Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%98 raporlu annem adına vergisiz otomobil alabilir miyim?

nurten

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
tekrar merhabalar bir bilgi daha edinmek istiorum.annem %98 engelli şu engelli plakalı arabalardan alsak ama o kullanamaz ehliyeti fakat ben kullanabilirim annem yanımda olmak şartıyla mümkünmü.vergiden muaf diorlar o açıdan sordum.yoksa normal araba almak mümkün değil şimdilik

%90 ve üzerinde rapor olursa, evet, anneniz adına araç alıp, kullanabilirsiniz.
ÖTV ve MTV ödemezsiniz.

Biz 1 ay öncesinde araştırıp bi araç aldık üzerime raporum %96 sıfır araç düşündük sadece %37 ÖTV den muhaf olacagımızı ögrendik 1600 motoru gecersek ÖTV indirimi %10 a düşüyor KDV yi veriyormusuk bu sadece sıfır araçta.. vazgeçip ikinci el aldık ikinci ellerde ÖTV yok ama vergiden muhaf oldum aracı kardeşlerim sürüyor hatta 2500 motor bir minübüs aldık..umarım bilgilendirmişimdir saygılar...

NURTEN Hanım ben sıfır araç almanızı tavsiye etmem,sebebine gelince aracı her ne şekilde olursa olsun özürlü olmayan birine satamıyorsunuz bu da sizin elinizi kolunuzu bağlıyor benim tavsiyem temiz bi ikinci el araç alın engelli annenizin üzerine kaydettirip en azından MTV' den muaf olursunuz aracıda istediğiniz an istediğiniz şahsa satarsınız.bu deneyimi daha önce yaşadığım için tavsiyede bulundum son karar sizin tabiki hayırlı günler

özer ve durakoğlu bilgileriniz için çok tşkr ler.önerilerinizi dikkate alıcam

%90 ve Üzeri olan Engelliye Oto alımında vergi indirimi

Slm arkadaşlar baktımki bilende konuşuyor bilmeyende bu durum kimsenin işine yaramaz araştırmadan bizzat kendin görmeden lütfen bilgi vermeyiniz..
mesele şudur. %90 ve üzeri olan engelli üzerine araç alınırsa motorlu taşıtlar vergisinden muhaf olunurmu olunmazmı ? ama malasef aydınlatıcı bilgi yok aslında var evet çok doğru bilen yok hatta bizzat yaşadığımız şey maliye'ye gittik sorduk inanın bilen yok ama yasa çıkmış okursa bilecek ama umurundamı maliyedeki memurdan tutunda şefine ve müdürüne kadar kimse bilmiyor dedikki buyrun resmi gazetede yayımlanmış baktılar şaşkınlar tabi hemen dosyaları karıştırdılar evet böyle bir yasa var nedir bu yasa aşagıda veriyorum okuyun lütfen..

21 SERİ NO'LU MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ..
Resmi Gazete Sayısı : 25342
Resmi Gazete Tarihi : 10/01/2004

1- Sakatlık Dereceleri %90 ve Daha Fazla Olan Malül ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması

sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malül ve engellilerin bu durumlarını tam teşekkülü devlet hastanesinden alınmış olan saglık kurulu raporu ile ilgili vergi dairelerine belgelendirmeleri halinde , sözkonusu malül ve engellilerin kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtları , motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulmayacaktır. Bu istisnadan yararlanmak için , sözkonusu malül ve engellilere ait taşıtın özel tertibatlı hale getirilmiş olması şartı aranmayacaktır.​
yani demek oluyorki %90 ve üzeri olan engelli vatandaşlarımız üzerine sıfır araç alınırsa sadece %37 ÖTV muhaf (kdv yi veriyosunuz). 5 yıl içinde sıfır aracıda sadece engelli birine satabiliyorsunuz .5 yılın sonunda istediğine satabiliyorsun.
ikinci el oto alınırsa KDV den muhaf bu araçları zaten engelliler süremiyor 3. derece akrabaya kadar kişiler kullanıyor ruhsat ve plakada özürlü ibaresi konuyor
ruhsat benim üzerime ruhsatın üzerinde özürlü aracıdır ve 3.derece akrabaları kullanabilir diye mühür var ve pilkada özürlü ibaresi mevcut motorlu taşıtlar vergisinden muhafım

diyorumki biz aldık allahım güzel günlerde bindirmeyi nasip etsin ve alırken çok araştırdık arkadaşlar..saygılar.

www.gib.gov.tr burayada bakabilirsiniz..

Üst Alt