Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Anlama güçlüğüm var. Öğrenim hayatımı ne yapacağım..?

devran29

Aktif Üye
Konular
57
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar benım bı sorunum da su uzun zamandır paylasmak ıstedım ama şacma gelecegini düşündügüm için paylaşmadım arkadaslar bende anlama güçlüğü var neye calıssam hıc anlamıyom kafama gırmıyor bu yuzdende okuyamadım orta okul mezunu olarak kaldım yasım 26 daha orta okul mezunuyum yasıtlarım 2 ci üniversiteyi bitirdi ne yapmam lazım bu bi hastalıkmı yoksa psıkılojıkmen bı stresmı onumuzde 2016 ekpss var korkuyom acık lıseyıde 2 yıla yakındır okuyom ama daha 20 kredı topladım olmuyo ne yapcam ben sorunum nedır sızce :(

Bence sorununuz ne psikolojik ne de stresten kaynaklanıyor yaşadığınız sorun tamamen normaldir çünkü ortaokulu bitirdikten sonra epey zaman geçmiş bilgilerin çoğu unutulmuş doğal olarak uzun zamandan sonra liseyi bitirmekte zor olacaktır.Size tavsiyem kendinize başka alternatifler bulmanız olacaktır. Bu tür düşüncelerle kendinizi üzmeyin sınavlar sizden önemli değil.elinizden geleni yapın ama olmuyorsa da zorlamanın bir anlamı yok.hayat boyu mutluluklar dilerim

haklısında kardes okumasakta iş olmaz iş olmasa aç olcaz valla bılmıyom ben ne yapcamı

hadı orta okul mezunuyum kuraya gırme sansım var ama belkı 50 sene sonra ısmım cıkar

devran rahatsızlığın varmı ? işitme engellilerdede anlama güçlüğü vardır bazı durumlarda ama sana tavsiyem sabırlı bi şekilde kitap oku . sonuna kadar dayan bitirene kadar oku , anlayarak oku

Anlamamanın sebebi dikkatsizliktende olabilir.Okumaya karşı isteksizliğinden,sabırsızlıktanda kaynaklanabilir. Sadece okuduğunu anlamama şikayetinden bahsetmişsin her hangi bir insanla konuşurkende onu anlamama gibi bir sorunun olmadığına göre sizin anlama güçlüğünüz yok bence yapacağınız tek şey sabırlı olmak kafanızın içinde her ne var ise ondan kurtulup kafanızı rahatlamış bir şekilde okuduğunuz şeye yönelmenizdir.
psikolojikte olabilir bu eğer siz bir cümleyi anlamayıp elli kere başa dönüp okuma isteği içerisine giriyorsanız ve okuyorsanız anlamadım diye düşünüp bu bir psikolojik bozukluktur yardım almaya ihtiyacınız vardır...

1 kulagım tam sagır 1 kulagım saglam saolun arkadaslar ama okudukca anlamıyom psıkıyatrıye gıtmem lazım zaten psıkolojı hastayım 6 yıldır panık atak ankesıtye bozuklugu var bende helekı matematık soruları onlar hıc olmuyo :(

devran29;

öncelikle geçmiş olsun. İnşallah bu hastalığı tez zamanda anlatırsınız. Ama ilk olarak kendinize guvenin. Çoğu insan da okuduğunu hemen anlamayabilir bunu kendinizde olan bir düşün olarak görmeyin. Önemli olan kendini bilmektir yada şöyle ifade edeyim nasıl öğrendiğini bilmektir. Size tavsiyem eğer mümkünse yazarak çalışmanız. Diğer bir yöntem de okuduğunuzu gözlerinizi kapatarak tekrar etmeniz. Başarılar. Asla pes etmeyin mutlaka bir yolu vardır.

tesekkur ederım ılım cok saol ama benım bı destek almam lazım yoksa boyle ortaokul mezunu kalarak ne iş sagıbı olabılırım nede egıtımım olur surunup giderim ölene kadar allah buyuk

devran29;

kesinlikle katiliyorum mutlaka bitirin okulunuzu. Zaten naçizane tavsiyem de o yüzden. Bir lere yazmak sekiz defa okumaya denk demişler. Destekte alın tabi ki ama bir güne "ben bunu yapabilirim" diyerek başlayın o zaman yardım da maksimum düzeyde olacaktır.
Her şey gönlünüzce olsun.

