Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ankilozan Spondilit için verilen %40 raporum şimdi düşürülebilir mi? Oran ne olabilir

barx

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar hepinize selamlar dilerim

2001 yılında askeriye bana ankilozan spondilit (eklem romatizması) teşhisi koyarak beni ihraç etti. daha sonra sivil hayatıma başladım. 2002 yılında taksim ilk yardım hastanesinden %40 rapor aldım (sürekli ibareli). sonra 11-09-2008 tarihinten 1 hafta önce tekrar aynı hastahaneye 2022 maaşı için başvurdum. bana bahsettim 11-09-2008 gün için gelmemi söylediler ve bana üzerinde 8 poliklinigin kısımlarının bulundugu yerleri gösteren evrakı verdiler. buraları dolaşmamı söylediler. yani ilk aldıgım rapordaki işlemleri yapmamı söylediler.
8 adet poliklinikin 7 sini dolaştım. hepsinden imza aldım. ancak ortapedi doktoru beni muayene etti ve bu rahatsızlıgın vücudumdaki haraket kısıtlıgının %38 oldugunu rapora ayrıntılı şekil de yazdı (iç hastalıkları) bölümü oran belirtmeden sadece (ankilozan spondilit) diye yazdı. tek eksik olan (fizik tedavi bölümü) haftay perşembe gelicekmiş onuda tamamlayıp verdikleri evrakı saglık kurulna teslim edicem bakalım ne olucak %.... kaç vericekler?

gelelim sorularıma

1. benim 2002 de aldıgım (iş için - özürlü kimlik kartı alabilir) ve sürekli yazan raporum hala geçerli mi ve bu raporun geçerliligi 2002 maaşı için geçerli olabilir mi?

2. benim eski (sürekli ibareli) yazan raporumu dikkate almayarak bana düşük oranlı rapor verdikleri taktirde ne yapmam lazım?

3. bana verdikleri evrakta (8 poliklinik vardı) bunların 7 sini tamamladıgımı söylemiştim. ortapedi doktorunun verdikleri evrakın hem (önüne arkasına) beni muayene ettikten sonra %38 vücut kaybı yaratır. diye yazdı ama bunu 2006 çıkan oran ölçüm çetveline göre yaptı (genel cerrahi ) bölümü ise vücudumda bulunan sag ve tarafımda bulunan (kasık) biri fıtık ameliyat izini ve sol tarımda patlamış olan mevcut fıtıgı evraka yazdı ve son olarak (iç hastalıkları) bölümü ise rahatsızlıgım olan (ankilozan spondilit) i rapora yüzde oranı belirtmeden yazdı. bunlara göre sizlerce bu raporu %40 olarak yeniden alabilir miyim?

4. oran hesaplanırken (örnek: diyelimki ortapedi doktorunun bana verdigi %38 oran yani bu bölümden 38 aldım ve gittim, iç hastalıklarından ankilozan spondilit yazdıgı için bana %25 oran verdi. yani dmek istedigim bu iki oranı toplayıp ve diger kliniklerde verdikleri oranlarlamı toplayıp belirliyorlar (38+25 = %63) böyle mi oluyr yoksa degişik bir yöntem mi var?

beni bilgilendirecek arkadaşlar varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

süreli ve süresiz saglık kurul raporlar

arkadaşlar merhaba bilindigi üzere çeşitli amaçlarla alınan raporların orta kısmın da (süreklidir) ve (sürelidir) işaretli raporlar var. ben 2006 da çıkan saglık kurulu rapor yönetmeliginin ilgili bölümünü okudum (madde13/4) benim anladıgım kadarı ile sürekli işaretli raporlar eger 2006 dan önce alınmışsa geçerlidir. yani yeni rapor almaya ger yok benim anladıgım bu yönde dogru olarak anlamışmıyım yoksa yanlışmı anladım beni bilgilendirrirseniz sevinirim
birde arkadaşlardan ricam eger eskiden rapor u olan ama 2006 sonra alıpta özürlülük oranı düşen arkadaşlar neler yaptıklarını bizlerle payşlaşırsa sevinirim ben ilk mesajımda bu konudan biraz bahsettim benim bu durum başıma gelmek üzere galiba

