Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Amerika.. İşitme engelliler.. vs.

Gelişim Yolcusu

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
AMERİKA..İŞİTME ENGELLİLER..VS..

CNBC-e ‘de yayınlanan ER (emergency= acil servis) isimli dizi film..
Ağır derecede yaralı ve hasta olanlara hizmet veren bir acil servis bu..
Sürekli yoğun çalışmanın olduğu , buna rağmen çalışanların insani yönlerini de ortaya koyan konsepte sahip bir Amerikan filmi.

Aslında konumuz tam olarak bu dizi değil.. Bu acil serviste görev yapan bir uzman doktor.. Dr. Peter Benson..

Dr.Benson’un doğuştan işitme engelli bir kızı var..Bebeğin doğumu doktorun çalıştığı hastanenin ilgili servisinde gerçekleşiyor.. Bebek doğduktan hemen sonra yapılan işitme testleriyle duyamadığı anlaşılıyor. Anne - baba ilk başta panik oldularsa da kısa sürede toparlanıyorlar..Ve bir uzmanla görüşüyorlar..Bir eğitim uzmanıyla.. Neler yapabiliriz , nasıl yapabiliriz diye.. Bu arada küçük bir not.. Anne - baba ayrı yaşıyor ..Bebek annede.. Ancak baba da iş dışındaki vaktinin büyük kısmını bebekle geçiriyor.. Ve daha çok babanın davranışlarını gözlemleme şansımız var .. Baba başrollerden birinde çünkü..

Çocuklarının duymadığını doğumdan hemen sonra öğrenmeleri onlara erken teşhisin getirdiği avantajlarıda sunuyor doğal olarak.. Yardım aldıkları uzmanın yönlendirmeleriyle hem işaret dili hemde sözel-görsel-işitsel dil eğitimi veriliyor çocuğa.. Çocuğa (yoksa bebek mi demeliydim) işitme cihazı takılıyor alıştıra alıştıra.. Ama bebek işte! Hemen hergün bir kazaya uğruyor işitme cihazı.. Ordan burdan bulunup tekrar takılıyor sabırla.. Zaman zamanda tamire gidiyor hasar büyük olunca.. Bütün bunlar yıldırmıyor babayı.. İşitme cihazı ve terapilerle sözel dili kazandırılmaya çalışılıyor.. Bir yandan da doktor babamız ameliyat aralarında , boş kaldığı her vakitte bilgisayarına yerleştirdiği VCD'den işaret dilini öğrenmeye çalışıyor.. Ve öğrendiği kadarını da çocuğuna öğretmeye..

Evden uzak kaldığı zamanlarda görüntülü telefonla iletişim kuruyor kızıyla.. Ve bu telefon görüşmelerini çok ücra bir yere geçici görevle gittiği zaman bile aksatmamaya çalışıyor..Görüntülü telefon bulabilmek için kilometrelerce yol katetmek gerekse bile vazgeçmiyor..Kızıyla iletişimi koparmamak için..

Anne - babanın ayrı olduğundan bahsetmiştim yukarda.. Anne yeniden evleniyor.. Ve Almanya'ya gitmeye karar veriyor.. Baba kızgın.. Kıskançlık falan değil konu.. Anne kızı da götürecek Almanya'ya.. Baba kızgın.. Baba, anne evde yokken bakıcısından uygun bir biçimde alıyor çocuğu.. Ve oranın ilgili mercilerine durumu bildiriyor.. Yetkili kişiler anne - babayı karşılıklı görüştürüp uzlaşma sağlamaya çalışırken babanın kızgınlığı ortaya çıkıyor..

Kızının Almanya'da iyi eğitim alamayacağını düşünüyor..Ve de Amerikan İşaret Dili'ni değil, Alman İşaret Dili'ni öğrenmesinden endişeli..

Size son izlediğim tarih itibariyle (10 Ağustos) filmi özetlemeye çalıştım..Tabi sadece konumuzu ilgilendiren kısmıydı..

Bu filmden benim çıkardığım sonuçlar..
1. Amerika da engelli çocuklarda en az engelsiz olanlar kadar değerli.. Bunun için gerekli koşullar sağlanmış durumda.. Doğumdan itibaren kontrol altında herşey..
2. VCD formatındaki işaret dili öğreten program.. Erken başlanan sözel terapiler.. Bunların sigortadan karşılanması..Eğitime verilen önem.. Orası Amerika dediğinizi duyuyorum.. Tamam orası Amerika burası da Türkiye.. Çok mu zor bunları yapmak ya.. Üstelik yurtdışında örnekleri de var bir sürü..
2. Görüntülü telefon olayı çok güzel bir teknoloji.. Unutmadan cep telefonundan bahsetmiyorum.. görüntülü sabit telefon..
Ancak Amerika da olsa öyle heryerde bulamıyorsunuz bu telefonu.. Bu kadar kusur kadı kızında da olur herhalde..
3.Telefon deyince aklıma geldi. Bu film eski tarihli bir film olmamasına rağmen cep telefonu göremiyorsunuz insanların elinde.. Bi de doktor bunlar yani.. Çağrı cihazı var doktorlarda.Bu şekilde haberleşiyorlar.. Vah vah gariplerim görseler Türkiye'yi..Çift telefonlu yurdumuz insanını...
4.Annenin Almanya'ya yerleşme kararı.. Kızını da götürmek istemesi.. Babanın tepkisi.. Evet bu son madde..İlginç..Yoruma açık.. Yorumlayın , hadi ama.. en azından bir düşünün..

www.gelisimyolcusu.com

Selamlar,

Bahsettiğiniz bölümleri ben de izledim. Bir engelliye yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri; onu eğitim olanaklarından mahrum etmektir. Kurgu da olsa, dizideki babanın sevgisini ve çabasını takdirle izledim. Böyle güzel mesajlar veren diziler keşke bizim ülkemizde de çekilse.

