Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Altılı Masa mutabakat metni ve engelliler

Engellektuel

Aktif Üye
Konular
71
Reaksiyonlar
4
Bildiğiniz gibi bu hafta 6 parti ortak politikalar mutabakat metnini açıkladı. Metinde "engelliler" diye özel bir bölüm var. İncelemek isteyenler için metni iletiyorum

Engelliler
• Kamuda engellilere yönelik hizmetlerdeki dağınıklığı giderecek, tüm hizmetleri tek bir çatı altında toplayacak, buna uygun güçlü bir kurumsal yapı oluşturacağız.
• Engellilerle ilgili veri tabanı oluşturacak, düzenli olarak güncelleyecek ve kamuoyuyla paylaşacağız.
• Ulusal Otizm Eylem Planını hayata geçireceğiz.
• Ülkemizin iç mevzuatını, BM Engelli Hakları Komitesi’nin Nihai Gözlem Sonuç Raporu doğrultusunda geliştireceğiz.
• Çalışma hayatındaki şiddet ve taciz olaylarına karşı başta kadınlar olmak üzere dezavantajlı tüm kesimleri korumak amacıyla ILO 190 sayılı sözleşmesini onaylayacak ve buna uygun alt mevzuat hazırlayacağız.
• Engellilere yönelik ayrımcılığı sona erdirmek için yeni hukuki düzenlemeler yapacak, kanunda mevcut olmasına rağmen uygulamada işlevsellik kazanamayan hükümlerle ilgili olarak cezai yaptırımlar getireceğiz.
• Engelli çocuğu olan ebeveynlerin yaşamlarını kaybetmeleri halinde çocuklarına kimin bakacağı konusundaki haklı endişelerini net yasal düzenlemelerle ortadan kaldırılacağız.
• Dijital dönüşümü ve evden veya uzaktan çalışma imkanlarını da dikkate alarak kamu ve özel sektörde engelliler için ayrılan mevcut kotaları dolduracağız.
• Kamuda çalışan engellilerin kendi eğitim, meslek ve yeteneklerine göre istihdam edilmelerini sağlayacağız.
• Engelli istihdamı konusunda engelli grupları arasında dengeli bir politika belirlenmesini sağlayacak, engelli kadınlar, işitme engelliler ve zihinsel engellilerin engelli istihdamından eşit oranda faydalanmalarını temin edeceğiz.
• Engelli bireylerin yetkinlikleri ve yapabilecekleri işlere uygun eğitim almalarını sağlayacak ve istihdam edilebilirliklerini artıracağız.
• Sosyal sorumluluk projeleriyle engellilere yönelik mesleki eğitimler ve sertifika programlarını teşvik edeceğiz.
• Engelli bireylerin yazılım, kodlama, siber güvenlik, e-ticaret uzmanlığı, büyük veri yöneticiliği gibi kalifiye eleman olarak istihdamını sağlayacak projeler geliştireceğiz.
• İş Koçları uygulamalarıyla engelli personelin işe, işyerine ve diğer personele uyumunu artıracağız.
• Engelli aylıkları, bakım yardımları ve malzeme desteklerini yüksek enflasyonu da dikkate alarak günün şartlarına göre güncelleyeceğiz.
• Engelli aylıklarını ve bakım yardımlarını belirlerken, hane içinde fert başına düşen gelir sınırını artıracağız.
• Engelli vatandaşlarımızın kullandığı protez, ortezlerin SGK katkı paylarını günün şartlarına göre güncelleyeceğiz.
• Engelli bakım ve kreş evleri açarak ailelere sosyal destek sağlayacak, engellilerin ve bakıma muhtaç yaşlıların günü birlik yararlanabileceği bakım evleri açarak bu kişilerin ailelerinin günlük ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacağız.
• Engelli çocukların ebeveynleri üzerinden sağlık yardımı alabilmeleri için en az %60 olarak uygulanan engellilik oranını düşüreceğiz.
• Engelli kadınlar için doğum öncesi ve sonrası izin gün süresini artıracağız.
• Engellileri, rehabilite edilmesi, sosyal hayata katılması ve sağlıklı bir hayat sürmeleri için spora teşvik edecek, hemen her branşta spor yapabilmeleri için gerekli altyapı imkânlarını hazırlayacak, başarılı milli sporculara teşvik primi verilmesi hususundaki esasları genişleteceğiz.
• Engelli Spor Kulüplerine Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinden sağlanan ödeneklerin miktarını artıracağız.
• Kamu kurum ve kuruluşlara ait sosyal tesislerden engellilerin indirimli olarak istifade etmesini sağlayacağız.
• Engelli bireylerin bağımsız yaşam ve topluma dahil olabilmeleri için gelişen teknolojilere uyumlu tıbbi cihaz, ilaç, test kitleri ve yapay zeka marifetiyle üretilen ürünleri stratejik sektör kapsamına alacak ve teşvik edeceğiz.
• Erişilebilirlik sorunlarını Evrensel Tasarım İlkeleri çerçevesinde çözeceğiz.
• Şehirlerin, kamu binaları başta olmak üzere iş yerlerinin, sinema, tiyatro gibi kültür merkezlerinin, eğitim kurumlarının ve toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uluslararası standartlarda uygun hale getirilmesini sağlayacak, bu konudaki denetimleri titizlikle gerçekleştireceğiz.
• Engelli bireylerin ikamet ettiği ya da öğrenim gördüğü caddelere uyarı tabelaları asılmasını sağlayacağız.
• Adil ve etkin bir Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği’ni hayata geçirecek, her kamu kuruluşuna başvuruda istenilen farklı sağlık kurulu raporu taleplerini sonlandıracağız.
