Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akciğer ameliyatına yüzde kaç rapor verirler?

gunter

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
selamlar, sol akciğerimin 2/3 ü yani iki lobu alındı, yüzde kaç özür raporu alabilirim, bilgisi olan bir arkadaş varsa cevaplarsa sevinirim

akciğer ameliyatı 2 lob alınmasıyla karşılaşmamışlar, yorum yapamıyorlar. kimi iyi oran alırsın diyor, kimi fazla olmaz diyor

akciğerden ameliyatından rapor alan arkadaş var mı?

Konuyla iligli cetvelde tam olarak yer almayan durumlarda, cetveldeki benzer hastalıklar emsal alınarak ve onların oranları göz önüne alınarak oran belirlenir. Bu oranı belirleme yetkisi de sağlık kurullarındadır.
Göğüs hastalıkları ile ilgili olarak şu ibareler var cetvelde:

GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ
1-Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılacak;
a- Az etkilenme varsa 20
b- Orta derecede etkilenme varsa 40
c- Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse 80

NOT: *Yukarıda bahsi geçen hastalıklarda akut dönem geçtikten sonra ve optimal tedavinin ardından Klinik gözlem ve Solunum Fonksiyon Testleri ile değerlendirme yapılır. Solunum Fonksiyon Testlerinin karar vermede yetersiz kaldığı durumlarda arter kan gazları, egzersiz testleri, ekokardiyografi ve sağ kalp kateterizasyonu ile değerlendirme yapılır.
**Solunum Fonksiyon Testleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı veya SFT Teknisyeni tarafından yapılır ve sorumlu Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından yorumlanarak onaylanır, rapor içeriğine FVC, FEV1, FEV1/ FVC % oranları yazılır.
2-Akciğer ve/veya plevra tüberkülozunda verilecek karar tedavi sonunda ve 1. maddedeki fonksiyon bozukluklarına göre değerlendirilir.

NOT: *İlaca dirençli kronik tüberkülozlu olgular aynı şekilde uygun tedavi süresinin bitiminden sonra 1. maddedeki fonksiyon kaybına göre değerlendirilir.
**Ekstra pulmoner tüberkülozlu olgularda ise tedavi sonunda ilgili branş tarafından özür durumuna göre çalışma gücü kaybı belirlenecektir.
3- Akciğer, plevra ve toraksın diğer malignitelerinde onkolojinin ilgili maddesine göre değerlendirme yapılır.
4- Toraks cerrahisi uygulanan hastalar ( yıllık kontrollere göre) 1. maddedeki solunum ve dolaşım fonksiyon bozukluklarına göre değerlendirilir.
5- [Bu madde Aralık 2010'da yayınlanan yeni yönetmelikle eklenmiştir / OturanBoğa] Akciğer transplantasyonu olanlarda Özür Oranı % 70 olup, hastanın transplantasyon sonrası durumu 1. maddede belirtilen şekilde değerlendirilerek bulunan değer Balthazard formülü ile eklenerek kişinin özür oranı belirlenir.

eskiden yürürlükte olan özürlülük raporu cetvelinde akciğerden bir lop alındı ise % 20 eğer birden fazla lop alınmış ise solunum testlerine göre oran belirlenir diyor. eğer akciğerin tamamı alındıysa oran % 50 olur diyor, bu durumda çelişkili bir durum ortaya çıkıyor. sağ akciğer üç lopdan oluşuyor benim bu taraftan iki lobum alındı, sol akiciğer iki lopdan oluşuyor, bu duruma göre nasıl bir değerlendirme yapılır sizce, bu konudaki tecrube ve yargılamalarınıza sizi sürekli forumdan takip eden birisi olarak çok güveniyorum.

İnanın bilemiyorum. O kadar tıbbi bir soru ki... Belki benzer durumda olan arkadaşlar varsa ve soruyu görürse yanıtlarlar. Ben ne desem boş...

rapor için müracat ettim % 15 verdiler, yeni yönetmelik böyleymiş. bir akciğerin tamamının alınması % 30 oranında raporlanıyormuş

gunter Akciğer ameliyatı olan var mı sağlık raporları özürlü oranları hakkında

Arkadaşlar siteye bu gün üye oldum. Tam da akciğer ile alakalı raporlar konusunu inceliyordum, karşıma gunter arkadaşımızın mesajı geldi.

1999 yılında Ağrıda vuruldum sol kürek kemiğinden giren mermi göğüs bölgesinden kalbin hemen üzerinden çıkmış. Ağrı asker hastanesi ve Erzurum asker hastanelerinde ameliyatlar geçirmişim. İlk ameliyatta sol akciğerin tamamı alınmış 2 defa ölmüşüm vs. vs.

Benim hem sol akciğerimin tamamı hem sol kolumda hareket kısıtlılığı mevcut. 1999 yılında iş-kur'un sevkiyle Antakya devlet hastanesinden almış olduğum SÜREKLİ ve %60 oranında raporum mevcut. Fakat ben o rapor ve iş-kur vasıtası ile işe giremedim, hala da beni arayan soran yok.

01,12,2010 tarihinde mal müdürlüğü beni Dörtyol devlet hastanesine sevk etti ve oradan aldığım rapor SÜREKLİ ve %33, bu oranın içerisinde başka kalıcı rahatsızlığımın da etkisi var. Son bir aydır çalmadığım kapı kalmadı, bu siteden edindiğim bilgiler ışığında son rapora itiraz edeceğim bakalım sonrası ne olacak. Yardımcı olabilmişsem çok sevinirim sizin adınıza.

benzer bir sorun benim akadaşımdada mevcut oda %20 almıştı

Benzer bir sorun derken mesela nasıl. Bir de rapor aldığı tarihi biliyor musunuz?

raporu alalı bir yıl oldu akcigerinin bir kısmını aldılar ama ne kadarını aldılar bilmiyorum vergi indirimi için heyete girdi %20 aldı işkur için girdi %40 aldı her iki raporuda geçen yıl içinde aldı

Eminim iki raporu da aynı hastaneden aynı heyetten almıştır. Arkadaşın itiraz hakkı var, kullanmasını tavsiye ederim. Bu ülkede vatandaş yararına olan hiç bir şey görmedim. Ama haklarını yememek gerek gerçi, siyasetçiler de vatandaştır ve kendileri için kıyak emeklilik yasası çıkartmışlardı :)

ewet aynen öyle raporun ikisinide aynı hastaneden aldı hemde kısa zaman içinde arasında kaç ay var bilmiyorum ama birde arkadaşım ne gibi bir hakkı var biraz açıklarmısın

Aynı konulara tekrar değinmeye gerek görmüyorum. Oturanboğa adlı arkadaşımız bu konuları derinlemesine inceliyor. Formlarda "sağlık raporuna itiraz" yazarak araştır çok fazla bilgi var bu konuda.

akçiğer kist nedeni ile 4 kez akçiğer ameliyatı oldum 1996. 1998. 2001'de askerde, 2005 de de 4. ameliyat da sol akçiğerin tamamı alındı.
2010 yılında çorlu devlet hastanesi % 40 rapor verdi ..

Bülent abinin dediği gibi cetvel diyo ki s.f.t sonucuna göre az etkilenme varsa 20, orta etlilenme varsa 40, ağır etkilenme varsa 80..
ciğerin tamamının alınmasıda mantıken en az orta derece olur bence,,

vergi indirimi için baş vurdum.. ankaraya gönderdigimiz evraklarda s.f.t. test sonucu yokmuş. vergi dairesi hastaneye yazı yazdı elden yazıyı götürüp cevabı da elden 1 günde aldım ankaraya gönderdik,,

slm arkadaşlar

akciger ameliyatı olmuş bir arkadaşım teşhis:(
ORTA DERECEDE SOLUNUM YETMEZLİGİ, SOL PNOMÖNEKTOMİLİ)
bu durumuna 16.12.2010 tarihin çıkan yeni özürlülük oranlamasına göre % kaç rapor alabilir

bilgisi olan yardımcı olsun lütfen

%40 olarak görülüyor cetvelde. Yinede doktorların takdirine kalmış.

sol Pnömonektomi (akçigerin tamamının alınması)benim rahatsızlık da aynı % 40

forumlarda geçen 03124153206 nolu tel. aradım.... sonuç; rapor % 40 olarak t.dağ vergi dairesine gönderilmiş.yani %40 olarak almış olduğum rapor aynen onaylanmış.

tşkrrrr.darısı diğer varkadaşların başına ,,,,,,ocak ayının ilk haftası ilçe oldugu için ile gönderecegiz ordan ankara ya gitcek dediler,bugün telefonla sordugumda 8 şubatta t.dağ vergi dairesine gönderilmiş.dediler

görevimiz bülent bey forumda ve dışarıda birbirimize yardımcı olacagız ki engelleri aşalım.FORUM BANA ÇOK ŞEY VERDİ RAPOR DAN ,VERGİ İNDİRİMİNE, EMEKLİLİĞE KADAR ... bi çok arkadaşımı da bildiklerimle bilgilendirmeye çalışıyorum forumu da takip etmelerini söylüyorum,,

2006 yılında iyiyile kötü huylu tümör arasında bir tümör sebebiyle sağ akciğerimin üçte ikisi alındı, acaba özürlü raporu için müracat etsem yüzde kaç engelli raporu alırım. ileride nüks etme ihtimali olabilirde olmayabilir de dediler. bilgisi olan yada yorum katabilecek arkadaşlar bilgilerini paylaşılırsa çok sevinirim.

" s.f.t sonucuna göre az etkilenme varsa % 20, orta etkilenme varsa % 40" demiş yukarıda bir üyemiz. Sizin durumunuz da %20'ye karşılık gelebilir diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun,

62 yaşındayım, benimde sağ akciğerimin 2 lobu 2007 yılında alınmıştı. Ayrıca koah var. Diyabet ortalamam yüksek. Engelli raporu için müracaat ettim, 2018 Ocak ayına randevu verdiler. Sonuçu sizlerle paylaşacağım.

Forumda yazılanları okudum. Akciğer ameliyatı geçirdiği için engelli raporuna başvuran kimse yokmu? Biri deseki, ben başvurdum, yüzde şu kadar verdiler. Bilgi paylaştıkça çoğalan hazinedir. Rapor sonuçlarımızı yazarsa faydalı işler yapmış oluruz.

Merhaba. 2017 temmuz ayında rapor için başvurdum sol akciğerimin tamamı olmadığı için %40 rapor verdiler, diğer rahatsızlıklarımdan dolayı da %9 oran belirlendi. Raporum ağustos ayında sgk merkez sağlık kurulunda onaylanıp vergi indirimi aldım. Siz de rapora başvurup şansınızı deneyin bence.

teşekürler

başvurumu yapmıştım. 2018 yılı ocak ayına randevu verdiler. akciğerlerin tamamı 5 lobdan oluşur. 3 sağda, iki solda. benim sağ akciğerden iki lob almışlardı. + koah + diyabet. 60 yaşı geçenlere zate %10 baştan veriyorlar. %40 ın üzerinde bekliyorum.

rapor aldığımda nereden ne kadar verdiklerini sizlerle paylaşacağım.

Son düzenleme:
Yeniden Merhaba,

Daha önce söylediğim gibi ilk başvurumu paylaşıyorum.

Bu gün randevuya gittim. Doktor doktor hayli koşturdular. Ben, akciğer ve diyabet için rapor almak istiyorum ama psikiyatri, fizik tedavi, kbb, göz, vs hepsine teker teker gittim.

Diyabetten %20 verdiler. Akciğer ameliyatın ı kanser nedeni ile olmuştum. Doktor; "ameliyatının üzerinden 10 sene geçmiş, kanserden rapor veremem dedi ve sonra koah'tan %20 verdi.

60 yaşın üzerinde olduğumdan %10 da ondan verildiğini okumuştum.
Balthazard hesaplamasına baktım. %42.4 gösteriyor. 16 Ocak 2018 tarihinde heyete çağırdılar. Kesin sonuç oradan verilecekmiş.

Burada aranılan konuları bulmak çok zor. Sorunu olan gelip paylaştığı gibi, daha sonra da paylaşımlarına devam etse, öğrendiklerini paylaşsa, bir birimize çok faydamız olur. 16 Ocak'ta heyete çıkınca gene sizlerle paylaşacağım.

İyi seneler dilerim.

Üst Alt