Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Anemi hakkında bilgisi olan arkadaşlar..?

asaygur

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Hangi şikayetle doktora gittiysem anemi diye ilaç verildi.
İlacı kullandıktan bir süre sonra iyileşiyorum. Fakat bir süre sonra yeniden rahatsızlanıyorum. sabahları pekmez önerildi kullanıyorum.
Bu konuda detaylı bilgisi olan arkadaşlardan bu rahatsızlığın etkileri ve tedavisi için doğal beslenme hakkında bilgi almak istiyorum.

Selam

[size=2]anemi (kansızlık) pekçok farklı şekilde tanımlanabilen kan rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu kan rahatsızlığını kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonlarında ve sayısındaki anormallik şeklinde ifade edebiliriz. Kırmızı kan hücreleriniz kırmızı rengini hemoglobinden alır, demir içeriği zengin protein oksijeni ciğerlerden vücudun diğer bölgelerine taşır. Anemi kırmızı kan hücrelerinin sayısını azalttığında ya da hücrelerin taşıyabileceği hemoglobin miktarını azalttığında vücudunuzun dokuları oksijenden yoksun kalır. Oksijen eksikliği tipik anemia türleri bulgularını üretir.bu anemi bulguları: Güçsüzlük, aşırı yorgunluk, solgun bir ten, nefes darlığı, düsensiz kalp atışıdır. Hatta çok şiddetli anemi felç, kalp krizi ve kalp tıkanıklığına da yol açabilmektedir. Demir eksikliği gibi bazı anemi türleri doğrudan kendileri rahatsızlığı yaratırken bazı anemilerde ise ardında dalak büyümesi ya da anti kanser ilaçlarının alımıyla sonuçlanan hemolitik anemia gibi bir hastalık yatmaktadır. Bazı anemi hastalıkları kolayca tedavi edilebilirken bazıları ise kronik ve hayatı tehdit edicidir. Sağda sağlıklı yapıdaki kan hücrelerini görüyorsunuz. Aynı biçimde ve büyüklükteki kırmızı kan hücreleri normal bir büyüme ve hemoglobin üretimini oluşturuyor.

en sık rastlanılan anemi türleri
demir eksikliğine bağlı anemi : Vücudun yeni hemoglobin oksijen taşıyan kırmızı hücrelerdeki proteini yaratabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Eksik demir alımı demir eksikliğine bağlı anemiye neden olur. Demir eksikliğine bağlı anemilerin neredeyse çok önemli kısmı bazı kronik kanamaların sonucunda meydana gelir. örneğin; burun kanamaları, basur, mide ya da bağırsak ülseri, polip, gastroenterital kanser ve aşırı adet kanamaları gibi... Vücut bu aşırı kanamalar sırasında yüklü miktarda demir kaybeder. Daha az görülebilen demir eksikliğine bağlı anemi demiri emme yeterli mide asiti olmayan daha yaşlı insanlarda da gelişebilir.

demire bağlı aneminin kendine özel bulguları:
yiyecek dışındaki şeylere istek. örneğin; toprak, buz, kireç taşı, nişasta gibi..
Ağız kenarında ve tırnaklarda çatlaklar
tırnaklarda biçimsizlik; kaşık biçimini almaları gibi..
Tahriş olmuş dil
aplastik anemi: Bu aneminin en ciddi olanlarındandır. Bu ciddi hastalıkta, vücudun kemik ilikleri kırmızı, beyaz gibi kan hücrelerinden yeterli miktarda üretemez. Aplastik aneminin yarıya yakının nedeni bilinemez. Bilinen nedenler kalıtsal kusurlardan radyosyana ve zehirli kimyasal maddelere ya da bazı belirli ilaçların etkisine kadar bir alanda yer almaktadırlar. Bazı virüsler ve kanserler de bu hastalığın altında yatan nedenlerden sayılabilir.

aplastik aneminin kendine özel bulguları:
sıkça oluşan enfeksiyonlar
deri altında görülen kan lekeleri
travma olmaksızın oluşan bere ya da çürükler
kendiliğinden oluşan burun, ağız, rektum, vajina ve dişeti kanamaları
ağız, gırtlak, rektumla ilgili ülserler
folik asit eksikliğine bağlı anemi : Vücudun yeterli kırmızı hücreleri yaratmak için folik aside ihtiyacı vardır. Folik asit olmaksızın kırmızı kan hücre üretimi düşer ve anemi ile sonuçlanır. Bu tür anemiler özellikle alkoliklerde çok sık görülür çünkü alkol folik asitin emilimini ve metabolizmasını engeller. Diğer nedenler bağırsak hastalıkları, kötü emilim hastalıkları, ağızdan alınan gebelikten korunma hapları, kanser için alınan çeşitli ilaçlar ve epilepsi.

