Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ankara B. alacağı otobüslerin herkese uygun olması için...

musti

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Ankara B. Belediyesi 450 Yeni EGO Otobüsü Alacakmış
Bu otobüslerin bir kısmının özürlülere yönelik alınmasın,ı yani tekerlekli sandalyeli arkadaşlarımızında kullanabileceği türde alınmasını sağlayamaz mıyız?
Bu konuda bir şeyler yapalım..?

Bence sağlanabilir gerçi onların düşünmesi lazım ama yine bunu görev edinebiliriz.

e-posta metni hazırlamaya ne dersin. e-pota adreslerini oturanboğa hatta metni bile sağlıyabilir.

üzerimize düşeni yapabiliriz diye düşünüyorum çünkü kendi adıma konuşmam gerekirse bende bir engelli vatandaş olarak mavi renkli belediye otobüslerine binebiliyorum tutunacak yeri olduğu için eski kırmızı belediye otobüslerine hiç binemiyorum bazen uzun süre bu yüzden durakta beklediğim oluyor her yerde malum metro yok engelli asansörü olan hiç arabada yok maalesef Ankarada böyle bir ek tertibatı olan hemde genel kullanımada açık olan arabalarda vardır muhakkkak olması gerçekten gerekli kesinlekle desteklenecek bir şey lütfen sevgili Ankaralılar hepimiz için gerekli bu otobüslerin alımı yönünde ne gerekiyorsa yapalım

Bu konu Ankaralı TEkerlekli Sandalye Kullanan Engelliler İÇiN Çok önemli.

Malesef Mevcut Otobüslerde bu düşünülmemiş Şöyleki bizim fazla Lüks çözümler değil tatmin edici çözümlere ihtiyacımız var zıra mevcut ekonomik durumda bunun olamıyacağı ortada.

Bir arkadaş belirtmiş hiç olmazsa birkaç tanesi Engellilere uygun olsun.
Burada arkadaşın UYGUNLUK kelimesinden anladığı eğer:

(((Fazla bir araştırma yapmadım basitçe baktım ilk bulduğum sayfa)))
http://www.stm.info/English/t-adapte/a-usa00.htm

Buysa haklı ancak eğer basit kolaylatıcı ve önlemlerin başta alındığı ise cevabım hayır...

Evinizden çıktınız yanlız veya arkadaşınız vb ile durağa varıldı.
Kırmızı otobüsler ki bunlara merdiveni tek kişinin geri çıkartması olası değil zıra ortada destek demir var.

(((Bu destek demiri yaşlı insanlar için çok önemli çunkü ona tutunmadan inmeler sakatlığa davetiye)))

Peki o destek demirin kaldırılması mümkün mü?
Yaa yok mu allah aşkına bilimsel bir çalışma ne yapıyolar ŞBP'cılar mimarlar...

Kısaca ne diyodum demin baktım google da engelliler + otobüsü aratın sonuçlar çıkacak eskişehir 2 otobüs izmir 1 yok adapazarı 1 ya bunun çözümü bu mu? Allah aşkına ya bu çözüm mü?

Ya arkadaşlar insanımız zaten yardımsever sığsa merdivenlere ve korkuluk olmasa zaten büyük bir kolaylık binmede olacak her otobüstede bir park yeri yani bu bukadar mı zor?

Yok ama siz çözüm için müdürlükler açın çayınızı yudumlayın al sana belediyecilik memuriyet araştırma görevlisicilik Tiyatrocu bir toplumuz herkes birbirine rol kesmekte o yüzden de bu ülkede tiyatrolara az raet olur ne gerek var her yerde zaten bir rol bir salon var...

Bu otobüsler kim alır ihaleyi kim yapar nasıl yapar ne kadar komisyon alır komisyonu ne yapar manavı kimdir bakkalcısı kimdir. Kasabındaki kıyma halis dana mıdır...

Ya gerildim ya. ya arkadaşlar şunu anladım bizim zeki insanlara değil idealist çalışkan insanlara ihtiyacımız var fazla zekiyiz vesselam şimdi birilerimiz içten gururlanacak gururlanalım sadece bir o kaldı zaten o da elden gidince ne olacak çok merak ediyorum...

