Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Adım adım ehliyet ve araç alma ile donanımlı araç devri işlemleri yol haritası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

habip50

Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
0
Not: 2021 yılı ehliyet değişimi ve araç alımı ile ilgili deneyim aşağıdaki 7. mesajda

Not:
İlk kez ehliyet alacak engellilerin yapması gerekenler aşağıdaki 5. mesajda.

A. öncelikle ehliyetlerden başlayalım. H ehliyetimiz araç alacaklar için yeni düzenlemeye göre ehliyetlerini değiştirmeleri gerekiyor.

1. önce sağlık ocağına gittim. aile hekimimiz devlet hastanesinde iki doktora sevk etti. (sevk için bir resim gerekiyor.)

2. devlet hastanesindeki doktorlara muayene oldum. muayene olmak için doktor başı 50 tl ödüyorsunuz. ben 100 lira yatırdım. (giderken geçmiş raporlarınızı v.s götürün belki yardımı olur)

3. muayeneden sonra sevkinizi il sağlık müdürlüğünde ehliyetler için kurulan heyet bölümüne bırakıyorsunuz. burada heyetin günü belli olmuyor kimi iller 10-20 kişi olunca heyete çağırıyor kimi iller bir ayda bir heyeti topluyor) telefon ediyorlar ve size randevu veriyorlar.

4.randevu tarihinde heyete giriyorsunuz. raporunuz heyetten çıkınca il trafik şubesine gidiyorsunuz. giderken fotoğrafçıya uğrayın ehliyet için fotoğraf çektireceğiniz söyleyin ve lütfen o gün beyaz giymeyin yoksa eve gidip üzerinizi değiştirmeniz gerekecek. mümkünse siyah giyin. fotoğraf 15 tl iki tane yetiyor.

5. ayrıca halkbankasına T.C niz ile 15 tl yatırın ve dekontunu yanınıza alıp birde fotonuzu doğruca trafik şubesine gidiniz. Not: D. hastanesinden aldığınız raporu noterde mutlaka çoğaltın çünkü ihtiyacınız olacak 2 sayfa noter sureti 50 tl.

6. trafikten size ehliyetiniz gelene kadar geçerli olan geçici sürücü belgesi verilecektir.

not: ben ehliyetimi beklemeden bu belge ile aracımı alacağım derseniz bu mümkün alabilirsiniz. işte o zaman bu belgeden iki adet almanız gerekecek fakat trafik vermiyor. ıslak imza olmadığı içinde noter onaylamıyor. ben trafike gidip üzerine bir aslı gibidir falan yazdırdım sıkıntı çıkmadı.

7. en geç 1 haftada yeni ehliyetiniz geliyor.

devamı gelecek....

B-engelli aracını devredecekler için yapılacak işlemler

1. öncelikle bir proje işi yapan ile 350 tl ye anlaştım. projeyi tse ye onaylattık hepsi fiyata dahil. aracı tse ye götürdük. tertibatı söküp götürdük tabiki... bu projeden bir nüsha işinizi görüyor.

2. muayene için tüvtürk ten randevu aldık. araçta tüp vardı sızdırmazlık almadık. egzoz muayene sininde günü vardı onu da almadık. ek.1 doldurduk 20 tl. tüv'e ödediğimiz para 191 tl.

3. maliye'den mtv için borcu yoktur kağıdı aldık.

4. bunları bir dosyada birleştirip trafik şubesine gittim. plakayı da söktüm. durumu anlattıktan sonra işlemlere geçtik. yeni ruhsat çıkarttık. aynı plakayı yeniden bastırdık. toplam 130 tl trafik şubesine ödedim.

not: bu işlemlerden sonra aracı engelli birisi kullanamıyor bilginiz olsun. araç artık standart araç oluyor.

5. notere gidip devrini verdik.

yeni aracın alım işlemleri

1. 2011 yılında araç alabilir raporu almıştım bu raporu kullandım. yeniden rapor almadım. bu raporun iki adet noter sureti gerekiyor.

2. ehliyet için aldığım raporunda 2 adet noter süreti gerekiyor.