• Sağlık Kurulu Raporlarının Dünya Sağlık Örgütünün standartlarına uygun olarak düzenlenmesini sağlayacağız.
• Kalıcı engellilik durumunun tespitinde; bir kereye mahsus olacak şekilde engellinin tüm engel durumlarını, gerekli olacak (tıbbi araç ve gereçleri, vb.) donanımlarını, eğitim gereksinimlerini saptayacak yeni bir sağlık kurulu raporunun düzenlenmesini sağlayacağız.
• Geçici engellilik durumunun tespitinde de engel derece ve özelliğine göre aynı şekilde yeni bir sağlık kurulu raporunun düzenlenmesini sağlayacağız.
• Kamu ve üniversite hastanelerinde engellilerin hizmet alımını kolaylaştıracağız.
• Bakım uzmanlarının ve özelikle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim verenlerin niteliklerinin arttırılması için burs ve istihdam garantili bütünleşik bir programı hayata geçireceğiz.
• Bakanlığa ait ve bakanlığın ödemesini yaptığı engelli bakım kurumlarında bakım hizmetlerinde kaliteyi arttıracağız.
• Habilitasyon ve rehabilitasyon hizmetlerinin mümkün olan en erken evrede başlatılmasını ve engellinin yerleşim yerine en yakın yerde verilmesini sağlayacağız.
• Özel bakım gerektiren engel durumları için sürdürülebilir, güvenli ve yüksek standartlar için devlet desteği sağlayacağız.
• Erken tanı için Sağlık Bakanlığının ve Milli Eğitim Bakanlığının işbirliği içinde çalışacağı bir sistem kuracağız.
• Doğum kaynaklı engelliliğin önlenmesi amacıyla önleyici sağlık hizmetlerine ağırlık vereceğiz.
• Otizmli ve Down Sendromlu bireylerin toplumsal hayata katılımı için erken tanı ve erken müdahale hizmetlerini güçlendireceğiz.
• SMA tedavisi konusunda tecrübeli uluslararası üniversiteler ile iş birliği yaparak öncelikle ilgili merkezlerde ve en kısa zamanda da uzmanların eğitimi ve teknoloji transferi yoluyla çocuklarımızın tedavisinin ülkemizde yapılmasını sağlayacağız.
• Çok disiplinli rehabilitasyon ekipleri oluşturacak, özel rehabilitasyon üniteleri kuracak, hastanelerde engelli asistanı sosyal hizmet uzmanı istihdam edilmesini sağlayacağız.
• Engellilerin hak ve özgürlüklerinin topluma aktarılabilmesi için, anaokulundan itibaren okul müfredatlarına eğitim programları koyacağız.
• Ülke çapında Erişilebilirlik Seferberliği başlatmak için Engelsiz Yaşam Dersini müfredata dahil edeceğiz.
• Toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla Ulusal Erişilebilirlik Haftası uygulaması başlatacağız.
• Engelli vatandaşlarımızın genel eğitim sistemi içinde her seviyede eğitim almasını sağlamak için bütünleştirici planlamalar yapacağız.
• Engellilere özgü okulları yaygınlaştıracağız.
• Engellilerin eğitim kuruluşlarına kabullerinde ortaya çıkan sorunları net yasal düzenlemelerle ortadan kaldıracağız.
• Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine yönelik gerçekçi ve sürdürülebilir bir destekleme programı oluşturacağız.
• Özel gereksinimli çocukların, örgün eğitim dışında aldıkları rehabilitasyon hizmetini ayda en az 40 ders saatine çıkaracağız.
• İşitme ve görme engellilerin, üniversiteler dahil, eğitimin her kademesinde rahat ve kaliteli eğitim alabilmelerini sağlayacağız.
• İşitme engelliler için Türk işaret dili sistemi oluşturacak, toplumun bu dili öğrenmesi için çalışmalar yapacağız.
• Engellilerin seçtiği alanlarda eğitim alabilmesi için mesleki habilitasyon, rehabilitasyon ve eğitim programları geliştirecek, bu programlarda kamu kurumları haricindeki tüzel kişiler ile gerçek kişilerin de gönüllü olarak hizmet sunabilmesini sağlayacağız.
• Örgün eğitim programlarına geç başlamış engellilerin eğitime dâhil edilmesi için düzenlemeler yapacağız.
• Engelli bireylerin okul öncesinden itibaren diğer öğrencilerle birlikte eğitim almalarını sağlayarak engelli bireylerin okullaşma oranını artıracak, kaynaştırılmış eğitimin altyapısını hazırlayacağız.
• Özel Eğitim İhtiyaçları belirlenmiş 0-36 ay çocuklarımız için ailelerinin bilgilendirilmesini ve desteklenmesini sağlayacak, üniversitelerimiz, yerel yönetimlerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içerisinde 6 aylık periyotlarda izleme ve değerlendirme yaparak gerekli eğitim hizmetini vereceğiz.
• Kaynaştırmalı Engelsiz Kreş projesi çerçevesinde engelli çocuklarımızın eğitim ve rehabilitasyonu için tamamı kamu kaynaklarıyla karşılanacak kreş uygulamasını tüm ülke genelinde hayata geçireceğiz.
• Özel eğitim okulları, Rehberlik Araştırma Merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile genel eğitim okulları arasındaki bütünleştirici eğitime ilişkin işbirliği ortamını güçlendireceğiz.
• Engelli öğrencilerin sınavlarda karşı karşıya kaldığı her türlü engeli ortadan kaldıracağız.
• “Ulusal Ebeveynlik Projesi” kapsamında engelli çocuklarımızın ailelerinin çocuklarının eğitim sürecinin her boyutuna aktif katılmaları seferberliğini başlatacağız.

