Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ambulans şoförünün, doktorun ve hastanenin yaptığı haksızlığı nasıl aşabilirim?

üçgölge

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
benim oğlum omurilik hastası. kalçasında çok büyük bir yara açılmış durumda. o kadar büyükki kalça kemiği gözüküyor. devlet hastanesinde bakım merkezi adı altında birim kurulduğunu, ayrı bir doktorunun olduğunu, eve gelip sondasını değiştirmek, yarasına bakmak,pansumanını yapmak gibi görevlerinin olduğunu söylediler. gittim ve doktora söyledim. eve ambulansla geldiler. baktılar. yaranın çok ilerlemiş olduğunu, bu yüzden hastanede cerrahinin görmesi gerektiğini söylediler.
ambulansla gittik. ambulans şoförü bir bayan idi. oğlum 16 yaşında. ben ve annesi kan ter içinde ambulansa bindirirken doktor hanım ve ambulans şoförü sadece izlemekle yetindiler. indirirken de aynı şeyler oldu. cerrahiye gittik. baktılar ve perşembe günü getirmemizi söylediler.
geri gideceğimiz için tekrar ambulansların olduğu yere gittik. annesi ve çocuğa beklemelerini söyleyerek ben de bayan olan bakım merkezi doktorunun yanına giderek tekrar bizi götürmelerini istedim. o da bana, soför odasına giderek aynı soförü bulup bizi götürmesini söylememi istedi. şoför odasına gittim. bizi götürmesini istedim. o da bana doktora söylemen gerekiyor dedi. doktorun yanından geldiğimi, çocuğun ve annesinin dışarıda beklediğini, söyledim. bana, orada bekleyin ben gelirim dedi. ambulansın yanına gidim yarım saatten fazla beklediğimiz halde gelmedi. tekrar gidip hastane koridorunda bulup söylediğimde bana gidin ben geliyorum dedi.
5 dakika sonra geldiğinde ambulans anahtarlarının şoför odasında kilitli kaldığını kapıyı kilitleyenin de il merkezine gittiğini başımın çaresine bakmam gerektiğini söyledi. yoksa anahtarın ne zaman geleceğinin belli olmadığını söyledi. ben neden 40 dakikadan beri bu sorun varsa söylenmediğini, acil bir hasta çıktığında nasıl olacağını sorduğumda bana hakaretler yağdırdı. ben konuştuğumda ise neden laf anlamıyorsun cahillik etme de başının çaresine bak dedi.
bende doktora tekrar görüşmeye gideceğimi söyledim. ben doktorun yanına vardığımda telefonda doktorla görüştüğünü gördüm. olanları anlattığımda bu seferlik böyle olsun dedi. geri döndüm koridorda soförle karşılaştığımda neden laf anlamamakta ısrar ettiğimi söyleyerek yeni bir tartışma yarattı.
ticari taksi çevirerek oğlumu ve hanımımı eve bırakıp sağlık karnesine çocuğun ilaçlarını yazdırmaya gittiğimde ambulans şoförüyle doktorun koridordaki konuşmalarını bitirmelerini bekledim. doktor ilaçlarımı yazdıktan sonra hastane yönetiminin birdaha bize yani özürlü oğluma bakmamaları yönünde karar aldığını o yüzden birdaha çocuğuma bakamayacaklarını söyledi. bir daha çocuğuma bakmalarının söz konusu olmadığını söylediler.
bu olayda hastane çalışanlarının haklı yada haksız ayrımı yapmadan birbirlerini desteklediklerini gördüm. bir hastayı üstelik özürü olan bir hastayı nasıl kovabildiklerine şahit oldum. oradaki hastaların aman bunlarla baş edemezsin sus dediklerine şahit oldum. kaymakama gidersem şahitlik yaparmısınız dediğim kişilerin aman biz görmedik duymadık dediklerine şahit oldum.
şimdi ben oğlumu nereye götüreceğim? bir bayan ambulans şoförü bunları yapabiliyorsa helal olsun demek işten bile değil.
hakkımı nasıl arıyacağım? biri bana yardım etsin?

bulunduğun ilin il sağlık müdürlüğüne gidip şikayetde bulun bir an önce.

Bırakın il sağlık müdürlüğünü felan, doğrudan Vali'ye çıkın. Buraya yazdığınız metnin üstüne şöyle bir üst yazı ekleyin ve dilekçe şeklinde yazılı olarak Valiliğe başvurun. O ambulans şoförüne de doktora da "hastaya bakamayız" diyen hastane yönetimine de ceza verilmesini ve oğlunuzun tedavi edilmesini talep edin.

• Adıyaman Valiliği'ne,

Aşağıda kısa özetini aktardığım olay ... tarihinde gerçekleşmiştir. Mağduriyetimize sebep olan ambulans şoförü, doktor ve "artık oğlunuza hizmet vermeyeceğiz" diyen hastane yönetimi hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını, vatandaşa karşı takındıkları tutumun cezasının verilmesini ve oğlumun tedavisi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adınız Soyadınız
    İletişim bilgileriniz
Olmazsa, Başbakana, Cumhurbaşkanı'na kadar gideriz!