Folik asit eksikliğine bağlı aneminin kendine özgü bulguları: Bu tür anemiler genişleyen kırmızı kan hücreleri ile karakterize edilirler ve aşağıdaki unsurlarla sonuçlanırlar:

Ishal
depresyon
şişmiş ve kırmızı bir dil

hemolitik anemi: çok sık rastlanmayan türden olan bu anemi vücudun doğal artık toplama metabolizması vakitsizce kırmızı kan hücrelerini yok ettiğinde sonuçlanır. Sonuç olarak, kemik iliği yeni kırmızı kan hücrelerini normalden 10 kat daha fazla üreterek bunu telafi etmeye çalışır. Bu yeni hücreler küçük ya da şekilsiz, vücut dokularına oksijeni taşımakta yetersiz olan hücrelerdir. Hemolitic aneminin nedenleri, dalağın genişlemesinden bağışıklık hastalıklarına, hemoglobin molekülleri ya da zar yapısının bozukluklarından kalan sorunlara kadar pek çok nedenle açıklanabilir.(orak hücre anemisi anormal hemoglobin molekülleri nedeniyle hemolitik aneminin bir türü olarak kabul edilir.) hemolitik anemi; zamanından önce gelişen hücrelerin ömrü kısa oluyor. Hücrelerin normal büyüklüğe erişmesini engelliyor ve üretimini azaltıyor.

Hemolitik aneminin kendine özgü bulguları :hemolitik anemi çok sayıdaki kırmızı kan hücrelerinin kısa bir sürede yok olmasıyla oluşan hemolitik krizlerin bir işareti olarak kabul edilebilir. Bu tür krizler aşağıdaki şekildedir:

Ateş
sırt ve mide ağrısı
titremeler
baş dönmesi
kan basıncındaki önemli bir düşüş
sarılık ve idrarda koyulaşma
dalağın genişlemesinden kaynaklanan anormal ağrı

kötücül anemi (pernicious anemia):
vitamin b-12 eksikliği anemisi: B-12 vitaminin emilimi için mide b-12 asıl faktörü denilen bir maddeyi salgılaması gerekir. Bu temel faktörün eksikliği bu nedenle vitamin b-12 eksikliğine neden olur. Kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerini üretebilmesi için b-12 vitaminine ihtiyacı olduğundan, yetersiz miktar anemiye neden olur. Bu tarz anemiler genelikle hayvan ürünlerini yemeyen vejetaryanlarda görülür.

Kötücül aneminin kendine özgü bulguları: Bu tarz bir anemi genişleyen kırmızı kan hücreleriyle (macrocytic anemia) karakterize edilir ve sonuçları:

Eller ve ayaklarda ürperme
bacaklarda, ayaklarda ve ellerde ve spastik hareketlerde duyum kaybı
sarı ve mavi renklerle ilgili olarak renk körlüğü türü
şişmiş, ağrıyan ve yanan bir dil
kilo kaybı
kararmış cilt
ishal
düzensizlik
depresyon
entellektüel fonksiyonların azalması

orak -hücre anemisi (sickle-cell anemia): Afrikalı amerikalılarda ayrıcalıklı olarak görülen bir tür ırsi hemolitik anemidir. Bu hastalıkta, kırmızı kan hücreleri hücrelerdeki oksijeni azaltan anormal hemoglobin formunu içerir. Sonuç olarak, hilal ya da orak şeklini alırlar ve dalak, böbrek, beyin, kemikler ve diğer organların kan damarlarından rahatça akamazlar. Bu, organlara zarar veren engeller yaratmakla kalmazlar ayrıca hilal şekilleri ile kırıcı ve dokulara oksijeni taşıyamama durumları söz konusu olur. Sonuç anemidir.

Orak hücre anemisinin kendine özgü bulguları: Hemolitik anemi türü olan bu anemi kandaki oksijen miktarını azaltan aşağıda belirtilen aktiviteleri takip eden krizlerle göze çarpar.

Enerjik egzersizler
yüksek rakımlı yerler
hastalık
aneminin aniden kötüleşmesi ---ağrı, ateş ve nefessizlik---bu krizleri işaret eder. Anormal ağrı çok şiddetlidir. Bu krizleri geçiren çocuklar çok şiddetli göğüs ağrısı çekerler.

kaynak[/size]

inşallah yardımcı olmuşumdur.

ben de de anemi hastaliği vardi bilmem sizin de benim gibi gözünüz saraliyor mu benim ki saraliyor kizartma ve yumurta yiyemiyordum hangi uzamana gitinizi bilemiyorum ama bu anemi hastaliğina hematoleji uzmani bakiyor ben gittim vede tahlililer sonuçu dalağimi aldilar eskisine bakarak biraz rahatim ben kayser deki hematoloji doktoruna gittim

sizede folbiol diye ilaç mi verdiler sari küçük bir hap bana da vermişler di

Anemi (Kansızlık) Nedir?