Depresif bir ruh haliyle yazılan bir yazıdır...

450 OTOBÜSÜN İHALELERİNİN BU SIRALARDA YAPILACAĞINI VE 2006 ORTALARINDA HİZMETE GİRECEĞİNİ VE ESKİ OLAN KIRMIZI OTOBÜSLERİN KULLANIMDAN KALDIRILACAĞINI İ. MELİH GÖKÇEK'İN AĞZINDAN DUYDUM.
Yeni alınacak otobüslerin tamamının olmasada bir kısmının tekerlekli sandalyedeki arkdaşlarımız kullana bileceği şekilde alınması için bir şeyler yapalım. MESELA; Her otobüs hattında hepsi olmasada bir kısmının tekerlekli sandalyedeki arkadaşlarımızın bine bilceği şekilde olmasını sağlayabilirriz.
Tekerlekli sandalyedeki arkadaşlarımız evlerinden çıkamıyor. Bunlar bir yere gidecekleri zaman ya tanıdıklarının arabalarıyla veya taksi ile gitmek zorundalar, başka türlü evlerinden çıkamıyorlar.
Bunların en azından canları sıkıldığında KIZILAY'A VEYA ULUS'A GİDE BİLECEĞİ bir düzenleme yaptıra bilirsek iyi olacak.

SAYGILARIMLA.....

Ahmet YILDIZ kardeşim verdiğin destek için teşekkürler. Benim edebiyatım seninki kadar iyi değil(mesaj sayımdan da anlaşıldığı gibi) kusura bakma bu yüzden fazla güzel cümleler kuramıyorum. Her zaman desteklerini bekliyorum.
Ben yürüye biliyorum ama tekerlekli sandalyedeki arkadaşlarımın neler çektiğini bildiğim için bu konuyu gündeme getirdim.

Sevgili Musti ben Bilgi Edinme Hahhı Çerçevesinde Formu doldurup Yolladım.

Ancak takdir edersin ki bir kişin yollaması ve fikir beyan etmesi ile 100 kişinin belki 1000 kişininki farklı ancak fazla bir destek henüz gelmedi ancak arkadaşlar Eğer otobüsler alınmışşa veya ihale mevzuatı hazırlanmışşa geç kalmış olmuş veya olacağız kısaca konu çok açil eğer bunu değerlendiremezsek bir 15 yıl daha belediyeye sövmek zorunda kalan tekerlekli sandalyeli olan arkadaşlara rastlarız..

Konu: Ankara Büyük şehir Belediyesi 450 otobüs alacak otobüslerin Tekerlekli sandalyeye uygun olarak ihaleye çıkılıp alınması...

[size=6]Lütfen Bilgi Edinme Formunu siz de doldurup hazırladığım mesajı tabiki uygun görürseniz yollayın... [/size]
Adrese asagıdadır oradaki formu doldurun, İstenilen Bilgi veya Belgeler kısmına da aşağıdaki yazıyı kopyalayı yapıştırınız...
http://www.ego.gov.tr/bilgiedinme1.asp

Bu gün Büyükşehir Belediyesi EGO 450 yeni otobüs alacağı haberini aldık. Yıllardır otobüslere Tekerlekli sandalye kullanıcısı Engelliler Ulaşımda Otobüsleri kullanamadı ve Taksi vb araçlarla ulaşımlarını sağlamak zorunda kaldılar.

Bu gün bir fırsat doğdu bu fırsatı eğer iyi değerlendirebilirsek (ki bundan kuşkuluyuz) büyük bir soruna KÖKLÜ bir çözüm bulma şansına sahip olabileceğiz.

Burada cevaplanması gereken soru neden otobüslerin bir kısmı ENGELLILERE (özellikle Tekerlekli Sandalye kullanıcılarına) uygun olsun neden hepsi olmasın. Sonuçta ihale şartnamesi hazırlanırken buna yönelik maddeler konabilir ve böylece sorun kökten çözüm bulur.