3. ben ehliyetin gelmesini beklemedim. trafikten aldığım geçici belgeden de 2 adet noter suretini çıkarttım.

4. nufüs cüzdanın 2 adet noter sureti gerekiyor.

bu suretlerden birer tanesi sizde birer tanesi bayide kalıyor. işlemleri bitirince maliyeye onay için gidecek.

5. aracı teslim aldım. ben tertibatı falan kendim tanıdıklara yaptırdım. ücret ödemedim. proforma faturasını ve uygunluk belgesini mutlaka alın. ayrıca uygunluk belgesini noterde çoğaltın işlemlerde bunu kullanacaksınız.

6. aynı projeciye giderek yeni araç için proje çizdirdim. yeni araç için proje ücreti 250 tl imiş ödedik. not: bu projeden 2 adet gerekiyor yoksa sıkıntı oluyor. projeciye iki nüsha istediğinizi söyleyin. kimileri notere onaylatıyormuş 18 sayfa olduğunda çok tutacaktır. en başta iki nüsha alırsanız 67 tl farkı oluyor. yani iki nüsha projeye 317 tl tutuyor.

7. projenin bir nüshası da raporlarla birlikte bayiye verilecek bir nüshası sizde kalacak.

8. ben araca tüp taktırdım. bunu da aradan çıkarttım. aynı muayene ile ruhsata işletmek istedim. bunun projesini de aldım. sızdırmazlık raporu aldım. egzoz muayenesi gerekmiyor. ek.1 dolması gerekiyor tertibat ve tüp için bir ek-1 yetiyor 20 tl.

9. aracınızı bayiden aldıktan hemen sonra daha işlemlere başlamadan trafik sigortası yaptırmayı unutmayın. tüv sigortasız araçların muayenesini yapmıyor aklınızda olsun hemde risk almaya gerek yok.

10.tüv den geçtikten sonra bana verilen evrakları, tertibat projenin bir nüshasını, ehliyet için aldığım raporun bir nüshasını, nüfus cüzdanı ve geçici sürücü belgesinin bir nüshasını, ve araç alabilir raporunun bir nüshasını bayiye verdim.

birer nüshası da bende kaldı.

11.bayi bunları maliyeye onaylattı ve belgeleri ile faturasını gönderdi bende, bende kalan raporlar ile projeyi dosyalayıp trafik şubesine gittim. bu arada ehliyetiniz size ulaşmış ise bundan bir fotokopi dosyaya ekleyin. noter onayı gerekmiyor.

12. trafik şubesine araç tescili için başvurdum. plakayı aldık sacını bastırdık, engelli kart için müracat ettik, engelli park kart için 1 foto gerekiyor onuda aldık. bu arada maliyeye gidip aracın engelli aracı olduğunu bildirip mtv den düşürdük. toplam ödediğim ücret. 220 tl.

13. daha önce yaptırdığım sigortaya plakayı işlettim. işi bitirdim.

değerli arkadaşlar bu prosedür işi çok uzadı Allah hepimize yardım etsin.

ehliyet için aldığım rapor heyet doktoru tatile gitti diye 1 ay bekledim. il sağlık müdürüne gittim bir şey çıkmadı. mecburen tatilden dönmesini bekledim. çünkü nevşehirde heyet ayda bir toplanıyor yapacak bir şey yok =)

sattığım aracı proje onaylarını falan beklediğimiz için tüv işi olduğu için ancak 2 haftada işini bitirdim.

aldığım aracın işleri de 2 haftada bitti.

tabi ki bu süreleri geçirirken kaçak olarak araç kullandım. bütün riskleri 4 hafta ben üstlendim. üstlenmek zorunda kaldım. Allah'tan kaza bela ve ya yakalanma işi olmadı.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

