teşekkürler
Bu arada başka bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar varsa bu konu hakkında görüşlerini paylaşırlarsa birşeyler daha öğrenmiş oluruz.

İstediği Makine Mühendisine projeni çizdirip aparataını sökebilirsin.

sevgili raman benim arkadaşım var makina mühendisi ona çizdirmeyi düşünüyorum fakat prosedürün ne olduğunu bilmiyoruz yani nelr çizmesi gerekiyor evrakta ne yazacak ve mühür imza yetkisi olması gerekiyormu
bilmiyoruz, basit bi çizimden ibaretse herhangibir kurumdan onay gerekmezse arkadaşım çizer diye düşünüyorum. tabi arabanın neresi çizilecek ve neler yazacak bilmiyoruz o konu hakkında da detay lazım.

Üst Alt