Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araba aldık. Evde bakım aylığımız kesilir mi?

umutsuz13
Burada maddi imkanları bol olup da 300 binlk 500 binlik araçlarla gezenlere kimsenin birşey dediğini görmedim, hatta trilyonluk araçlarla da gezebilirler kimse de birşey diyemez,
Allah daha çok versin.
Ama 300 binlik 500 binlik araçla gezerken de ben bakım maaşı istiyorum denirse orada görüş ayrılıkları başlar ve bu da gayet normaldir.
Ayrıca konuyu açan başlık sahibi zaten şeyhmusakbaba nickli arkadaşımız ve kaçmış görünmüyor hemen üstünüzde yorumu var :)

@umutsuz13 ironi yapmıştım anlayamıyacağını tahmin etmeliydim.

İmkan sahibi kişilere BAKIM AYLIĞI verilmesine eleştri getiriyoruz kabalaşacak kadar hiddetlenmeyin, korkmayın kimse almıcak maaşınızı elinizden : )

benim bi yere kaçtığım filan yok ben burdayımda da işte sizin gibi o kadar saçma insanlar var ki bu sitede o yüzden girmek istemiyorum

bu msj kaçtın diyen arkadaşlara yazdım başkaları üzerine alınmasın

şeyhmusakbaba eğer engelli maaşı alsaydınız kesilirdi.yada gelir getirebilcek sınırı aşabilecek arazi ev alsaydınız kesilirdi araç alımlarında kesilmiyor araç almadan sçh gidip danışsa idiniz onay verdikleri zaman sorun olmazdı araç bir engelli için bir ihtiyaç sonuçta bir insanın parası olmasa bile yardımlaşma üsülü ile isterse 100 bin istenirse 150 bin liralık araç alınabilir yapacağınız şey sçh ye gidip durumu anlatmanızdır hayırlı olsun güle güle kullanın

bLaCkRaCe ben bakim maaşı almıyorum zaten sen rahat ol :) şeyhmusakbaba asil saçma olan sensin sana ne yapmam gerektiğini söyleyip savunmama rağmen sen halen boş boş konusuyorsun neyse Sizlerle polemiğe girmek istemiyorum...

@şeyhmusakbaba kontrole gelen kişilere durumu iyi anlatman lazım. Senin engelli çocuğunu istismar edip maaş ve ötvsiz araç alan birisiymişsin gibi düşündürtmemen lazımki kıl tüy hesap yapmasınlar.

Biliyorsun geriye dönük maaşları da faiziyle beraber geri alıyor kurum. İsterse 2 ay olsun isterse 5 sene olsun. Bunu önceden kuruma bildirmiş olsaydın hiç düşünmeyecektin.

Hem bakım aylığı hemde ötvsiz araç alan çok kişi var.

Bakım aylığı şartlarında gider değil gelir esas alınıyor, ancak ilgili kişiler insiyatifi elinde tutabiliyorlar.

bu sitede bakım aylığı alan arkadaşlar varmı var ise onlar bana bilgi versin yada bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa bana ne yapacağımı söylesin kusura bakmayında herkes girmiş bir hesabın içine kafayı karma karışık ediyorsunuz

şeyhmusakbaba
öncelikle aldığınız aracı evde bakım aylığı aldığınız aile ve sosyal politikalar bakanlıgı il müdürlüğüne bildirmek zorundasınız. aksi halde bu durum sonradan bile tespit edilse aylıgınızı kesin keserler, üstelik borç bile çıkartırlar size.

aldıgınız aracı gidip yukarıda dediğim gibi il müdürlüğüne bildireceksiniz. onlar da gelirinizi yeniden incelemeye alacak. resmi ya da gayri resmi her geliriniz incelenecek ve hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL üstündeyse aylıgınız kesilecektir. aksi durumda kesilmez.
siz aracı evde bakım aylıgı baglandıktan sonra almışsınız. araç tutarı da baya yüksek. geliriniz de belli. beyan ettiğiniz ve kurumca tespit edilen gelirle o araç alınamaz. dolayısıyla bildirilmeyen bir gelir mi var diyerekten gelirleriniz didik didik edilecektir. tespit sonunda sınırı geçtiğiniz anlaşıldıgında da evde bakım aylıgı kesilecektir. sonuçta tespit edilen gelirle yaşam koşullarınız arasında ciddi bir fark var. tek geliri asgari ücret olan birinin alamayacagı tutarda bir araç almışsınız çünkü.