5 Yılı Dolan Aracı Satıp Yenisi alım prosedürü.

ÖTV indirimi ile aldığım aracı 5 yılı dolduğu günün ertesi günü Emniyet Tarafik Şubeye gidip aracın engelli aracından normal araca geçirilmesi düzeltme işlemini yaptım.
Ruhsat fotokopisi, kimlik fotokopisi, düzeltme isteği dilekçe.
Arşiv birimine bunlar ile gidiyorsunuz ve memur 2 dakikada sistemden işlemi yapıyor ve bitiyor.
Sonra notere gidip, normal ikinci el bir aracın satışı gibi satış yapıyorsunuz. (Tabi araçta donanım varsa önce onların işlemi)
Benim aracımda donanım yok sadece otomatik vitesti.
Yeni araç alımı için bayiye vekaletname, 2 adet Raporun noter onaylı örneği, kimlik fotokopisi ve ehliyet fotokopisi veriliyor. Vekalet name ve onay için notere 140 TL civarında para verdim.
Benim raporum 2012 tarihli sol alt ekstirimite teşhisli, üzerinde oran yazan, arkasında otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır ibareli rapordu.
H sınıfı ehliyetimi değiştirmedim. Ehliyet imde otomatik vites yazıyor. Maliye kabul ediyor.
Maliye aracın teknik belgesinde otomatik vites yazısının türkçesini görmek istiyor.
Eskiden bayii teknik belge üzerine "araç otomatik vitestir" yazıp, kaşeleyip imzalıyordu. Artık maliye bunu kabul etmiyor. Teknik belgenin yasal tercüme halini istiyor.
Bunun için bayinin elindeki teknik belgenin türkeçe tercüme halini yeminli tercumanlık bürosuna onay için götürdüm. Onlar onayladı.
Sonra bunu notere götürdüm onlarda onayladı.
Çeviri için 40 TL, Noter onayı için 160 TL para verdim.
Bayiye bunları teslim ettim.
Bayi aracın diğer ruhsat, plaka işlerini halletti.
Ankarada tüm bu işlemler 4 iş günü sürdü.
Başımdan geçenler bunlar. Tecrübe olması açısından paylaştım.
Herkese kazasız belasız günler dilerim.

Yeni ehliyet veya ehliyet değişimi için yapılması gerekenler

Bir yandan yeni ehliyet almak isteyen engelli arkadaşlarımızın, diğer yandan ise mevcut ehliyetlerini değiştirmek isteyenlerin sıkça sorduğu bazı soruların yanıtlarını paylaşacağız.

Yeni ehliyet alımı nasıl yapılır?

• Öncelikle daha önce ehliyeti olmayan engelli arkadaşlarımızın hangi belgelerle nasıl başvuru yapmaları gerektiğine değinelim.
  • İlk olarak aile hekimliğine gidilmesi gerekir. Buradan alınacak sevk ile İl Sağlık müdürlüğünde heyete girilerek, engellere yönelik kodların bulunduğu rapor alınacaktır. Fotoğraflı olması gerekir.
  • Bu raporla sürücü kursuna başvurulması gerekmektedir. Böylelikle yazılı sınavın ve direksiyon eğitiminin verileceği dersleri takip edebilir, sınavlardan başarılı olmanız halinde hazırlanacak dosyanızı alabilirsiniz.
  • Sizi yönlendirecekleri kurumlardan ve anlaşılan bankalardan yatırılacak olan harç ve kağıt bedeline dair makbuzu da kaybetmemelisiniz.
  • 5x6 ebatlarında arkası beyaz fon olacak şekilde çekilmiş biometrik fotoğrafınızı hazırlamalısınız.
  • Kan grubunuzun belirlenmiş olması gerekir. Buna yönelik belgeniz varsa sunabilir veya yazılı belge verebilirsiniz.

İşte tüm bu işlemleri başlıklar altında kısaca toplayacak olursak;

1. Nüfus Cüzdanı
  2. Rapor
  3. Sürücü Belgesi Dosyası
  4. Biometrik Fotoğraf
  5. Harç Makbuzları
  6. Kan Grubu belgesi

Bu evrakları hazırladıktan sonra yapmanız gereken şey ise online randevu almak olacaktır.
https://surucurandevu.egm.gov.tr/
Adresini kullanarak yeni ehliyet alacağınıza dair seçimi yaptıktan sonra randevunuzu alabilirsiniz.

