Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Anı] Komik bir hayat hikayesi

ekin972

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar
Bu konuyu yazayı mı,yazmayayaım mı diye çok düşündüm.Sonunda yazmaya karar verdim.
Herkesin bir hayat hikayesi var .Benim hayat hikayemi anlatayım size.Hem acıklı hem de çok komik,hani traji-komik derler ya işte öyle bir şey.Ben kendi hayat hikayeme çok gülüyorum.
Ben engelli olduğum için başarmadım çok şeyi, insan olduğum için.Hani Tv’de, gazetelerde çıkar ya engellinin azmi şunu yaptırdı bunu yaptırdı diye.Ben çok şeyi insan olduğum için başardım,yoksa sakat bacağım yapmadı bunca şeyi.Sadece küçük de olsa bir şans verilmediği için atıl duruma bırakıldığı için engelli insanlar bir şey yapamazmış gibi görünüyor.Asıl engelli olanlar engelsiz gibi görünen insanlar.Kendi yapamadıkları şeyleri bir tarafı sakat insan mı yapacak düşüncesiyle,engellemekten başak bir şeye yaramayan insanlar.
Cehaletin en çok yaşandığı,bilginin ve bilimin kıt olduğu bir yerde doğmanın acısını hep yaşadım.Cehaletin,geri kalmışlığın kader olduğu bir yerde doğdum.
Ailem beni engeliyim diye okula göndermedi,Ne gerek vardı bir sakat insanın okumasına,okuyup da ne olacaktı ki.Okulda düşermişim,insanlar benimle alay edermiş v.s. İşte böyle bir ortamda-sevgili eniştemin emekleriyle-okuma olanağına kavuştum.Eniştem öğretmen,aileme hep bu kıza yazık etmişsiniz der dururdu ama kimse dinlemedi en azından okulları dışarıdan bitirsin derdi.Ailemden ses çıkmayınca beni ilkokul dışardan bitirme sınavlarına kayıt ettirdi.Orta okul,açık öğretim lisesine de eniştem kayıt ettirdi ve .Daha sonra üniversiteyi bitirdim.Şu anda çalışıyorum .Hayat bu kadar acımasız ve bu kadar komik.Bu sakat kızın okumasına ne gerek var diyen insanlar benim yapabildiğim şeyler karşısında karşısında hiçbir şey söyleyemiyorlar.tabi eniaştem olmasaydı,bana bu olanakları vermeseydi ben buralara kadar gelemezdim.
Bu olaydan çıkaracağımız ders; hiç kimseyi küçümsemeden o insana küçük de olsa bir şans verilmesi,yani imkansız gibi görünen şeylerin o kadar da zor olmadığını yaşayarak görebiliyoruz.Her insan bir cevherdir bunu iyi bir şekilde işleyerek ne kadar değerli olduğunu görebiliriz.

Teşekkür ederim menekse.Evet.söylediğin gibi başka söze ne hacet.
Dostlukla....

İyi ki yazdınız, sağolun. Böylesi hayat mücadelelerinin -kazanılsın ya da kaybedilsin- herkese çok şeyler öğreteceğini düşünüyorum.
Hedef belirlemek ve inatla o hedefe yürümek lazım...
Bir de herkese sizinki gibi bir enişte tabii :)

Teşekkür ederim Bülen Bey
Sizin önderliğinizde bizim de küçücük katkımız olabiliyorsa ne mutlu.
Evet,herkese benim eniştem gibi insanlarla karşılaşma imkanı versin.Benim eniştem öretmenlik görevini hakkıyla yapan,ışığıyla etrafını aydınlatan,aydın bir insan böyle insanlarla ne yazık ki sık karşılaşma imkanımız yok.Ama az da olsa var...
Dostlukla....

Demekki toplumumuz yeterince eğitilmiş değil eğitimin ve kültür farklılığın ne olduğu apaçık ortada iyiki enişteniz varmış sizi bu başarınızdan dolayı yürekten kutluyorum.
Azmin önünde hiçbir şey duramaz.

Merhaba Ekin. Ben herşeyden önce eniştenin ellerini öpmek istiyorum sonrada azmin ve başarın için seni kutluyorum.
Malesef toplumumuzda cahillik gelenekçilik bencillik diz boyu olunca şansına bir hayat yaşamaya mahkumsun.Sistemin de ne koruyuculuğu var nede güvenilirliği. Bunları birden değiştirmekte kolay değil ama değiştirmek için hep birlikte çaba göstermemiz lazım.
Sana güzellikler diliyorum.

muzox5
iyi niyet temennin için çok teşekkür ederim.

harikasın ekin , başarı beynimizde , engelimizde değil , yolun hep açık olsun

Teşekkür ederim Emine.Umarım hepimizin yolu açık olur.
Sevgiyle kalın.