Kalem

Kalem hanım mailinize bir yazı atmıştım, dönüş yaparsanız sevinirim, saygılar.

Hep ters gelmiştir bu tip çarpıklıklar bana, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu deyimi herhalde buna benzer durumlar için söylenmiş olsa gerek. Engelli indirimli araç almak tüm engellinin hakkı. Bunda bir gelir kriteri yok. Ama engelliye tanınan sosyal yardımlarda ciddi değerlendirilen kriterler söz konusu. Kağıt üzerinde bir gelir görünmese bile hakkınızda karar veren mütevelli heyeti vicdani ret hakkını kullanabiliyor, ve inanın bana siz bu donelerle almakta olduğunuz evde bakım aylığınız kesin kesilecektir. Ben görevim gereği bir ilçenin idare kurulu üyesiyim ve bu gibi durumlarda maaşın kesilmesi yönünde görüş bildiren ve o maaşı kestirmek için elinden geleni yapan biriyim. Umarım sizin hakkınızda karar veren kurulda benim gibi düşenenler yoktur ve umarım maaşınız kesilmez. Aracın 1/120 si aylık gelir olarak gelir hanenize yazılacaktır. Buda ortalama aylık 1200-1300 TL bir gelir artışı demektir.

bazı kişiler dışarıdan yardım alarak ev yada araba alabiliyor sonuçta birbirine bağlı birbirine yardım eden aileler var sonuçta meblağ büyük olması sorun

UZAKLAR

evde bakımda,
tarla için de 1/120 si aylık gelir olarak sayılır mı,

ayrıca gelir getirmiyorsa (ticari değilse) araçın fiyatı gelire dahil edilmiyor doğru değilmi?

Kurul vermemek konusunda ısrarlı olursa her şeyi dahil eder.

UZAKLAR
Ben de onu anlatmaya çalışıyorum.
Tamam araç engelliler için bir ihtiyaç ama 150 bin tl lik araç değil.
Ha almasın mı, elbette alsın, maddi imkanı varsa 500 bi tl lik de alsın ama bu şekilde lüks bir araç alıp da ben asgari ücretliyim deyince, bakım aylığım kesilir mi deyince o zaman komik oluyor.

Anlatmaya çalışıyoruz da konuyu açan adam bizi ortalığı karıştırmak ve saçmalamakla itham ediyor.

Merhabalar.. Benim yazdığım cevaba nezaketle cevap vermişsiniz. Oysa ben biraz agresif yazmıştım :)) Halbuki daha maaş bağlanmadı yazmışsınız.. Çok özür dilerim. Arabanıza güle güle binin.. İnşallah maaş da kesilmez. Bir evde engelli çocuk varsa ,her destek helali hoş olsun.Benim tepkim ,kızgınlığım , tahammül edemediğim, bir destek varsa bütün herkes yararlansın. EKPSS sınavına giren yakınımızı belerken, öyle şeyler duydum ki.. Teyzenin biri çok yaşlı çok gariban,yanıma oturdu..''Gelecek yol paramız yoktu ,dün hurda sattım onun parasıyla geldik dedi. İhtiyacı olanlara ve yol iz bilmeyenlere yakınları olmaya engellilere daha çok yardım etsin devlet. Ben de bir gün üzüntüden sakatlanıp öleceğim sanırım :'(

bLaCkRaCe

değerli arkadaşım. insanların geçmişten birikimleri vardır, miras kalmıştır daha bir sürü şey olabilir. ama adam asgari ücretle çalışıyordur. böyle bir birikim varsa köyde yaşayan engelli yakınının yapacağı ilk iş 4 çekerli araba almaktır. keşke gücü yetsede helikopter alsa. bundan mutluluk duymak gerekir diye düşünüyorum.

tanıdığım birinin işyeri vardı. kendine araba aldı. eşine araba aldı, ev aldı. sonrasında iş yerini kapattı. çalışmadığı gerekcesiyle de bakım maaşı alıyor. şimdi bu arkadaş bakım maaşı almasınmı ? aldığı para benzin masrafına gidiyor zaten.

@yelpaze Bunları kurula söylersiniz, elimde 150 bin 300 bin tlde olsa bakıma muhtaç oluyorum dersiniz.

Burada eleştiri yapanları iyi okuyun, sisteme veryansın ediyoruz. Engelli araba almasın helikoptere binmesin demiyoruz.