Bizim Önerebileceğimiz Şeyler:
www.stm.info/English/t-adapte/a-usa00.htm#exiting
incelenmesi ve/veya uzman kişiler ile bağlantıya geçilmesi ve/veya 10 tekerlekli sandalye kullanıcısı bir denekle bu işin nasıl olması otobüste olması gereken kriterlerin belirlenmesi için Şehir Bölge Planlama uzmanları ve Mimarları ile bunun etüd edilip geç kalınmadan ihaledeki şartların belirlenmesi geç kalırsak 15 yıl daha bekleriz LÜTFEN bir an önce harekete geçilsin:

İMZA

Lütfen bu yazının gerekli birimlere ulaşmasında gerekli ihtimamı gösterin.

Ben de aşağıdaki mesajı yolladım:

Ankara Büyük şehir Belediyesi toplu ulaşımda kullanılması için 450 otobüs satın alacakmış.
Acaba bu otobüsler tekerlekli sandalye kullanımına uygun mu olacak?

Satın alınacak bu otobüslerin tamamının sakatlar, yaşlılar, çocuklar ve hastaların göz önüne alınarak, aşağıdaki bağlantıda yer alan standartlarda olmasını talep ediyoruz. Bu konuda belediyenin bir çalışması var mı?
Örnek otobüsler: www.stm.info/English/t-adapte/a-usa00.htm#exiting

Neden otobüslerin bir kısmı özürlüye yönelik olsun.

Birde bir kısmı olan otobüsümü bekleyeceğiz. Gideceğimiz yere.

yaw ne bu çarpıklık.

:eek: :eek: [size=7]Engelliye yönelik eklentisi olan araçların fiyatı çooooooook mu pahalı..... [/size]:eek: :eek:

Çarpıklık düşünce sistematiğimizde baştan sıtandatları belirleyemememiz bunu belirleyebilecek insanların önünü kapatıp küstürmemiz ihalelerdeki üçkağıtlar felan hiç saymıyorum bile...

İşin ehli insanları küstürmemiz...

Bir de tabi sesimizi yükseltip birey olarak taleplerimizin cılız kalması...

Engelliler.biz bana göre bağımsız bir platform olarak önemli girişim bir basamak olarak görüyürum...

Umarım Geç kalmayız...

ahmetyildiz' Alıntı:
[size=4]
Ancak takdir edersin ki bir kişin yollaması ve fikir beyan etmesi ile 100 kişinin belki 1000 kişininki farklı ancak fazla bir destek henüz gelmedi ancak arkadaşlar Eğer otobüsler alınmışşa veya ihale mevzuatı hazırlanmışşa geç kalmış olmuş veya olacağız kısaca konu çok açil eğer bunu değerlendiremezsek bir 15 yıl daha belediyeye sövmek zorunda kalan tekerlekli sandalyeli olan arkadaşlara rastlarız..[/size]

Dilerim otobüsler henüz alınmamıştır ve dilerim birileri bu sese kulak verir,
mail yollayın arkadaşlar, sessiz kalmayalım

belediye yönetimine engelliler.biz üyeleri olarak mesaj yollayalım.

alt yapısını bülent kardeşim oluşturursa neden olmasın.

iyi çalışmalar.

cevap geldi

Arkadaşlar cevap geldi Belediyeden:
kısaca :

www.ego.gov.tr/bilgiedinme1.asp
adresine tekrar göndermemiz gerekiyor...
Ben gönderdim...

[size=4]Sayın: Ahmet YILDIZ

İlgi: 21.05.2005 Tarihli 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Çerçevesindeki Başvurunuz.

İlgi kayıtlı başvurunuzdaki konusu itibari ile EGO Genel Müdürlüğünü ilgilendirildiği tespit edildiğinden 24.05.2005 Tarihinde adı geçen kuruma iletilmiş olup, taraflarınca size bilgi verilecektir.

Yine söz konusu başvurunuzun takibi ve adı geçen birimin çalışma sahasına giren konularda anılan kurumun (EGO Genel Müdürlüğü www.ego.gov.tr web) sitelerine başvurularak bilgi alınabilinir.