Küçük şeyler yaparak , (örneğin bir cıvata somunu sıkın) bu yaptığınızın farkına varın ve yaptığınızı görün ! ve kendinize ""bunu ben yaptım"" deyin , günde üç beş sefer , değişik şeyler yapmayı deneyin ) yani kendi kendinize telkin verin , bu "benlik duygunuzu geliştirecek ve kendinize olan güveninizi kazanmanızı sağlıyacaktır bu yönde kendinizi ""geliştirdiğinizde"" , anladığınızın farkına varacaksınız ! , işitme probleminizin de büyük ölçüde etkisi olduğu kanısındayım.

Kardeş öğrenme güçlüğü zaten bir rahatsizlik ama küçük yasta özel eğitime gitmen gerekiyordu diye biliyorum.okul hayatına takviye acisindan kardeş nasip olayi başka bisey illaki sebeplere sarilacaz ne gerekiyorsa yapacaz ama rizik Allahtan kanaat edebilirsek onun bize uygun gördüğü rizik bize yeterli olacaktır.

saolun arkadaslar evet kardes ısıtmeden de olabılır tam anlıyamıyom olabılır tek ıstegım 2016 ekpss den guzel bı puan alabılseydım ama masallah gecen yıllarda cıkmıs sorulara baktıgımda bı haylı zormus engellı adı uzerınde bıraz kolay olması lazım arkadaslar sızın dedıklerınızı yapıcam allah razı olsun ama ek olarakda psıkıyatrıyede gıtcem bakalım ne olcak allah hepınızden razı olsun insallah

1806 haklısın okul hayatımda hep basarısız oldum ınanınkı ortauklu bıle zor bıtırdım 2 yıldır acık lıse okuyom 125 kredı almam gerekıyorken daha 20 kredı almısım zor arkadaslar pekı acık ogretıme bu durumumu bıldırsem yardımcı olurlarmı ssızce

İşitme probleminden dolayı eğitim hayatın zorlu geçmiş.bu çok normal ama sen bunu problem ettiğin için ve bi eksiklik olarak gördüğün için anksiyete de başlamış.muhtemelen başka olumsuzluklarda üstüne eklenmiştir. Zaten anksiyete olan bir insanda dikkat dağınıklığı olur ve derse yoğunlaşamazsın.bu da normaldir :) psikiyatrik tedavinin üstüne düş önce derim sana

tahsen kardes 6 yıldır ben tedavı oluyom kısmen duzelme olmus dıye sadece psıkıyatrıden bana %25 verdıler 6 yıldır boyleyım yenı degıl bu allahtan korkuyom gunah olmasa sımddı coktan ıntıhar etmıstım

Aslında yapman gereken şey o kadarda zor değil.
Herkesin 3 kere de okuyup anladığı yeri sen belki 6 7 kere okuyacaksın ama başaracaksın.
Yapman gereken sadece biraz daha azimli olmak.
Eğer yeterli gelmediğini düşünüyorsan özel rehabilitasyon merkezlerinde bire bir ders alarak kendini geliştirebilirsin.
Sana orada ki eğitmenler yardımcı olur sende bu sıkıntının üstesinden gelebilirsin.
Lise ve ortaokullarda kaynaştırma öğrencileri var onların içine dahil olabilirsin. Hocalarınla bu konuyu konuşursan sana tolerans tanıyacaklarını düşünüyorum.

Üst Alt