[SIZE=1]NOT: Eğer sınıf değişimi yapacaksanız, sürücü belgesine dair dosya dışında yine aynı belgelerin verilmesi ve işlemlerin yapılması gerekir.[/SIZE]

Mevcut ehliyet değişimi nasıl yapılır?
Ehliyetlerin 5 sene içerisinde değiştirilme zorunluluğuna yönelik olarak, ehliyet değişimi yaptırmak isteyenlerin ise yine hazırlamaları gereken evraklar bulunmaktadır.
Eski sürücü belgenizle birlikte, alacağınız randevu neticesinde diğer belgeleri de tamamlamanız suretiyle başvurunuzu yapmanız gerekecektir.
İlk kez ehliyet alacaklardan farklı olarak, değişim bedeli olarak belirlenen ücretin bankalara yatırıldığına dair makbuz istenecektir.
2017 yılında ehliyet yenileme ücreti 15 TL(13 TL Değerli kağıt bedeli+2 TL Hizmet Bedeli)'dir.

2021 yılı, ÖTV muafiyeti ile aracımı aldım. Süreci paylaşıyorum

Herkese merhaba evet yılın ilk ötv muafiyetiyle Dacıa Sandero Otomatik aracım 06/01/2021 tarihinde çok şükür teslim aldım.Arkadaşlar eğer benim yaptığım gibi süreci takip ederseniz sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.Bende aracı almadan kafam çok karışıktı sebebi adam gibi anlatanı gömedim hep kafa karıştırıcı şekilde dile getirdiler.Örneğin benim gibi Ortopedi rahatsızlığı olan kişiler ehliyetinde yok 78 kod olacak yok 10.02 kod olmazsa yine alamaz yok raporunda "Sadece Hareket Ettirici Aksamda Özel Tertibatlı Taşıt Kullanması Gerekir" yazması gerekir yok sadece haraket ettirici otomatik araç alabilecek diye kafa karıştırıcı şekilde bir çok yorumları okudum.Bunlar benim kafamı karışrıyor diye gittim mevzuatta ne yazıyorsa onu baştan sonra okuyup ondan sonra araç almak için girişimde bulundum.Şimdi aracı nasıl aldım tek tek madde madde anlatacam.Belki birilerine fayda olursa bir hayır duasını alırım inşallah.

Ben mayıs 2020 tarihinde sol kalça dezartükülasyon ameliyatı oldum.Yani sol bacağımı hastalık nedeniyle kaybettim.Önceki raporum süresi 6 aydan az kaldığı için başvuru olmayacağını öğrendim.Bende hemen araç alacağım için raporumun yenilenmesi için talep ettim.uludağ üni.Tıp fak.Hastanesinde yeni raporumu çıkardım.raporumda ortopedi seçeneği işaretliydi ayrıca oranda%80 di.Ama ehliyetimde değişmesi gerekiyordu.Çünkü E sınıfı ehliyetimide ortopedi engelli olduğum için değiştirilmesi gerekiyordu.Burda arkadaşlar dikkat etmeniz gereken husus eğer ortopedi engelli değilseniz oranda %90 ve üzeriyseniz ehliyet değişimine gerek yok.Ama benim gibi ortopedi hastasıysanız ehliyetiniz engelli ehliyeti değilse mecburen yeni engelli ehliyetini almanız lazım.Yoksa ötvsiz araç alınmayacak.Ehliyet içinse normal bir hastaneden ortopedi bölümünden il sağlık kuruluna sevkimi yaptım.

