Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

96 sigorta başlangıcım var. Ne zaman ve nasıl emekli olabileceğim?

viast

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Selam arkadaşlar,

Burger hastasıyım. 24/11/1997 yılında % 40 raporum ile engelli statüsünde kamu'da işe başladım ve vergi muafiyetinden faydalanmıyorum.

Kamu öncesinden özel sektörden de yaklaşık 1-1,5 yıl sigortam var.(İlk sigorta başlangıç tarihi 03/06/1996).

Tabloya baktığımda malülen emekliliği 24/11/2014'de hak ediyorum, vergi muafiyetinden faydalanmış olsaydım.

1. sorum bu tarihe kadar mı tekrar % 40 ve üzeri rapor almam gerekiyor, bu tarihten sonra alacağım rapor malülen emekli olmam için geçersiz mi olacaktır.
Burger hastalığım ile ilgili şu an gözle görülür birşey yok, sigarayı bıraktıktan sonra. Fakat raporumda ARIZASI SÜREKLİDİR yazıyor, buna istinaden

2.sorum şöyle, burger hastalığı için Ankara raporu % kaç verir, artı geçen sene psikiyatra gittim ilaç kullandım kafama göre kestim ilacı, psikiyatr + gözde de 0,5-1 arası sorun var bunları da ekleyebilir miyim ?

Her şeyden önce siz malulen emekli olmayacaksınız (% 60 ve üzeri raporunuz yok zira). Siz defterdarlıktan elde edilecek sakatlık indirimine istinaden erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanacaksınız.

Emeklilik için aşağıdaki tabloda 15 numaralı kritere tabisiniz:

2008_oncesi.PNG

Yani 03/06/1996 + 17 = 03/06/2013 tarihi itibarı ile emekliliği hak etmiş durumdasınız.

Bunun için defterdalığa gidip sakatlık indirimine başvurmanız lazım: http://www.engelliler.biz/forum/sak...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html

Bu hakkı elde ettiğinizde emeklilik için kurumunuza dilekçe verebilirsiniz.

Burger hastalığı için hangi oranda rapor alabilirsiniz bilemiyorum. Çünkü sizde yol açtığı hasar önemli. Şurada % 50 oran alan arkadaşlar var: http://www.engelliler.biz/forum/sag...taligi-icin-hangi-oranda-rapor-veriliyor.html

Göz için oran verimez.

Burger için % 40 ve üzeri verilecekse, psikiyatrik değerlendirmeyi sakın katmayın rapora! Çünkü psikiyatri ile ilgili oran yazıldığında rapora 1-2 yıl sonrası için kontrol şerhi düşerler ve bu emekliliğinizi zehreder.

OturanBoğa;

Defterdarlığa başvuru yaptıktan sonra daha önce almış olduğum %40 orana göre mi işleme tabi tutuluyoruz yoksa tekrar heyete mi gireceğiz. Dshs önceki raporda arızası süreklidir ibaresi var.

İlk aldığım 1997 yılındaki rapor var. Defterdarlık sevk edecek, o rapor Ankara'ya gidecek sanırım ki %40 dahi zor çünkü hastalığımda şu an gözle görülür birşey yok ama vücudun içi ne der bilemiyorum. Peki %40 ın altında olursa rapor, mevcut elimdeki %40 ın hükmü kalkıyor mu ?

iyi akşamlar
defterdarlık 1997 de almış olduğun raporu kabul etmeyip seni hastaneye sevk edecek ve yeni rapor isteyecektir. çünkü bende 1999 almış olduğum sürekli raporumla başvurmak istedim ancak yeni rapor talep ettiler. yeni raporumla vergi indirimini hak kazandım
saygılarımla

alacağım %40 altındaki raporla, 1997 yılında aldığım raporun hükmü ortadan kalkmış mı olacak. Üctersiz otobüs vs gibi haklarım ortadan kalkar mı yani.

Eski raporla elde edilmiş hakları kullanmaya devam edeceksiniz. Ama yeni bir hak elde etmek için yeni bir rapor almak şart. Ve eğer yeni raporun oranı % 40 ve üzeri olmazsa, sakat statüsünde yeni bir hak elde edemeyeceksiniz.

Üst Alt