engellilerin çalışma saatleri ile bir düzenleme yapılması gerekiyor bence. Normal sağlıklı bir insan ile çalışma saatleri nasıl aynı olur. Haftalık veya aylık çalışma saatlerinin azaltılması gerekiyor.

Cimere yazıp seçim öncesi istememiz lazım.

ne dusmesi veya saat kısıtlaması söz konusudur
akip ediyorsanız dünya genelinde çalışma saatlerinin 4 gune e indirgenmesi veya saat azalması tartısılmaktadır

ayrıca engelliler içinbir saat kısıtlaması engelli çalışanın görev tanımı ve kurum kaynakları ile alakalıdır

elbette az saat olması hepimizi memnun edecektir
ancak bunun getiri ve gmtrürülerini dusunur isek

sanırım saat azaltması değilde

hybrid veya uzaktan çalışma modellerinin bizlere bazı madde ve rahatsızlıklarda tanınması olabilir

ancak bastada dediğimgibi bu tamamen kurumunnn kaynak ları altyapısı veya kulturu ile gelişen bir süreçtir

gönül ister engelli yada engeglsiz tüm çalışanlar için verimli ve kısa sçalışma saatleri sunulsun veya uzzaktan çalışmanın faydaları ve erişilebilirliğini kapsayan altyapı ve doğacak riskleri kapatıcı giderler yuk olarak gozukmesin

ozi-82 engellilerin çalışma saatleri neden düzenleme yapılması gerekıyor ?
ve normal sağlıklı ınsanlara göre zaten ayrıcalıklısın hıc çalışma devlet sana yattığın yerden maaş versın adaletlı olur mu sence herşeyde zaten ıdarı ızınlı sayılıyorsun bu kadar da olmaz

En azından engellilerin sorunlarına değinilmesi güzel, neredeyse 5 milyon engelli var ancak EYT'liler kadar birlik olup sesimizi duyuramıyoruz.

