Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ankara'da belediyelerin engellilere sağladığı kolaylıklar..?

ahmetkaptan

Yeni Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
Laf olsun diye değil herkese şöyle içten bir merhaba...
ankaraya yeni yerleştim Adanadan geldim orda baya kolaklıklar vadı.
Ankarada ne gibi kolaylıklar var %40 engel oranı..
sağlıcakla kalın..

Merhaba Ahmet Kaplan;

Öncelikle Ankara ' ya hoşgeldin...

%40 raporunla burda Başbakanlığın vermiş olduğu kartlarda sinema ya indirimli devlet tiyatrolarına ücretsiz seyretme imkanın var.

Yine %40 la almış olduğumuz engelli öğrenci indirim kartlarını belediye otobüslerinde ve halk otobüslerinde kullanıyoruz.

Yine oturmuşmuş olduğun evde suyu indirimli kullanabiliyorsun.

"Sinema indirimli, devlet tiyatroları ücretsiz." bu mudur?

makri ben adana da ki imkanları merak ettim. sen adana'da ki kolaylıkları söylermisin..

tşkler..

Evet bunlar ; pek beğenmediniz galiba.

Siz ne indirimleri alıyorsunuz Makri

ahmetkaptan;
abicim mi diyim ablacım mı diyim bilmiyorum. adanalı değilsen neden

-adana dan geldim. orda baya kolaklıklar vardı.

bende diyorum ki ne gibi kolaylıklar vardı..

ben ankarada yaşayan biri olarak sana özetleyim..
belediye otobüsleri malesef ücretsiz değil. % 75 üstü ise özürün o zaman sosyal hizmetlere giderek otobüslere üceretsiz binebilirsin.
Sinama-tiyatro o konuyu hiç bilmiyorum çünkü hiç gitmem :S
milli parklar ücretsiz. müzeler ücretsiz.
şehirler arası otobüsler % 50 indirimli.

%40-%74 arası özürlü arkadaslarda otobüslere bedava binemiyor ama özürlü kimlik kartınız var ise öğrenci bileti alıp binebiliyorsunuz.. ankarada bu kadar işte :D

adanda belediye otobüsleri ücretsiz. tiyatrolar ücretsiz..
belediyeler engellilere burs veriyor boş yok hemde.

Ankara'da göz boyama adına bir sürü olanak var engelliler için..
Gerçek anlamda hizmet arıyorsan bunu sadece Ankara'da değil ben Türkiye'nin hiç bir yerinde arama derim..Türkiye'de malesef engellileri bir birey olarak dahi görmüyorlar..Belki bana bir sürü arkadaş kızacak..10. köydeyim...

ben herseferinde vermeyin oy dedikçe inadına verdi bu millet işte 5 yıl daha eziyet engelliler adına kayıp ücretsiz taşıma yok digerleride zaten gitmeye vaktim yok işten eve evden işe başkente yakışmayan bir uygulama anlayın işte ankaralı

%40 ve üzeri olanlar suyu indirimli kullanabilirler

Merhabalar.
Arkadaşlar birşey soracağım, yeni konu açamadım,
Ankara Büyükşehir belediyesinin gıda, temizlik yardımı gibi uygulamalarına başvurular nereye, hangi belgelerle yapılıyor. Burada genel olarak su ve otobüsler için cevaplar yazılmış. Bilgisi olan arkadaşların cevap yazmalarını rica ededim. Saygılarımla.

ancıl yasal oran zaten %40 üzei suyu indirimli kullan abilirler derken bırakta bütün engelliler kullansın%40 kullanamıyormu erşin içinde cevap vereyim etlikte osmanlı işmerkezinde gıda ve diger yardımlar için ankara büyük şehir belediyesinin bürosu var oray a müract edeceksiniz memurlar evinize gelip sizin durumunuzla ilgili araştırma yapıyorlar önce eviniz sizemi ait derler sonra arabanız varmı derler sonra gelir durumunuzu sorarlar egerkin çalışıyorsanız bir adet maaş bodrosu isterler 3234310 tel müracat ve şikayet

Büyükşehir biütün engelleri kaldırdı

18564.jpg

Büyükşehir Belediyesi Engelliler Hizmet Merkezi, engellilerin ''evlerinin boyanmasından temizliğine, psikolojik destekten fizyoterapiye'' kadar hizmet sunuyor.

Başkentin mücavir alan sınırlarında yaşayan tüm engelli vatandaşlara hizmet götüren merkez, Büyükşehir Belediyesinin Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Şeker, engelli vatandaşların merkeze şahsen başvurabildikleri gibi, birinci dereceden yakınları aracılığıyla ya da telefonla da müracaat edebildiklerini söyledi.

Şeker, sosyal hizmet uzmanlarının, ''hizmet almak istediği halde merkeze gelmekte güçlük çeken engellilerin evine giderek incelemede bulunduklarını'' belirterek, böylece engelli bireyin yararlanabileceği hizmetlere ilişkin birimlere yönlendirildiklerini anlattı.

Sosyal güvencesi ve geliri olmayan ya da asgari ücretin altında bir gelire sahip olanların, bütün hizmetlerden ücretsiz olarak yararlandıklarını dile getiren Şeker, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar tarafından engellilerin, sorunlarının saptandığını ve çözümüne yönelik çalışma yapıldığını kaydetti.

EV TAMİRATI VE BOYASI

Adnan Şeker, 7 ayda 20 bin 615 engelliye, aralarında ''ev temizliği, kişisel bakım, her türlü ev içi tamirat, ev boya-badanası, bilgisayar ve İngilizce kursu, okuma-yazma eğitimi, fizyoterapi, fatura ödeme, check-up, asansörlü araç sağlama, akülü araç, koltuk değneği, beyaz baston, ambulans hizmeti, psikolojik destek'' şeklinde katkıda bulunduklarını ifade ederek, personelin, engelli vatandaşın her anlamda ''eli-ayağı'' olduklarını vurguladı.

Şeker, yapılan hizmetler kapsamında 7 ayda 453 engelinin evi temizlendiğini, 2 bin 742 kişinin fizyoterapi, 1.596 kişinin psikolog destek, 35 engellinin okuma-yazma, 69'unun bilgisayar eğitimi aldığını ifade etti.

YARARLANANLAR MEMNUN

Hizmetlerden yararlanan Melahat Okur (78), Engelliler Hizmet Merkezi'nden 1 yıldır faydalandığını belirterek, ''Felç geçirdim. Burada uzmanlar gözetiminde fizyoterapi alıyorum. Çok mutluyum. Sağlıma her geçen gün kavuşuyorum'' dedi.

Belma Sayar (53) da, fizik tedavi anlamında merkezde bulunan havuzdan yararlandığını ifade ederek, ''Sosyal hizmet uzmanları araçla gelerek beni evimden alıyor. Tedavim yapılıyor ve geri evime bırakıyorlar. Yetkililere bu hizmet dolayısıyla teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Büyükşehir biütün engelleri kaldırdı | Ankara Ankarahaber Ankara haberleri

Ankarada Otobüsler için serbest kart geçerlilik oranı %60 dır(75 değil). Ayrıca, bir refakatçi hakkı var.
Suda da %50 indirim var.

Doğal gaz alımında indirim olduğunu duymuştum. Bu konuda bilgisi olan arkadaş varmı?

Üst Alt