Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi

Sema

Aktif Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
0
Arkadaşları sitemize üye yaptım, onlardan çıt çıkamayınca ben yazayım dedim :) Hem örnek olması , hem de fikir alışverişinde bulunmak açısından...

Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi :

engell.jpg

KENT KONSEYİ kapsamında önce bir dernek ile, sonra çoğalıp bir üretim platformu oluşturarak gelişen Engellilerin dayanışma ve birlikte çalışma hareketi geçtiğimiz yıl (2003)’te daha ileriye doğru bir atılım yapmıştır; 7 Engelli derneğinin biraraya gelmesiyle ENGELLİLER MECLİSİ oluşturulmuştur. ENGELLİLER MECLİSİ

KURUCU DERNEKLERİ:
DEMİRYOLU ENGELLİLER DERNEĞİ (DEM-EN-DER)
TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ
ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ
ADANA ENGELLİLER SPOR KLÜBÜ BAŞKANLIĞI
MARTI ENGELLİLER SPOR KLÜBÜ BAŞKANLIĞI
GÖRMEYENLER KÜLTÜR VE BİRLEŞTİRME DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ
ÇUKUROVA ÖZÜRLÜLER DERNEĞİ ADANA ŞB.

YAPILAN ÇALIŞMALAR
ENGELLİLER MECLİSİ diğer engelli derneklerini de kapsamına alarak genişleme ve giderek tüm engelli derneklerini ve bu alanda çalışan hizmet veren gönüllü kuruluşları, kurumları biraraya getirme hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Meclis komisyonlarında yapılan ilk çalışmalarda aşağıdaki taleplerin Gündeme getirilmesi ve izlenmesi kararlaştırılmış, ÖN RAPOR’ bu " TALEPLER BİLDİRGESİ" kapsamında hazırlanmıştır.

YAPILMASI SAĞLANAN HİZMETLER
ENGELLİ PARKI
Engelliler Meclisi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nce yapılması projelendirilen MERKEZ PARK ile ilgili olarak, yetkililere ilettiği; MERKEZ PARK projesinde ENGELLİLER PARKI’NIN da yer alması önerisi kabul görmüş, projeye konulmuştur.

ENGELLİLER MECLİSİ VE KOMİSYONLARI KENT KONSEYİ SALONUNDA ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYOR.
ENGELLİLER MECLİSİ Kadın Danışma Merkezi’nin yanında bir mekanın verilmesi talebini iletti; Büyükşehir Belediyesince tahsisini bekliyor.

Adana Kent Konseyi ve Yerel Gündem 21 Engelliler Meclisi Talepler Bildirisi
1- Adanamız da yaşayan Engelliler Envanteri’nin çıkarılmasını istiyoruz.
2- Yerel Yönetimler ve diğer kamu kurum ve kuruluşları fiziksel çevrenin Engelliler için ulaşılabilir ve yaşanılabilir kılınması için cadde, sokak, meydan, çocuk bahçeleri, müzeler, sergi alanları, parklar, piknik ve eğlence alanları, spor ve oyun alanları otoparklar gibi kentsel, sosyal, teknik alt yapı alanlarını eğitim, sağlık, ve kültür tesis ve yapılarıyla binaların engellilerin fiziki çevreye ulaşabilirliğini sağlamak amacıyla öngörülen düzenlemelerin yapılmasını,
3- Ulaşım ve Seyahat özgürlüğümüzün yok edecek kadar az olması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından getirilen Engelli otobüsü yetersiz bu sayının artırılmasını istiyoruz.
4- Adanamız da Engellilerin topluma kazandırılmasında büyük rol oynayan rehabilitasyon merkezlerinin sayılarının artırılmasını faaliyetlerinin geliştirilmesini ve topluma kazandırılmasını istiyoruz.
5- Yerel Yönetimlerin Engellilerle ilgili 572 sayılı kanun hükmünde kararname olan çevre düzenlemeleri ve kent planları ile alakalı yasal zorunlulukların yerine getirilmesini istiyoruz.
6- Yüzde üç olan iş yerlerinde engelli istihdamın mecburiyetine, belediyelerin kamu kuruluşlarının fabrikaların uymasını, engelli bireylerin çalıştırılmasını istiyoruz.
7- Engelliler sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlarının çözüme kavuşturulmasına yönelik çeşitli düzenlemeler yapılmasını ancak; Bu düzenlemelerin yaşama geçirilmesi ve engelli vatandaşlarımızın uygulamada karşılaştıkları sorunların giderilmesini teminen kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yönetici ve diğer engelli personel konumundaki vatandaşlarımıza gereken kolaylığı göstermelerini ve ilgili düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.
8- Adana’da faaliyet gösteren engelli spor kulüpleri il dışına deplasmana giderken ulaşım sıkıntısı yaşıyorlar. Büyükşehir Belediyesi tarafından deplasmana giderken ulaşım konusunda gerekli desteğin verilmesini istiyoruz.
9- Valilik bünyesinde “İl Engeliler Koordinasyon Kurulu”nun oluşmasını istiyoruz.
10- Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ise “Engelliler Dairesi Başkanlığı”nın kurulmasını istiyoruz.
11- Büyükşehir Belediyesi Meclisinde temsilcimizin olmasını istiyoruz; Siyasi partilerin bu talebimizi dikkate almalarını bekliyoruz.
12- Ayrıca, İlçe Belediyelerimizde de Engelliler için Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün oluşturulmasını istiyoruz.

Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu adına,
Tulgay HASAR // Engelliler Meclisi Başkanı

Çok güzel bir uygulama.
Tüm derneklerin bir şekilde bir arada olması hem güç birliği açısından hem de fikir zenginliği açısından çok yararlı oluyordur. Umarım çok başarılı olurlar...

İnşllah patronluk sevdasına düşmezlerde iyi şeyler çıkar ortaya hayırlı olsun adanalı arkadaşlarımıza sahip çıkarlarsa güzel şeyler yaparlar.
Y.G 21 gerçekten beğendiğim bir proje güç birliği sağlayacak bir mekan
iyi değerlindirmek lazım.

Her kentte böyle bir konsey oluşturulması dileğiyle.

Başarılar.

evet artık yaşam alanlarımızı savunmalıyız bu arkadaşlara sonuna kadar destek veriyorum..

Aradan 6 yıl geçmesine ragmen Engelliler Meclisi Talep Bildirgesindeki istekler umarım başarıya ulaşmıştır

Bu yazımı unutmuşum , ne çok zaman geçmiş :) Gözlemlediğim kadarıyla ufak da olsa gelişmeler var . Ama yeterli değil .

Büyükşehir Belediyesinin, engellilere yönelik sağladığı hizmetler veya kolaylıklar var mı ?

ben akülü tekerlekli sandelyeyle bazen geziyorum yeni yapılan kaldırımlar bile berbat durumda.engelli rampaları çok bozuk çoğunada çıkmak imkansız. bu durumu belediyeye ve engelliler kent konseyine mail yoluyla bildirdim ama cevap daha gelmedi.güngör, seyhan bedensel engelliler spor külübü var imkanın varsa oraya gelebilrsin.t.özal bulvarında arma sitesi var onun arkasında...

Desparado bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. En kısa zamanda uğramaya calışacagım. İlgililer bu sorunlara yakın bir zamanda bir çözüm bulurlar. Engellilerde rahat bir nefes alırlar umarım.

güngör adana bedensel engelliler spor külübü olarak geçiyor.

[FONT=Verdana]Bu başlıkla ile ilgili bir kaç gün önce bir gazete ekinde bir haber okumuştum. Sizlerle paylaşmak istedim.[/FONT]
[FONT=Verdana]Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Mimarlar Odası Adana Şubesi ve Çukurova Üniversitenin katılımıyla engelsiz mekan projesi üzerinde çalışma başlatmışlar. Bu proje ile ilgili ödül töreni düzenlenmiş ve geniş bir katılımın oldugu yazıyordu. Böyle anlamlı projenin her kesimden destek görüp kabul görmesi güzel bir haberdi. İnşallah buna benzer haberler daha da çok çoğalır. Haberde ayrıca, 2012 yılına kadar tüm kamu alanlarının özürlülülere göre düzenlenmesi için bir süre konulmuştur yazıyordu.[/FONT]
[FONT=Verdana]Yaşanılır bir dünyaya kavuşuruyoruz[/FONT]

valla adanada yaşamasam semanın dedıklerınden adananın engelliler cenetı olduğunu zanederdım ama öle değil arkadaşlar dernekler üye yarışında işin düştümü hukuki vs. yuzune bakmaz kaldırımlardan geçmek bır zulüm beledye otobuslerı saadece etıkette özurlulere aittır yazar ama 18lık gençler bıle özurluye yer vermez velhasıl arkadaşlar semaya aldanıp adanaya taşınmayın vallahi adanada özurlü olmakla mezarda ölü olmak aynı.

Şahsen ben çok umutluydum bu meclisten ama internetten yaptığım araştırmalardan pek bir sonuç elde edemedim, acaba bu meclisin ne gibi faliyetleri oldu? Yeni kurulan meclislere örnek olması açısından bu bilgilerin faydalı olacağını düşünüyorum.

Güzel düşünülmüş bir uygulama. Diğer illerimize de örnek olması dileğiyle. Çalışmalarında başarılar dilerim.

Denizli Belediyesi Kent Konseyi EngelliLER Meclisimiz var bizimde :) ve diğer illerde ki engelliler meclisleri ile tanışmak istiyoruz :) beraber hareket edersek güzel işler elde edebiliriz diye düşünüyorum :) hiç bişey elde edemesek bile güzel bi dostluğun adımını atarız en azından :D

Bizde alanyada kurma çalışmaları içerisindeyiz ama kurulan meclislerin şu ana kadar elle tutulur bir çalışma sergileyememiş olduğunu düşünüyorum.

En azından şu ana kadar biz şunu yaptık çokda güzel oldu diyen çıkmadı şimdilik.

Forumda kaç yerde yazdım varmı güzel sonuçlanmış bir proje diye ama nafile..

Yinede bu meclislerle ilgili umudum sürüyor, hiçbir işe yaramasa bile sesimizi duyurabileceğimiz bir platformumuz olur kanımca.

bence internetten araştırmalısın güzel işler yapmış olan meclislerde var :) şuan şu diyemem hangisi olduğunu pek hatırlamıyorum ama yapanlar var :)

Üst Alt