Altılı ganyan dan Hayır gelmez :)

Bi umut altılı ganyan oynuyoruz ya tutarsa değil mi ? 😂
Baykar dan Allah razı olsun hevalcukler in korkulu rüyası İHA sihalar oooo misss yaparsa reis yapar
Kılıç hakkı olan Ayasofya artık cami müze değil
Istanbul un Fethi nin simgesi
Başörtülü komondo polis vs
20 senedir ne yaptı ne yaptı 😂

6'lı masa + mini tabure. Bu ekipten vatana millete hayır gelmez...

Arkadaşlar
sanırım bir yanlış anlaşılma var

bu post sadece bir metinde bizimle ilgili alanda bilgilendirme içerdiği için paylaşılmıştır

6lı masa iyi yada kotu dedikodusu yapmak için paylaşılmadıgını

forum kurallarına göre ötekileştirmek veya kişisel bilgiler veya dini siyasi görüşler üzerinden nahoş uslup içeren paylaşımlar eminim ki yöneticilerin yaptırımına maruz kalacaktır
OturanBoğa @admin
eksik hatalı veya yanlış bir bilgi sahibi isem düzeltmenizi rica ederim

dil din ırk siyaset gibi ayrıstırıcı ve ötekileştirici gönderilerin nefret söylemine paralel oldugunu vurgulamak isterim

diliniz ve dininizin sevgi olmasını dilerim arkadaşlar

OturanBoğa admin
forumda argo kullamak serbest bırakılmış sanırım
bu arada başarılı manipule girişiminden ötürü yukarıdaki mesajı yazan uyeye (kendi aramızda ulancığım diyoruz) atarı ile ünlü şehrimize 2 dk llık astral seyehat hediye edilmessini arzu ederim

ah ulancığım ah
sana kırmızı değil ama manipule cok yakısıyor :) bilessiiiiiinnnn

sizin masadan çok hayır geldi dımı? git enflasyona kurlara bir bak ta bunu yazmaya utan utan!!!

Yani entelektüel arkadaşımız diyor ki: “Susun, altılı masanın bu engelli politikasına/vaatlerine dırdır etmeyin, tenkit etmeyin. Ederseniz kulağınız çeker yöneticiler.”
Lâkin arkadaşımız bir noktada da haksız değil hani. Zira bir konu açılıyor ama yapılan yorumlar konuyu mecrasından çıkarıp alıyor başka alanlara, başka bir konuda tartışmaya götürüyor. Bu nedenle susalım ve dırdır etmeyelim, sadece ucu açık boş vaatlerle dolu, laf olsun torba dolsun misali maksadı ile hazırlanan ortak metnin içerisindeki engelli hakları kısmı ile ilgili konuşalım.
O zaman fikrimi söylüyorum.
Net bir plan yok.
Neyin nasıl yapılacağı net biçimde belirtilmiş değil.
Boş vaatler sıralanmış.
Vaat diye sıralanan şeyler zaten yapılmakta.
Engelli evleri açılış vaadini birileri daha önce de vermişti. Ne oldu? Kaç tane açıldı? Açıldı mı?
Ulusal erişilerbilirlik haftası? Ne bu şimdi? Engelliler haftası var da ne oluyor? Ne faydası oluyor Allah aşkına?
Hepsi hikaye, La Fontaine’den masallar. Geçiniz.