Bilgi Edinmenizi ve gereğini rica ederiz.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Merkezi Bilgi Edinme Bürosu[/size]

Bende dilekçemi gönderdim. Ankara da yaşayan birisi olarak inşallah taleplerimiz inşallah değerlendirmeye alınır. Ankara büyük bir kent çoğumuzun ikamet yerleri merkeze çok uzak örneğin benim gibi. Benim için ulaşım problem olmasada, arkadaşlarımın sevdiklerimin çektiği zorluklar kendim yaşamış gibi içimi acıtıyor. İnşallah bu sorunu ilgili yerler çözerler.

Yolladığım mail'e gelen cevap, dilerim olumlu sonuçlanır.....

[size=4]Sn. Çiğdem YÜKSEL

Bilgi edinme başvurunuz Kuruluşumuzca değerlendirilmiştir. Buna
göre;
Kurumumuz EGO Genel Müdürlüğü 450 adet solo (kısa) otobüs
alınması için çalışmalarını sürdürmektedir. Alım
çalışmaları sürdürülen otobüslerin engelli ve engelsiz tüm
yolcularımıza hitap edecek şekilde dizayn edilmiş olması
doğrultusunda çalışmalarımız sürdürülecektir.

EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ[/size]

Arkadaşlar EGo ve Ankara B.B. ye mail atarken bir de şunu sorsaydınız;1980 lerin sonunda toplu taşımda kullanılmaya başlanan ve 1990 ların başında ortdadan yok olan engelllilerin toplu taşımdan rahatlıkla faydalanmalarını sağlamak için dizay edilmiş ve orta kapısında gerektiğinde açılabilen rampa bulunan otobüsler nereye gitti. Bu otobüslerin dolaşımdan kaldırılmaısnı veya rampaları sökülerek kullanılması taliatını kim verdi?

Eğer cevap sayın gökçekse yeni alınacak otobüslerde engellilerinde rahatlıkla binmelerini sağlayacak tertibatın bulunmasını beklemek iyimserlik olmazmı. Eğer aksi olursa :shock: :eek: :) olurum doğrusu.

bulent yilmaz' Alıntı:
[size=4]Arkadaslar bilgi edinme yasası çerçevesinde Ankara büyükşehir belediyesince alınacak toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun olup olmayacağı doğrultusundaki bilgi talebime gelen cevap aşagıdaki gibidir.Takdirlerinize.

Sn. Bülent YILMAZ

Bilgi edinme başvurunuz Kuruluşumuzca değerlendirilmiştir. Buna göre;
Kurumumuz EGO Genel Müdürlüğü 450 adet solo (kısa) otobüs alınması için çalışmalarını sürdürmektedir. Alım çalışmaları sürdürülen otobüslerin engelli ve engelsiz tüm yolcularımıza hitap edecek şekilde dizayn edilmiş olması doğrultusunda çalışmalarımız sürdürülecektir.

EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ[/size]

Cevaplar hep aynı cümlelerle aynı elden cıkıyor gibi. Buna ragmen bu sorularımızı cogaltırsak bu konudaki beklentileri dile getirmiş olacagız. Umarım bütün arkadaslarımız bu mesajı çekmiştir.

Utandim, arkadaslarim Istanbul'da yasamalarina ragmen Ankara'daki otobus alimiyla ilgili sorumluluk ornegi gosterip ilgilenmisler, ben de simdi iki dakikami ayirip sizinle benzer mesaji yolladim, muhtemelen ayni cevap bana da gelir ama olsun, bir kisi daha fazlayiz. :)

--------------------

5 dk.sonra

otomatige baglamislar galiba, dakikasinda cevap geldi, hem de ayni cevap.. :)

evet bana da aynı cevap geldi ve biraz umudum kırıldı.
Sanki baştan savmak gibi olmuş.
Bilmiyorum bir yazı yazıp ulaştırma bakanlığına da göndermeyi düşünüyorum...

http://www.ubak.gov.tr/tr/alt/bilgi.htm
Yolladım diyeceksiniz ki orası yeri mi değil ama belki bir baskı olarak işe yarayabilir mi diye düşündüm...