Daha sonra ilk sağlık müdürlüğüne başvurdum 15 gün sonra kurula girdim.Kurulda bana 78 102 ve 47 kodları verildi.1 hafta sonra yeni ehliyetim için kuruldan aldığım raporumla önce noterden aslı gibidir 2 adet çıkarıp orjinalini nufüs müdürlüğüne verdim.Bir hafta sonra yeni ehliyetimide aldım.Aslı gibidir yaptığınız ehliyet sağlık kurulu raporu vergi dairesi yada noterde isterler diye yaptırdım.Sizde ne olur ne olmaz diye çıkarın.Aralık ayında bütün evraklarımı ha bu arada sağlık raporunuzun 3 tane çıkarıp onuda noterde aslı gibidir anaylayıp araba bayisine tesli edin.Bundan sonra bayi sizin adınıza vergi dairesine başvuracak.

1:sağlık raporunuzda mutla ötv indirimi ve ^^Sadece Hareket Ettirici Aksamda Özel Tertibatlı Taşıt Kullanması Gerekir^^ibaresi mutlaka olacak.Yeni kanunda otomatikte tertibatlı olsada bu ibareyazılması gerekir.Yoksa olmuyor.

2:Benim gibi sol bacakta ortopedi engelli olanlar ehliyetinde mutlaka 78 kod olması gerekir.Diğerleri olsa bile onlar uyarlama kodu olduğu için önemli değil.Mesala bende 10.02 uyarlama kodu yoktu.Kimsede sormadı zaten 10.02 kodu uyarlama kodudur yani araç manul değilse otomatiğe çevirmesi için o kod veriliyor.

3:Bayii bana bir hafta içinde aracın geleceği için bütün paramı şirket hesabına yatırdım.

4:Araç için bayii beni aradı bende önce vergi dairesinde onaylanan bütün evraklarımı alıp ilk önce notere gittim.

5:Orda ruhsatımı ve plaka için tescil kağıdımla bereber şöförler odasında plakamı çıkardıktan bayiye gidip sorunsuz aracımı teslim aldım.Bugünde vergi dairesine gidip MTV muafiyeti içinde başvurdum.Çok şükür sorunsuz araç alma sürecim oldu inşallah benim gibi araç almak isteyenlere bir nebze yardımcı olmuşsam ne mutlu bana herkese iyi günler. sorusu olanlar cevaplayabilirim...

Sol el engelli ehliyet süreci ve ötvsiz araç alım sürecini paylaşıyorum

Herkese merhabalar,
Daha önceden ENGELLİ değil NORMAL B sınıfı sürücü belgem olduğu için buradan başlıyorum.

1-Aile hekime giderek sürücü belgemin yenilenmesi için müracaatta bulundum.
2-Aile hekimi sol el engelim olduğu için beni Eğitim Araştırma Hastanesi ORTOPEDİ bölümüne sevk etti.
3-Hastanede ÜCRETİ VEZNEYE gidip ehliyet yenilemek için geldiğimi söyledim ve 50.00 TL ücret ödeyerek beni ORTOPEDİ doktoruna muayne için gönderdi.
4- Doktor muaynesi sonucunda SOL ELİMİN rötgeni çekilmemi istedi ve rötgen çekildikten sonra doktor KOMİSYONA SEVKİ UYGUNDUR kısmını işaretledi.
5-Bulunduğum ilin İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE giderek bana doktorun vermiş olduğu evrakları teslim ettim.
6-İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ...... tarih ..... saatte EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ KOMİSYON TOPLANTI odasında bulunmamı söyledi.
7- Komisyon toplantı odasında beni içeriye çağırdılar. Komisyonda Makine Mühendisi'de oluyor. Doktorlar ve Makine mühendisi nasıl araç kullanacağın hakkında yönetmeliğe bakıyorlar ve makine mühendisi tertibat olayını not alıyor.
8-Komisyon odasından çıktıktan 1 hafta sonra SÜRÜCÜ OLUR VEYA SÜRÜCÜ OLAMAZ diye raporunuz E-NABIZ sistemine düşüyor.
9-Sürücü olur raporunun çıktısı alarak İL NUFÜS MÜDÜRLÜĞÜNE randevu alarak ehliyet yenileme işlemini gerçekleştiriyorsunuz.( Nufüs'a giderken eski ehliyetinizi ve biometrık fotoğrafınızı getirmeyin unutmayın)
10- 2 gün içerisinde yeni ehliyetiniz elinizde oluyor. EHLİYET ALMA İŞLEMİ BURADA BİTİYOR.

