Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ankara / Rampa önüne park eden düşüncesiz bir araç sahibi

Her yerde rampa önüne araç park eden o kadar çok düşüncesiz insan var ki. Onlar bence araçlarını nereye park ettiklerini, rampamı var ne var görmüyorlar bile.

Yer ANKARA. Bir Türkü var bilirsiniz muhakkak.

Ankara'da yedim taze meyvayı
Boşa çiğnemişim yalan dünyayı
diye devam eder.
Ama sanırım sözlerini değiştirmek gerekir bu durumda.

Ankarada yedim taze meyvayı
Ula Allahsız niye görmedin sen bu rampayı.
(Devam etmiyeyim sonu kötü olabilir. O zaman hiç iyi olmaz.)

önce sakat olmalılar

Sevgili arkadaşlar;
Bir sakatın karşılaştığı güçlükleri ya kendisi iyi bilir yada çok yakınları.Ben önceleri sapasağlam iken daha sonra maalesef sakat kalan insanların"meğer ne zor şeymiş bu sakatlık "dediklerine çok tanık oldum.
Ben Hatayın bir ilçesinde oturuyorum;son derece görkemli bir ticaret ve sanayi odası inşa edildi ancak on beş basamakla çıkılan bu binaya engelliler için bir giriş yeri yada rampa konulmadı.Binayı yaptıran kişiler "ama nasıl yaptırdık"diye geğirip duruyorlar.Be çirkin herifler o binaya engelli bir ticaret erbabı girip çıkmayacakmı?Yarın başına bir iş gelip sakatlanırsan o kuruluşta ki işine nasıl devam edeceksin?Elbette o zaman mal gibi merdiven başında bekleyeceksinBu tutumda olanların sanal da olsa önce bir sakat olmaları gerekiyor sanırım.

birgün rampanın önüne araba park etmiş emniyet müdürümüzde sivil kıyafetiyle gezerken görmüş rampanın önününe park ettiniz demiş araba sahibide orası yıkıntı değilmi o nedenle park ettim demiş. emniyet müdürümüz ise hiç ora yıkıntıya yada harebeye benziyormu demiş

kısacası türkiyenin her tarafında engellilerin çıkış rampalarının önününe ya araba park ediyor.yada bina çöplerin dökülüyor.

yerlerimizi alıyorlar birde engellerimizi alsalar.

Eşek ve semer arasındaki bağlantıdan başka bir konu değil bu ya..Hele Ankara sınırları içerisindeyse bu olay olayın icraat sahibi eşek x 2 boyutunda..Burda yaşıyorum ama bu tarz olaylar yüzünden kaçasım gelio doğup büyüdüğüm yere bir nefret hasıl oldu bendenizde...

Rampalar yapılmış... Amaca uygun yada değil... Ama var sonuçta...
Bakıyorsun "hıh bu rampadan inerim" diyorsun, delinin biri park ediyor arabasını, zaten engelliyle barışık olmayan mimari daha bir küstürüyor bizi...
Başa gelmeden bilinmezmiş, ne diyelim...

Böylelerinin araçlarına tükürürsen iyilik yapmış olursun abi gördünmü arabayı sen..Tükürürsen temizlenir :D Bide şöyle düşünmeye başladım şimdi bu tükürme mevzuundan sonra..Adam kendi kullandığına bakma zahmetinde bulunmuyosa takmıyosa o rampayıda takmaz sanki..

Yer Kadıköy Haldun Taner sahnesinin önü; orda iskelenin önüne çıkan yol değilde paralelindeki yolda engelliler ve bebek arabalarının geçmesi için yapılmış tam yolun ortasında bir yer varr (gidiş ve geliş yolunun tam ortası) ordan geçmeyeye niyetlendiğimde Pınar sütün aracının oraya park edilmiş olduğunu görüyorum.
Önce 155 i arayıp trafik ekibinin gelmesini sağladım ama sonra şöyle bir düşününce, şu ekonomik krizin teğet geçtiği ülkemizde, Pınar gibi süt üretiminde, ülke çapında tanınmış bir markanın iş gücü yükünü azaltmak için kendi bünyesinde çalışan Öküzü direksiyona oturtmasından daha doğal ne olabilirdiki??:confused: Kendime kızdım ve hemen kavşaktaki lambaları kullanmak üzere geldiğim gibi geri döndüm...:cool:

Kaldırım geçitlerine,rampa önlerine araç park eden her kim olursa olsun polis, bldye aracı veya şahış hiç farketmez bir vatandaş olarak ve bir vatandaşlık görevimiz olarak insanca gerekli açıklamayı yaptığımızda inanın o kadar güzel sonuçlar ortaya çıkıyor ki :) Geçen alışveriş için çıktığımda bir polis aracının tam geçmem gereken bir yere aracını park ettiğini gördüm ve memur bey'e gayet olumlu şekilde bir açıklama yaptım, açıklamamın sonunda da bu park etmenizin diğer vatandaşlara yanlış bir örnek olduğunuda ekledim uzun uzun konuştuk. Gerçi acil durum karşısında park ettiğini açıkladı haklıda olabilir fakat benim konuşmam karşısında o kadar mahcup oldu ki anlatamam. Bu düşünceli uyarı için ayrıca tşkr etti, defalarca özür diledi ve sonuçta haklı olarak davamı kazandım :)) Karşımıza çıkan her engeli şiddet içermeden gerektiği gibi aştığımız da, mantıklı açıklamalar yaptımızda inanın kimse duyarsız kalamıyor ve duyarlılık konusunda da çember git gide büyüyor :) Bir kaç yerde tartışma, ceza kestirme veya çektirme gibi eylemlerim de oldu ama aşırıya kaçmadan tabiki :) Herkese engelsiz günler :)

Meyilsu :

Eğer burası Ankara olmasaydı dediklerinde haklı olabileceğini düşünebilirdim..Yaşadığım çevre açısından bu olayı değerlendiriyorumda senin anlattığın şekilde bir açıklamayı burada yapacak olursan büyük ihtimalle kocaman bir kargaşanın ortasında kalırsın..Burda insan yaşıyor demeye bile çoğu zaman çekiniyorum..Öylesine acayip ve hayvanların bile yapmıyacakları kadar kaba davranışlarla karşılaşıyorum ki..Görmüş olsan sende aynı tepkiyi verirdin..

Bir de şöyle bir durum var onu belirtmeden geçemiyecem eğer uyarıyı yapan kişi bayansa o zaman dinleniyor erkekse yandı...Meydan dayağına kadar gider bir durum var sonunda bu yüzdende uyarı falan yapamıyor ancak buradan yazabiliyoruz bunun olmaması gerektiğini..

Karabükte yaşıyorum bütün kaldırımlar engelliler için uyqun + şöyle bir durum war tam yaya qeçitlerinde var rampa buda daha qüsel bir kOlaylık.

GeBeRMiYeSiCe:
Söz konusu Ankara olunca haklısın demekten başka bir şans kalmıyor malesef. Çünkü Ankara'ya ne zaman gitsem müthiş bir sinir kat sayısıyla döndüm ve filmlerdeki gibi toprağımı öpesim geldi :)))))) Dün bu sözleri yazdım ve dışarı çıktım 50 m ilerde tam kaldırım girişine araç park edilmiş ve hemen araç sahibini buldum ve bu yaptığının yanlış olduğunu burası yayalar için yapılmıştır açıklamasına araç park alanı olmadığını da ekleyince adam o kadar utandı ki anlatamam :) sessini çıkarmadan paşa paşa çekti aracını. Bir daha yapamaması gerektiğini açıkça söyledim yani gereken her varsa söyledim :) Özür diledi bundan sonra dikkat edeceğine de söz verdi. Alışveriş merkezlerinde yada engelle karşılaştığım her alanda birebir yetkili kişilerle muhatap olduğumda anında sorun ortadan kalkıyor buda beni tüm engelli arkadaşlarım adına çok mutlu ediyor. Trafiğin en yoğun olduğu bir yerde taksi durağındaki beylerle inanırmısınız baya bir mücale verdik ve kazandıkda :) Hemen hemen her yazımın içeriğinde de belirtiyorum KOCAELİ bir engellinin yaşayabileceği en güzel bir yerleşim merkezi gerçekten.

O zaman size bu güzel yerin sefasını sürmek kalıyor sanırım bizede hakaret edecem ama kullandığım kelimelerdeki canlılara ayıp olacak bunlar farklı :D

rampa nedir

rampa yapanlar malzeme gitmesin diye kısa tutuyorlar o zamanda dik oluyor bir rampa standardı olmalı.rampa yanına park yapılmaz levhası veya resim konabilir ayrıca sürücü eğitimine rampa konularak öğrenmeleri sağlanır.

