Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ankilozan spondilit hastası olan biri ehliyet ve araç alabilir mi?

dün aile hekimime sordum, olmaz öyle şey elindeki b sınıfı ehliyetini heyet iptal etmez merak etme dedi ama ben emin olamıyorum, güncel bilgisi olan varmı acaba

dogus_83

Maluliyet tespiti için heyete girildiğinde heyet araç kullanımına dair de değerlendirme yapıp ehliyetin iptali için ilgili kuruma yazı yazıyor. Ama onun dışındaki sıradan sağlık kurulu raporu sürecinde ehliyete dair bir değerlendirme yapılmaz. Zaten siz de söylemeyin ehliyetiniz olduğunu.

OturanBoğa

%57 engelli raporum var ankilozan spondilit hastasıyım normal B sınıfı ehliyetim var ancak boynumda hareket kısıtlılığı var o nedenle aile hekimi sistemden benim hastalığımı görüp devlet hastenesine heyete gönderir heyette boynum sağa sola tam dönmediği için elimdeki B sınıfı ehliyete de el koyar diye korkuyorum, aile hekimine gideyim mi yinede ne dersiniz

benimde engelli raporum var %64 b sınıfı ehliyetim var iptal olur mu. boynumda tutulma var özel tertibatlı araç alımı için başvurmak istiyordum. yeni tanıştıgım birisi 42 kodlu kamera tertibatlı araç alabilir şeklinde rapor almış.hastane hastane değişiyor mu bu uygulama gözüm korktu.

@1806

kamera tertibatlı araç dediği geri görüş kamerası sanırım yanılmıyorsam

az önce evime yakın özel bir hastane ile görüştüm, sadece normal B sınıfı ehliyetimi yenilemek istiyorum fakat romatizma hastasıyım sorun olur mu dedim, hayır sorun olmaz heyete girmiyorsunuz zaten dedi.

as hastasıyım ve gözle görülen herhangi bir kısıtlılığım yok. Bu sorun teşkil etmez değil mi?

As hastalarinin ehliyet cilesi icin sormustum. Vergi ondiriminden faydalanamadigiz gibi varolan ehliyetlerimizede el koyuyorlarmis. Bu konuda bir gelisme varmi diye sormustum.

petsiyem;

Merhaba Petsiyem,
Sizde H sınıfı ehliyet varmı, vergi indiriminden faydalanıp araç alabildiniz mi?

Merhaba.
Hayır H sınıfı ehliyetim yok. Araç almadım.

Ankilozan spondilit den engelli ehliyeti alan var mı son durum nedir

Ankilozan spondilitli hastalar dernek kurup birlikte hareket etmezlerse Engelli ehliyeti almalari hayal olur. Ustune su anda sahip oldugumuz ehliyetlere bile el koyuyorlar.

@1806

Merhaba, tanıştığınız birisi Ankilozan Spondilit hastasımı?

Bu arada hastaneye rapor için başvurdum.Fizik tedavici muayenemi yaptı sonra unutmuşum boynun dönme açısını ölçmeliyim bunu mutlaka sorarlar deyip Açı ölçeri aldı ve ölçtü.Sonrasında %50 çıktı bu da sorun olmaz sanırım dedi.Ancak komisyona sevk edebilirler belki dedi.Yani boynun dönme açısı önemli (bu forumda bazı arkadaşlar en az %45 olmalı demiş).

Yani fizik tedavi doktoru bayan olumlu konuştu.Bakalım sonuç ne olacak.
Bu arada A S ilerleyen bir hastalık ama çok şükür 10 yıldır düzenli egzersiz ve enbrel sayesinde neredeyse hiç ilerleme olmadı.

ÖTV MTV muafiyeti ile ilgili rapor demeyi unutmuşum.

Arkadaşlar merhaba Raporum çıktı ve raporumda “SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI TAŞIT KULLANMASI GEREKİR” ibaresi var.FTR doktoru sol bacağımı yukarı doğru 90 derece hareket ettirebiliyor diye yazmıştı(120 normali).Boyun dönme açısını da 50 derece diye yazdı(normali 80-90).Ayrıca diğer kısımlarda hiç bir problem yok yazdı.

Teşekkürler.Bu ay içersinde gideceğim nasipse.

Ben ehliyet için 136 tl verip 3hekimden muayene oldum fizik tedavi as kısıtlılıgı için komisyona sevk etti 26.10.2021 de komisyon a girip sonuc alicam

besimbicer
Teşekkür ediyorum.Bu gün itibariyle İl sağlık komisyonuna girdim.Komisyona girmeden önce sağlık ocağı tabiki sevk yaptı uzman Dr.lere.Ben de aynı Dr.ler olsun diye bana tertibatlı araç kullanması gerekir yazan hastaneye gittim(TOKAT DH’ne).
Sağolsunlar ehliyet için de aynı şeyleri yazdılar.
Komisyona raporumu da götürdüm o ney dediler ben de bu hastaneden aldığım tertibatlı araç kullanması gerektiğine dair rapor dedim(Siz de mutlaka götürün ve elinizde tutun sormalarını sağlayın bence).
Sonra boyun hareketleri ve bacak,ayak hareketleri yaptırıp dışarda beklememi söylediler.Sonra da otomatik vites yazdık dediler.
Süreç olumlu sonuçlandı çok şükür.Rabbim cümlemizi bu şekilde Bizleri anlayabilen insan evlatlarına rast getirsin inşallah.

Bu arada 3 yılda bir kontrol yazdılar.

gfbaleks
Senin adına sevindim malesef ben ilk önce ehliyetten başladım engelli raporuna baktıklarını ilk komisyona girince anladım ama cok bakmadılar sadece boyun hareketine baktı şuan itirraz ettim 26 kasımda yeniden girecegim inş olumlu sonuc alırım

Peki kardeşim FTR de Dr boyun dönme açısını kaç yazmıştı

Engelli raporunda %70 ehliyet komisyonunda hafif kısıtlılık var diyerek birşey yazmadılar
-Birde görevlendirme ile dısardan gelen doktorlar ugrasmamak için kontrol koyup gönderiyorlar bosuna zaman kaybı itiraz et yeniden gir

itirazda edirneye gönderdiler orasıda farklı sonuc verdi bu sefer sonuncu olarak istanbula gönderdiler gün vercekler uğraşıyoruz

İstanbul Bayrampaşa devlet hastaneside 6ay süre sonra tekrar kontrol ile normal sürücü olur raporu verdi agustosta bidaha hastaneye gidicem

Merhaba Besim Bey,
Bu rapor C sınıfı ehliyet için mi, H sınıfı engelli ehliyeti için mi? Ayrıca vergi indirimi için engelli raporu çıkardınız mı?
Bende AS oranımı Ernur hanımdan almıştım. Bana AS için en fazla yüzde 25 oran yazabilirim demişti. Rapor yazmayı öğrenmiş sonunda:)

Üst Alt