Mesaj aşağıdadır...
Wordde form doldurulması gerekiyor form ise
http://www.ubak.gov.tr/tr/doc/gercek.doc
Bunu doldurdum ve
bilgi@ubak.gov.tr
mail adresine attım...

///////////////////////////////
Bu gün Büyükşehir Belediyesi EGO 450 yeni otobüs alacağı haberini aldık. Yıllardır otobüslere Tekerlekli sandalye kullanıcısı Engelliler Ulaşımda Otobüsleri kullanamadı ve Taksi vb araçlarla ulaşımlarını sağlamak zorunda kaldılar.

Bu gün bir fırsat doğdu bu fırsatı eğer iyi değerlendirebilirsek (ki bundan kuşkuluyuz) büyük bir soruna KÖKLÜ bir çözüm bulma şansına sahip olabileceğiz.

Burada cevaplanması gereken soru neden otobüslerin bir kısmı ENGELLILERE (özellikle Tekerlekli Sandalye kullanıcılarına) uygun olsun neden hepsi olmasın. Sonuçta ihale şartnamesi hazırlanırken buna yönelik maddeler konabilir ve böylece sorun kökten çözüm bulur.

incelenmesi ve/veya uzman kişiler ile bağlantıya geçilmesi ve/veya 10 tekerlekli sandalye kullanıcısı bir denekle bu işin nasıl olması otobüste olması gereken kriterlerin belirlenmesi için Şehir Bölge Planlama uzmanları ve Mimarları ile bunun etüd edilip geç kalınmadan ihaledeki şartların belirlenmesi geç kalırsak 15 yıl daha bekleriz LÜTFEN bir an önce harekete geçilsin:

Bu konuda EGO ile temasa geçildi ancak içimizi rahatlatan bir cevap verilmedi. Gönderilen mailde yuvarlak cümlelerle geçiştirilme tavrı dikkatimizi çekti bu konuda Ulaştırma Bakablığından Yardım talep etmekteyiz.

Bu formu lütfen dikkate alın aksi taktirde 15 yıl daha Tekerlekli sandalye kullanıcısı engellileri görmezden gelmiş olacaksınız...

Saygılarımızla...
Tekerlekli Sandalye Kullanan Tüm Engelliler ve Yaşlılar adına....

//////////////////////////////

Bu mesajları ankara buyuksehır belediyesi ozurluler ıdaresıne yollamak daha

doğru olur.Onların baglantılarının daha ıyı olacagını dusunuyorum.

EVREN DEMİR

5 dk.10 dk. standart cevap bana gelmedi.

Nihayet Cevap Geldi.

Sayın: Hatice BAYAR

450 ADET YENİ OTOBÜSÜN ÖZELLİKLE BELİRTTİĞİNİZ ADRESTEKİ OTOBÜSLERDEN
SEÇİLMESİ ; MALİ VE KULLANIMI BAKIMINDAN ALINMASI

MÜMKÜN DEĞİLDİR.BİLGİLERİNİZE E G O

yuh artık bişey diyemiyorum bu cevaba.
bende bir dilekçe gönderdim.2 hafta sonra bir cevap verdiler maille.klavyenin yazı karakterleri uyumsuz olduğu için abuk subuk harflerle yazılmış bişey geldi.yine mail gönderdim.tarafıma gönderdiğiniz mail okunamadığından yenisinin gönderilmesi diye.bugün nihayet aradılar telefonla beni.maili okuyamamışsınız fax göndereceğiz.ama dedim.şu herkese göndereceğiniz matbu cevapsa hiç istemem dedim.walla hanımefendi elimizde bir cevap var onu gönderiyoruz dedi adam geniş geniş.fax da gelmedi zaten.

bunların yaptıkları işe deeeee,bunlara daaaaa...ne diyim bilmemki yaaaa...Allah bildiği gibi yapsın hepsini!!!!!!!!!

Ya arkadaslar Mevlana, Yunus, Buhari sabri lazim bize ben ne diyeyim...

