Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ailelere sesleniyorum: Artık bu komleksi yenelim! [Yaşam]

Konular
8
Reaksiyonlar
0
buradan bazı engelli ailelerine sesleniyorum! artık engelli çocugunuzdan utanıp evlere hapsetmeyin! onları toplumdan uzak tutmayın
şu gerçeği unutmayın ki, dünyanın en fedakar anneleri ve babaları engelli çoçuk sahibi olan anne ve babalardır.
herkese saygı ve sevgilerle.....

zihni kardeşim doğru diyosunda bunu ailelere kabul ettirmek önemli :wink:

engelli cocuk

bunu asla yapmadik..kizimizdan utanmak ne demen..neden aileler bundan utaniyor..neden korkuyorlar acaba?benim kizim engelli ama dünya tatlisi..bugün babasi ve ben onu yüzmeye getirdik..suya girmedi korkuyor ama cok ama cok mutlu oldu..hemen hemen her gün onunlan geziyor ve her ortama sokuyoruz..inanin hem o hem biz mutlu oluyoruz..

selamlar

benim ailemde asla beni gizlemdi hatta benim tahsilimle çalışmalarımla gurur duyarlardı tşk ailem

Ailelerin engelli evlatlarından utandıklarını sanmıyorum. Benim ailem benden utanmıyor mesela.

Utanmakmi asla,onlar bizim dunyaya getirdigimiz evlatlarimiz,cigerlerimiz,insan nasil utanabilirki?eger varsa onlarida buradan esefle kiniyorum.

SLM

ARKADAŞLAR BİZİM BİR AİLE DOSTUMUZUN ÇOCUĞU VAR DOWN SENDROMLU İSTANBUL'DA
AİLESİ O KADAR İLGİLİ Kİ ASLA ONA ENGELLİ MUAMELESİ YAPMIYOR DOLAYISI İLE ÇEVRESİDE AYNI ŞEKİLDE O ÇOCUK HEP YANIMIZDA KENDİ YEMEĞİNİ HAZIRLAR SOFRAYI TOPLAR GÖRSENİZ O ÇOK SEVDİĞİMİZ BİR AİLE FERDİ
AMA BUNUN TEK SEBEBİ AİLESİ ASLA FARKLI DAVRANMAMAK GEREKİYOR BENCEDE

Ancak Arkadaşlar Burdaki Engelliler Okumuş elit kesim.

Ancak resmin bütününde olay o kadar parlak değil malesef.

Keşke Her engelli Türkiyede yeterli eğitime ve Gelir düzeyine sahip olsa...

Engelli bir çocuğu olan ebebeynin çocuğundan utanmaması için eğitimli ve belli bir olgunluga erişmiş olması gerekir.

Ha sorsanız utanmıyorum der çoğu ama tavır davranış ve hareketlerde bunlarıın izlerini kolayca görebilirsiniz.

Benim çevremde bile oluyor arkadaşlar...

Bir kısır dögü var aile utanıyor neden diye soruyor çevre de acıma ile karşılık veriyor bu aileyi daha da içine kapatıyor böyle sürüp gidiyor...

E peki çözüm nedir... Toplumun düşünce sistematiğinde bakış açısında varolan tarzı Başarılı örnek Engelliler le yıkmak...Tabi ki Engellinin iyi bir eğitim alması eğitimi alan engellinin çevresini eğitmesi...

Kısaca akşamdan sabaha bir olay değil...

BENİM AİLEM TAMAMEN BENİM YANIMDAYDI ÖZELLİKLE BABAM ARKADAŞ GİBİYDİ BANA BENİ ERKEK ÇOCUĞU GİBİ SOKAĞA SALAR DİĞER KARDEŞLERİMDEN ÇOK SORUMLULUK VERİR VE HAYATI YAŞAMAYI VE DIŞARDAKİ HAYATI GÖRMEMİ SAĞLARDI İYİ DE ÖYLE YAPMIŞ YAKLAŞIK 10 YILDIR EVDEN DİSARDAYIM BAŞKA ŞEHİRLERDE ÇALIŞMA HAYATINA ATILDIM ONUN DESTEĞİ SAYESİNDE CESARETİM ARTI PISIRIK OLMADI :)

Zamanla engelli aileleride bilinçlenecek.

Bunun bir suç olmadığını, çocuğuna farklı davranmayı bıraktığında.

Engelli çocuğunun hayatla nasıl başa çıktığını göreceklerdir.

engelli cocuk

merhaba

dün aksam kizim ilk defa:anne bende asagida yürüyecegim dedi..babasi onu kucaginda tasiyordu ve birden bunu söyleyiverdi..önce sasirdik sonra toparlandik..kizim sen yürüyemiyorsun dedik ama deniyelim dedik..onu babasi tuttu ve yerde adim atmaya calisti ...cok mutlu oldu..

sevgiler

ARKADAŞLAR AHMET YILDIZ ARKADAŞIMA KATILIYORUM...Ben doğuda yaşıyorum.kendi memleketimde yani vanın erciş ilçesinde en iyi durumda olan benim.şanslıyım galiba.bakıyorumda benim durumumda olanların büyük çoğunluğunu aileleri dilenciliğe sevketmiş.gördükçe içim acıyor.içim acıyor ama kızmadanda geçemiyorum.

neyse ya bu konu beni çok sinirlendiriyor.yanlış bir şeyler yazabilirim.en iyisi susmak.... :arrow: :arrow:

GERCEKTEN AILEME SIZIN HUZURUNUZDA BIR KEZ DAHA TESEKKÜR ETMEK ISTIYORUM KI NE KADAR TESEKKÜR ETSEM INANIN AZDIR.BEN 9 AYLIKKEN BEYIN FELCI GECIRDIKTEN SONRA DOKTORLAR AILEME''BU COCUK NE YÜRÜR NE KONUSUR NE KENDI BASINA OTURABILIR ,BU SEKILDE YATALAK BIR VAZIYETTE HAYATINI SÜRDÜRMEK ZORUNDA ''DEMISLER .GERCEKTEN EVLADI HAKKINDA BU SÖZLERI DUYMAK BÜTÜN ANNE VE BABA ICIN BÜYÜK BIR YIKIM OLSA GEREK :(((AMA ALLAHA COK ŞÜKÜR AILEM HICBIRZAMAN UMUDUNU YITIRMEMISLER VE BENI KASTAMONUDAN ANKARA HACETTEPE ÜNIVERSITESINE 12 SENE HAFTA BIR TEDAVIYE GETIRIP GÖTÜRMÜSLER. ALLAHIN IZNIYLE VE ONLARIN BÜYÜK MÜCADELELERININ SONUCUNDA SUAN HEM KONUSUYOR HEM KENDI IHTIYACLARIMI KARSILAYABILIYORUM ÜSTELIK ÜNIVERSITEYI BILE BITIRDIM YANI BUNLARIN HEPISI AILEMIN BANA VERDIGI DESTEK SAYESINDE GERCEKLESTI:))))HALEN DE DESTEKLERI DEVAM ETMEKTE :)))

Nuraycigim aileni gercekten verdigi sabirli mucadeleden dolayi kutluyorum.

AİLELERİMİZ

SAYIN ENGELLİ AİLELERİ.ENGELLİ ÇOCUKLARINIZDAN UTANMAYINIZ VE AKSİNE ONLARI HAYATA BAĞLAMAK İÇİN UĞRAŞIN.DIŞARI ÇIKARTIN VE SOSYAL OLMASINI SAĞLAYIN.İNANIN BUNA İHTİYAÇLARI VARDIR.

bende utandıklarını sanmıyorum.bence sadece dışarı çıkarmama nedeni eskiden ve şuan hala bazı şehirlerde düzene girmemiş olan ENGELLİ SOKAK ve CADDELER.eskiden toplu taşımalarda ve özel ve ticari araçlar bu kadar fazla değildi.engelli dernekleride sayıları var dencek kadar azdı.hatta şuan ismi olupta hala bir faaliyet göstermeyen kurumlar var.ben hala Denizlide yolda tekerlikli sandelyeyle rahat yüreyemiyorum.yayalar sağolsun geliş gidiş yönünü hala bilmiyor kaldırımlar karmakarışık birde öfleyip püflüyor.bazen tekerlikli sandelyeyle kaldırımda takıldığım anlar oluyor inanırmısınız herkes (1 ;2 kişi hariç)yardım etmekten kaçıyor...
aileler değil toplum utanıyor ve horluyor eğer onlarada benimseyip :roll: bir elimizdende onlar tutsa engelliler daha çok dışarıda olur.

ENGELLİ ARKADASLAR KENDILERINDEN UTANIYOR DESENİZ İNANIRIM
AMA BİR ANNE EVLADINDAN UTANMAZ.BABAYI AYRI TUTUYORUM BU KONUDAN CUNKU ANNE YUREGI GIBI OLMAZ BABA.SEVGI FARKI VARDIR.BÖYLE BİŞEYİN OLMASI ZOR Bİ DURUM KENDI CANINDAN OLMUS BİŞEYDEN.AKLIM ALMAZ BUNU.SEN SAHİT OLDUN MU ZİHNI BÖYLE BİR OLAYA

BENİM AİLEM ÇOK DÜŞÜNCELİ HERYERE BENİ GÖTÜRMEK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPARLAR AİLEME ÇOK ŞEY BORÇLUYUM BEN ONLARI ÇOK SEVİYORUM
AMA MALESEF BÖYLE AİLELERDE ÇOK YA :cry: BUNA BURADAKİ AİLELERLE KARAR VERMEK BENCE HİÇ SAĞLIKLI OLMAZ

ben bu tur sıkıntıları vaktı zamanında cok yasadım arkadaslar... aılemıde mazur gormekten ve onların cahıllıklerıne vermekten baska carem olmadıgı ıcın bu gıbı konular hıcbır zaman evde buyutulmedı.. ama anne ve babalara butur durumlarda mutlaka psıkolojık destek verılmelı yoksa aşamıyorlar

han777' Alıntı:
Ailelerin engelli evlatlarından utandıklarını sanmıyorum. Benim ailem benden utanmıyor mesela.
sevgili arkadaşım ne mutlu ki sana böyle bir ailen var.biz de engelli bir çocuğa sahibiz ve her türlü zorluğa rağmen onunla gurur duyuyoruz ona hayatta kendi kendine yetebilmeyi ve kendine güvenmeyi öğrenmesi için çabalıyoruz.ama gerçekten engelli çocuğundan utanan çok insan var ben buna çok sık rastlıyorum onları ne kadar kınasakta ayıplasakta onlar bundan yine vazgeçmiyor aslaınsa kabullenmek çok kolay sadece empati... :D

ben aıle konusunda sanslı olanlardanım benden utanmalarını gerektıren bır durum yok zaten ama bazı arkadaslarımdan bılıyorum grup terapısı yaparken ıclerını dokuyorlar engellı oldukları ıcın yanlarına yakıstırmıyorlarmıs nasıl bır zıhnıyet anlamıyorum sızlerde bırer engellı adayısınız oysa yarın ne olacagını nerden bılebılırlerkı bunlar ıste ben oğle aılelere engellı dıyemem ama kusura bakmayında bunlar ozurlu :wink:

BAZI AİLELER MAALESEFKİ ENGELLİ ÇOCUKLARINI TOPLUMA ÇIKARMIYOR EVET VE BİŞEY DAHA VARKİ ENGELLİ AİLERİN ÇOCUKLARI AİLE İÇİNDE SÖZ SAHİBİ DE OLAMAMAKTA.ONLAR NE DİYORSA YAPMAK ZORUNDA KALMAKTA VE BUDA BENCE ZOR DURUM.TAMAM ONLAR BZİM AİLEMİZ AMA BİZİMDE DÜŞÜNCELERİMİZİN OLDUĞUNU BİLMELERİ GEREKİR.

ailenin

ailenin engelli çoçuğundan utanıcağını sanmıyorum çünkü hiç bir insan kusursuz değildir bence

engelli ikizlerimden utanmakmi? ASLA

neden utanacagim ki? onlar benim canlarim! onlar benim bir parcam! onlar engelli olmasa farkli cocuklarim mi olacakti simdikinden? hayir,

hiç bir zaman utanmadım
ulaşım zorlukları sebebiyle engelli birisiyle gezmeye çarşıya pazara gitmek zor. o yüzden aileler engelli bireylerini her zaman her yere götüremiyorlar bu da utanma gibi algılanıyor.

malesefki günümüzde hala engelli cocuklarindan utananlar var...

benim büyük oğlum engelli o 9 yaşındayken küçük oğlum doğdu ona olan ilgimin azaldığını düşünüp çok üzüldüm bunu öğretmenleriyle paylaştığımda bana çok kızdılar biz sizi örnek aile olarak gösteriyoruz dediler ve bazı olaylar anlattılar inanamadım bir veli sırf servisin üstünde (zihinsel engelliler ve rehabilitasyon merkezi) yazdığı için servisin eve gelmesini istemiyormuş bir başkası gelen servis görevlisi çocuğu almaya geldiğini söyleyince bilmem buralardaydı bulursan al götür diyormuş ve birçoğuda sadece çocuğu okula kayıt ettirirken görünüyor öğretmenler defalarca haber gönderdiği halde görüşmeye gelmiyorlarmış ben oğlumla gurur duyuyorum iyiki var İYİKİ VARSINIZ BÜTÜN MELEKLER

Her zaman böyle olmanız dileğiyle saolun....

ARTIK BU KOMPLEKSİ YENELİM EVET :p HEM BİZ HEM AİLELER :p BEN BU YAZ HEM ŞAŞIRDIĞIM HEMDE KENDİMLE GURURLANDIĞIM ŞEYLER YAŞAMAYA DEVAM EDİCEM SANIRIM :roll: İNSANLAR BENİMLE TANIŞTIRMAK İÇİN KIZINI KIZ KARDEŞİNİ DAYISINI GETİRİYOR :p Bİ KONUŞTA BİŞEYLER YAPMAYA BAŞLASIN KENDİNE ACIMASIN DİYE :roll: BENİM HOŞUMA GİTMİYOR DEĞİL :wink: AMA AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞTIĞIM İNSANLARDA ŞAŞIRIYOR :wink: BANA TAKILIYOLAR SEN PSİKOLOK OLMALIYMIŞSIN DİYE :D

Üst Alt