Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Anı] Herşeye hazır olmak...

hkucukaydin

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Liseyi bitirdiğim1993 yılında Üniversite sınavına girerek Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünü kazandım. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünü kazandığımı öğrendiğimizde ben ve çevremdeki herkes bana çok uygun bir bölüm kazandığımı düşünmüştük. Okunmayacak kadar çirkin, ve çok yavaş yazdığım için, kayıt olduktan sonra ailemle birlikte bölüm başkanıyla görüşmek istedik. Ben, annem ve bir aile dostumuz, adamla görüşmeye gittik.
Benim bu bölümü kazandığımı, fakat sınavlarda zamanında soruları cevaplamam mümkün olamayacağından nasıl bir çözüm bulabileceğimizi sorduk. Bölüm başkanı, bana bu türden bir yardımları olamayacağını, bugüne kadar sadece görme engelli öğrencileri olduğunu onların da kendilerine özel daktilolarının olduğunu söyledi. Anneme “siz çocuğunuzu ellerini kullanabileceği bir okula gönderin” diye bir de akıl verdi. Ben sanki heykel yapabilecek ya da seramik sanatçısı olabilecek biriymişim gibi...
Annem, engelli bir çocukla geçen onca senenin verdiği tecrübeyle şöyle karşılık verdi:
“Benim oğlum bu bölümü kazanmış ve bir şekilde bu bölümde okuyacak, biz bu soruna ya sizinle birlikte çözüm buluruz ya da sizin gıyabınızda çözüm buluruz” dedi. Adamın bir anda hali tavrı değişti “biz burada bunu çözebiliriz” demeye başladı. Daha sonra, arkadaşlarımın ders notlarından fotokopi alarak ve benim söylediğim, araştırma görevlerinin yazdığı sınavlara girerek mezun oldum.
Bu anıda önemli gördüğüm ve dikkatinizi çekmek istediğim iki konu var:
Birincisi, bazen en duyarlı olmasını beklediğimiz kişi ya da kurumlar hiç de duyarlı olmayabiliyor. O gün benim ve ailemin yaşadığı şaşkınlığı çok iyi hatırlıyorum. Psikolojik danışman yetiştiren bir bölümün başındaki insanın, benim gibi bir öğrencisi olmasından memnun olacağını düşünüyordum. Oysaki hiçbir zaman benim orada okuyor olmamı benimseyemedi. Dolayısıyla bir yere giderken ya da başvuru da bulunurken fazla bir beklentiye girmemekte yarar olduğunu düşünüyorum.
Bence engellilerin ve ailelerinin her zaman göz önünde bulunması gereken ikinci ve daha konu şu:
Engelli bizim ülkemizde sayısız zorluklarla karşılamakta. Bu zorlukların temelinde imkanların yetersizliğinin yanı sıra insanların duyarsızlığı da var. Engelliler ve aileleri hemen her gün karşılarına çıkan zorluklarla başa çıkmak durumunda kalıyorlar. Dışarıda, herkesin güç yetirebildiğini ezdiği bir dünya var. Benim ailem, bana inandıkları gibi, oğullarının arkasında durabilecek gücü de kendilerinde buluyorlardı. Bence engelliler olarak daima sınırları zorlamaya çalışmalıyız.

Süper, süper, süper.
Kim olursa olsun, hiçkimseye hakkımızı yedirmememiz lazım.
Yüksek bir özgüven ve aile desteğiyle her kapıyı zorlamalıyız.
Muhataplarımıza haddini bildirmeli ve bize ait olanı almalıyız.
Kimsenin önümüzde engel olmasına müsade etmemeliyiz.
Zaten onca engel varken, bir de yetersiz beyinli insanlarla uğraşmak gerçekten zor. Ama aşmak mümkün; hkucukaydin'da olduğu gibi...

Bizi anlamayanlarla mücadeleye devam. Ders çıkarılacak bir durum, o kişinin mail adresini verseydinde, protesto mesajı atsaydık.
Paylaştığın için sağol.
Saygı ve sevgilerimle.

Re: Herşeye Hazır Olmak

hkucukaydin' Alıntı:
Annem, engelli bir çocukla geçen onca senenin verdiği tecrübeyle şöyle karşılık verdi:
“Benim oğlum bu bölümü kazanmış ve bir şekilde bu bölümde okuyacak, biz bu soruna ya sizinle birlikte çözüm buluruz ya da sizin gıyabınızda çözüm buluruz” dedi. Adamın bir anda hali tavrı değişti “biz burada bunu çözebiliriz” demeye başladı. Daha sonra, arkadaşlarımın ders notlarından fotokopi alarak ve benim söylediğim, araştırma görevlerinin yazdığı sınavlara girerek mezun oldum.
Bırakın okumayı engelli çocuğunun evden dışarıya çıkmasını engelleyen aileler varken senin böyle bir anneye sahip olman çok güzel, aileler evlatlarının zarar görmemesi ya da başka sebeplerden dolayı topluma karışmasını engelledikleri sürece engeller aşılamaz ve işte asıl o zaman hep başkalarına muhtac olarak yaşamak zorunda kalırlar, senin ve ailenin mücadelesi başka yüreklerede umut olacaktır.

evet çideme katılıp bu gerçeği haykırmak için elimizden gelen ve gelmesi zor olan herşeyi yapalım :)

Sevgili Huseyin resmini koymasaydın seni tanıyamayacaktım.Nicini hukukcu gibi okuyordum surekli:) Yav oniki ofkeliden selo sen ben dur bakalım grubu buraya tasıyacagız galiba...(juri baskanı) :wink:

Haklısın

Sevgili Bülent,
Aslında haklısın, anlaşılması zor bir isim aldım. Bu isim de işyerinden bana verdikleri e-mail adıydı, bende de alışkanlık oldu. Nasıl gidiyor? Umarım keyfin yerindedir.
Sevgiler
Hüseyin

Dostum, hayatın gırtlagına geçirdigim pençemi sıkıp duruyorum.Anlıcagın sorun yok simdilik.Gerci hayat bir sıkmaya basladımı daha yahşi sıkıyor ama simdilik delikanlılıgın bizde kalmasına izin veriyor diyelim.Tiyatrodan sonra gorusemedik.Sende bi kayboldun pir kayboldun be dost.

MAALESEF TÜRKİYEDE ENGELLİ OLMAK ZOR, BU ŞEKİLDE BAŞARMAK TEK BAŞINAYSAN DAHA ZOR. BURADA AİLE FAKTÖRÜ GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ.
BEN ECZACILIK FAKÜLTESİ 1. SINIF SONUNDA KAZA GEÇİRDİM. EĞER AİLEM OLMASAYDI O FAKÜLTEYİ BİTİRMEM GERÇEKTEN ZORDU (MALUM MİMARİ ENGELLER). AMA BURADAN MARMARA ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN HEPSİNE HUZURLARINIZDA TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİYORUM, ÇÜNKÜ BANA HER KONUDA ELLERİNDEN GELEN BÜTÜN DESTEĞİ VERDİLER.
ŞİMDİ ÜZERİNDEN 10 YIL GEÇTİ, ECZACILIK FAKÜLTESİNİ DERECEYLE BİTİRDİM. ANCAK ECZANE AÇAR DİYE BEKLENİRKEN Kİ BUNU YAPMAK İSTEMİYORDUM BUGÜN BİR DEVLET HASTANESİNDE ECZACI OLARAK ÇALIŞIYORUM.
UNUTMAYALIM ARKADAŞLAR ENGELLER AŞILMAK İÇİNDİR VE NE MUTLU Kİ AŞABİLİYORUZ

Üst Alt