Yönetmelik, 2022 maaşı için, 2006'da çıkan yönetmeliğe göre alınmış sağlık raporunu şart koşuyor. İtiraz edilebilir, ama hukuki süreç olmadan itirazınızın karşılık bulacağını sanmıyorum. Ancak dava ederek eski (ve sürekli ibareli) raporunuzun geçerli olmasını sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Sadece ortopediden %38 olduğuna göre, diğerlerinden de eklendiğinde, %40 ve üzerinde oran alacağınızı düşünüyorum.
Hesaplama tüm oranların toplanması şeklinde olmuyor. Balthazard Formülü diye bir yöntem var. Buna göre:
  • a) Tüm vücut fonksiyon kaybı oranları ayrı ayrı tespit edilir.
    b) Bu oranlar en yükseğinden başlanarak sıraya konulur.
    c) En yüksek oran özürlünün tüm vücut fonksiyonunun tümünü gösteren % 100'den çıkarılır.
    ç) Bu çıkarmada kalan miktar, sırada ikinci gelen tüm vücut fonksiyon kaybı oranı ile çarpılır. Çarpımın 100'e bölünmesinden çıkan rakam en yüksek tüm vücut fonksiyon kaybı oranına eklenir; böylece, birinci ve ikinci arızaların tüm vücut fonksiyon kaybı oranı bulunmuş olur.
    d) Özür ikiden fazla ise, birinci ve ikinci arızaların kayıp oranı birinci sıraya ve üçüncü sıradaki oran ikinci sıraya alınarak işlem tekrarlanır.
    e) 60 yaşın üzerindekilerde; genel vücut fonksiyon kayıp oranına Balthazard Formülü ile % 10 eklenir
Yani:
100 - 38 = 62
62 x 25 = 1550
1550 / 100 = 15,50
38 + 15,50 = 53,50

Sonuçta size verilecek oran: 53,50

oturan boga

açıklaman için teşekkür ederim.

arkadaşlar bana şans dileyin bugün saglık kuruluna giriyorum (saat 13.00 da)

evet en sonunda heyete giricem bakalım ne oranda rapor alabilicem ancak az önce son kalan polikinike gittim (fizik tedavi ) doktoruna raporalabilirmiyim diye sordum.bana hayır dedi bende bir tedirginlik oldu endişeye kapıldım ama bir hafta önce bu forum un (saglık rapoları) bölümüne (Ankilozan Spondilit için verilen %40 raporum şimdi düşürülebilir mi? Oran ne olabilir? [Soru] ) yöneltmiştim sagolsun (oturan boga)arkadaşımız içimi ferahlatacak bir yazı yazmıştı ama fizik tedavi doktounun alamassın demesinden ötürü biraz endişeliyim bugün saat 13.00 da heyete giricem şuan bunları bir cafeden yazıyorum., doktor bana oranları düşürdüler dedi ve alamayacagımı söyledi ancak geçen hafta perşembe günü (ortapedi) doktoru bu durum %38 tüm vücut kaybı yaratır iye bendeki evraka yazı bilmiyorum ne olucak (oturan boga) arkadaşım uygulanan formülle bana verilen %38 oranı bu formülle hesaplamıştı ama doktoda böyle söylüyor baakalım ne olucak

inşallah istedigin gibi bir rapor alirsin.bol şans diliyorum.saglicakla

malesef olmadı + eski raporumu göndersem maaş alabilirmiyim

merhabalar saglık kurulu bana sadece (8 poliklinigin) bulundugu bana verdigi evrakta sadece (ortapedi) bölümünün vardigi (%38) özürlülük oranını direkt rapora yazdı ve bana 1 tek yerin verdigi oranı vererek beni saglam konumuna soktu bunu anlamıyorum ya bu sitede yazılanlar dugruluk bakımdan birşey ifade etmiyor yada devlet kendi koydugu kanunlara,yönetmelige uymuyor (anlamadım ).