EKİN'İN ENİŞTESİ, BENİM ANNEM, İZZET AMCANIN BABASI,MEHMEDİN ABİSİ EVET BİRİLERİ BİRİLERİNDEKİ IŞIĞI GÖRÜYOR KENDİ İÇERİSİNDEKİ IŞIK İLE DÜNYASI AYDINLANIYOR....... YA BU IŞIĞIN FARKINDA OLACAK ENİŞTESİ, ABİSİ, ABLASI, AMCASI,BABASI,ANNESİ OLMAYANLAR!... AYDINLANALIM VE AYDINLATALIM..

Evet Cemil çok haklısın.Bize ışığı gösteren birileri vardı.Ama o ışığı gösterecek kimsesi olmayanlar da var. Elimizden geldiğince ışığı insanlara götürmeye götürmek için çaba harcamamız lazım,ben kurtuldum her şey bitti diye olaylara bakmamak gerekiyor.
Şu anda arkadaşlaral Dernek kurma çalışmalarımız var,ama ekonomik olarak problemlerimiz var.Bu konuda ,bize yardımcı olacak birileri mutlaka vardır,en azından fikir olarak.Bu konuda bize yardım ederseniz çok sevinirim.Dostlukla kalın.

UZAK DEĞİLİZ ZATEN SİVASTAYIZ ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREV NE İSE YAPARIZ.

Haklısınız arkadaşım her insan bir ceferdir yeterkio Ceferi işlemesini bilelim gerekli imkanları sağlayalım .
çoğu Engellilerin yaşadığı pıroblemi sizde yaşamışsınız Okula gönderilmeme , yapamaz edemez gibi önyargılar hepimiz bunları yaşadık. ama allaha şükürler olsunki gösterdiğimiz çabalar sonuçsuz kalmadı emeğimizin karşılığını aldık yılmadan kendi ayaklarımız üzerinde durabiliyoruz.

Bazılarının engeli daha doğuştan başlıyor. Ben doğum sırasında yapılan yanlışlıktan dolayı kolumdan sakat kalmışım. Beni doktora muayeneye götürdüklerinde doktor "bu düzelmez, hareket edemez, yürüyemez bile" demiş. (Artık o zaman ne durumdaymışım bilmiyorum) Yani daha sorumluluk sahibi olan doktorlar bile ellerinden geleni yapmadan daha bu hayatın başındayken bize böyle bir teşhis koyuyorsa diğer insanlardan anlayış beklemek sanırım boş bir hayal olacaktır...

Başarından dolayı kutlarım seni ekin. Ne yapacağına karar vermek zaten başarmanın yarısı demektir..

merhaba
Teşekkür ederim Orhan.Evet,haklısın hayatta ne istediğini bilirsen gerisi kendiliğinden geliyor zaten.Önemli olan o cesareti gösterebilmekte.Hepimizin bu gayreti göstermesi gerekiyor.Umarım herkes hakettiği yerlere gelir.
Dostlukla...

TEBRİKLER. BAŞARINI KUTLUYORUM. ANCAK BU BAŞARI SEN SAKAT OLMASAYDINDA OLACAK BİR BAŞARIDIR MUTLAKA. AMA BİZLER ENGELLİ OLUNCA NEDENSE, SAĞLIKLI İNSANLARIN ÇABA GÖSTERMEDEN BAŞARACAKLARI, ANCAK BİZLERİN AZMİ OLARAK DÜŞÜNÜLÜYOR DEDİĞİNİZ GİBİ.

EVET ONLAR ANLAMIYORLAR HERŞEYİN BEYİNDE BAŞLAYIP ORADA BİTTİĞİNİ. BİZLERİN ZEKASINI UZUVLARIMIZDAN BİRİ OLMAYINCA YA DA İŞLEVİNİ TAM YAPMAYINCA KÜÇÜMSÜYORLAR. BÖYLE DÜŞÜNEN BEYİNLERİ DÜZELTMEK ZOR ASLINDA..

Teşekkürler Fatoş.Çok haklısınız.Einstein'in dediği gibi insanların önyargılarını değiştirmek atomu parçalamaktan daha zor.
Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle.

EKİNİN HİKAYESİ GERCEKTENDE DERS ALINACAK NİTELİKTE İLK EĞİTİM AİLEN BAŞLIYOR AİLE ENGELİNİ AŞAN SAKATLAR NELERİN YAPABİLECEĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR YETERKİ İMKAN VERİLSİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KADIRILSIN O ZAMAN FIRSAT EŞİTLİĞİ ORTAYA CIKAR NEDERSİNİZ

ABALI

Üst Alt