ENGEL TANIMAM :

Kusura bakmada kimi eğiteceksin bunlar zaten eğitimden kaçtılar en son hangi sirkti hatırlamıyorum :D

Eskişehir Belediyesini Tebrik ediyorum...
Eskişehiremi taşınsak acaba demeden geçmiyorum.....:)

bakalım o adam onun ne rampası olduğunu biliyormu birde o tarafı var.zaten rampa demeye bin şahit ister sanki kaldırımı biraz kırmışlar gibi bir görüntüsü var.engelli park yeri gibi tabela olsa dicem ama oda bi işe yaramaz gibime geliyor malesef ki

ben bu konuyu kac kez yazacaktım yazamadım bızım elazıgdada oyle ve bır turlu cozum bulanımıyor

merhaba arkadaşlar ben her seferinde böyle bir durumla karşılaştığımda güzel bir not yazıp sileceklere iliştiriyorum ne kadar faydalı olur bilmem ama enazından o anki öfkemi dile getirebiliyorum tavsiye ederim ;)

Bu tarz sorunları her zaman görmekteyim. Çarşıya gittiğimde engelli araç parklarında normal arabalar parketmiş, alışveriş merkezlerinde keza aynı durum söz konusu. Haklarımızı suistimal eden, empati kuramayan bu şahsiyetleri kınıyor ve acıyorum. Polise ilettiğimde ise cevap "N'apalım dinlemiyorlar, sende git başka yere çek aracını" oluyor :) Yurdumdan gülünç manzaralar.

konuyu yeni gördüm vallahi ne diyeyim önce resmini çekmişsin ondan sonra çiz geç arabayı. bi hak da iddia edemez. ben öyle yapıyorum şahsen :)

dr.weaver;

sen benim yaptığımı yap çiz geç arabayı.sıkıyosa dava etsin :)

Çözümmü arıyorsunuz, insanlar sadece kendilerini (ki ona krallığını diyenlerde var) düşünmeyi bıraktığı an engel filan kalmaz ortada. Bu 3 5 insanın dikkat etmesiyle olacak iş değil, nefes alan her insan ne zaman kendini düşündüğü kadar başka insanları da düşünme inceliğini gösterirse.. Kim bilir belki farkında olmadan bizde birilerini incitecek şeyler yapıyoruzdur..

Bu foruma uye bircok kullanicinin aksine ben sansli cogunlugun icindeyim ve herhangi bir engelim yok. Oyleki ailemde ya da cevremde empati kurmami sagliyacak engelli bir yakinim dahi yok. Ancak kaldirim inislerine ya da engelli park alanlarina park eden suruculeri gordukce ofkelenmemek elde degil. Sirf bunlari nereye sikayet edebilecegimi ogrenmek icin foruma uye oldum. Kimisi yaptiginin farkinda degil kimisi de umursamadigindan yapmakta muhtemelen bu ihlalleri. Sanirim cozum yolu toplumumuzun bilinclenmesinde, burda da gorev farkindalik sahibi bizlerde diye dusunuyorum. Yurt disinda gecirdigim ilk senemde ilk tespitim `yurt disinda amma cok tekerlekli sandalyeli insan oldugu` yonundeydi. sonadan idrak edebildim ki aslinda bizim engelli vatandas sayimiz da oldukca yuksek fakat bizimkiler yurt disindaki engellilerin aksine sokaga cikamiyor, haliyle biz de kendilerini goremiyoruz.

saygilarimla

Resimi göremiyorum iş yerimde olduğum için ama nasıl bir resim olduğunu tahmin edebiliyorum,

Dün akşam sosyal paylaşım sitesi olan Facebook sitesinde bir arkadaşımın ( kendiside bu sitede üye belki okur yazdığımı ) sayfasında sinirini öfkesini dile getiren bir resmini gördüm.Araç eski model 76 - 78 model renault yalan yok fotoları görünce fotoğraf merakı olduğundan heralde araba hoşuna gitti diye düşünmüştüm resime tıkladım oda ne :rolleyes:

Kaldırıma çıkılması inilmesi için yapılmış olan rampanın ününe sıfıra sıfır yanaşmış,yazacağım onca şey varken kendimi çok zor tutdum arkadaşımada saygısızlık olmasın diye :)
Aslında yazsamda çizsemde yine gören olmayacak duyarlı olan olmayacağı kesindi.Malesef memlekette sağlam gözüküp " BEYİN,ZEKA " ​özürlü benim tabirimle ARMUT çok memlekette :)

Hmm..:) Madem bahsi geçti fotoğrafı ekleyim hemen. Cepten çekip, saniyesinde sosyal medyada teşhir ediyorum böylelerini. Özellikle listemdeki arkadaşlar görsün diye, çoğunluğu engelli değil çünkü. Burada kendi kendimize yazdığımız yorumlardan haberleri olmuyor. İçinden geldiği gibi yorumunu yazabilirdin, okusunlar. :) Bizim dünyamıza uzaklar, tasavvur edemiyorlar sıkıntılarımızı. Her gün yüzyüze baktığın insanlar bile bazen çok saçma şeyler yapıyorlar, bilinçsizce. Sürekli altını çizmek lazım ki, zihinlerinde yer etsin.

rampakatili.jpg

rampakatili2.jpg

biz asla insan olamayız hiç umudum yok

Üst Alt