İl sağlık müdürlüğü ne yapacak acaba bu güne kadar neler yapmış bu il sağlık müdürlükleri yuh bu memleketin çivisi çıkmış be devlet olmuş deniz yemeyen keriz misali o memurluklara atananlara dır lafım o görevde olanlaradır aldığınız tek kuruş helal olmasın size ,

Bülent beyin dediği gibi valiye çıkın ama sakin özel kaleme danışmanınada değil valiye, çocuguda alın bence ,

ya bu sistemin denetleme kolları nerde bu insanları görevlere atıyorsunuzda nasıl oluyor sahte diploma ile 10 yıl devletin kadrosunda doktorluk yaptırıyorsunuz birde kabul edilemez olan lakayıt bi şekildeki kurum gibi başarı belgesi gönderiyorsunuz ülkemde kim işini dogru yapıyor ki ,

Kurumlar birbirine düştü üniversiteler aynı siyaset desen ortada görüş ayrılıkları demokrasiyi savunan yoksunlar biryandan müslümanız diyenler amerikalarda yaşamalar,

Ben bordro mahkümuyum maaşımı almadan tak diye vergisi kesiliyor yazıklar olsun 450 ytl kira veriyorum 510 ytl maaş alıyorum 3 senedir ondan sonrada müslümanız diye geçinin birde milletin ne kadar müslüman oldugunu tartışın kim dur diyecek allah aşkına kim hepsi aynı allah yardımcımız olsun.

herkese merhaba ,biraz önce valilik insan haklarına mail attım.1 ay içinde bana ulaşacaklarını söylediler.konuyu insan hakları kuruluna alacaklarını söylediler.birde sağlık bakanlığı hasta haklarına mail attım onuda 20 gün içinde cevaplayacaklarını otomotik mail atarak söylediler.yapabileceğim başka bir şey varmı bilmiyorum.konuya duyarlılığınız için hakan ,oturanboğa ve bülent'e içten teşekkür ediyorum.yalnız kalmıyacağımı bana hissettirdiniz. :p sonu nereye varırsa varsın takip edeceğim.

Bence valiliğe ayrıca gidip elden dilekçe verin. Oğlunuzun tedavisi için talimat versinler hastaneye..

Buna benzer bir olay benimde başıma geldi 5 yıl önce falan kanamam olduğu için ve o an evde annem dışında kimse olmadığı için ambulansla gitmem gerekiyordu hastahaneye bir arkadaşım bulunduğum yerin belediyesinin engelliler için ambulans hizmeti verdiğini söylemişti hast.giderken ambulansı çağırdık 1 saat içinde gelebileceklerini söylediler kanamam olduğunu bildirdiğimiz halde bu sefer 112 aradık onlar geldi çevredeki insanların yardımıyla araca nakledildim hast.girer girmez adam sendecilik başladı ultrason çekilmem gerekiyor fakat ultrason saat 12.00 kadar çekilebiliyormuş hast.bünyesinde sadece o saatten sonra mümkün değilmiş acil hasta bile olsan dışarıya sevk verin diyoruz herkes birbirine atıyor topu nihayetinde sevki aldık bu sefer araç lazım annem koşturuyor biz izin almadan götüremeyiz biryere diyorlar annem başhekime gidiyor rica minnet istemeyerek ambulansı veriyorlar sanki tapulu malları gideceğimiz mesafede 3-4 dk.yer neyse gidiyoruz bu sefer orda acil hasta kabul edemiyoruz diye bir cevap benden başka hasta olmadığı halde o an için annemin dil döküp yalvarmaları sonucu ultrosona alıyorlar nihayetinde ve ultrasonum çekiliyor tekrar hast.gidiyoruz sonucu göstermeye nöbetci doktor benim hastam değilsiniz bakamam diyor o an için kanamamı durdukcak bişeyler yapılıyor gidebilirsiniz deniyor yarın kendi doktorunuza sonuçları gösterirsiniz gerekeni o yapar deniyor eve gitmek için yine araç lazım yine rica minnet ama bu sefer işimiz var bekleyin işimiz bitsin götüreceğiz deniliyor işleride ambulansla başka bir hast.evrak yollamak şansımız varmış ki insaflı bir ambulans şöförüne denk gelmişiz o an (küfürle) burda hasta bekliyor hastayı götüreceğim sonra evrağı yerine ulaştıracağım dedi böyle bir olay yaşadım bende...

Aslında olayın büyüğünü 23 yıl önce kazamı geçirdiğim an yaşadım boynum kırık olduğu halde hast.ambulans veremeyiz demesi üzerine 45 km.yolu arabanın içinde oturarak,yatarak ve içinde düşerek gelmiştim bilincim açık ve herşeyi yaşayarak......

Ne yaparsanız yapın bir sonuç alamıyorsunuz ben il sağlık müd.şikayette bulundum ama her hangi bir gelişme olmadı...

itfaiye arabami kesip beni cikarmasi 20 dakika kadar surdu. o guzel gozlu melek gibi hemsire ters donmus arabanin sag koltugunda ben cikana kadar elimi tuttu helikopter tepemizde dolanirken bilincimin iyi oldugunu gorunce seni ambulance la goturecegiz dediler. arkadasin yazdiklarini okuyunca inanamadim bizlere sahip cikan kimse olmayacakmi LOKMAN efendi nerdesin diyesi geliyor insanin hulasa zor be kardesim tanri kolaylik versin ESENLIKLER

Kötü deneyimler olmuş. Ancak mutlaka İlin valisine sağlık bakanlığına hatta başbakanlığa kadar durum anlatılmalı.

Öyle ben hastaya bakmam deme hiç bir sağlıkçının harcı olamaz.

(Lütfen bu lokman ayvayı da bu kadar ön planda tutmayınız. Adamda sıradan bir miletvekili işte o kadar)

Üst Alt