Ve konuyu böyle güzel bir şekilde aktardığınız için teşekkür ederim.

Tabi ki, ABD propagandası var(dır) filmde, ama yine de bizi ilgilendiren, senaryoda çizilen perspektif...
Evet, keşke bizler de öyle duyarlı ve akıllı olabilsek. Ama nerdee!
LGS sınavına herkesle eşit şartlarda girmek isteyen işitme engellilerin ailelerine, Milli Eğitim Bakanlığı İşitme Engelliler Şube Müdürü Recep Özbay'ın verdiği cevaba bakın: "Ne diye uğraşıyorsunuz? Allah onları öyle yaratmış. Allah’ın veremediğini siz mi vereceksiniz? 124 Murat ile Mercedes’i yarıştırmak istiyorsunuz. Bu çocukları neden lise giriş sınavlarına sokmak istediğiniz anlayamıyorum? Kaynak "
Biz hala bunlarla uğraşıyoruz!!!

Evet, biz bunlarla uğraşıyoruz haklısın.. Ama gelecektede bunlarla uğraşmamak için bugün vargücümüzle elimizden geleni yapmamız gerekiyor..

Bizim yetkililerimiz, işitme engellilere yeteri kadar eğitim-öğretim veremedikleri için, onların sınavlarda başarılı olamayacaklarını düşünüyorlar.Kendi kehanetlerini gerçekleştiriyorlar..

Ama onlar hiçbir düzenleme yapmasada , hiç yardımcı olmasalarda eğitimini sürdürmüş, bitirmiş, nice sınavlardan geçmiş işitme engellilerin hikayelerini yazıyorum.. Bunlar sayın yetkililerimizin önüne bir dosya olarak konacaktır.. O zaman ne diyecekler merak ediyorum..

ARKADAŞLAR BEN HOCALARIMDAN DUYAMADIGIM İÇİN FAZLA FAYDALANAMADIM AMA GOZLERİMLE OKUYARAK BURALARA GELDİM HEMDE TURKİYEDE İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENLERİ ARASINDA KPSS SINAVINDA 39.CU OLDUM VE KADROLU ÖĞRETMENİM ,REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZINDE ÇALIŞIYORUM . GORSUNLER MURAT 124 UN MERSEDESLERİ GECTİĞİNİ (KESİNLİKLE SINAVI KAZANAMAMIŞ ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIMI KIRMAK GİBİ BİR NİYETİM YOK ÖVUNMUYORUM BUNU BİZİ AŞAGILAYANLAR İÇİN SOYLUYORUM YOKSA BU BENİM İÇİN NORMAL, YAPMAM GEREKEN DAHA COK İŞ VAR)

serhendi,
tebrikler! sizin gibi örnekler çoğaldıkça, diğer engelliler de umut ve moral bulacaklar...
başarılarınızın devamını dilerim.

benim öğrencilerimden ikisi kardeş,ikiside işitme engelli babaları kızlarını normal ana sınıfına göndermek istemiş 1yıl gitmişler sonrada benim çalıştığım iştme engelliler okuluna....
ikisinede daha küçük yaştan iştme cihazı takmışlar babaları çok ilgilenmiş...
yarıyıl tatilinde biyonik kulak için ankaraya gittiler 3ay okula gelmediler
ben tam oldu diye sevinirken geri döndüler yaşları büyük diye yapmamışlar...
kızlar olan biteni pek anlamıyorlar ama babaları o kadar umutlanarak gittikten sonra o kadar çaba harcadıktan sonra...
tam bir çöküş yaşamıştı...
evet burası da türkiye bir afganistan veya bir somali değil..
burada da var işitme engelli çocuğu için çırpınanlar...
ve bu baba kızlarını özel okula da gönderiyor işitme engelliler okuluna da hergün iki otobüs değiştirerek getiriyor okula....
bu çabayı gördükçe daha çok çaklışmam gerektiğini düşünüyorum....

Allah kolaylık versin o babaya da, tüm ana-babalara ve çocuklara da... Ve tabii bu çocuklara eğitim vermek için çırpınan siz değerli eğitimcilere de...

Bence biyonik kulak amelıyatı için cocukların yaşları buyuk kucuk diye ayırım yapılmaz bunun baska bır nedenı olmalı. sayın Nuran hanım bunu tekrar sormalarını rica edebilirmisiniz. Bu cocukların geleceğıyle oynamasınlar. Ayrıca meslektaşlarımıza Allahtan kolaylık. sabır ve basarı diliyorum

bir tek onlar değil biyonik kulak ameliyatı olmak isteyen başka öğrencilerde gitmişti.
3 yaş sınırı koymuşlar daha büyükleri için total işitme engelli olma şartı arıyorlar.
kızlarda biraz işitme kalıntısı olduğu için ameliyatta bu işitme kalıntısınında yok olma ihtimali olduğundan ameliyat olamamışlar.
saygılarımla...

ne saçma bir kural bu yaa!!!
bu tür kısıtlamaların amacı nedir Allahaşkına?
kendi karılarının yüz gerdirme operasyonunun parasını bile devletten karşılıyorlar, vatandaşa gelince böyle saçma kısıtlamalar getiriyorlar...

Üst Alt