Benim 7 sülale bir araya gelse 500 bin lira toplayamayız.Üstelik çoğu memur öğretmen vs.O kadar paranız varsa ömür boyu yeter zaten sizede engelli çocuğunuzada.Bazılarının fikirleri bana çok çarpık geldi.Birde bunu ölesiye savunmaları falan tiksindim bu konudan.

arkadaşlar kurula dilekçeyi verdim salı günü heyet toplanıyormuş bakalım cevabı bize ne zaman gelecek ayrıca benim arabaya verdiğim para ötv si düşünce 90 bin lira bu konuyu açmakla çok iyi yapmışım en azından benim sayemde birçok insan benim yaptığım hatayı yapmazlar haa maaşa gelirsek çocuğuma bugüne kadar onlarca cihaz aldım devletten çok azının yüzdeliğini aldım haa maaşmı vermiyolar yanlış anlamayın ama umurumda değil çocuğum sağ olsun yeter banaaa...

Kalem,
evde bakımda gelir kriteinde üzerimdeki bir tarla hesaba katılıyormu, tarla atıl durumda yani işlenmiyor,gelir getirmiyor.

ilçe tarım müdürlüğünden dilekçe karşılığı tarla ekmediğini herhangi bir desteklemeden yararlanmadığını belgelendirerek bildirirsen dahil edilmez benim durumum aynıydı dahil edilmedi çünkü ben de ekmiyorum

neyin 500 bini en kötü bi memur 2200 den aşağı almıyor ben devlet olsam bu ağlayan memurları bir dakika tutmam...

lakoste sana katılıyorum banada kardeşlerim 115 bin tl ye aldı ne yani alamazmı kardeşiz biz blackrace yanlış düşünüyor

umutsuz 13 seni alkışlıyorum

herkes engelli kardeşi,veya oğlu,babası neyse rahat bir hayat sürmesini ister ve o rahat yaşasın diye kendi zevkinden feragat edenler var selem

bLaCkRaCe

Benim de aklım almıyor %96 engelli raporum var maaşımı kestiler. Ayağım kangren oldu ayağımı diz üstünden kestiler. Şimdi de öleceksin diyorlar enfeksiyorn yayılıyor diyorlar. Ben pansuman malzemesi bile alamazken bun 150 binliralık araç almışlar. DEvlet zengini besliyor işte, nasıl sıkılmadan bunları yazabiliyor bu arkadaş kadın hala para peşinde biz bu kadar parayı rüyamızda bile görmedik. Aileler engellileri iyice kullanmaya başladılar. Onları sadece bir çeşit para kaynağı olarak görüyorlar. O %100 engelli paraları ne görmüştür ne ona harcanmıştır. Böyle bir sürü mesajlar alıyorum faceden "Hatice hanım o paralarla eşlerine çocuklarına, akrabalarına herkese katkı üstüne katkı yapıyor, engellinin üzerine araba alıp kendileri kullanıyorlar." diye çok şikayet eden oldu. Ben bu şikayetleri gerekli derneklere iletiyorum ama birşey değişmiyor.

5.5 sene önce bende bi araba almıştım düşündüm iyi bir araç alayım diye ama artık alması bir dert satması bir dert aileme otm vites araç aldım onu kullanıyorlar kendiminde aracı var engelli aracı boşta satmak istediğimi sordum tamam satarsın diyor ama satıştaki aracın ücreti engellinin hesabında blokeli kalıyor sadece onun ihtiyaçlarına kullanabilirsin dior bende ne kadar desemde biz ihtiyaçlarını karşılıyoruz dinlemedi başvuru yapmadan çıktım bende şu an kararsızım elde fazladan araç bekliyor hiç bulaşmak istemiyorum yeni ötv siz araç almak için alacak olanlar çok iyi düşünsün insanı bezdiriyorlar...araç zihinsel engelli adına kayıtlıydı

araç zihinsel engelli adınaysa sattıktan sonra kuruşuna dokunamazsınız.

saçma sapan işler sanki engellinin kendi parası vardı o verdi kuruşuna dokunamazsınız.. o aracı alırken ben 100 de 100 kredi kullandım araç üstüne belgeli bir şekilde elbet bu kanuna bi düzenleme getireceklerdir ben alırken raporu götürdüm aynı gün aracı aldım çıktım böyle olduğunu bilsem bulaşırmıydım

benim oğlumda zihinsel engelli mahkemeden cıkarılmış vasi kararınız varsa onun adına her işlemi yapabilirsiniz aracda alırsınız aracda satarsınız onun adına bankada parada yatırır parada çekersiniz bilginiz olsun arkadaşlar tarsuslu69 soner07

Üst Alt