Şimdi ÖTV indiriminden yararlanmak için sürece devam ediyoruz.

1- Ehliyetinizin fotokopisi + Komisyondan çıkan SÜRÜCÜ OLUR belgeniz ile birlikte bulunduğunuz ilin HASTANESİNE giderek ÖTV indirimi almak için ENGELLİ SAĞLIK KURULUNA başvuru yapmak istiyorum dıyorsunuz.
2- Vezneye 200,00 TL ödüyorsunuz ve elinize muayeneye gireceğiniz doktorların listesini veriyorlar.
3- Bütün doktorları gezdikten sonra branşınız olan doktor sizi iyi bir muayne edip % oranını engelli yönetmeliğine bakarak sisteme giriyor.
4-İşlemler bittikten 1 hafta sonra ENGELLİ RAPORUNUZ yine E-nabız sistemine düşüyor ve oradan çıktısını alabiliyorsunuz.
ÖTV İndimi alabilmek için VERGİ DAİRESİNİN görmesi gereken ve raporda yazması gereken ibare ;
Sadece haraket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir.

Ehliyet Kodlarımda İse -> 10.02 - 35.04 - 47 - 78 -102
Kodların karşılıkları
[FONT=sans-serif]10.02 Otomatik vites ,
35.04 Direksiyondan sağ eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları,
47. İki tekerlekli araç kullanamaz,
78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir,
102. Ticari araç,resmi araç, ambulans kullanamaz.

[/FONT]
[FONT=sans-serif]Araç alım süreci en basit süreç;
1- Bayi'ye Engelli Sağlık Kurulu Raporu(ÖTV için alınan ) 3 Adet Noter onaylı fotokopisi
2-Ehliyet Fotokopisi
3-SÜRÜCÜ OLUR BELGESİ( İlk komisyondan çıkan belge) Fotokopisi yoluyorsunuz
Sonra bayi sizin için tüm işlemleri baslatıyor .
Bu noktada TSE uygunluk belgesi ve aparat işlemleri bayii yapıyor ücretini sizden ekstra tahsil ediyor. Ben aparat ve TSE onayı parasını bayiye siz ödeyin dedim Anahtar teslim istiyorum dedim. Direttim kabul gördü. Ekstra bir ödeme çıkmadı cebimden.
Ödemeler vs hallolduktan sonra;[/FONT][FONT=sans-serif][/FONT][FONT=sans-serif]
[/FONT]
[FONT=sans-serif]Bayideki satış temsilciniz ile notere gidip araç alım sürecini tamamlıyorsunuz(Aracı almaya gitmeden önce KASKO ve Sigorta işlemini yaptıracaksınız yada bayiye parasını verirseniz onlarda yaptırıyor)

[/FONT]
[FONT=sans-serif]Herkesin kafasındaki o soru benim aracımı benden başkası kullanacak mı kullanamayacak mı? Bunun için burada dünya konu açtım herkesin kafadan bir ses çıktı. Aşağıda aracı kımlerın kullanabileceği ruhsata işlendi.

Ruhsatta yazan bilgi kısmı;
ARAÇ TERTİBATLIDIR. SAHİBİ , EŞİ , 3.DERECE KAN/KAYIN HISMI VE ÇALIŞANI ARACI KULLANABİLİR.

DİPNOT : Ortopedi ve Travmatoloji:SOL EL CARPOMETAKARPAL BÖLGEDEN DOĞUMSAL ANOMALİ TABLO 2.7 ENGEL ORANI %57

Ben aracıma kavuştum. İnşallah diğer kavuşmak isteyen arkadaşlarda kavuşur.
Toyota Corolla X pack Flame 2020 Model -> ÖTV indirimli Anahtar teslim 186.000 TL'ye maal oldu.
2320 TL FULL sigorta yapıldı.
1050 TL ise Sigortam çıktı(İlk defa üstüme araç aldım)[/FONT][FONT=sans-serif][/FONT]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt