Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Adımı değiştirmek istiyorum..? [Hukuk]

toprak17

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
merhabalar.
ben adımı değiştirmek istiyorum.Bu konuda ne yapmam gerekli.Yardımcı olursanız sevinirim.

siteyöneticisine mesaj at..( tabi bu öneri sitedeki adını değiştirmek için geçerli ) :D :D

Sitedeki kullanıcı adından mı yoksa gerçek adından mı bahsediyoruz?

hukuki olarak kimlikte yazılı olan ismimi değiştirmek istiyorum.

Adını değiştirmek istemeni haklı bir gerekçeye dayandırıp, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açman gerek.

Adını neden değiştirmek istiyorsun? Eğer gerekçeni çocukluğundan beri değiştirmek istediğin isimle bilindiğin, çağrıldığın üzerine kuracaksan; bunu ispat için çocukluğundan beri seni tanıyan şahitlerinle ispatlayabilirsin.

daha önce degiştiren bi arkadaştan biliyorum dava açman gerekiyor ve mahkemede iki şahit gerekiyor senin verecegin beyanat isminin alay konusu oldugunu söyleyeceksin şahit olan arkadaşlarda buna şahitlik edecekler bi celsede tamamdır bu iş sonra mahkeme kararını nüfüs müdürlügüne götüreceksin kimligi degiştiryolar bunun yanı sıra sürücü belgesi falanda varsa aynı yolu izleyeceksin mahkeme kararından bi kaç tane aslı gibidir diye al sana bi çok yerde gerekli olaraktır..
ben degiştiren arkadasıma şahitlik etmiştim hakim öyle kafana göre degişemezsin bi gerekçen olacak dedi ne gibi dedik hakimde alay konusu oldugunu söylerseniz tamam dedi bizde onun dediklerini dedik dolayısıyla degiştirdik..

yardımlarınız için teşekkürler. Sonucu sizinle paylaşacağım.

kolay gelsin toprak17 degiştirdiginde mahkemede olan biteni kısaca burda belirtirsen ve sonrasında izledigin yollarıda benim yazdıgım gibi paylaşırsan insanları bu konuda aydınlatmış oluruz..

isim tashihi

isim tashihine ilişkin davalar asliye hukuk mah görülür.Ama bunun icin bir avukat tutmana gerek yok adliye önü veya etrafında adliyeden emekli olmuş kişilere söyle bir dilekce yazıp seni yönlendirsinler.Kolay ve basit bir dava olduğu icin çekişmesiz tek taraflı bir dava o yüzden avukat tutmana gerek yok. çabuk ve kısa sürede neticelenir

bir yol da hoşlandığın ismi alırsın,ilk ismini de baş harfini yazar nokta koyarsın yani kullanmazsın iki isimli olursun.Bu da mahkeme kararıyla olur.Adamın ismi şabanmış mahkemede hakimin karşısında isminin anlamlarını sayıyor bu yüzden değiştirmek istiyorum diyor.Hakim çok kızıyor çıkkk diye bağırıyor,meğer hakimin ismide şabanmış.İyigünlerde güzel isimler.

anne babalar bebeklerine isim koyarken bir daha düşünmeli ki büyüyünce isimlerini değiştirmesinler.ben hoşlanmasam değiştirirdim.yani bazı ailelerde ... cihat,savaş,dudu,döne,yeter.eskiden güzeldi belki ama kusura bakmasınlar ben beğenmiyorum.özgür,barış daha anlamlı.

ben kendi bebeğimiz olan Mert Mir Bedirhan isminden bahsediyorum.
ama kafama bir soru daha takıldı. kendi ismimi değiştirmek istersem eğer ve değişti diyelim. bana ait olan evraklar nasıl benim olduğumu kanıtlayacağım. örnek - diploma - sertifikalar v.s..

teşekkürler..

Formaliteyi tam bilmiyorum :eek: ama mahkemeden sana bir evrak verilecektir heralde:confused:

"Falancanın eski ismi şudur" diye..

Onu her zaman yanında taşımak zorunda kalacaksın..;)

benim iş daha zor galiba kimlikte baba anne adı doğum tarih hepsini değiştirmem gerekiyor. amcam üzerine kayıtlıyım da

değiştirmek isteyen arkadaşlar değiştirdi mi acaba.. eğer değiştirdiyseler ne kadar sürdü. neler yaptılar.. bilgi verirlerse seviniriz. bende bizim bebiş için düşünüyorum. Mert Mir Bedirhan'ı Mert Bedirhan yapmayı..

teşekkürler..

Üst Alt