Site de yazılanlar doğruluk bakımından -çoğunlukla- birşeyler ifade ediyor.
Önerim başka bir sağlık sunucusundan tekrar rapor olman olacaktır. Ve girdiğin poliklinikteki doktorlara ne gibi arazların olduğunu söylersen ve de belgelendirirsen (ekipriz raporu gibi) özür oranın daha doğru ve objektif olarak değerlendirilir diye düşünüyorum.

Eğer vücut fonksiyonlarında eksilme yoksa ve kamburluk gibi kalçalarda belli oranda tutulma gibi rapor alman çok zor.Sadece adına 2006 dan önce %40 verilen bir hastalığa sahibiz ama yeni ölçütlendirme de oranlar çok aşağı çekilmiş durumda.Örneğin bende duruş pozisyonum saati baz alırsak 6 yı 10 geçiyor.çift kalçada tutulma var.Verilen oran %50 ama ankara %15 düşürdü.Birde hangi hastaneden aldığında çok önemli.Çünkü aynı hastaya farklı hastanelerden farklı orranlar verilebiliyor.Umarım istediğini alırsın.

biliyorsun as den dolayı göğüs kafesi de tutuluyor varsa tutulum göğüs tende yüzde veriliyor

3 adet saglık kurulu raporu 1 rapor etmiyor. (ankilozan spondilit)

hepinize merhaba. geçen günlerde başımdan geçen olayları anlatmıştım sizlere 2022 maaşı almak için taksim ilk yardım hastahanesin başvurdum ve bana 2002 de aldıgım %40 lık raporun yerine %38 rapor verdiler. ve burda bende bulunan 3 adet saglık kurulu raporu 1 tane rapor etmedi bende şişli etfal hastanesine başvurdum.ve fizik tedavi bölümü bana evrakıma %28 özürlülük oranı yazdı ve ortapediye sevk etti ortapedi doktoru benden kalçalarımın filmini istedi. kalçalarımda tutulma varmı ona bakacak bakalım durum ne olucak

not:zor olan hayatımızı dahada zorlaştırıyorlar offffffffffffffff offfffffffffffff

Ya benim anlamadığım senin ortapedi ile işin var tamamda asıl sana engel derecesi verecek olan fizik tedavi ve romatoloji.Bunlar ortapedi doktorunun oranına ek olarak bir oran belirtmedilermi?Çünki ortapediden çok diğerlerinin branşı ve bende de romotoloji %50 verdi ft de orta ileri derecede ankilozan spondolit diye destekledi ancak ortapedi doktorundan ankara vertable grafisi istedi.Onuda yaptırdım ve bekliyorum.

son umut artık

arkadaşlar merhaba geçen ay taksim delet hastahanesinden %40 olan saglık raporumu %38 e düşürdüklerini sizlerle paşlaşmıştım. daha sonra şişli etfal hastaanesine gitim yeni rapor için burada da fizik tedavi bölümü bana %28 oran verdi ve ortapediye gittim, orası da bana %17 verdi
bu iki bölümün verdigi oranlar şuan uygulanan balthazard formülüne gör verdiler.
yalnız ortapedi doktorunun bana verdigi %17 oran fiziktedavi doktorunun verdigi oranla biraz çakıştıgını söyledi bana ve saglık kurulu bu duruma karar veregini söyledi. yani bana %40 ta verebilirlermiş %40 tan aşşagıda
bu durum benim kafamı karaştırdı bakalım ne olucak bir de raporu bana vermiyeceklermiş baglı bulundugum mal müdürlügüne gödereceklermiş sonucu 15 gün sonra ögrenecegim

Verilen oranlar baltazard formülü uygulandığına 40.12 tekamül ediyor.Bakalım ne verecekler :shock:

Üst Alt