Kıymetli arkadaşımızın yorumu çok doğru. EYT’liler bir araya gelip haklarını aldılar ama bizler sıkıntılarımızı dile getirmek maksadı ile bir araya gelip de sesimizi çıkartamıyoruz. Çıkartamayınca da işte böyle başkalarının ellerinde oyuncak oluyoruz.
İşin özü ortak masanın engelliler ile ilgili boş vaatleri buruşturulup çöp kutusuna atılacak vaatler.
Selametle.

hocam süpersiniz :)
sizinle benzer dusuncelere sahibimbu arada

kedine sosyalist diyen ülke yönetmmeye aday adı xxx olan tüzel kişiliklerimn bile karga agaca cık dedi oynadıgını görüyoruz

aç bırak bağlı kalsın ı guzel guzel maddelendirdiği bu metin de sürdürülebilirlilik ve erişlilebilirlilik aadına ne goruyoruz acaba

komşulalr alışverişte görsün diyebiliriz

ve malesef ki ..............
boşlığu kimin doldurdugunun bir önemi yok yazılanalara çizilenlere bakınca

fırsat eşitliğinin erişilebilirliğin ve sürdürülebilirliğin hakim oldugu bir ülkenin utopya olarak gorulmediği gunler dilerim

sevgiler
alifatih1958

Son çıkan yönetmelik iktidarın yaptığı herşeyi berbat etti. Yüzde 90 altı araç kullanım yönetmeliği berbat. Hangi kafaya göre yapıldı. Inanılmaz acemilik.

çekemeyenler vermiş veriştirmiş gene:):)eyt diye bir şey geciyor yukarıda oda saolsun Kılıçdaroğlu söyleye söyleye zorla getirtti ama ne olup olacağı belli değil

Bu oluşumdan ( 6'lı masa ) hiç bir umudum yok... İbb Başkanlığı bunların partisinden değil mi ? Lösemi hastası ve tedavi gören bir işçiyi, işe gelmiyor ve ATM memuru algısı yaratarak işten çıkardılar. Böyle bir mermahetsizlik vicdansızlık yapanlardan nasıl umutlu olabilir ki insan ? üstüne bir de onuruyla oynadılar ATM memuru,işe gelmeden maaş alıyor karalamasıyla.

Siyasi olarak eleştiren olabilir, kötü diyen olabilir, bunlar yapamaz diyen olabilir vs. bunların hepsini anlarım ama açılan konu belli ki bir komisyonun oturup hazırladığı bir stratejik planı paylaşmak amaçlı açılmış.

Ben içeriği oldukça yetkin buldum. Yani kafadan sallama değil, iyi kötü bir araştırma sonucunda sorunlar belirlenmiş. Gerçekleştirilebilirse ne ala. Bence niyet bile önemlidir.

Siyasi olarak yaparlar yapamazlar kısmına girmeyeceğim ancak en önemli konulardan biri bence AKP tarafından lağvedilen Engelliler İdaresi Başkanlığı gibi bir yapının yeniden kurulmasıdır. Şu an engellilerle ilgili mevzuat ne yazık kı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, SGK, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı gibi çok başlı bir yapıya paylaştırılmış durumdadır. Bunların tek bir merkezde toplanması önemlidir.

Diğer taraftan, bunun bir eylem planı olmadığı konusunda eleştiride bulunan arkadaşlar haklı olmakla birlikte bu bir niyet beyanıdır, hükümet programı değildir. Elbette altının doldurulması gerekir. Ancak halihazırla 240 sayfalık, 2300 maddelik bir uzlaşma metinini okuyup analiz etmek bile çoğu kişi için çok zor iken bunun bir eylem planı şeklinde ortaya konulması sanırım 8-10 bin sayfalık 20-30 klasörlük bir dökümana yol açardı. Yani bu konudaki eleştirileri mantıklı bulmuyorum.

Bunları 6 lı masa yapar, yapamaz kısmına gelince... Bu bir siyasi görüştür. İsteyen istediği gibi düşünebilir. Ben de hepsinin yapılabileceğini düşünmüyorum. Bir kısmı iyi kötü yapılıyor zaten ancak, muhalefetçe bu tür sorunların gündeme getirilmesi, masaya konulması her halukarda iktidara yol göstereceği, iktidarı zorlayacağı için hak sahipleri açısından yararlıdır. Olaya biraz da bu gözle bakmak lazım.

Özet olarak, bence güzel bir çalışma yapılmış. En azından bir temenni ortaya konulmuş. Hemen pis deyip kötülemeden önce olumlu taraflarına bakmak lazım.