Anemi çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Kandaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliği olarak bilinen bu rahatsızlık, alyuvarların içinde bulunan hemoglobin maddesinin düşmesi ile açıklanmaktadır. Bu durum vücut dolaşımındaki alyuvarların sayısının düşmesi veya alyuvarlarda protein miktarının azalışının işaretçisi olarak kabul edilir.

Anemi teşhisi koyulmasından önce dikkate alınan alyuvar değerleri, yetişkin erkeklerde 13g/dL, yetişkin kadınlarda 12g/dL değerlerinin altına inmemelidir. Tek başına alyuvar sayısının değerlerin üzerinde olması anemi riskinin atlatıldığını söylemek için yeterli değildir. Alyuvar değerlerinin normal olduğu durumlarda da anemi hastalığına rastlandığı görülmektedir.

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

Anemi meydana gelme sebeplerine göre çeşitlenmektedir. Bizim bildiğimiz sıradan kansızlık uzun vadede ciddi sorunlara yol açabilecekken, hemen müdahale edildiğinde çok tehlikeli olmaz. Fakat her anemi türü için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Anemi türlerini özelliklerine göre şu şekilde sıralayabiliriz;

Demir Eksikliği Anemisi
Kan yapımının azalmasına bağlı ortaya çıkan anemi diye de adlandırabiliriz. Genellikle ağır ve uzun süreli adet kanaması olanlarda, ülser ve kanser gibi sağlık sorunu yaşayanlarda meydana gelen anemi türüdür. En sık rastlanan tür olan demir eksikliği anemisinde, ağızdan alınan tablet veya şuruplarla vücuda takviye yapılabilmektedir.

Megaloblastik Anemi
Karaciğer hastalıkları, tiroid bezi yetersizliği ve tüberküloz gibi durumlarda megaloblastik anemiden bahsedilir. Genellikle folik asit ve B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Oluş hızları normalden daha yavaş olan alyuvarların boyutları da daha büyüktür. Zamanında tedaviye başlanmazsa sinir sistemi bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Kronik Enfeksiyon Anemisi
Farklı nedenlerden dolayı kemik iliği yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi türüdür. Lösemi, verem, tiroid bezi hastalıkları ve bazı ilaçlar bu anemiye yol açabilir. Teşhis konulduğu an tedaviye başlanması gerekmektedir.

Akdeniz Anemisi (Talasemi)
Adını sıkça duyduğumuz Akdeniz anemisi, göz ardı edilmemesi gereken kalıtımsal bir sorundur. Talasemi olarak da bilinen bu tür daha çok İtalyan ve Yunanlarda görülmektedir. Başlangıcı demir eksikliği anemisine benzer ancak esasen hemoglobin üretimiminin gerçekleşmemesinden kaynaklanmaktadır. Kan nakli ile tedavi edilebilen Akdeniz anemisi, hastalığın ilerleyen dönemlerinde böbrek ve dalakta şişmeye sebep olabilmektedir.

Aplastik Anemi
Normalde kemik iliğinde üretimi yapılan alyuvarların, üretilememesinden kaynaklanan anemi türüdür. Radyasyona maruz kalma, benzin ve arsenik gibi zararlı maddelerin solunması sonucu oluşmaktadır. Çok sık görülmeyen aplastik aneminin bir de polisitemi diye bir çeşidi bulunmaktadır. Onda ise hemoglobin miktarı normalin 2 katıdır. Hastanın dalağında büyüme meydana gelirken, vücudun kırmızı renkte olmasına yol açar. Vücuttaki kanın normal seviyeye ulaşması için kanın alınması gerekmektedir.

Orak Hücreli Anemi
Genetik bir kan hastalığı olan orak hücreli anemide alyuvarlardaki hemoglobin bileşiminin orak veya yarım ay şeklinde olmasıdır. Şekilleri normalden farklı olan alyuvarların yaşam süresi kısalır, dolayısıyla hasta kansızlık yaşar. Genellikle siyahi ırkta görülen orak hücreli anemi bazen hiç belirti vermez. Bu durumda taşıyıcılıktan söz edilmektedir. Taşıyıcı eğer kadınsa, dünyaya getireceği çocuklarda da çok büyük olasılıkla orak hücreli anemi görülecektir. Hasta kan transfüzyonu (nakli) ile hayatını devam ettirmektedir.

Üst Alt