Yazida örnek olarak demişiz ki: bak bir firma böyle bir dizayn yapmiş ihaleye çıkarken bunu dikkate alın diye yazmışız gelen cevap ne :

Gel de üzülme ya arkadaş bir güzelce oku demi:

Bu kadar insan ne demiş
Demişler ki elde yeni bir fırsat var bu fırsatı değerlendirelim % 1 enfazla 2 maliyet fazlasıyla (esasında bu durum indirim sebebi bile olabilir euro fonlar var bunu devreye sok de ki kardesim boyle bir proje var gel katki ver bize) ama nerde o zaman avanta olmayacak

Lanet olsun
LANET OLSUN
başka ne diyeyim...

Ya insani bezdiriyolar...

Bir oku kardesim yaa

Arkadasla bu işin peşini Bırakmıyalım Ya bunlar Taksicilerle mi Çalışıyolar
Taksi plakaları mı var...
Arkadaşlar yeni bir yazi hazirliyayım ve yollayalım...

Gerçi bu proje Belediyenin Temizlik ve Tamirat Projesi kadar Elzem değil ama...

Eger varız derseniz basit cümlelerle (anlaşılamıyoruz) yeni bir metin hazırlayalım...

Sn.Ahmet YILDIZ

Bilgi Edinme Başvurunuz , Kuruluşumuzca değerlendirilmiş olup buna göre ,

Otobüslerimizin tüm yolcularımıza hizmet edecek özelliklerde

olması , buna göre seçim yapılmasını isteriz.ancak belirttiğiniz adresteki

otobüslerin seçilmesi (SANKI SANA ONU SEÇ DIYORUZ) mali ve kullanımları açısından tercihi mümkün görülmemektedir.

EGO GENEL Müdürlüğü

ahmetyildiz' Alıntı:
[size=4]Arkadasla bu işin peşini Bırakmıyalım Ya bunlar Taksicilerle mi Çalışıyolar
Taksi plakaları mı var...
Arkadaşlar yeni bir yazi hazirliyayım ve yollayalım... [/size]

Ben bu sitede ya da her nerde olursa olsun bizler için ne yapılması gerekiyorsa her zaman yapmaya hazırım, sonuna kadar.
Ama öyle etkili, vurucu cümleler kurma gibi bir yeteneğim yok :)
hazırlanırsa bir metin onu gönderirim ve çevremdekilerin göndermesine teşvik ederim elbette.

Ya arkadaşlar göz göre göre büyük fırsat kaçıyor.
Bir şeyler yapalım Bülen Acaba

Cemalettin Gürsoy
cgursoy@sabah.com.tr

Mail atsak bunu gazetesinde belirtir mi Belkli Medyanin ilgisi Çeker (çok zor adam köpeği ısırdı başlığını kullansa)

Bülent ne dersin...

Zaman açısından konu açil neler yapabiliriz...
Fikirler sunun Ego Duymuyor ki...

Ben Cemal Beye: Aşagıdaki mesajı attım...

Cemal beybelki yazınızda bu konuya değinirsiniz..
Aşağıdaki yazıyı Ego Bilgi Edinmeye yollamamıza rağmen bize okunmadığı açıkça belli olan aşağıdaki yazıyı yolluyorlar.
Cevap:
Sn.Ahmet YILDIZ
Bilgi Edinme Başvurunuz , Kuruluşumuzca değerlendirilmiş olup buna göre ,
Otobüslerimizin tüm yolcularımıza hizmet edecek özelliklerde
olması , buna göre seçim yapılmasını isteriz.ancak belirttiğiniz adresteki
otobüslerin seçilmesi (SANKI SANA ONU SEÇ DIYORUZ) mali ve kullanımları açısından tercihi mümkün görülmemektedir.
EGO GENEL Müdürlüğü

Ankara Büyük şehir Belediyesi 450 otobüs alacak otobüslerin Tekerlekli sandalyeye uygun olarak ihaleye çıkılıp alınması...

Lütfen Bilgi Edinme Formunu siz de doldurup hazırladığım mesajı tabiki uygun görürseniz yollayın...
Adrese asagıdadır oradaki formu doldurun, İstenilen Bilgi veya Belgeler kısmına da aşağıdaki yazıyı kopyalayı yapıştırınız...
http://www.ego.gov.tr/bilgiedinme1.asp

Üst Alt