Lösemi hastası ve tedavi gören bir işçiyi, işe gelmiyor ve ATM memuru algısı yaratarak işten çıkardılar.

Arkadaşım bunun konuyla ne ilgisi var anlamadım ama yazdığınız şey zaten doğru değil. İster lösemi olsun, ister kalp hastası olsun, ister başka bir şey olsun bir kişi herhangi bir nedenle işe gidemiyorsa bunun yol ve yöntemleri bellidir. İster belediye, ister devlet dairesi olsun, isterse özel şirket olsun rapor almanız, geçici veya kalıcı malüllük almanız vs. gerekir. Sağlık nedeniyle çalışamayan bir kişinin de iş akdi hangi kurum olursa olsun sonlandırılır.

Bunun merhametsizlikle, vicdansızlıkla falan alakası yok... iş kanunuyla alakası var. Siz herhangi bir devlet kurumunda personel müdürü olsanız ve bu şekilde bir müsamaha gösterirseniz o ödenen maaşların tümünü sizden mahsup ederler.

Allah'ın izniyle, millet ittifakı %58 alarak ülkeye adalet huzur ve zenginlik getirecek. Takım tutar gibi parti tutma, yandaş kayırma dönemi sona erecektir.

HAzırlayanların ellerine sağlık. Eksikler ve küçük eleştiriler olsa da on numara bir niyet beyanı olmuş.

AKP'nin 20 yılda ülkeyi ve engelli camiasını getirdiği yeri beğenenler aynı ittifaka oy vermeye devam etsinler. Görelim bakalım ne olacak sonu :)

Ne 6(+1)'lı masa ne de Akp ve küçük ortağı. İkisi de gelmemeli :) Şahsen temelde desteklediğim oluşumlar olmadığı için hazırladıkları tasarılar benim için yok hükmünde.

Türk insanı çok naif'tir her sözü kaldırmaz eşek dersin kızarda sırtına binsen aldırmaz :)

20 değil 40 sene'de geçse bu millet sırtına bindirir sesi'de çıkmaz...Boşuna uğraşmayın....

Güzel paylaşım olmuş tşkler...

inanasım gelmiyor ama inşallah verilen sözler tutulur ...

Nerdeyse butun haklar teker teker geri alınmış hala bunlar( millet ittfaki)gelirse haklarımızı geri alirlarmıs ne kaldi ki geriye :rolleyes:

TÜRK MİLLETİ GELECĞEĞİNİ ZİLLET E TESLİM ETMEZ müsterih olun!! ONLAR ALLAH ın değil ANCAK ŞEYTAN ın izniyle İKTİDAR a gelirler. KİMSEN AFERİN BEKLEDİKLERİNE BAKIN, Ne demek istediğimi anlarsınız..

Şeytan demişken... Şeytan Türkiye'den istifa etmiş zaten, bana gerek kalmadı, ben bile terse düştüm demiş... Kesin bilgi!

[FONT=arial]Şunu söylemek isterim kılıçtaroğlu diyor chp o kafa bu kafa diyorlar gelirlerse ma[/FONT]h[FONT=arial]federler gibi yorumlar ve peki idrak edemeyen arkadaşlar chp nin sayasinde emeklilere ve bazı konularda sölemlerinden dolayı devlet ve şuanki akp chp nin her söledini işleme almadımı bu demek değlmidir adamlar ülkeyi yönetmeden yön vermedilermi emeklilere eyt ve bir çok şeyde chp söylemlerinden dolayı hak kazanılmadımı peki ee şimdi bu chp yada 6 tılı masa başa gelcek herşey [/FONT]k[FONT=arial]ötü olcak nerden biliyorsunki kötü olcak bilemessin daha öncesinde bir çok parti bileşti yönelilemedi ve dağıldı secimde yeniden yapıldı eyer başa gelir yürütülemezse saten seçime gidilir bir sene içinde ama bazı kazanılmış hakları chp sayasinde emekliler ve hak sayipleri aldı o yüzden tartarken bi kişinin kul hakkına girmeyin neyse hak eden ona göre verin oyunuzu
örnek vercem yaşım 51 ve ben hayatımda peyniri ya peyniri gecen gittim peynirciden alım dedin ezine peyniri 250 gram bile değil 79 tl aldım bi kira 1000 tl den olan 3+1 evler 2021 başı ve 2022 ortalarına doru bu fiyatlardada ama şimdi gel görki bir 1+1 kira şuan yerine göre değişiyor 4 bin tl den başlıyor yukarlara doru cıkıyor o bazı sesi cıkan arkadaşlar sölücem bu 2 kelimeye kafralarına soksunlar o kişilerin evleri kirada olmayan arkadaşlardır ev gecindirmeyen arkadaşlardır ben aldım maaşı dibine kadar harcıyorum giderlere gidiyor gel görki sesim cıkıyor haksızlık karşısında kendi menfaati için susan kendinden başkasını düşünmeyen insandır. ben kendi fikrim altılı masa artık gelir gelmez bilemem ama gelirse bir sene içince emeki maaşları ve kiralar emekli ve işçi aylıkları düzene girer yoksa secimden sonra bu insanlar sıkıntı cek----me----ye----de----vam-----ederler...
[/FONT]

