Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akülü sandalyeye için ehliyet zorunluluğu mu var?!

tarikakn

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Eski adıyla SSK hastanesinde, bugün girdiğim sağlık kurulunda çalışan sigortalı olmama rağmen Akülü Tekerlekli Sandalye alabilmem için EHLİYET (Sürücü Belgesi) istiyorlar.
Ben böyle birşeyin yanlış olduğunu bilmeme rağmen ve doktorlara izah etmeme rağmen başarılı olamadım.
Gerçekten böyle bişey var mı? Eğer böyle bişey yoksa buna delil olabilecek bir yazıya ihtiyacım var...

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Resmi Gazete Tarihi: 29.09.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27012 (1. Mükerrer)

2008 YILI SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ

20.3.11.7. Akülü tekerlekli sandalye

Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya sakatlığının yanında

· El, ön kol ve kolun tek taraflı fonksiyonuna mani olan haller veya,

· Kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları veya,

· Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları,

gibi tekerlekli sandalyeyi hareket ettirememesi yada hareket ettirmesi halinde kişinin sağlığının tehlikeye gireceği durumlarda, bu durumlarının ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahisi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, erişkin veya çocuk nöroloji uzman hekimlerinden birinin yer aldığı sağlık kurullarınca düzenlenen sağlık kurulu raporunda belirtilmesi koşuluyla, akülü tekerlekli sandalye bedelleri Kurumca ödenir.

Trafik tescili zorunlu olan ve kullanımı için H sınıfı sürücü belgesi gerektiren motorlu malul arabalarının bedelleri Kurumca ödenmez. Ancak, SUT’un yürürlük tarihinden önce Kurumca temin edilmiş motorlu malul arabalarının bakım ve onarım işlemleri SUT hükümleri doğrultusunda yürütülür.

Akülü tekerlekli sandalye en az; elektronik kumandalı, kapalı devre sistemiyle yokuş aşağı bile hızı ve yönü ayarlanabilir, 6-12 derece arası eğimde kullanılabilme imkanı, taşıma için katlanabilir, hız limiti ayarlanabilir, 120 kg taşıma kapasitesinde, elektronik akü şarj cihazlı, tek veya çift akü kutusu ile 24 V akülü özelliklerine haiz olmalı ve ilgili firma tarafından iki yıl garanti, on yıl yedek parça bulunurluk garantisi, teknik destek taahhütnamesi verilmiş olmalıdır.

Akülü tekerlekli sandalyenin yenilenme süresi 10 yıldır. Bu süreden önce yenilenen akülü tekerlekli sandalye bedeli Kurumca ödenmez.

oturan boğa bana kızmasın;) bu eki ancak okuyabildim ve orda aradığım cevap varmış...Ehliyete Gerek yok tabii ki...

bu arada bir not daha vergi indirimi için aldığım raporada bakıma muhtaç yazmışlar. işçi bulmadan geri döndüm. allah hepimize sabır versin. Engelli olmak bazen çok zor ama mucadeleye devam...

o kurula bu yazıyla yeniden gireceğim sonucu yazarım...:)

Tabii ki ehliyet zorunluluğu yok. Doktorlar akülü sandalye ile Malul arabasını karıştırıyor.
Malul arabası, 3 tekerli benzinli araçlardır. Bunlar için H sınıfı sürücü belgesi gerekir... Kaldı ki, zaten artık Kurum 3 tekerli malul arabasını vermiyor. Yani kafa karıştıracak bir şey de yok artık...

Arkadaşlar hepinize teşekkürler hemde çok teşekkürler...

Bende maruz kaldığım durum karşısında gebzeli arkadaşım gibi heyetteki 1 doktorla tartıştım hatta heyetteki 1 doktorda benim fikrimi savundu. Ama yinede heyet başkanı bana fazla söz hakkıda tanımadan ehliyet gerekli diyerek dışarı çıkardı.

Fazla donanımlı değildim bilgim vardı ama ispatlayamadım bu sefer farklı gidicem birçok ispatım var artık...:D

oyle sacma sapan islerle kafani yorma...yeterki o salderyeyi surebiliyorun onlar sana inaniimazi yaptigin icin ..taktir etsin....(cogu bilir kursun yarasini)..

Hiçbir engeli olmayan birinden yürümek için ehliyet istiyolarmı???..:):)

sandalyeyi aldım biraz geç yazıyorum ama başardım :)
traji komik ama doktorlara rağmen ....:)

Üst Alt