Son düzenleme:
Benim de altılı masadan umudum yok. Her kafadan sesin çıktığı yerde iş yapamazsın.

turab

Demokrasi tam da bu çoğulculuk aslında. Tek adam, tek parti, tek ses demek diktatörlüktür. Sonunun nereye vardığını hep beraber yaşıyoruz. Sonda alamayan, alt bezini iki kere kullanmak zorunda kalan, emekli maaşları yarıya düşen, evde bakım maaşları yarıya düşen, engelli maaşları çöp olan, ehliyetleri iptal edilen, araba alma hakkı gasp edilen, tekerlekli sandalye, işime cihazı, ortez, protez vb. ihtiyaçları sgk tarafından karşılanmayan, emeklilik için sağlık kritelerlerinin değişmesi ile emekli olunamayan, kontrol muayenesi ile emekliliği sonlandırılan, hastanesinde doktorun, eczanesinde ilacın olmadığı, onlarca yıllık hastanelerin yıkılıp kara delik misali şehrin dışında devasa hastanelerin yapıldığı, geçmediği köprülerin, uçmadığı havaalanlarının, gitmediği yolların parasını ödeyen, 10 liralık işin 1000 liraya yapıldığı, korkunç borçla, cari açıkla, enflasyonla, yoksullukla ezildiğimiz, göllerin, derelerin, ormanların, denizlerin talan ve yok edildiği, adaletin soğuk ve büyük saraylarda unutulduğu, israfın, liyakatsizliğin, uyuşturucunun kara paranın, tarihi eser kaçakçılığının, mafyanın kol gezdiği, sahipsiz bir Ortadoğu ülkesi olduk çıktık. Ülkenin 1000 zengini ülke gelirinin %80'ine sahip. 13 kişinin varlığı 44 milyon kişinin varlığından büyük. Zengin, milyar dolarlık ultra zengine; orta sınıf, sürünen yoksula; yoksul, aç insana dönüştü. Engelliler ise bu piramidin en altında en sefil duruma düşürülenlerdir...

Burada 6'lı masanın niyetini ve kabiliyetini sorgulayan arkadaşları, yukarıda saydığım mağduriyetle ölümden beter yaşam süren arkadaşlarıma havale ediyorum. Umuyorum sizlere rağmen geniş bir mutabakat olacak ve bu halk bu bozulmuş iktidarı alaşağı edip yeni bir gelecek kuracak. Aksi halde AKP'nin yaptıkları yapacaklarının göstergesidir ve sonumuz da bellidir. Dolar 50 tl olur, borç bilmem kaç yüz milyar dolar olur, hapishaneler dolar taşar, mafya sokaklarda üniformalarla kol gezer, halk açlıkla sınanır... Allah korusun!

DJ_BORAN

Bayrağımızı indiremeyeceksiniz.
Vatanımızı parçalayamayacaksınız.
Devletimizi yıkamayacaksınız.
Ezanlarımızı susturamayacaksınız.

Ver mehteri :D

OturanBoğa

Tamamen katılıyorum size. Altılı masa tek umuduz bizim. Şu an bu sistemde paramparça oldu bütün birikimleri evim işim ekonımik sebeplerle zor duruma düştüm. Ülke durumuda hiç değil. Şu an tek tesellim asla şu anki iktidara oy vermedim. Asla vermem.

Üst Alt